Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 571

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Processing industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
W artykule przedstawiono ocenę działalności przedsiębiorstw zagranicznych na tle przedsiębiorstw o odmiennej strukturze własnościowej oraz wskazano te obszary, które wyróżniają firmy zagraniczne z grona pozostałych przedsiębiorstw.
W opracowaniu przedstawiono wyniki analizy empirycznej jakościowych miar aktywności gospodarczej uzyskanych z frakcji i sald pytań testu koniunktury poprzez ich przekształcenie metodą kumulacji przyrostowej. Metoda kumulacji przyrostowej w połączeniu z dekompozycją przy pomocy filtru Hodricka-Prescotta pozwala na obserwacje cyklicznych zmian w danych z testów koniunktury. Dla danych z testu koniunktury przemysłu przetwórczego IRG uzyskane w ten sposób cykle pokrywają się z cyklicznymi zmianami aktywności gospodarki polskiej okresu transformacji, ustalonymi w oparciu o dekompozycję PKB. Wykorzystanie wskaźników koniunktury gospodarczej zidentyfikowanych przy pomocy analizy korelacji krzyżowych i testu przyczynowości Grangera w modelach probitowych pozwoliło na wyznaczenie prawdopodobieństw punktów zwrotnych w cyklu wzrostowym i w szczególności przewidzenie punktu zwrotnego poza próbą który wystąpił w III kwartale w 2002 r. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia problem restrukturyzacji i prywatyzacji w sektorze rolno-spożywczym w latach 1990-1995. Proces prywatyzacji tego sektora rozpoczął się w 1991 r. i był realizowany wolniej niż w pozostałych gałęziach przemysłu. Przed końcem 1995 r. proces transformacji objął 60 procent przedsiębiorstw.
Omówiono zmiany udziału przemysłu przetwórczego w produkcie narodowym brutto w latach 1960-1977. Przedstawiono głównych producentów i eksporterów w Krajach Trzeciego Świata.
Lista 50 największych eksporterów polskiego przemysłu przetwórczego wraz z komentarzem za 1993 rok.
Wymieniono przesłanki wyboru i charakterystykę obiektów oraz okres badań. Przedstawiono taksonomiczną procedurę wyodrębniania typów struktur przemysłowych. Omówiono charakterystykę typów struktur przemysłu przetwórczego w świecie w latach 1968-1973-1977.
Podjęto próbę udokumentowania konieczności ciągłego doskonalenia jakości produktów i usług, co stanowi warunek przetrwania i rozwoju przedsiębiorstw. Definiując pojęcie jakości należy uwzględnić trudne do pomiaru odczucia odbiorcy, które mają wpływ na podjęcie decyzji o zakupie danego wyrobu. Efektem rynkowym, który przekłada się na wynik finansowy przedsiębiorstwa jest wzrost satysfakcji klienta. (oryg. streszcz.)
8
76%
Według Centralnego Instytutu Ochrony Pracy do największej liczby wypadków podczas pracy dochodzi w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Do wypadków dochodzi podczas użytkowania maszyn (około 50%), czynności czyszczenia maszyn (około 25%) i konserwacji oraz napraw (około 25%). W artykule przedstawiono zastosowania metody HAZOP do identyfikacji zagrożeń występujących podczas prac obsługowych wykonywanych na linii lakierniczej UV. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie zmian w strukturze eksportu i importu polskiego przemysłu przetwórczego, pod względem zawartości czynnika pracy (pracochłonności) w latach 1994-1999. Omówiono wyniki dotychczasowych empirycznych studiów nad zasobochłonnością polskiego handlu zagranicznego. Przedstawiono problemy związane z pomiarem pracochłonności produkcji, zdefiniowano kryterium pracochłonności i sklasyfikowano gałęzie według pracochłonności ich produkcji. Zbadano zależność między udziałami poszczególnych gałęzi w eksporcie i imporcie polskiego przemysłu przetwórczego a pracochłonnością ich produkcji. Przedstawiono wpływ firm z udziałem kapitału zagranicznego na pracochłonność produkcji i eksportu.
Podjęty w niniejszej pracy problem badawczy odnosi się do określenia roli kreatywnej destrukcji w kształtowaniu wahań koniunkturalnych. Ramy teoretyczne dla przeprowadzonej analizy empirycznej stanowiła Schumpeterowska koncepcja cyklu koniunkturalnego. Badanie ekonometryczne przeprowadzono dla polskiego przemysłu przetwórczego w okresie od stycznia 2004 roku do stycznia 2014 roku. Wyniki estymacji równań regresji potwierdziły istotny wpływ procesów kreacji i destrukcji na wahania poziomu aktywności gospodarczej. Odnotowane rezultaty wykazały, że w okresie przed kryzysem finansowym w 2008 roku oba komponenty kreatywnej destrukcji determinowały przebieg zmian koniunktury, a skutkiem ich łącznego oddziaływania była asymetria faz wysokiego i niskiego tempa wzrostu. W okresie pokryzysowym na zmiany poziomu aktywności gospodarczej wpływała wyłączni e destrukcja. Zasadniczo badanie potwierdziło słuszność tez Schumpetera odnoszących się do destabilizującej roli kreacji i korzystnego dla wzrostu gospodarczego wpływu destrukcji.(abstrakt oryginalny)
Lista "500" największych przedsiębiorstw i jednoosobowych spółek skarbu państwa przemysłu przetwórczego wg wielkości sprzedaży w 1991 r.
12
76%
Celem zaprezentowanego badania była weryfikacja hipotezy schumpeterowskiej na przykładzie branż polskiego przemysłu przetwórczego. Branże produkcyjne zostały podzielone na dwa sektory: wysokiej i niskiej technologii, dla których przeprowadzono analizę związku między koncentracją produkcji i działalnością innowacyjną. W badaniu wykorzystano dane roczne dla lat 1997-2007, publikowane przez GUS.
Przedsiębiorstwo, chcąc utrzymać się na rynku, powinno dążyć do rozpoznania potrzeb nabywców i najlepszego ich zaspokojenia własnymi produktami. Jakość wyrobów w sytuacji nadwyżki podaży nad popytem jest dla konsumentów czynnikiem decydującym o jego wyborze.Większość zakładów wprowadza systemy gwarantujące wysoką jakość produktów, stanowiące jeden z możliwych czynników warunkujących podjęcie walki konkurencyjnej na rynku.Przedsiębiorstwo poszukuje również innych sposobów zdobycia przewagi na rynku, np. wprowadzając nań wyroby dotychczas nie produkowane czy też różnicując asortyment dotychczas produkowanych wyrobów. (fragment tekstu)
Pierwszy kwartał 2018 roku w przemyśle przetwórczym rozpoczął się od wcześniejszych niż zwykle i nietypowych oznak ożywienia. Wartości zarówno wskaźnika koniunktury jak i sald odpowiedzi na poszczególne pytania ankiety zmieniały się naprzemiennie. Rosły i spadały w kolejnych miesiącach kwartału. Różniły się także we wszystkich badanych przekrojach. Największe różnice ocen występowały między firmami prywatnymi a publicznymi. Wartość wskaźnika koniunktury w przemyśle przetwórczym (IRGIND) w styczniu zmniejszyła się o 2,5 pkt (względem grudnia), z poziomu 1,8 pkt do poziomu -0,7 pkt, w lutym zaś zwiększyła się o 1,9 pkt do wysokości 1,2 pkt. Zarówno dodatnie wartości wskaźnika jak i lutowy wzrost mogą być symptomem wcześniejszego ożywienia sezonowego. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że w styczniu i lutym oceny firm prywatnych i publicznych różniły się znacząco. W skali kwartału odnotowano jednak pogorszenie się koniunktury. W porównaniu z listopadem 2017 r. wartość IRGIND w lutym jest niższa o 2,0 pkt. W skali roku natomiast odnotowano wzrost wartości wskaźnika o 3,9 pkt. Wartości wskaźnika koniunktury dryfują w otoczeniu długookresowej średniej. W przebiegu składowej cyklicznej zarysowała się tendencja spadkowa. Przewidywania przedsiębiorstw cechuje podobna huśtawka nastrojów. W styczniu były one bardziej optymistyczne niż w lutym.(fragment tekstu)
Mijający rok 2017 był rokiem utrzymującej się zmienności koniunktury w przemyśle przetwórczym oraz nietypowych reakcji przedsiębiorców. Wartości zarówno wskaźnika koniunktury jak i sald odpowiedzi na poszczególne pytania ankiety zmieniały się bez związku z wcześniej obserwowanym rytmem zmian sezonowych. Rosły i spadały w kolejnych miesiącach nie tylko bez związku ze zmianami sezonowymi. Różniły się także we wszystkich badanych przekrojach. Te zmiany i różnice widoczne były także w IV kwartale. Wartość wskaźnika koniunktury w przemyśle przetwórczym (IRGIND) w październiku zmniejszyła się o 1,1 pkt, z poziomu 3,2 pkt do wysokości 2,1 pkt, w listopadzie zaś zwiększyła się o 0,7 pkt, osiągając 2,8 pkt. Wzrost wartości wskaźnika w listopadzie, chociaż niewielki, zdarzył się po raz drugi w historii badania. Poprzednia taka zmiana miała miejsce w roku 2012.(abstrakt oryginalny)
W miarę postępującego procesu globalizacji gospodarki światowej, otwierania się poszczególnych gospodarek, liberalizowania rynków finansowych i kapitałowych, rośnie znaczenie analizy makroekonomicznej w podejmowaniu decyzji gospodarczych. Ponadto przyspieszenie procesów gospodarczych wymusza wzrost częstotliwości z jaką te decyzje muszą być podejmowane. W związku z tym wzrasta zapotrzebowanie (szczególnie w krajach transformujących się) na bieżące, krótkookresowe mierniki oceny sytuacji gospodarczej danego kraju wśród instytucji zajmujących się analizą makroekonomiczną (uczestnicy rynku walutowego, banki, instytucje rządowe, firmy doradcze, itp.). Oprócz diagnozy bieżącego stanu gospodarki, istotnego znaczenia nabiera również możliwość prognozowania przyszłej sytuacji gospodarczej. Jednym z podstawowych obszarów gospodarki, który pozwala na szybką ocenę bieżących procesów ekonomicznych jest kształtowanie się miesięcznej produkcji przemysłu przetwórczego, która jest silnie skorelowana z miernikiem ogólnej aktywności gospodarki, czyli Produktem Krajowym Brutto (PKB). Wobec powyższego istnieje olbrzymie zainteresowanie wśród analityków makroekonomicznych i decydentów krótkookresowymi prognozami produkcji przemysłowej (a w szczególności produkcji przemysłu przetwórczego). Głównym celem niniejszego artykułu jest określenie możliwości wykorzystania wyników pochodzących z badania prowadzonego za pomocą testu koniunktury przedsiębiorstw przemysłu przetwórczego (na przykładzie badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej - IRG SGH), które mają charakter jakościowy, do analizowania i krótkookresowego prognozowania wskaźnika produkcji sprzedanej przemysłu przetwórczego GUS, czyli danych o charakterze ilościowym. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono źródła informacji wykorzystywane w analizie otoczenia przedsiębiorstwa. Kluczem do sprawnej metody przewidywania przyszłych wydarzeń jest nasłuch otoczenia, a więc wykrywanie słabych sygnałów płynących z otoczenia przedsiębiorstwa. Analiza otoczenia dalszego pomaga zidentyfikować kierunek przyszłych zmian, a analiza otoczenia bliższego - dopasować produkt do przyszłych warunków rynkowych.(abstrakt oryginalny)
Czwarty kwartał roku to okres negatywnego oddziaływania czynników sezonowych. Zmiany wartości wskaźnika koniunktury w przemyśle przetwórczym (IRGIND) w ostatnim okresie nie były jednak zgodne z ustalonym rytmem zmian sezonowych. Miesięczny wzrost wartości wskaźnika, o 0,5 pkt, odnotowano tylko w październiku. W listopadzie wartość wskaźnika ponownie spadła. W ciągu trzech miesięcy, licząc od sierpnia do listopada, wartość wskaźnika nie zmieniła się i wynosi -10,4 pkt. W skali roku odnotowano spadek o 4,0 pkt.Odpowiedni spadek wartości IRGIND przed rokiem wyniósł 9,6 pkt. Zmniejszenie się wielkości rocznego spadku wartości wskaźnika może oznaczać osłabienie się negatywnych czynników cyklicznych. Choć w przebiegu składowej cyklicznej IRGIND zarysowuje się dolny punkt zwrotny, przemysł przetwórczy jest w fazie spowolnienia przechodzącego w stagnację. Wartości wskaźnika są o prawie 10 pkt niższe od wieloletniej średniej. Na negatywne działanie czynników cyklicznych nakłada się ujemne oddziaływanie czynników sezonowych. Biorąc po uwagę, iż przewidywania przedsiębiorstw są coraz bardziej pesymistyczne, nie należy spodziewać się poprawy koniunktury przemysłowej w najbliższych miesiącach. (fragment tekstu)
Pogłębiają się negatywne skutki pandemii w przemyśle przetwórczym. Ogólny wskaźnik koniunktury IRG SGH (IRG IND) zmniejszył swoją wartość o 10 pkt w skali miesiąca. Obecnie wynosi ona -38,8 pkt i jest niższa od wartości sprzed roku o 39,1 pkt. To najniższa wartość wskaźnika w historii badania koniunktury przemysłowej przez IRG, tj. od 1986 r. Spadek wartości wskaźnika odnotowano dla obu sektorów własnościowych. Wartość wskaźnika dla sektora prywatnego zmniejszyła się w ciągu miesiąca o 11,5 pkt i wynosi -38,7 pkt. Jest niższa od wartości sprzed roku o40 pkt. Dla sektora publicznego wartość wskaźnika obniżyła się w porównaniu z marcem o 2,0 pkt, do poziomu -47,6 pkt. Jest niższa niż rok wcześniej o 31,7 pkt.(fragment tekstu)
W lutym wartość ogólnego wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGIND) zwiększyła się w porównaniu ze styczniem o 4,2 pkt. Obecnie wynosi -10,8 pkt i jest niższa od wartości sprzed roku o 13,7 pkt. Dla sektora prywatnego wartość wskaźnika koniunktury wzrosła w ciągu miesiąca o 5,4 pkt do poziomu -9,9 pkt. Jest jednak niższa niż przed rokiem o 13,2 pkt. Dla sektora publicznego wartość wskaźnika zmniejszyła się o 17,7 pkt do wysokości -22,6 pkt. Jest o 19,7 pkt niższa od wartości sprzed roku.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.