Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 141

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Proces inwestycyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
100%
Poruszono problem stymulowania i regulacji procesów inwestycyjnych na Ukrainie.
2
100%
W niniejszym opracowaniu została podjęta próba weryfikacji hipotezy o skuteczności wspomagania procesu inwestycyjnego przez komercyjnie dostępne mechaniczne systemy transakcyjne. W artykule wskazane zostały miary oceny skuteczności narzędzia, jakie stanowią tego typu systemy. Przedstawiono tu również pojęcie i istotę wykorzystania systemów transakcyjnych w procesie inwestycyjnym. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Zarządzanie nieruchomością jako faza procesu inwestycyjnego
100%
Celem opracowania jest rozstrzygniecie kwestii czy i w jakim zakresie faza zarządzania nieruchomością stanowi równocześnie fazę procesu inwestycyjnego. Dla osiągnięcia tego celu autor dokonał analizy istniejących definicji i cech procesu inwestycyjnego oraz zarządzania. Na podstawie przeprowadzonych rozważań opowiedział się za traktowaniem zarządzania nieruchomościami jako odrębnej fazy w życiu nieruchomości, i odrębnego podsystemu na rynku nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Na współczesnym rynku kapitałowym w analizie technicznej bardzo często stosuje się wymiennie pojęcia styl inwestycyjny i system inwestycyjnych. Tymczasem są to zupełnie dwie zupełnie różne determinanty nierozerwalnie związane z procesem inwestycyjnym. Okazuje się jednak, że między nimi występują wzajemne relacje. Każdy ze znanych stylów inwestycyjnych oraz systemów transakcyjnych powinien być stosowany w ściśle określonej sytuacji rynkowej i odpowiednim horyzoncie czasowym. W artykule przedstawione zostały najbardziej popularne style i systemy inwestycyjne występujące na współczesnym rynku finansowym. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienie instytucji i zaprezentowano instytucjonalne podejścia w ocenie funkcjonowania rynku działań deweloperskich. W ramach przeprowadzonych badań Autorki za cel postawiły sobie zbadanie zależności między atrakcyjnością inwestycyjną a uwarunkowaniami proceduralnymi (administracyjnymi) działalności deweloperskiej wybranych państw europejskich. Artykuł został przygotowany w ramach projektu badawczego "Instytucjonalne uwarunkowania działalności inwestycyjnej w Polsce w kontekście zarządzania publicznego na przykładzie wybranych miast", NCN, umowa nr 4143/B/H03/2011/40. (abstrakt oryginalny)
Przyjęta przez Sejm 7 lipca bieżącego roku nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym 1 , potocznie zwana reformą systemu planowania przestrzennego, oprócz wielu istotnych zmian, wprowadza do polskiego systemu nowe narzędzie planistyczne w postaci zintegrowanego planu inwestycyjnego (ZPI). Ustawa ta weszła w życie 24 września bieżącego roku. Od tej daty inwestorzy są uprawnieni do składania wniosków o uchwalenie ZPI, a gminy zobowiązane do określonego działania. Zgodnie z uzasadnieniem projektu rzeczonej nowelizacji zintegrowany plan inwestycyjny ma być narzędziem dającym gminom dużą swobodę w lokalizowaniu i realizacji inwestycji, przy zachowaniu zgodności z planem ogólnym oraz przy większym udziale partycypacji społecznej 2 . Zintegrowany plan inwestycyjny będzie szczególnym rodzajem planu miejscowego, uchwalanym przez radę gminy na wniosek inwestora, po przeprowadzeniu negocjacji i zawarciu umowy urbanistycznej, określającej zasady i warunki realizacji inwestycji oraz zobowiązania stron. Podobnie jak w przypadku uchwały o lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, może się okazać, że taka forma ustalania zasad realizacji inwestycji będzie korzystna zarówno dla inwestorów, jak i dla gmin. Wszystko zależy od tego, jak będzie stosowana w praktyce i jak szybko obie strony nauczą się posługiwać nowym narzędziem. Celem niniejszego artykułu jest kompleksowe omówienie instytucji zintegrowanego planu inwestycyjnego i procedury jego uchwalania. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł dotyczy terenów poportowych miast, stanowiących przedmiot restrukturyzacji, spowodowanej postępującymi zmianami lokalizacji portów i związanej z nimi infrastruktury. Wspomniane wyżej przekształcenia prowadzą do uwolnienia części terenów i umożliwiają utworzenie tam nowych dzielnic. Tematyka ta dalece wykracza poza bazową kwestię przekształceń przestrzennych - procesy zmian dotyczą w równym stopniu zagadnień ekonomicznych i społecznych, które warunkują możliwości projektowe podmiotów odpowiedzialnych. Podejście do wody w mieście, jako elementu współtworzącego tożsamość miejsca, musi być indywidualne i wymaga uznania specyfiki danej jednostki osiedleńczej. Mimo to, każda realizacja przebiegać może według kilku podstawowych, ramowych schematów, które z kolei doprecyzować można na potrzeby konkretnej inwestycji. Projekt finansowany może być ze środków publicznych lub prywatnych, realizowany pod kontrolą władz publicznych bądź jako wynik wysiłku wielu prywatnych inwestorów. W ramach niniejszej pracy przeanalizowano cztery znane inwestycje restrukturyzacji waterfrontów - HafenCity w Hamburgu, Kop van Zuid w Rotterdamie, London Docklands oraz Bo01 City of Tomorrow w Malmö. Na bazie analizy narzędzi zastosowanych w każdym z wybranych przypadków oraz uzyskanych rezultatów podjęto próby wytypowania optymalnego schematu, wedle którego proces ten powinien być prowadzony. Podkreślono wpływ danej procedury planistycznej na możliwy efekt końcowy prac projektowych, uwzględniając przede wszystkim kwestię poziomu swobody poszczególnych wykonawców i zasięg odgórnego planowania. Zbadano, na ile stanowiąca funkcję regulującą, ogólna strategia rozwoju, ukierunkowuje realizacje wielkoskalowe na ukształtowanie spójnych kompozycyjnie i funkcjonalnie obszarów. (abstrakt oryginalny)
Opisano zagadnienie elastyczności w przedsięwzięciach inwestycyjnych. Pokazano rodzaje przedsięwzięć inwestycyjnych o wysokiej elastyczności. Zaprezentowano wycenę opcji rzeczowych i możliwości praktycznego ich wykorzystania w przedsięwzięciach inwestycyjnych. Wskazano obszary biznesu dogodne do wykorzystania koncepcji ROV.
Efektywność działalności inwestycyjnej instytucji ubezpieczeniowych jest wypadkową kombinacji czynników stricte mierzalnych oraz czynników jakościowych, stąd organizacja procesu inwestycyjnego nabiera szczególnego znaczenia. Wybór formy aranżacji organizacji procesu inwestycyjnego wiąże się z konsekwencjami w obszarze: kształtowania profilu portfela w kategoriach ryzyko- dochód, monitoringu procesu inwestycyjnego, pomiaru i odpowiedzialności za osiągane wyniki oraz kosztów zarządzania. Celem opracowania jest rozpoznanie zasadniczych czynników warunkujących organizację procesu inwestycyjnego instytucji ubezpieczeniowych oraz podjęcie próby jego ustrukturyzowania w wymiarze podmiotowym, przedmiotowym i funkcjonalnym. (abstrakt oryginalny)
Problematyka projektowania obiektów służby zdrowia jest istotna zarówno z punktu widzenia zagadnień funkcjonalnych, ekonomicznych, epidemicznych, jak również dobra społecznego. Pracownie radiologiczne stanowią współcześnie część placówek medycznych (ambulatoriów i szpitali), które wykorzystują je zarówno przy diagnostyce, jak i terapii różnych schorzeń. Prawidłowe zarządzanie procesem inwestycyjnym dla takich przedsięwzięć jest zadaniem wieloaspektowym i skomplikowanym. Podejmowane działania powinny być racjonalne, uzasadnione ekonomicznie i muszą gwarantować zachowanie wymaganej jakości. Celem artykułu jest, w oparciu o przeprowadzone analizy, zdefiniowanie optymalnej z punktu widzenia ryzyka inwestycyjnego metody realizacji tego typu przedsięwzięć przez podmioty korzystające ze środków publicznych w Polsce. W pracy poddano analizie i porównano procedurę "zaprojektuj zbuduj' i procedurę rozdziału zamówienia na prace budowlane i dostawę urządzenia. Dla potrzeb weryfikacji tez badawczych przyjętych w pracy, zastosowano mieszaną indukcyjno-dedukcyjną metodę analiz. Przeprowadzono weryfikację tez, w kolejnych krokach wyodrębniono identyfikację problematyki związanej z zarządzaniem procesem inwestycyjnym w obiektach medycznych oraz zebrano materiał badawczy. Pozwoliło to na przeprowadzenie interpretacji wyników badań oraz na weryfikację wniosków. Dla potrzeb zweryfikowania założeń przyjętych w pracy, zawężono obszar badań do problematyki organizacji pracowni radiologicznych, korzystających z dużych i wymagających instalacyjnie urządzeń diagnostycznych i zabiegowych (TK, MRI, PET-CT, angiograf). Na przykładzie zarządzania procesem powstawania takich pracowni poddano analizie uwarunkowania prawne i organizacyjne dotyczące realizacji przedmiotowych przedsięwzięć, które mają wpływ na przebieg procesu projektowego. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano informacje na temat przygotowywanych zmian w ustawie Prawo ochrony środowiska. Opis zmian oparto na zapisach problemów procesu inwestycyjnego zawartych w Białej księdze. Problemy te uznano jako opóźniające proces inwestycyjny głównie w przypadku dróg kolejowych.
W artykule omówiono procesy inwestycyjne oparte na kapitale zagranicznym na podstawie danych statystycznych GUS i Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych oraz wyników badań Instytutu Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji. Badania te przeprowadzono w II połowie 1995 r. na celowo dobranej próbie 116 przedsiębiorstw handlowych i mieszanych (produkcyjno-handlowo- usługowych) z regionów zurbanizowanych, uprzemysłowionych i rolniczych.
Wspólne badania IRWiK i GUS nad koniunkturą gospodarczą reprezentatywnej dla Polski grupy przedsiębiorstw handlowych wskazują na utrzymującą się od początku 1994 r. tendencję ograniczania rozmiarów inwestycji lub wręcz braku inwestowania u ponad połowy respondentów.
Problem badawczy: określenie poziomu wpływu inwestycji z lat 2007 i 2014 na poziom wzrostu PKB w poszczególnych makroregionach Polski w perspektywie długookresowej. Zasadniczą kwestią postawioną w artykule jest określenie procesów inwestycyjnych w ujęciu makro, jak również na poziomie mikro z perspektywy firm w sześciu polskich makroregionach. Inwestycje w wybranych krajach Europy, zwłaszcza w Polsce, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, pozostają znacząco poniżej przedkryzysowego poziomu. Spadek w inwestycjach rozłożył się na wszystkie sektory rynku, m.in. na firmy, sektor publiczny, również gospodarstwa domowe. Celem artykułu jest zbadanie znaczenia poziomu inwestycji w poszczególnych makroregionach Polski z lat 2007 oraz 2014, w tym głównie na poziomie inwestycji w środki trwałe zidentyfikowane przez nowoczesną gospodarkę, jak: maszyny, urządzenia, środki transportu, mieszkania, pozostałe budynki i budowle, sprzęt i rozwiązania telekomunikacyjno-informatyczne czy własność intelektualną. Niepewność jutra charakteryzuje Europę zwłaszcza w obliczu silnego napływu migracyjnego, przed którym Europa nie do końca wie, jak się bronić. Hipoteza badawcza: warunkiem koniecznym do podwyższenia konkurencyjności polskiej gospodarki na poziomie makroregionów, jak również całej Unii, jest konieczność poniesienia inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem tych sektorów, które mają najwyższą wartość dodaną i rentowność ekonomiczną, i mogą z perspektywy czasu stać się umiędzynarodowionymi, co będzie sprzyjało konkurencyjności gospodarki. Metoda badawcza: weryfikacja danych statystycznych, postawienie hipotez badawczych i próba ich weryfikacji metodami powszechnie stosowanymi w nauce. Oczekiwane wyniki: szybszy wzrost gospodarczy Polski na tle pozostałych krajów Europy. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie opisuje genezę powstania prawa użytkowania wieczystego, oraz jego celowy charakter. Przedstawiono aktualne problemy prawno - inwestycyjne związane z określeniem celu użytkowania wieczystego w decyzjach uwłaszczeniowych przy badaniu zgodności z realizowanymi przez użytkowników wieczystych zamierzeniami we współczesnych realiach. W artykule tym wskazano w jakim trybie może nastąpić zmiana treści prawa użytkowania wieczystego. Opisano roszczenia właściciela nieruchomości w przypadku stwierdzenia oczywistej sprzeczności korzystania przez użytkownika wieczystego z przeznaczeniem określonym w umowie. Przedstawiono trudności związane z rozwiązaniem prawa użytkowania wieczystego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono proces podejmowania decyzji inwestycyjnych przez 24 dyrektorów inwestycyjnych z 24 funduszy wysokiego ryzyka, rezydujących w kraju oraz zagranicą (64 procent odpowiedzi). Kryteria decyzyjne skupiają się w sześciu najistotniejszych kategoriach: 1) docelowe rynki i produkty, 2) zarząd/przedsiębiorca, 3) wycena przedsiębiorstwa, 4) strategia spółki i jej konkurencyjność, 5) transakcja oraz 6) inne kryteria. Artykuł potwierdza, że inwestorzy zajmujący się kapitałem wysokiego ryzyka wykazywali znaczną zgodność, co do wagi poszczególnych kryteriów stosowanych w procesie inwestycyjnym, zwłaszcza co do kryteriów związanych z zarządem oraz przedsiębiorcą.
W artykule zostały opisane opracowania kosztowe występujące we wstępnej fazie planowania inwestycji, Zostały przedstawione różnice między takimi opracowaniami w obszarze zamówień publicznych i zamówień prywatnych. Omówione zostały także różnice w metodologii obliczania Wartości Kosztorysowej Inwestycji oraz Planowanych Kosztów Prac Projektowych t Planowanych Kosztów Robót Budowlanych. Opisano również opracowania kosztowe występujące w fazie przygotowania oraz realizacji inwestycji. Zostały przedstawione opracowania wykonywane zarówno przez inwestora, jaki i wykonawcę robót budowlanych. Przedstawione opracowania kosztowe zostały krótko scharakteryzowane. (abstrakt oryginalny)
W zaświadczeniu o samodzielności lokalu starosta stwierdza, że lokal może stanowić odrębny od gruntu przedmiot własności. Jego wydanie determinowane jest zarówno potwierdzeniem samodzielności lokalu rozumianej jako jego odrębność techniczna, jak i jego zgodnością z ustaleniami aktów wydanych w toku procesu inwestycyjno-budowlanego. W artykule nakreślono ramy, w jakich - na potrzeby wydania zaświadczenia w przedmiocie samodzielności lokalu - starosta jest uprawniony do czynienia ustaleń w zakresie odrębności technicznej lokalu oraz badania aktów regulujących przebieg procesu inwestycyjno-budowlanego.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była identyfikacja procedury przygotowania inwestycji w mikroprzedsiębiorstwach. W publikacji dokonano przeglądu literatury przedmiotu związanej z problematyką inwestycji. Ponadto na podstawie przeprowadzonych badań empirycznych dokonano charakterystyki etapów realizowanych przez mikroprzedsiębiorstwa w przedinwestycyjnej fazie procesu inwestycyjnego. Badania oparto na wynikach badań sondażowych przeprowadzonych na przełomie lat 2013-2014 na grupie 177 mikroprzedsiębiorstw funkcjonujących w Poznaniu. Przeprowadzone badania wykazały, że proces przygotowania inwestycji w mikroprzedsiębiorstwach charakteryzuje się niskim stopniem sformalizowania. Zarówno podejmowanie decyzji inwestycyjnych, jak i planowanie oraz ocena projektu inwestycyjnego opierają się w większym stopniu na intuicji, wiedzy oraz doświadczeniu przedsiębiorców, niż wnikliwie zaplanowanych oraz zanalizowanych danych (abstrakt oryginalny)
Umowa drogowa jest obecnie powszechnie stosowaną umową partycypacyjną. Obowiązek jej zawarcia nakładany jest w ramach procesu inwestycyjno-budowlanego. Bardzo lakoniczna podstawa prawna, a także brak efektywności opłaty adiacenckiej doprowadziły w ostatnim czasie do znaczącego nadużywania tej instytucji przez jednostki samorządu terytorialnego. Inwestorzy niedrogowi są zobowiązywani do zawierania umów także wtedy, gdy brak jest do tego podstaw, a zakres wymaganej przebudowy lub budowy drogi często znacząco wykracza poza ustawowe ramy. Co więcej, zawierane są umowy nakładające na inwestorów obowiązek świadczeń pieniężnych (w miejsce wykonania budowy lub przebudowy drogi), które w świetle najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego należy uznać za nieważne. Niezależnie od tego gminy podejmują pozbawione podstawy prawnej działania mające na celu obciążanie inwestorów tzw. daninami drogowymi (tj. zryczałtowanymi opłatami) w miejsce obowiązku budowy lub przebudowy drogi publicznej. Celem artykułu jest określenie normatywnej treści art. 16 ust. 1 i 2 ustawy o drogach publicznych, a także przedstawienie zaobserwowanych w praktyce problemów z jego stosowaniem. Z rozważań wyłączony został przypadek, w którym inwestycję niedrogową stanowi kanał technologiczny (tj. art. 16 ust. 3 i 4 ustawy o drogach publicznych).(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.