Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Procrastination
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Effective Time Management
100%
This paper presents the importance of time management, focusing on individuals. In subsequent parts of the paper, some of the most common obstacles of time management and ways of overcoming them are characterized. In the final part of the paper the emphasis is put on procrastination. Summing up, some of the author's reflections are presented in this paper. (original abstract)
Prokrastynacja to bardzo poważny problem, którym powinni interesować się nie tylko psychologowie, lecz także praktycy biznesu. Pomijany, prowadzi do spadku motywacji i wydajności pracy nie tylko pojedynczych pracowników, ale całych zespołów czy organizacji. Czym jest prokrastynacja i jak można sobie z nią poradzić w firmie? (fragment tekstu)
Teoria skal czasowych jest elastycznym i sprawnym narzędziem modelowania pozwalającym na rozważanie systemów określonych na złożonych dziedzinach czasu. Pojęcie skal czasowych wprowadził w 1988 r. niemiecki matematyk S. Hilger w rozprawie doktorskiej pisanej pod kierunkiem B. Aulbacha. Teoria skal czasowych była narzędziem, które umożliwiło unifikację wyników znanych dla ciągłych i dyskretnych układów dynamicznych. Z czasem zauważono, że rozpatrywanie zagadnień na gruncie teorii skal czasowych pozwala nie tyko ujednolicić wyniki analizy ciągłej i dyskretnej, ale również umożliwia przeniesienie ich na dowolną skalę niejednorodną. W niniejszej pracy dla modelu prokrastynacji przedstawiono wyniki analizy dynamiki modelu z wykorzystaniem rachunku skal czasowych na przykładowych skalach niejednorodnych.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Przyczyny i konsekwencje prokrastynacji akademickiej
63%
Celem artykułu jest przedstawienie przyczyn i skutków prokrastynacji wśród studentów. W pracy zaprezentowano również sposoby radzenia sobie z problemem zwlekania. W artykule wykorzystano materiały dotyczące badań nad zjawiskiem prokrastynacji. W opracowaniu zastosowano metodę analizy źródeł, a także metody dedukcji i indukcji. (fragment tekstu)
W artykule poruszone zostały podstawowe zagadnienia związane z tematyką zarządzania czasem. Jak wiemy, najbardziej narzekają na brak czasu Ci, którzy go najwięcej tracą. Traktujmy zatem czas własny, współpracowników, przyjaciół jako cenne, ale i ograniczone bogactwo. Zasady skutecznego zarządzania czasem mogą mieć zastosowanie w każdej instytucji naukowej i badawczej, przedsiębiorstwie czy korporacji. Korzyści wynikające z dobrego i efektywnego zarządzania czasem odczuwalne będą nie tylko dla nas samych, ale również dla znajomych oraz rodziny. Szczegółowe formułowanie celów, zidentyfikowanie i eliminowanie pożeraczy czasu i odkładania pracy na później (prokrastynacja), stosowanie metod zarządzania czasem oraz systematyczna kontrola pozwolą na efektywne wykorzystanie czasu. Dobry plan jest podstawą optymalnego i sensownego wykorzystania czasu. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Prokrastynacja akademicka - uwarunkowania osobowe i rodzinne
63%
Prokrastynacja to zjawisko, które w psychologii pojawiło się stosunkowo niedawno. Historia jego "odkrywania" sięga prawie 50 lat wstecz, jednak pierwsze cenne prace zaczęły pojawiać się na początku lat 90. XX wieku. P. Steel w swojej metaanalizie podaje, że prokrastynacja - nawykowe i problematyczne odkładanie spraw na później - dotyczy 15 - 20 proc. populacji amerykańskiej. Natomiast do prokrastynacji akademickiej (dotyczącej odwlekania spraw związanych z nauką) przyznaje się nawet 80-95 proc. amerykańskich studentów. W kręgu polskiej psychologii pojęcie prokrastynacji tak naprawdę dopiero zaczyna się pojawiać i na chwilę obecną istnieje niewiele badań i teoretycznych rozważań na ten temat. Również samo słowo "prokrastynacja" pojawia się raczej w czasopismach popularnonaukowych i na różnych stronach internetowych niż w literaturze naukowej. Intencją autorek było zachęcenie czytelników do zainteresowania się problematyką prokrastynacji oraz poszerzenie wiedzy na ten temat o kolejne dane i wnioski.(abstrakt oryginalny)
7
63%
Chociaż w ciągu ostatnich kilku lat obserwuje się wzrost zainteresowania badaczy zjawiskiem prokrastynacji, to nadal na gruncie polskim jest to temat dość nowy. W dotychczasowych doniesieniach skłonność do prokrastynacji często wiązana jest z orientacją temporalną, czyli tendencją do spoglądania w przeszłość, trwaniem w teraźniejszości lub wybieganiem w przyszłość. Autorki postawiły sobie pytanie, czy w grupie polskich studentów perspektywa postrzegania czasu istotnie różnicuje skłonność do odkładania na później, co może się przekładać na osiąganie sukcesów akademickich. (abstrakt oryginalny)
Przeobrażenia w sposobie wykonywania pracy, szczególnie większa autonomia pracowników, wielość i złożoność zadań do wykonania, mają wpływ na zmiany w kompetencjach pracowniczych. Kompetencje stanowią dla pracowników zasób umożliwiający im dostarczenie wymaganych wyników przy zachowaniu ich dobrostanu. W artykule skupiono się na kompetencji zarządzania czasem (ZCz), przedstawiając jej koncepcję, elementy oraz efekty. Celem artykułu była ocena, w jakim zakresie stosowanie praktyk ZCz jest spontaniczne i czy jest to zależne od czynników indywidualnych (płeć, wiek, pełnione role) oraz jakie efekty są związane ze stosowaniem praktyk ZCz. Na podstawie wyników badania kwestionariuszowego na 227 studentach różnych form studiów (przedstawicielach obecnych i przyszłych kadr) i analiz statystycznych zauważono relację między czynnikami indywidualnymi a zakresem stosowania podstawowych praktyk ZCz. Ponadto stosowanie ZCz wiąże się z wyższą oceną wykorzystania swojego czasu oraz niższą prokrastynacją. Artykuł kończą rekomendacje dla uczelni dotyczące kształtowania kompetencji oraz kierunki dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest sformułowanie odpowiedzi na pytanie badawcze o możliwości wykorzystania dorobku ekonomii behawioralnej w reformowaniu systemów emerytalnych. Metoda - W artykule wykorzystano metodę krytycznej analizy literatury, metodę porównawczą oraz metody statystyczne. Rezultaty - W rezultacie przeprowadzonych badań porównawczych dotyczących rezultatów wprowadzenia pracowniczych programów emerytalnych z automatycznym zapisem (auto-enrolment) w USA, w Wielkiej Brytanii i w Nowej Zelandii, stwierdzono, że istnieje możliwość wykorzystania niektórych założeń i rozwiązań inspirowanych dorobkiem ekonomii behawioralnej przy wprowadzaniu dobrowolnych i quasi-obowiązkowych pracowniczych programów emerytalnych. Wartość dodana - Wartością dodaną jest wskazanie możliwości poszerzenia perspektywy poznawczej dominującej w polskiej literaturze z zakresu ekonomii behawioralnej (uzupełnienie tradycyjnego podejścia bazującego na ekonomii głównego nurtu i koncepcji homo oeconomicus o wybrane założenia i rezultaty poznawcze ekonomii behawioralnej). W artykule sformułowano także rekomendacje co do potrzeby wprowadzenia pracowniczych programów emerytalnych z automatycznym zapisem w Polsce.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.