Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 105

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Procesy społeczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Symulacja deskryptywna może prowadzić do fundamentalnych pytań związanych z modelowanym procesem ekonomicznym lub społecznym i w konsekwencji do zmiany modelu ma-tematycznego mającego odzwierciedlać ów proces. Wykorzystanie tego rodzaju symulacji prowadzi do przedefiniowania modelu dostosowań w równowadze 1-krotnego testowania. Analiza modelu stworzonego w wyniku symulacji wskazuje na istotne różnice w stosunku do modelu prezentowanego w literaturze. (abstrakt oryginalny)
Omówiono egzogeniczny charakter procesów współczesnego świata i jego wpływ na przestrzeń ekonomiczną. Zwrócono uwagę na endogeniczny charakter procesów rozpoznawalnych w Polskiej przestrzeni ekonomicznej. Opisano procesy zachodzące w przestrzeni aglomeracji wrocławskiej.
3
Content available remote Social Theory and Emotion: A Philosophical Tour
100%
This article explores and problematizes the explanatory value behind diverse sociological and philosophical traditions on understanding emotion. In particular, the paper attempts to 'dig' into history to reveal macro and micro arguments relating to US and European social theory which have attempt to unravel the contours of the social and experiential construction of emotion. The paper is enriched by an examination of Marx, Durkheim and Marx to an examination of symbolic interactionism to the postmodern question. Such is the diversity of social philosophies, we need a diverse approach to holistically understand emotion in its theoretical context and social processes. (original abstract)
Otaczająca nas rzeczywistość kształtowana jest w głównej mierze, a może przed wszystkim przez zjawiska społeczne, na które wpływ mają postawy i decyzje członków danej grupy społecznej. W celu przewidzenia większości sytuacji społecznych, które mogą nas bezpośrednio dotyczyć koniecznością jest analiza społeczeństwa pod jak najszerszym, kątem badawczym. Koniecznością w naszych czasach staje się, zatem obserwowanie otaczającej nas rzeczywistości, tak by powstały obraz dał nam swoiście pojmowany spokój trwania. Czy jednakże badania społeczne realizowane przez socjologów posiadają rękojmię rzetelności na tyle miarodajnej, by o tą spokojną przyszłość nie mieć obaw? Według amerykańskiego socjologa Earla Babbie badania społeczne polegają na systematycznej obserwacji życia społecznego w celu odkrycia i zrozumienia prawidłowości, które wykazuje przedmiot obserwacji" (Babbie 2006). Opierając się na przesłankach idących za tymi słowami moglibyśmy być o przyszłość w miarę spokojni. Jednakże biorąc pod uwagę częstość błędów sondażowych, dotyczących preferencji wyborczych lub deklarowanych postaw wobec zróżnicowania kulturowego i etnicznego a występujących faktów społecznych czy rzeczywiście ten spokój jest nam dany?(abstrakt oryginalny)
Bardzo ważnym rytuałem w prawie każdym społeczeństwie jest dawanie i otrzymywanie prezentów. Poprzez obdarowywanie prezentami ludzie budują wzajemne relacje. Więzy zaufania, wiary i zależności towarzyszą nam przez całe życie. Prezenty mogą tworzyć i utrzymywać: hierarchie statusu, podkreślać wyjątkowość pewnych sytuacji, wpływać na socjalizację dzieci poprzez wprowadzanie ich w społeczne role. Najwięcej zainteresowania wzbudziło zjawisko obdarowywania wśród socjologów i ekonomistów. Pierwsi skupiają swoje rozważania wokół kształtowania się więzi zależności, drudzy wokół ekonomicznych skutków obdarowywania. Mimo to, starają się spojrzeć na zjawisko obdarowywania w miarę szeroko jako na proces warunkowany różnymi czynnikami. Interesuje ich sam mechanizm, a także motywy i skutki procesu obdarowywania. Wiele ciekawych modeli powstało w wyniku przenikania się teorii pochodzących z socjologii i ekonomii. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zróżnicowanie społeczne warszawskiej dzielnicy Praga Północ ma znaczenie dla rozwoju przedsiębiorczości. Podlegający intensywnym procesom gentryfikacji obszar zmienia się niezwykle szybko, a jego tradycyjna tkanka społeczna poddawana jest licznym bodźcom. Lokalna społeczność, do tej pory zdominowana przez przedstawicieli klasy niższej charakteryzujących się poza relatywnie niskim poziomem dochodu wykształceniem często sięgającym najwyżej poziomu szkoły średniej, ale także relatywnie niskimi oczekiwaniami względem rynku usług czy oferty oraz jakości dostępnych w otoczeniu produktów, jest obecnie rozsadzana od środka przez wyspowe ośrodki gentryfikacji. Jej przejawem są przede wszystkim nowe inwestycje mieszkaniowe i biznesowe, także z zakresu gospodarki kreatywnej. Opisywane zjawiska dają unikatową możliwość badania znaczenia gwałtownej zmiany społecznej dla funkcjonowania przedsiębiorczości na "starej Pradze". Pozwalają obserwować strategie podejmowane przez istniejące tam już przedsiębiorstwa, jak i nowo powstające firmy w sytuacji zwiększającego się zróżnicowania społecznego potencjalnych klientów. W niniejszym artykule opisano szerokie spektrum działań podejmowanych przez przedstawicieli biznesu, jednocześnie wskazując dominujące trendy, jak i wyróżniające się nietypowe strategie biznesowe. Badane zjawiska stają się także swoistym eksperymentem pozwalającym na weryfikację dotychczasowych założeń teoretycznych w tym obszarze wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia różnorodności społecznej w bezpośrednim otoczeniu biznesu dla efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Obcość, będąca przedmiotem nietolerancji, jest jednym z kluczowych wątków twórczości Zygmunta Baumana. Uczony ten, z katedry socjolog, rozpatruje wskazaną problematykę w kontekście współczesności, określanej przez niego mianem "płynnej nowoczesności". Zestawia ją także z epoką poprzednią, która dostarczyła skrajnych przykładów nietolerowania obcości. Bauman analizuje obcość na kilku płaszczyznach. Po pierwsze, interesuje go samo zjawisko obcości i to, jakie emocje budzi. Po drugie, opisuje współczesnych "obcych", tj. grupy społeczne, które spotykają się dziś z nietolerancją. Wreszcie po trzecie, poddaje refleksji formy nietolerancyjnego zorganizowanego postępowania wobec "obcych".(fragment tekstu)
Tekst omawia problematykę następstw kontaktu kulturowego. W konsekwencji zderzenia grup kulturowych w wyniku migracji dochodzi do procesów i zjawisk wzajemnego ich oddziaływania oraz złożonych interakcji społecznych i przemian kulturowych. Przemiany przybierają charakter wzajemnego dostosowania się i integrowania przybyszów ze społeczeństwem przyjmującym. W wielu przypadkach proces ten trwa kilka pokoleń i nie zawsze kończy się pełną asymilacją. Przystosowanie przebiega przez różne fazy, przybierając rozmaite formy. Początkiem uniwersalizacji kulturowej i transkulturacji, jako odpowiednika asymilacji, jest adaptacja i akomodacja. Przejście od kultury macierzystej do bardziej uniwersalnej kultury kraju osiedlenia jest o wiele bardziej złożonym procesem niż przystosowanie strukturalne. Wymaga przemian tożsamości uczestników asymilacji oraz przemian struktury grupowej. W tekście omówione są główne teorie i koncepcje asymilacji skonfrontowane z realnymi zjawiskami mającymi miejsce we współczesnym świecie. (abstrakt oryginalny)
Przed referendum unijnym w ankietach dziennikarskich kierowanych do Polaków najczęściej pojawiały się pytania dotyczące głosowania - czy będą w nim uczestniczyć, jak będą głosować i dlaczego dokonali takiego właśnie wyboru? Odpytywani podzielili się na grupy. W pierwszej grupie znaleźli się ci, którzy projektem pod nazwą "przystąpienie Polski do Unii Europejskiej" w ogóle nie byli zainteresowani, tak jakby to zagadnienie nie dotyczyło ani ich, ani ich kraju. Po prostu nie mieli w tej kwestii nic do powiedzenia, hasło "referendum unijne" z niczym istotnym im się nie kojarzyło, a dzień 1 maja był zwykłym dniem w tygodniu, wolnym od pracy.(fragment tekstu)
Myśl poprzedza czyn jak błyskawica grom! (H. Heine) Czy prawda ta dotyczy także myśli minionych? Myśli, o których poza tym, kto je przemyślał, nikt nie wie i nie wiedział? Czy błyskawica myśli może poprzedzać grom czynu o całe wieki? Czy poeta, wypowiadając te słowa w przebłysku geniuszu odkrywa nam jedno z praw ruchu na szlaku dziejów? Czy napędzany li tylko poetycką weną składa zgrabną wprawdzie frazę, ale o mało znaczącej treści? Tych kilka pytań niech będzie punktem wyjścia do kontynuowania argumentacji na rzecz tezy o wpływie emocjonalno-duchowych przeżyć człowieka na przebieg procesów społecznych. (fragment tekstu)
W pierwszej części artykułu omówiono podstawowe pojęcia i główne problemy modelowania ze szczególnym uwzględnieniem modelowania procesów społecznych. Podstawowym celem artykułu, realizowanym w toku dalszych rozważań, jest prezentacja metodologii budowy modeli procesów społecznych dokonywana na przykładzie przedsiębiorstwa przemysłowego traktowanego jako podstawowy system społeczny. (abstrakt oryginalny)
W podejmowaniu decyzji ekonomicznych istotną rolę odgrywa spostrzeganie społeczne. W tym jednym z największych działów psychologii społecznej coraz większą wagę przywiązuje się do języka i jego udziału w formułowaniu sądów o grupach społecznych, stereotypów i uprzedzeń. W artykule przedstawiono przykłady badań pokazujących, w jaki sposób język wpływa na postrzeganie procesów społecznych. Przypomniano, w jaki sposób zorganizowana jest wiedza o świecie społecznym, a także te mechanizmy postrzegania społecznego, w których język odgrywa kluczową rolę. Przywołane eksperymenty, wśród nich także istotne dla rozumienia tendencyjnych sądów i błędnych decyzji, dotyczyły: konsekwencji aktywizacji schematów, samospełniającej się przepowiedni, sposobu przedstawiania informacji, zwiększania dostępności pojęć, używania określonych części mowy, a także roli metaforycznego języka, zwłaszcza w powiązaniu z aktywizacją motywów z nim korespondujących. Badania własne wykazały między innymi, że metaforyczne przedstawienie Polski jako organizmu wywołuje mniej przychylne postawy wobec niższych warstw społecznych. Nie potwierdziły wprawdzie hipotez o interakcji pomiędzy ujęciem metaforycznym a motywem, jednak sugerują, że język odgrywa znaczącą rolę w formułowaniu postaw wobec niektórych grup społecznych. (abstrakt oryginalny)
The Covid-19 pandemic mainly affected those target groups who, due to the nature of their duties, were unable to isolate themselves. The consequences of such work are psychological tension with various symptoms. In this situation, the formation of a system for localizing its consequences becomes a very important task. Three parts are distinguished: a quantitative assessment of the scale and nature of the pandemic, a quantitative assessment of the need to localize the consequences and the analysis of current system; third, the formation of a monitoring system. The chosen system allows verbal assessments to be transformed into quantitative ones. Based on it, the aggregated values of seven essential signs of psychological stress in the target groups (medical and social workers, police, customs officers, educators, pharmacists, and entrepreneurs) were identified: anxiety (0.80), stress (0.78), aggression (0.63), insomnia (0.62), persistent fatigue (0.61), depression (0.56), sadness (0.49). The application of the methodology allows forming a monitoring system considering the scale of the pandemic impact and the psychological consequences. The mental distress caused by the COVID-19 pandemic has been shown to be characterized by such negative effects as anxiety, stress, insomnia, persistent fatigue, depression and persistent sadness. The study revealed that the major shortcomings in the system developed for localizing the negative effects are as follows: insufficient efforts of state institutions even in the case the negative effects are getting worse; inadequate provision of psychological assistance conditioned by unreasonably high prices and deficient legal framework. (original abstract)
15
Content available remote Mobilnostʹ kak faktor głobalnoj biezopasnosti
75%
Artykuł poświęcony jest procesom mobilności rozpatrywanym w kontekście badania problemów bezpieczeństwa globalnego. Autor wskazuje, że niestabilna sytuacja, w zglobalizowanym świecie, w warunkach dużej niepewności i przewidywalności, wymaga koncentracji uwagi struktur społecznych i politycznych na procesach mobilności. Kilka czynników warunkuje kierunek i funkcje mobilności w przestrzeni interakcji społecznych i politycznych. Autor prezentuje klasyfikację głównych rodzajów mobilności właściwych dla współczesnych systemów społecznych i politycznych.(abstrakt oryginalny)
W publikacji przedstawiono taksonomiczną analizę przestrzennego zróżnicowania warunków życia ludności (a dokładniej warunków rozwoju społecznego) w Polsce w 1999 roku. Tematy poruszone w artykule: podstawy formalne badania poziomu rozwoju społecznego województw w Polsce, wybór cech diagnostycznych opisujących poziom rozwoju społecznego oraz wyniki porządkowania i klasyfikowania województw według poziomu ich rozwoju społecznego.
17
Content available remote W poszukiwaniu intelektualnych źródeł koncepcji aktywnego starzenia się
75%
Koncepcja aktywnego starzenia się staje się coraz bardziej popularną receptą na spodziewane problemy związane ze wzrostem odsetka osób starszych. Jest ona relatywnie świeżej daty, albowiem powstała w latach 1980., w określonym klimacie intelektualnym. Celem artykułu jest wskazanie genezy tego podejścia, poprzez wskazanie najważniejszych nurtów intelektualnych drugiej połowy XX w. oddziałujących na ostateczny kształt koncepcji aktywnego starzenia się. Omówiony został wpływ fenomenologii, gerontologii krytycznej, neoliberalizmu, podejścia procesualnego i zarządzania przyszłością. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem zainteresowania w artykule uczyniono rodzinę homoseksualną jako alternatywę dla tradycyjnej rodziny. Zaproponowane w pierwszej części tekstu analizy koncentrują się na okolicznościach związanych z pojawieniem się tej formy rodziny w społeczeństwach zachodnich oraz w Polsce. Analizy te dokonane zostały w perspektywie przemiany stylów życia, seksualności oraz relacji między parterami jako uwarunkowań pojawienia się tematyki homorodzin w dyskursie publicznym. Uzupełnieniem tych rozważań są wyniki autorskich badań jakościowych, których celem było odwzorowanie i zrekonstruowanie życia codziennego badanych rodzin homoseksualnych. Badania realizowano techniką swobodnego wywiadu pogłębionego z członkami trzech rodzin jednopłciowych. Z badań wynika, że ich uczestnicy nie oczekiwali akceptacji wybranego przez siebie modelu rodziny; twierdzili, że ich związki nie odbiegają w sposób znaczący od innych modeli życia rodzinnego. Badani skupiali się przede wszystkim na budowaniu wzajemnej więzi z dziećmi, wychowywaniu potomstwa oraz codziennej egzystencji. (abstrakt oryginalny)
Nawiązując do rozszerzonej tradycji interakcjonizmu symbolicznego, w zaprezen-towanym artykule analizie poddane zostały działania zarządcze w kontekście aktywności osób za-rządzających zespołami i funkcjonowania tychże zespołów. Jako badacze, jeśli chcemy w pełni zrozumieć zasady i funkcje zarządzania w życiu codziennym, musimy zwrócić szczególną uwagę na zespoły, proces ich tworzenia i pracę zespołową, ponieważ życie organizacyjne urzeczywistnia się poprzez wspólne działanie ludzi. W szczególności analizie poddane zostało znaczenie zespołów wy-konawczych, zespołów o charakterze dziedzicznym (legacy teams), zespołów powołanych na mocy prawa (legislated teams), zespołów opierających się na misji (mission-based teams) oraz znaczenie zasady poufności dla zespołów uchwałodawczych (enacting teams). Zachęcając do zwrócenia uwa-gi na perspektywy i działania osób zarządzających, proponuję w artykule odejście od strukturalnych ujęć życia organizacyjnego na rzecz zwrócenia uwagi na zarządzanie w procesie tworzenia.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono tendencje rozwojowe występujące w cywilizacji zachodniej, a także na całym świecie oraz perspektywy takiego rozwoju.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.