Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 64

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Procreation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Zmiany w zachowaniach prokreacyjnych łodzianek - urodzenia pozamałżeńskie
100%
Obserwowany w Łodzi wzrost udziału urodzeń pozamałżeńskich może być w większości przypadków rezultatem zmian w podejściu do nieplanowanego poczęcia, szczególnie nieplanowanych ciąż młodych kobiet. Wzrost częstości urodzeń pozamałżeńskich w najmłodszej grupie kobiet sugeruje, iż nastąpiło zmniejszenie nacisku społecznego na zawieranie małżeństw "naprawczych". Wzrost odsetka urodzeń pozamałżeńskich jest traktowany jako jeden z głównych wyznaczników tzw. drugiego przejścia demograficznego. Na podstawie danych zebranych dla roku 2010, 1984 oraz 1999 trudno jest stwierdzić, że urodzenia te miały w Łodzi charakter nowoczesny. Z reguły pierwszymi osobami akceptującymi zmiany i najszybciej adaptującymi się do nowych warunków są młode, wykształcone kobiety, żyjące w wielkich miastach. Kobiety rodzące dzieci poza małżeństwem są dzisiaj (rok 2010) bowiem gorzej wykształcone niż ich rówieśniczki rodzące dzieci w małżeństwie, nie różnią się natomiast wobec porównywanej grupy źródłem utrzymania. (fragment tekstu)
2
Content available remote Przestrzenne zróżnicowanie zachowań prokreacyjnych w Polsce
80%
Analiza przestrzenna zachowań prokreacyjnych w Polsce wskazuje na utrzymujące się ich zróżnicowanie według regionów, ale także w zależności od odległości od dużego miasta. Jednocześnie na uwagę zasługuje fakt, że przebieg badanego procesu ma podobny charakter, a zróżnicowanie siły zmian wskazuje na zmniejszanie się istniejących różnic. Okres analizy, ze względu na zmiany administracyjne podziału kraju na powiaty w 1999 roku, jest relatywnie krótki. Nie zawsze położenie powiatów jest jednoznaczne z realnym oddziaływaniem miasta na zachowania mieszkańców. Podział powiatów ze względu na stopień oddziaływania mógłby zostać dokonany na przykład na podstawie udziałów ludności zamieszkałej od urodzenia w danym miejscu, bądź migrującej z miasta na wieś. Takie badania będą możliwe po otrzymaniu wyników ze spisu powszechnego 2011, jak również po analizie indywidualnych danych dotyczących urodzeń płynących z ewidencji bieżącej. Analiza danych zagregowanych na poziomie powiatów wskazuje jednak, że zachowania prokreacyjne mieszkanek położonych na terenach bliższych dużym miastom są generalnie bardziej zbliżone do zachowań mieszkanek tych miast. Jest to przesłanką do prowadzenia dalszych badań nad skalą oddziaływania zachowań prokreacyjnych dużych miast na tereny podmiejskie. (fragment tekstu)
Celem badania było przedstawienie koncepcji funduszu populacyjnego, opracowanie metody jego tworzenia, empiryczna weryfikacja proponowanych rozwiązań oraz ustalenie związków pomiędzy funduszem populacyjnym a poziomem reprodukcji ludności. (fragment tekstu)
Od początku lat 90. obserwujemy w Polsce istotne zmiany w natężeniu płodności oraz strukturze ludności według wieku (wzrost liczby i udziału osób w wieku 60 lat i więcej). Celem artykułu jest ukazanie dynamiki przekształceń obu wyróżnionych procesów oraz ocena, na ile zmiany te są ze sobą powiązane. Rozważania prowadzone będą w ujęciu przestrzennym. Do opisu natężenia zmian w czasie współczynnika dzietności oraz udziału osób w wieku powyżej 60 lat i więcej wykorzystamy liniową funkcję trendu, a do analizy powiązań obu procesów wieloraką regresję liniową. (abstrakt oryginalny)
Za proces starzenia się ludności w dużej mierze odpowiedzialne są zmiany w zachowaniach prokreacyjnych - przede wszystkim spadek poziomu dzietności. Do oceny wpływu rozrodczości na zmiany w udziałach osób starych w populacji posłużyły cztery warianty Prognozy ludności ONZ 2010 dla Polski i Europy oraz wybrane wskaźniki starzenia się. Do końca lat 1980. relatywnie wysoki poziom dzietności w Polsce, jak i krótkie trwanie życia, powodowały że proces starzenia się ludności naszego kraju przebiegał znacznie wolniej niż w Europie. W ostatnich dwóch dekadach następował wzrost udziału ludności starej, za co w dłużej mierze odpowiada głęboki spadek liczby urodzeń. Od blisko dekady Polska znajduje się wśród populacji starych demograficznych, choć w z Włochami, czy Niemcami proces ten jest relatywnie mniej zaawansowany. Według wariantu średniego Prognozy ONZ dzietność w Polsce powinna przez najbliższe dekady rosnąć, ale jej poziom miałby być niewystarczający do utrzymania prostej zastępowalności pokoleń. Tylko według wariantu wysokiego miałby nastąpić wzrost dzietności pozwalający na rozszerzoną reprodukcję. Taka sytuacja miałaby wystąpić już w pierwszej połowie lat 20. tego stulecia. Analiza poszczególnych wskaźników pozwalających na stopień zaawansowania starości demograficznej pozwala stwierdzić, że nawet wzrost poziomu dzietności do poziomu wysokiego nie przyniesie odmładzania struktury ludności według wieku, ale może spowodować jego znaczne spowolnienie. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Kto planuje mieć dzieci w Polsce do 2015 roku?
61%
W komunikacie omówiono krótko- i długoterminowe intencje prokreacyjne badanych respondentów. Następnie skoncentrowano się na zamierzeniach posiadania dziecka w ciągu najbliższych trzech lat u osób bezdzietnych oraz osób z jednym dzieckiem. Nadrzędnym celem analiz było znalezienie odpowiedzi na pytanie: kto planuje mieć dzieci do roku 2015, a zwłaszcza kto zamierza mieć pierwsze lub drugie dziecko?
Podstawowe założenia badawcze przyjęto na podstawie zarówno doświadczeń uzyskanych w toku realizacji badań, jak również wyników badań i danych cytowanych w literaturze4 przedmiotu. Materiały te wykazują występowanie licznych anomalii w zakresie zjawisk migracyjnych i roli migracji w procesach reprodukcji ludności, jeżeli są one rozważane w skali regionów, aglomeracji miejsko-przemysłowych lub innych mniejszych jednostek terytorialnych. (fragment tekstu)
Problemy poddane analizie w artykule są związane z wolnością prokreacyjną jednostki, która aktualnie obejmuje m.in. swobodę w zakresie dostępu do procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Jednym z elementów tych procedur może być diagnostyka preimplantacyjna zarodków ludzkich in vitro dokonywana w celu wykrycia chorób jednogenowych lub aberracji chromosomowych. Związana immanentnie z diagnostyką preimplantacyjną negatywna selekcja zarodków in vitro dotkniętych wskazanymi chorobami lub aberracjami budzi kontrowersje natury etycznej i prawnej. Przeciwnicy diagnostyki preimplantacyjnej podnoszą, że jej stosowanie jest nie do pogodzenia z ochroną godności człowieka (która służy człowiekowi zarówno w postnatalnej, jak i prenatalnej fazie życia). Problem ten jest w artykule poddany analizie odrębnie w odniesieniu do różnych typów sytuacji i celów, w których przeprowadzana jest diagnostyka preimplantacyjna.(abstrakt oryginalny)
Jednym z podstawowych spostrzeżeń , dokonanych przez T.R. Maslthus'a było zwrócenie uwagi na zjawisko o nielogiczne według niego-występowania relatywni wysokiej płodności w grupach społecznych , które posiadają stosunkowo najmniejsze możliwości utrzymania liczby rodziny. T.R.Malthus nie zastanawiał się nad przyczynami tej relacji. Lecz tylko rozważał jej skutki ekonomiczne i społeczne. Problematyką ta zajęto się natomiast w pracach podjętych w późniejszym okresie i znalazła ona wyraz między innymi; w teorii kapitarności społecznej A. Dumonta oraz teorii metabolizmu demograficznego C. Gini. Autorzy ci reprezentowali dwa charakterystyczne nurty, zarysowane w okresie formowania się myśli demograficznej na temat uwarunkowań płodności. (fragment tekstu)
10
Content available remote Changing attitudes and behaviour concerning contraception and abortion in Poland
61%
The study on changes in attitudes towards contraception and abortion and the contraception use among generations at the procreative age in Poland is based on the data coming from two Polish Retrospective Surveys carried out in 2001 and 2006. Poland is a country with very restricted abortion law, very few legal abortions. Additionally, available data on contraception show that its use and methods applied are still far from patterns observed in other countries of Europe. In parallel, Poles have changed considerably their procreative behaviour after 1989 - TFR dropped to the lowest-low level (1,2 in 2003) and despite some improvements fertility in Poland remains low (TFR reached 1.4 in 2009). In the last two decades the Polish society, considered to be a traditional Catholic society, is undergoing a deep social transformation, including also changes in values and norms (social, religious, legal norms, etc.), important for attitudes and behaviour related to family. The unique data coming from two surveys makes it possible to investigate how views on abortion and contraception evolve over time and to analyse contraceptive behaviour. Descriptive and model-based analyses refer to relevant determinants usually mentioned in the literature: the education attainment, the role of social networks and the religiosity as well as some personal attributes. The results revealed that the increasing number of people accepts contraception unconditionally. For those who declare their approval for contraception in some situation the number of children is a decisive determinant. Contraception patterns are being slowly modernised - condoms are still the most preferred means followed by contraceptive pills. The natural methods are in use mostly by couples. In addition, there is still quite remarkable the percentage of people declaring no contraception use. Attitudes towards abortion seem to undergo some polarisation. The dominant opinion claims that it is a couple's decision to terminate a pregnancy while the opposing group perceives abortion as strongly immoral. The role religion in people's life also matters for attitudes towards abortion. However, a relatively strong disapproval is declared also among persons who do not regard religion as important in their life while some religious people permit abortion. As hypothesised, Poles' attitudes regarding family-planning and their behaviour changed considerably. Results of testing the role of the education attainment, social networks and the religiosity reveal the complexity of family-planning decisions, which strongly depend on the socio-cultural background and personal preferences. The picture seems to suggest the diminishing role of religiosity and ongoing individualisation process in terms of methods of birth control. (original abstract)
badanie miało na celu wrócenie uwagi na te elementy przyszłej i obecnej rzeczywistości demograficznej, które świadczą o prokreacyjnym zachowaniu się ludności, aby przez analogię zdarzeń oraz powiązania czasowe można było wnioskować o przyszłości.
Badania postaw, w tym także prokreacyjnych, nastręcza wiele trudności. Wynikają one przede wszystkim z poziomu wiedzy o człowieku w ogóle, a osobowości ludzkiej szczególnie. Człowiek, a zwłaszcza jego życie wewnętrzne, jest badaniu naukowemu nadal w wielu aspektach niedostępne. De niedostępnych przedmiotów zainteresowań badań empirycznych należą także ludzkie postawy. Pojęcie "postawa" zostało wyodrębnione jako kategoria w socjologii i ze względu na swoją specyficzność przypisane psychologii społecznej. Socjolog interesuje się tą kategorią - podobnie jak demograf, o tyle o ile jest ona związana z przedmiotami o wartościach społecznych i przejawiać się może w zachowaniach, które są łącznikiem między wartością i postawą. Zainteresowanie to wynika z faktu, że zachowania ludzkie są nakierowane na coś /względnie do czegoś/, zawierają sens psycho-społeczny i są dostępne badaniu empirycznemu, także socjologicznemu. W tym też ujęciu badania socjologiczne nad postawami są możliwe, a ich rezultaty mogą przyczynić się do ściślejszego ich definiowania. Socjologia może więc dobrze współpracować z psychologią społeczną, od której przede wszystkim spodziewać się można postępu w poznawaniu postaw ludzkich. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest wykorzystanie funkcji kopula w kontekście wielowymiarowych rozkładów czasów trwania tak, aby możliwe było modelowanie wielowymiarowych funkcji przeżycia. Konstruując empiryczny przykład, na podstawie danych z Niemieckiego Panelu Socjoekonomicznego GSOEP, modelujemy strukturę zależności między długością czasu oczekiwania na pierwsze dziecko a czasem trwania aktualnego zatrudnienia po zawarciu związku małżeńskiego. Podjęta zostanie próba weryfikacji hipotezy o związku pomiędzy opóźnianiem decyzji o prokreacji a aktywnością zawodową kobiet. (fragment tekstu)
Przedmiot badań obejmował dwa obszary dociekań : rodzina i gospodarstwo domowe. W obszarze pierwszym przewidywano skupienie wysiłków zbawczych na następujących zagadnieniach: -rozpoznawanie czynników, a następnie mechanizmów, stymulujących zachowania prokreacyjne małżonków w odniesieniu do poszczególnionych typów biologicznych rodzin, w kolejnych fazach rozwoju, -identyfikacji prawidłowości zachowań prokreacyjnych rodziny polskiej w okresie powojennym z uwzględnieniem związków międzyregionalnych, -określeniu czynników integrujących i dezintegrujących współczesna polska rodzinę, sprzyjających jej kryzysowi oraz zjawiskom patologicznym. (fragment tekstu)
Celem badań było ustalenie najistotniejszych uwarunkowań dezorganizacji rodziny jako źródła negatywnych dewiacji społecznych, zwłaszcza w zakresie jej funkcji prokreacyjnej i wychowawczej, tendencji różnorodnych procesów patologii rodziny i skutków społecznych, głównie dla reprodukcji ludności. Zagadnienie uwarunkowań i skutków jest łatwiejsze do obserwacji statystycznej i ocen wartościujących; częściowo zawarte jest w elementach diagnozy patologii rodziny. Ocena dysfunkcjonalności rodziny, przez którą rozumiemy dysfunkcjonalność pełnieniu zadań /funkcji/ na rzecz społeczeństwa, a zwłaszcza /tu/ funkcji prokreacyjnej i wychowawczej, a zatem sam proces kształtowania postaw i procesów prokreacyjnych, są trudniejsze do obserwacji i wartościowania. Spowodowane jest to wzajemnym przenikaniem czynników zewnętrznych /warunki polityczne, gospodarcze, społeczne/, środowiskowych wpływ środowisk zamieszkania, zawodowego, kręgów towarzyskich itp./ i zależnych od osobowości jednostek /cechy charakteru, system wartości, stan zdrowia itp./. (fragment tekstu)
Główną tezą opracowywanego tematu "Fazy rozwoju rodziny i jej potrzeby związane z prokreacją" było twierdzenie, że fazy pierwsza i druga zajmują szczególne miejsce w cyklu rozwojowym rodziny, ponieważ w nich dokonują się ważne społecznie procesy: proces prokreacji i proces socjalizacji nowych pokoleń. Pojawiające się w związku z tymi procesami potrzeby i poziom ich zaspokojenia mają duże znaczenie dla trwałości rodzin oraz ich funkcjonowania w dalszych fazach. W związku z powyższym, celem badania było wskazanie na specyficzne dla pierwszych faz rozwojowych, a szczególnie dla fazy, w której odbywa się prokreacja, potrzeby i poziom ich zaspokojenia oraz na czynniki, które ten poziom najbardziej różnicują. Dotychczasowe definicje faz spotykane w literaturze przedmiotu są mało przydatne do prowadzenie badań mających na celu rozpoznanie potrzeb rodzin w różnych okresach ich istnienia, ponieważ w praktyce trudno jest na podstawie tych : definicji faz dokonać delimitacji rodzin, które mają być badane. Dotychczasowe podejścia umożliwiają określenie przez jaką fazę przechodziła rodzina dopiero wówczas, gdy dana faza się zakończyła i zaczęła się następna. Nie można natomiast na bieżąco, w sposób jednoznaczny, kwalifikować konkretnej rodziny do właściwej jej rozwojowi fazy. Żeby dobrze rozpoznać potrzeby charakterystyczne dla kolejnych faz, powinno się również zweryfikować, pod kątem operatywności i użyteczności we wskazanych badaniach, dotychczasowe definiowanie terminu "potrzeba". Badanie dotyczące tego problemu winno być zrealizowane metodą wywiadu za pomocą kwestionariusza, na ogólnopolskiej próbie rodzin. Pytania kwestionariusza powinny być tak sformułowane, żeby w odpowiedziach na nie odzwierciedlone zostały warunki w jakich spełniane są różne funkcje rodziny oraz problemy, które z tym się łączą. W rezultacie można by uzyskać materiał empiryczny wskazujący na ograniczenia w funkcjonowaniu rodzin, które to ograniczenia można by potraktować jako źródło odczuwanych potrzeb. (fragment tekstu)
Cale opracowania Jest próba analizy zależności zachodzących między warunkami mieszkaniowymi rodziny a realizację funkcji prokreacyjnej. Przyjmuje ale założenia, że warunki mieszkaniowe stanowię zarówno czynniki stymulujące, jak i ograniczające realizację funkcji prokreacyjnej rodziny. W zakresie tych uwarunkowań rozgraniczany prawidłowości przejawiające się w pojedynczej rodzinie oraz w skali całego społeczeństwa. W potocznej opinii społecznej jedną ze sfer zjawisk, który przypisuje się istotne współwarunkowana zachowań prokreacyjnych jest wszystko to, co składa się na sytuację mieszkaniową rodziny. Zadaniem opracowań naukowych jest weryfikacja takich obiegowych opinii. Jest to jednak wyjątkowo trudna zadania badawcze, gdyż sytuacja mieszkaniowa jest tylko jedną z wielu czynników wpływających prawdopodobnie na zjawisko demograficzne, a poszczególne czynniki mogę występować z wieloma pozostałymi w złożonych konfiguracjach. Wpływ każdego z nich zależy nie tylko od charakteru, natężenia i kierunku, w którym oddziaływane, ale także od każdorazowej konfiguracji z innymi czynnikami warunkującymi. (fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie jest poświęcone związkom między czynnikami społeczno-demograficznymi i relacjami rodzinnymi a pierwszymi, przedinicjacyjnymi doświadczeniami seksualnymi i inicjacją seksualną podejmowaną przez młodzież.(fragment tekstu)
Paper analyses relationship between age at first attempt to conceive and apparent fecundability defined as detection of a pregnancy. The purpose of the analysis is to account for biological consequences of age shifts on fertility schedules in contemporary low fertility societies. Age specific decrease in fecundability might lead to increase in waiting time to pregnancy measured as interval between onset of deliberate attempt to conceive and actual pregnancy. Analysis is based on retrospective measurement of waiting time to pregnancy (WtP) implemented in GGS-PL survey. Analyses reveal significant increase in WtP among women aged 35+ and only a slight increase for those aged 30-35. Due to increase in age at first reproduction we expect that share of couples having prolonged WtP or those remaining childless might increase in the future especially among social groups which are in the avant-garde of fertility postponement. Paper addresses an issue whether increase in age at first attempt to conceive among females might have an effect on likelihood of conception. Since postponement of reproduction seems to be almost universal feature of contemporary developed societies paper aims at measuring safe limits of postponement in which conception will not be endangered by a significant drop in fecundity. Analysis uses data on waiting time to pregnancy (WtP) to measure an impact of reproductive ageing on length of interval between first attempt to conceive and conception. Methodology of measuring WtP has been implemented in Polish GGS survey. Analyses reveal significant increase in WtP among women aged 35+, slight increase among females aged 30-35 and no decrease for younger females. Results suggest that postponement of reproduction beyond age 35 might decrease chances for achieving desired number of children during lifetime and ultimately increase observed proportion of childless females. Paper addresses an issue whether decrease in female fecundity (reproductive senescence) during life cycle might have an influence on realization of fertility intentions. Increasing age at first attempt to conceive might translate into lower than planned number of offspring due to divergence between lifecycle of modern females and changes in fecundity over the life course. We use waiting time to pregnancy (WtP) to account for impact of reproductive ageing on length of interval between first attempt to conceive a child and actual pregnancy. This retrospective methodology reflects definition of sub-fertility and infecundity as number of months with regular unprotected intercourse ending (or not) in pregnancy. Methodology of measuring WtP has been implemented in Polish GGS survey and contains questions about infertility and number of menstrual cycles needed for conception. Analyses reveal significant increase in WtP among women aged 35+, slight increase among females aged 30-35 and no decrease for younger females. Estimates of infertility yields around 6% for females and around 3% for males (as declared by respondents). These results are in line with results of other studies which suggest that postponement of reproduction beyond age of 35 might influence probability of conception (as well as transition to higher parities) and increase chance of remaining childless. Taking into account age patterns of fertility in Poland, reproductive senescence might not have a great impact on realization of fertility intentions on the level of general population. However, due to increase in age at first reproduction we expect that share of couples having problems with conception (prolonged WtP) might increase in the future especially among social groups which are in the avant-garde of fertility postponement.(original abstract)
Przedmiot analizy w niniejszym opracowaniu stanowi dostęp do medycznie wspomaganej prokreacji, czyli prawo leczenia niepłodności z wykorzystaniem procedur medycznie wspomaganej prokreacji, którego zasady, warunki, jak i granice zostały ukształtowane w trosce o godność, życie i zdrowie człowieka. Za fundamentalne dla określenia dostępu do procedur medycznie wspomaganej prokreacji, a w związku z nim ustalenia dozwolonego zakresu podejmowanych czynności na komórkach rozrodczych oraz zarodkach, uznano konstytucyjne zasady godności, ochrony życia i prawa do ochrony zdrowia, przez pryzmat których prowadzona jest wspomniana analiza. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.