Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 217

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Proces starzenia się ludności
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Prognozy demograficzne GUS pokazują, że do 2035 r. subpopulacja ludzi mających 65 lat i więcej w Polsce wzro- śnie o 62% w porównaniu do 2010 r., natomiast subpopulacja ludzi mających 80 lat i więcej wzrośnie w tym samym okresie aż o 96%. Celem artykułu jest diagnoza wybranych zasobów opieki geriatrycznej w sytuacji postępującego starzenia się społeczeń- stwa wsi i miast w Polsce. Aby zrealizować cel, przedstawiono prognozy demograficzne dla Polski do 2035 roku z podziałem na poszczególne województwa oraz wieś i miasto, jak również dokonano analizy wybranych zasobów opieki geriatrycznej (łóżek geriatrycznych oraz lekarzy geriatrów) w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Uzyskane wyniki badań pozwalają stwierdzić, że w Polsce występuje niedostatek zasobów geriatrycznych, tak łóżek szpitalnych, jak i lekarzy specjalistów. Mimo że prognozowany odsetek osób w wieku 65+ na wsi będzie w 2035 r. niższy niż w miastach, to na terenach wiejskich dostęp do tych zasobów jest bardziej ograniczony ze względu na koncentrację zasobów geriatrycznych głównie w dużych miastach. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Ageing Process in Czech Cohesion Regions after 1990
100%
Artykuł dotyczy zróżnicowania spójności między czeskimi regionami po 1990 roku. Zostały w nim we wstępie opisane zaludnienie i przestrzenne zróżnicowanie regionów. Ranking przestrzenny spójności regionów obejmuje osiem jednostek terytorialnych. Wziętymi pod uwagę regionami spójności (NUTS 2) w Republice Czeskiej są: Czechy środkowe (Bohemia, CBM), Morawy (CMR), Śląsko-Morawski (MS), Północno-wschodni (NE), Północno-zachodni (NW), Praga (PRG), Południowo-wschodni (SE) i Południowo-zachodni (SW). Został zbadany ich proces starzenia ludności na przestrzeni 18 lat. Typologia uwzględnia elementy najmłodsze (dzieci) i najstarsze. Analiza na poziomie przestrzennym obejmuje utworzenie metody kartograficznej dla przetwarzania danych demograficznych. Możemy użyć metody ArcGIS 9.2 i jej wersji ArcMap 9.2 jako pełnego systemu kontroli, dostarczenia i wykorzystania informacji geograficznych dla doskonalszego przetwarzania informacjji przestrzennych, za pomocą metod kartograficznych. Podstawowym celem było grupowanie wszystkich ośmiu czeskich regionów spójności na czeskim terytorium na podstawie grupowania zgodnego z procesem starzenia ludności. Ten zasadniczy cel polegał też na dopasowaniu 8 regionów na obszarze Czech do różnych grup w procesie procesie starzenia ludności: ludność dojrzała, ludność starzejąca się, ludność stara i ludność bardzo stara. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza systemu repartycyjnego i kapitałowego ubezpieczeń emerytalnych w świetle uwarunkowań demograficznych. (fragment tekstu)
4
Content available remote Starzenie się ludności w Bieszczadach i Karkonoszach
100%
Przedmiotem zainteresowań autora badań były w szczególności te obszary górskie, w których doszło do wymiany ludności w okresie powojennym. Obszary, w których dochodzi do wymiany ludności (takie jak Karkonosze) lub zasiedlane ponownie (Bieszczady), cechują się młodą strukturą wieku ludności i dużą dynamiką zmian liczby ludności i struktury wieku. Autor chciał pokazać, czy w Bieszczadach i Karkonoszach nadal zachodzą szybkie zmiany w strukturze wieku i liczbie ludności i jaki jest w nich stopień zaawansowania procesu starzenia się ludności. Porównując Karkonosze z Bieszczadami, chciał również uwypuklić różnice demograficzne między społecznościami zamieszkującymi te regiony, wynikające z historii badanych obszarów. (fragment tekstu)
5
Content available remote Wyspy starości na morzu demograficznym Ameryki Łacińskiej
100%
Zjawisko starzenia się społeczeństw, dobrze znane krajom rozwiniętym, zaczyna dotykać również Amerykę Łacińską. W wydanej w 2007 roku publikacji zatytułowanej Przemiany ludnościowe. Fakty - interpretacje - opinie znajduje się stwierdzenie: "Z wyjątkiem niektórych Wysp Karaibskich, żaden region Ameryki Łacińskiej nie osiągnął jeszcze równowagi między współczynnikiem urodzeń i zgonów. (...) Większość państw Ameryki Łacińskiej obniżyła współczynnik urodzeń i zgonów, lecz pomimo tego mają za sobą dopiero dwie trzecie drogi w kierunku zakończenia pierwszego przejścia demograficznego". Czy tak jest rzeczywiście? Może w przypadku niektórych z państw latynoamerykańskich mamy do czynienia z wejściem w fazę drugiego przejścia demograficznego? W niniejszym opracowaniu postaram się przybliżyć ten problem. Analiza czynników składających się na zjawisko przejścia demograficznego dostarczy, mam nadzieję, wystarczających danych, aby móc stwierdzić, iż Ameryka Łacińska stoi u progu ważnych przemian demograficznych, idących w kierunku, negatywnego z punktu widzenia ekonomicznego i społecznego, procesu starzenie się ludności. (fragment tekstu)
6
Content available remote Proces starzenia się społeczeństwa - wybrane aspekty
100%
Starzenie się społeczeństw jest procesem obiektywnym, nieuniknionym w dającej się przewidzieć przyszłości i nieodwracalnym w krótkim okresie. Obok globalizacji i internacjonalizacji, dynamicznego rozwoju gospodarki opartej na wiedzy oraz pobudzania innowacyjności, starzenie się populacji postrzega się jako współczesny trend społeczno-ekonomiczny. W artykule skoncentrowano się na zarysowaniu zjawiska starzenia się społeczeństw w ujęciu globalnym oraz omówieniu biologicznych, psychologicznych i społecznych aspektów z nim związanych. W tym celu dokonano krytycznego przeglądu krajowej i zagranicznej literatury przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Rewitalizacja a polityka senioralna
100%
Rewitalizacja jest działaniem, które, dzięki możliwości wykorzystania środków unijnych stało się niezwykle ważną częścią samorządowej polityki społecznej. Powstają liczne lokalne programy rewitalizacyjne, których autorzy kładą nacisk na społeczne aspekty procesu rewitalizacji, wskazując na potrzebę zintegrowanego, łączącego kwestie technologiczne ze społecznymi, podejścia do działań w tym zakresie. Takie rozumienie rewitalizacji powinno, niejako ze swej natury, uwzględniać cechy społeczno-demograficzne ludności obszarów rewitalizowanych i potrzeby mieszkańców. Wśród dominujących cech społeczeństwa polskiego wymienić należy bez wątpienia procesy gwałtownego starzenia się. Starzenie się mieszkańców naszego kraju i związane z nim liczne kwestie społeczne stały się główną przyczyną rozwoju polityki senioralnej, która doczekała się w ostatnich latach wielu programów na szczeblu centralnym, ale także w regionach i samorządach lokalnych. Celem prezentowanego artykułu jest próba analizy wzajemnych relacji zachodzących między dwoma niezwykle ważnymi społecznie wymiarami samorządowej polityki społecznej - gminnymi programami rewitalizacyjnymi i lokalną polityką senioralną. Empiryczną podstawą rozważań w tym zakresie będzie analiza treści dokumentów urzędowych, czyli gminnych programów rewitalizacji w województwie łódzkim. O wyborze terenu badań przesądziły problemy demograficzne w Łódzkiem: intensywny proces depopulacji, zmniejszająca się liczba ludności, ujemny przyrost naturalny, niekorzystna struktura wieku mieszkańców oraz ujemne saldo migracji. (fragment tekstu)
8
Content available remote Regional Senior Policy as a New Public Policy
100%
Senior policy comprises a new public policy included in the strategic documents and conducted at a regional level as the local governments' response to the changes in the voivodships' demographic structure. Its development should be associated with the regional development policy. The aim of the following article is to place the senior policy in regional strategies for 2020-2025 as well as to assess its importance in local governments' strategic activities based on the three types of documents - voivodship development strategies, social policies and programmes related to the aging of the society. The article employs the critical analysis of the relevant documents. The thesis statement, that in the light of the ongoing demographic aging processes local authorities assign a prominent role to both senior policy and designing diverse activities in response to the emerging challenges, found confirmation in the vast majority of the examined cases. (original abstract)
Procesy transformacyjne zachodzące na przełomie XX i XXI w. w Europie Południowo-Wschodniej, które obejmowały sferę polityczną, społeczną i gospodarczą, przyniosły skutki w postaci negatywnych zjawisk demograficznych. Celem badania omawianego w artykule jest ocena przestrzennego zróżnicowania poziomu starości demograficznej, określenie dynamiki procesu starzenia się ludności oraz wyjaśnienie zależności pomiędzy ruchem naturalnym, dzietnością i saldem migracji w tym regionie Europy. Badanie opierało się na danych z bazy Banku Światowego za lata 1990-2020. Do określenia poziomu starości demograficznej wykorzystano metodę statyczną, a do określenia fazy starzenia się populacji - metodę dynamiczną. Saldo ruchu naturalnego zostało obliczone przy użyciu metody najmniejszych kwadratów. Z badania wynika, że w analizowanym okresie populacja mieszkańców Europy Południowo-Wschodniej zmniejszyła się o blisko 8 mln (12% ogółu populacji w 1990 r.). Udział osób w wieku 65 lat i więcej w populacji ogółem wzrósł z 9,6% do 18,7%, a stosunek osób w wieku 65 lat i więcej do osób poniżej 15. roku życia przekroczył 100%. Przeprowadzone badanie powinno być kontynuowane w celu zrozumienia wzorców starzenia się populacji w tym regionie, dzięki czemu łatwiejsze może się stać wprowadzenie odpowiednich polityk umożliwiających złagodzenie negatywnych skutków depopulacji. (abstrakt oryginalny)
10
75%
The aim of this article was to present this situation in towns of the Małopolskie Voivodeship in 1984-2000 - the period from the culmination of the "echo" of the demographic high to birth "lows" in recent years. The basis of the estimation of the level and dynamics of the investigated process were comparable statistical data for particular towns published in statistical yearbooks of the Central Statistical Office (GUS, 1986, 1994, 2002) in the scheme of the age of economic activity according to the criteria applied in our country. Thus talking about the young population or the agreed upon "old", one should consider respectively the pre- or post- productive age population, taking into account the gender structure. The analysis of the level and population ageing as regards activity was conducted on the basis of statistical data for towns functioning incessantly in the period under study (to the year 2000) within the Małopolskie Voivodeship. Only in the case of six centres, which were qualified as towns in the meantime (Alwernia, Ciężkowice, Czchów, Nowy Wiśnicz, Skała and Świątniki Górne), the results are fragmentary due to a lack of complete data. (fragment of text)
The aim of this study was to present the level of demographic ageing in European countries and to show the pace of this process in the years 1989-2001, and to attempt an assessment of hazard of demographic ageing. Several alternative formal solutions have therefore been proposed in this place, and a simple assessment provided of the hazard of demographic ageing in particular countries. It confirmed the quick ageing of the population in the Mediterranean Basin, and on the other hand the reduction in the ageing of the Scandinavian societies, which were first to achieve a high level of ageing. (original abstract)
W artykule przedstawiono zmiany w strukturze ludności według wieku w województwie śląskim w latach 1990-2035. Zbadano podobieństwo struktur z wykorzystaniem algorytmu taksonomicznego, przedstawiono rozkłady w czasie wskaźników starości i obciążenia ludności ogółem oraz zasobów pracy z uwzględnieniem płci i miejsca zamieszkania. Proces starzenia się ludności jest procesem coraz bardziej intensywnym. Coraz mniej liczne roczniki osiągające wiek produkcyjny i coraz liczniejsze wchodzące w wiek emerytalny pokazują, że województwo śląskie, podobnie jak cała Polska oraz inne kraje europejskie, będzie musiało zmierzyć się z problemem starzenia się społeczeństwa. Sprostanie temu wyzwaniu jest szczególnie trudne ze względu na niski poziom aktywności zawodowej, zwłaszcza osób powyżej 50. roku życia. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote O nowych miarach zaawansowania procesu starzenia się ludności
75%
Celem artykułu jest przegląd mierników stopnia zaawansowania procesu starzenia się ludności. Najpierw omówiono miary tradycyjne, oparte na ustalonym progu starości i odwołujące się do relacji między podstawowymi grupami wieku, które w zasadzie odzwierciedlają jedynie zmiany w strukturze wieku ludności. Następnie przedstawiono miary alternatywne.(...) Kolejna część artykułu zawiera wyniki analiz zaawansowania starzenia się ludności świata przy zastosowaniu wybranych miar tradycyjnych i ich alternatywnych odpowiedników (...). Skupiono się na trzech grupach krajów, wyodrębnianych zwykle w publikacjach ONZ dotyczących sytuacji demograficznej świata (wysoko rozwinięte, średnio rozwinięte i słabo rozwinięte). Dodatkowo przedstawiono wyniki dla Polski oraz wyniki projekcji dla Europy. (fragment tekstu)
W artykule podjęto kwestię możliwości wzrostu aktywności zawodowej starszych pracowników w Polsce. Przedstawiono rozwiązania systemowe w obszarze makro- i mikroekonomicznym, ukierunkowane na zarządzanie pracą w warunkach starzenia się społeczeństwa. Jako przykład omówiono reakcję pracodawców w Wielkiej Brytanii na postulaty utrzymania w zatrudnieniu starszych pracowników.
Starzenie to proces postępującego upośledzenia funkcji organizmu oraz utraty zdolności adaptacyjnych do zmian środowiskowych. Wraz z wiekiem nasila się niepełnosprawność i niesamodzielność, wiele osób dotyka niedołęstwo. Pojawia się konieczność korzystania z pomocy i opieki innych osób. Czynności te mogą mieć charakter doraźny lub całodobowy. Mogą być wykonywane przez bliskich bądź przez zatrudnione osoby, często mające szczególne w tym celu kwalifikacje. Pomoc może być udzielana w domu lub w specjalnie do tego celu powołanych instytucjach, jakimi są między innymi domy pomocy społecznej. Obecnie najczęściej opiekę nad osobami starszymi w Polsce (jak i na świecie) sprawują członkowie rodzin. Oczekiwane zmiany w strukturze wieku ludności powodować będą kurczenie się zasobów tego typu opieki z jednej strony i wzrost zapotrzebowania na nią z drugiej. Należałoby więc oczekiwać zwiększania liczby miejsc dla osób starszych w domach opieki społecznej oraz, w coraz popularniejszych, rodzinnych domach opieki. Być może poprawiające się w nich warunki życia pozwolą na coraz dłuższe przebywanie w nich. Z przeprowadzonego badania wynika, że do tej pory jedynym czynnikiem decydującym o długości okresu pobytu w domu opieki społecznej jest wiek i powiązany z nim stan zdrowia w chwili przyjęcia. (abstrakt oryginalny)
Osoby po pięćdziesiątce stały się obecnie najbogatszą częścią populacji Europy. W obliczu starzenia się społeczeństwa osoby w średnim i starszym wieku stały się ważnym klientem instytucji finansowych. Artykuł przybliża ofertę ubezpieczeń zdrowotnych, ubezpieczeń od niesamodzielności, usług socjalnych oraz zabezpieczeń emerytalnych skierowanych do tej właśnie grupy potencjalnych klientów.
Celem artykułu jest przedstawienie uwarunkowań, założeń i perspektyw "aktywnego starzenia się" jako paradygmatu nowoczesnej polityki społecznej. Chodzi tutaj o stworzenie teoretycznego zarysu konstrukcji, która współcześnie stała się drogowskazem wielu strategii i programów działań realizowanych na szczeblu lokalnym, krajowym i (zwłaszcza) ponadnarodowym. (abstrakt oryginalny)
Starzejące się społeczeństwa szukają dróg optymalnego rozwoju w warunkach zmieniającej się struktury wieku ludności. Sprostanie wyzwaniom związanym z procesem starzenia się ludności stało się jednym z podstawowych celów polityki społecznogospodarczej w wielu krajach. Polityczne debaty obejmują takie problemy jak: dostosowanie opieki medycznej oraz systemu zabezpieczenia społecznego do nowej sytuacji, ekonomiczne skutki starzenia się ludności, rola i pozycja osób starszych w społeczeństwie. W odpowiedzi na proces dalszego starzenia się ludności stworzone zostały liczne koncepcje aktywnego starzenia się ludności, które podkreślają istotny wkład wnoszony przez osoby starsze do społeczeństwa. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule autorka chciałaby przedstawić pozycję osób starszych w społeczeństwie polskim i wskazać na problemy społeczno-ekonomiczne funkcjonowania osób w wieku poprodukcyjnym. Intencją autorki jest wskazanie zadań dla polityki społecznej, jakie wynikają z demograficznego starzenia się społeczeństwa. (fragment tekstu)
W artykule podjęto problematykę lokalnych dysproporcji w zakresie zaawansowania i tempa demograficznego starzenia się ludności. Stosując kombinację klasycznych miar starzenia się: współczynnik starości, współczynnik podwójnego starzenia się, medianę wieku oraz współczynnik obciążenia demograficznego osobami starszymi zrealizowano cel artykułu, tj. zdiagnozowano i dokonano oceny stopnia zaawansowania i tempa starzenia się społeczności lokalnych we wszystkich 123 gminach województwa pomorskiego. Ponadto, zaproponowano pogrupowanie badanych gmin ze względu na kryterium zaawansowania i tempa starzenia się ludności. Wyniki przeprowadzonych analiz mogą mieć zastosowanie praktyczne - mogą zostać wykorzystane przez władze pomorskich samorządów lokalnych i samorządu regionu do optymalizacji działań w ramach polityk rozwoju, w perspektywie zachodzących zmian demograficznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.