Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 90

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Procesy dostosowawcze do wymagań UE
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Polskie drobiarstwo jest jedną z dziedzin produkcji rolnej, której niekorzystna sytuacja wynika głównie ze stosowania w fermach drobiowych przestarzałych technologii i urządzeń. Wpływa to nie tylko na jakość higieniczno-sanitarną polskich produktów drobiarskich, ale przede wszystkim na stan środowiska naturalnego.W ostatnim czasie w przemyśle drobiarskim w Polsce zaszły duże zmiany, wynikające ze wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej. Celem artykułu jest ukazanie tych zmian. Badania w tym kierunku przeprowadzono w fermie drobiarskiej "Pałubice" s.c. w Pałubicach w powiecie Kartuzy w województwie pomorskim. W badaniach zastosowano technikę wywiadu. Wywiad przeprowadzono z właścicielem fermy oraz kierownikiem do spraw produkcji. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł ma na celu krótką analizę kilku zagadnień metodologicznych, dotyczących badania koordynacji polityk wspólnotowych w państwach członkowskich Wspólnot Europejskich. (fragment tekstu)
W opracowaniu postawiono za cel przedstawienie rozwiązań organizacyjnych i zmian w strukturze zatrudnienia oraz podejmowanych działań służących poprawie wyników ekonomiczno-finansowych w sektorze PGL Lasy Państwowe. (fragment tekstu)
Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej wiąże się z dostosowaniem regulacji rządzących sektorem ubezpieczeniowym do wymagań Acquis Communautaire. Proces ten przebiega już od kilku lat. Dostosowanie prawa jest to proces trudny i długotrwały, zwłaszcza gdy rozbieżności w systemach prawnych są relatywnie duże. (fragment tekstu)
The article presents topical issues of integration of Latvia in the EU. It analyses the modem economic conditions that include the activity of such branches of national economy as building, transport, banking etc., which have high economic indices and positive influence on social level. It touches upon some problematic spheres of economy among which are the growth of industry, retail turnover, registered unemployment rate, inflation rate, direct foreign investments, balance of external trade, growth of wages. The characteristics of these issues gives an opportunity to forecast the social policy of the country as a member of the EU. Only the complex approach to the problem of national economy of Latvia can bring positive results in solving social problems and in raising the economy onto a higher level. (original abstract)
7
Content available remote Accounting Integration Issues of EU Member States
100%
The aim of this article is to discuss the dilemmas over the integration of accounting in EU member states. The dilemma could be divided into the following main groups. Dilemma of the user of financial statements. This dilemma consists in determining for whom the integration of accounting in EU is crucial, and who is the intended beneficiary of integration. Dilemma arising from the lack of theoretical framework for drafting directives and standards: the accounting paradigm assuming that accounting is strictly quantitative. Accounting is a social science, whereas the accounting practice has greater influence on social, rather than purely economic, reality. Dilemma over legal regulations and the legitimization of standard setters could be attributed to accounting regulations as legal norms. A classic example of this might be the transition from rule-based to principle-based IFRSs. The dilemma over the legitimization of standard setters has its roots in the legal aspect of accountancy. In order to solve it, it is necessary to answer the question: 'who controls the processes of accounting integration?' since the participants of this process often present divergent viewpoints, and sometimes even opposite priorities. Dilemma over the politicization of accountancy. The more globalized and complex the economic environment is, the more of political intervention there is expected to be in the standard setting process, affected by global geopolitical trends. (original abstract)
Scharakteryzowano pakiet trzech ustaw ubezpieczeniowych, który składa się z: ustawy o działalności ubezpieczeniowej ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych.
Omówiono istotę i przesłanki sprawowania nadzoru ubezpieczeniowego oraz przedstawiono jego model. Opisano organizację nadzoru ubezpieczeniowego w Polsce oraz zwrócono uwagę na proces dostosowawczy polskiego prawa z zakresu nadzoru do wymagań UE.
Od kilku lat w Unii Europejskiej przebiega proces tworzenia jednolitego rynku ubezpieczeniowego. Koncepcja rynku jednolitego odnosi się do umożliwienia funkcjonowania narodowych rynków ubezpieczeniowych poszczególnych państw członkowskich w taki sposób, jakby tworzyły jeden rynek ubezpieczeniowy, zharmonizowany pod względem zasad funkcjonowania oraz regulacji prawnych. Wstąpienie Polski do UE wiąże się ze zmianami zarówno w strefie regulacji, jak i w aspekcie ekonomicznym. Mając w perspektywie współuczestnictwo we wspólnym rynku UE konieczne jest, z jednej strony, poznanie obowiązujących we Wspólnocie reguł oraz , z drugiej strony, określenie szans i możliwości funkcjonowania polskiego rynku ubezpieczeniowego w jednolitym rynku europejskim. Harmonizacja rynku ubezpieczeniowego we Wspólnocie postępowała etapami wyznaczanymi kolejnymi generacjami dyrektyw. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano poziom przygotowania słowackich przedsiębiorstw przemysłowych do integracji z UE. Słowacka gospodarka jest znana z dużej koncentracji eksportu, co może wpływać na wyniki badań. Instrumenty adaptacyjne najczęściej używane w procesie przystępowania do rynku Unii Europejskiej to terytorialna koncentracja na eksporcie i kilka zasad dotyczących wstępowania na zagraniczne rynki - eksport pośredni i bezpośredni, z wyłączeniem inwestycji. Możemy powiedzieć, że duże przedsiębiorstwa są lepiej przygotowane do procesu integracyjnego niż małe i średnie. (abstrakt oryginalny)
Analiza procesów dostosowawczych polskiej gospodarki do rynku Unii Europejskiej widziana przez pryzmat globalizacji regionalnej i światowej znakomicie wpisuje się w nurt aktualnej dyskusji o szansach, wyzwaniach i ryzykach jakie stoją przed Polską. Dążenie Polski do członkostwa w UE i UGW należy rozpatrywać nie tylko z perspektywy doraźnych korzyści ze środków pomocowych, funduszy strukturalnych, czy CAP ale przede wszystkim w kontekście długookresowych korzyści skali, dyfuzji postępu technicznego i innowacyjności, zatem przygotowania do wyzwań globalizacji światowej. Szanse na włączenie się w nurt korzyści wynikających z poszerzania obszaru racjonalnych wyborów w gospodarce otwartej w wyniku postępującej liberalizacji i globalizacji rynków są tym większe im większa jest technologiczna substytucyjność gospodarek uczestniczących, czy to w globalizacji regionalnej, czy światowej. Substytucyjność technologiczna stwarza bowiem nie tylko szanse aktywnego udziału w procesach globalizacji ale również zmniejsza zagrożenia ze strony tejże samej globalizacji dla gospodarki realnej - generowanych przede wszystkim przez masowe przepływy spekulacyjnego kapitału finansowego w skali świata. Nie pretendując do udzielenia wyczerpujących odpowiedzi w zakresie korzyści i zagrożeń wynikających z procesów globalizacyjnych celem referatu jest zasygnalizowanie wybranych ryzyk w procesie dostosowania polskiej gospodarki do rynku UE oraz wskazanie możliwości zarządzania nimi w krótkim i długim okresie. Zgodnie z teorią zarządzania ryzykiem właśnie identyfikacja ryzyka, jego ocena oraz monitoring zmian w tym względzie pozwala na sterowanie ryzykiem, czyli jego ograniczenie. (fragment tekstu)
W procesie dostosowywania polskich norm jakościowych do standardów europejskich i dostosowywania polskich produktów żywnościowych do wymagań rynku europejskiego podstawowym problemem jest kwestia urzędowej kontroli jakości, akredytacji jednostek kontrolujących oraz laboratoriów badających jakość żywności. (fragment tekstu)
Scharakteryzowano zagadnienie ochrony konsumenta i zdrowia w Unii Europejskiej. Zwrócono uwagę na konieczność dostosowania polskiego prawa do wymogów UE.
Scharakteryzowano zagadnienie rozwoju regionalnego. Omówiono zasady polityki rozwoju regionalnego oraz przedstawiono najważniejsze problemy krajowej polityki regionalnej.
Omówiono tło procesu dostosowawczego polskiej administracji publicznej do standardów Unii Europejskiej. Europeizacja administracji wymaga wielu działań, w tym również realizacji polityk wspólnotowych.
17
Content available remote Wpływ rozwoju regionalnego na zmiany organizacji doradztwa rolniczego w Polsce
75%
W artykule przedstawiono istotę, rolę i zadania doradztwa rolniczego w Polsce i porównawczo - w wybranych krajach: Irlandii, Niemczech, Danii oraz Francji. Zwrócono uwagę na zmiany w poszczególnych etapach rozwoju doradztwa w Polsce wraz ze zmianami i przekształceniami w polityce regionalnej. Podkreślono wzrost znaczenia doradztwa po wstąpieniu Polski w struktury Unii Europejskiej oraz wymogi unijne, których spełnienie jest konieczne - jak np. odpowiednie kwalifikacje doradców rolniczych wg. standardów UE. Podjęto również próbę określenia nowych kierunków rozwoju doradztwa rolniczego w Polsce po 2008 roku, z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów korzystających z doradztwa. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono cechy rynku pracy w gospodarce opartej na wiedzy. Przeprowadzono analizę związku poziomu innowacyjności gospodarek w wybranych krajach, głównie Unii Europejskiej, i zmian na rynkach pracy określanych poziomem stopy bezrobocia i stopy zatrudnienia. Szczególną uwagę zwrócono na problem bezrobocia strukturalnego jako efektu postępu technicznego. Omówiono też działania na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy w warunkach zmieniającego się otoczenia realizowane przez Unię Europejską w oparciu o założenia strategii lizbońskiej i zamierzone w strategii Europa 2020.(abstrakt oryginalny)
Dostosowanie się zakładów mleczarskich do wymagań Unii Europejskiej wywarło pozytywny wpływ na jakość mleka, sezonowość jego skupu oraz na wzrost wykorzystania tłuszczu mlekowego w badanych zakładach.Zakład I, który wcześniej dostosował się do warunków Unii Europejskiej, lepiej wykorzystywał białko. W zakładzie tym wystąpił jednak spadek wielkości skupu mleka. Natomiast w zakładzie II, który zakończy dostosowywanie się do warunków Unii Europejskiej w 2005 r., nastąpił wysoki, bo 20% wzrost skupu mleka, zmniejszyło się natomiast wykorzystanie białka mleka. (fragment tekstu)
Dostosowanie polskiego mleczarstwa do rynku wspólnoty ściśle łączy się ze spełnieniem wymogów unijnych wynikających z przepisów prawnych i dyrektyw. W wielu przedsiębiorstwach branży mleczarskiej dokonano reorganizacji i modernizacji linii technologicznych, a także remontów budynków. Szczególną uwagę przetwórnie mleka zwracają na jakość surowca nabywanego u dostawców, ponieważ dobrej jakości mleko gwarantuje wysokiej klasy wyroby.Celem artykułu jest dokonanie analizy procedur dostosowawczych, podjętych przez firmę Agrocomex sp. z o.o. oraz przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Chojnicach, aby utrzymać produkcję na unijnym rynku mleczarskim. Przedsiębiorstwa te wybrano celowo, gdyż różnią się one pod wieloma względami. Materiał badawczy stanowiła dokumentacja obydwu zakładów, a także notatki prasowe. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.