Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 142

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Producer organisations
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Istotną formą racjonalizacji produkcji ekologicznych surowców żywnościowych oraz przezwyciężania skutków rozdrobnienia gospodarstw ekologicznych, uzyskania kompetentnych informacji rynkowych, a przede wszystkim koncentracji podaży produktów rolnych jest integracja pozioma. Celem pracy było przedstawienie roli grup producenckich w rolnictwie ekologicznym w opinii 67 właścicieli gospodarstw ekologicznych z trzech powiatów województwa warmińsko-mazurskiego. Z badań wynika, że ponad połowa respondentów była przekonana do współdziałania, ponieważ zna taki sposób funkcjonowania, gdyż już uczestniczy w tego typu działalności oraz osiąga korzyści produkcyjne, rynkowe oraz finansowe. (abstrakt oryginalny)
Autorka przybliżyła zadania oraz stan i kierunki rozwoju rolniczych grup producenckich w Polsce uznanych lub wstępnie uznanych do końca 2005 roku oraz cele i zasady funkcjonowania tych organizacji.
Zwiększenie rynkowej siły ekonomicznej gospodarstw rolnych następować może w drodze integracji poziomej. Procesy integracji poziomej w formie grup producentów rolnych na Dolnym Śląsku w latach 2001- 2008 uległy przyspieszeniu, a zwłaszcza po roku 2004, po integracji Polski ze strukturami UE. W okresie tym zarejestrowanych zostało 47 grup producentów rolnych. W 2008 roku w regionie dolnośląskim działało 50 takich grup skupiających ponad 420 gospodarstw. Większość, bo 68% ogólnej ich liczby stanowią producenci zbóż i rzepaku. Grupy te skupiają 355 gospodarstw (około 0,5% ogólnej liczby gospodarstw dolnośląskich o powierzchni powyżej 1 ha) o łącznej powierzchni 24 tys. ha. Gospodarstwa z grup zbożowych i oleistych uprawiają 4% areału zbóż i rzepaku na Dolnym Śląsku. Prawie 80% grup producentów zlokalizowanych jest w regionie intensywnego rolnictwa o najlepszych warunkach klimatyczno-glebowych. Większość, bo 81% grup przyjęło formę prawną spółki z o.o., 15 % to zrzeszenia, a tylko 4% - spółdzielnie. W latach 2001 -2008 zarówno struktura grup według branż, jak i według przyjętej formy prawnej ulegała istotnym zmianom. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Czynniki wpływające na sukces grup producentów rolnych
100%
Stan złego zorganizowania producentów rolnych pozostaje jednym z najważniejszych problemów polskiego rolnictwa. Aby stymulować rozwój grup producenckich, jest potrzebna wiedza na temat czynników wpływających na sukces tych podmiotów. Ich rozpoznanie może pomóc w rozprzestrzenianiu dobrych praktyk w tworzeniu i zarządzaniu tymi podmiotami. Tym samym może stanowić podstawy rekomendacji dla zarządzających grupami producenckimi oraz odpowiedzialnych za kształtowanie instrumentów polityki rolnej adresowanych do tych podmiotów. Celem artykułu było wskazanie, które czynniki decydują o powodzeniu działań grupy producenckiej. Żeby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, zbudowano model regresji logistycznej ze zmienną objaśnianą sukces grupy producenckiej. W wyniku analizy okazało się, że istotne statystycznie są: zakres funkcji pełnionych przez grupy producenckie, współpraca producentów przed założeniem lub przystąpieniem do grupy producenckiej oraz podobieństwo gospodarstw członkowskich. (abstrakt oryginalny)(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono problematykę funkcjonowania grup producenckich, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania. W związku z tym analizowano uwarunkowania tworzenia grup producenckich w oparciu o systemowe podejście, uwzględniające cel działania, zasoby, współdziałanie oraz realizację (przyjętych celów, wraz z ich efektywnością). (oryg. streszcz.)
Celem artykułu jest zaprezentowanie motywów przystąpienia rolników do grupy producentów oraz korzyści wynikających z zespołowego działania, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu konkurencyjności, na przykładzie grupy producentów owoców i warzyw "Hortus" z woj. lubuskiego, zrzeszającej 25 rolników. Członkowie grupy posiadają gospodarstwa o powierzchni od 1,5 do 274 ha (przeciętnie 32 ha). Rolnicy ci są w zróżnicowanym wieku - od 23 do 68 lat. 45% zrzeszonych producentów posiada wykształcenie wyższe, a pozostali legitymują się wykształceniem średnim i zawodowym. Kobiety stanowią 24% członków grupy. Kluczowym produktem grupy jest truskawka deserowa odmian Honeoye i Elsanta, uprawiana na powierzchni ok. 60 ha, przy średniej wydajności 15-20 ton z ha. Pozostałe owoce sprzedawane za pośrednictwem grupy to malina (powierzchnia upraw 5 ha, średni plon 5 ton z ha), poziomka (powierzchnia upraw 4 ha, średni plon 8 ton z ha) i wiśnia (powierzchnia upraw 3 ha, średni plon 7 ton z ha). (fragment tekstu)
Celem opracowania jest prezentacja stanowiska wielkopolskich producentów rolnych wobec metod produkcji rolnej przyjaznych środowisku. (fragment tekstu)
8
75%
Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników badań, co do możliwości obniżki kosztów produkcyjnych i transakcyjnych oraz uzyskiwania wyższych cen przez grupy producentów owoców i warzyw w porównaniu z kosztami i cenami realizowanymi przez producentów niezrzeszonych. Na podstawie badań określono główne obszary redukcji kosztów. Analizie poddano równie¿ poziom cen realizowanych przez grupy producenckie i producentów niezrzeszonych. (abstrakt oryginalny)
Problematyka integracji poziomej, a w szczególności grup producenckich jest coraz powszechniejsza w opracowaniach polskich ekonomistów rolnych. Wynika to z jej wielopłaszczyznowego charakteru, zmian w tym zakresie, a także kontekstu ekonomicznego. W niniejszym artykule dokonano oceny grup producenckich ze względu na bariery ich rozwoju i funkcjonowania. Wykorzystano do tego badania ankietowe przeprowadzone przez autora w 2004 r. na populacji 432 gospodarstw rolnych z całej Polski, wybranych losowo spośród 1,3 tys. prowadzących rachunkowość rolną pod kierownictwem IERiGŻ. Narzędziem badawczym był kwestionariusz ankiety pt. "Formy powiązań gospodarstw rolnych z rynkiem w Polsce po 1990 r." (fragment tekstu)
Na podstawie wyników badań empirycznych przeanalizowano zależności pomiędzy wielkością grup producenckich rozumianą jako wolumen dostarczanej przez nie produkcji na rynek a zakresem pełnionych przez grupy producenckie funkcji oraz skutecznością grup w realizowaniu wybranych zadań. Pod uwagę wzięto funkcje z zakresu wymiany towarowej, funkcje ułatwiające oraz funkcje z zakresu fizycznej dystrybucji owoców i warzyw. (abstrakt oryginalny)
Celem badawczym artykułu było określenie przesłanek rozwojowych małych gospodarstw z rejonu rozdrobnionego rolnictwa. Założono, że zdolność do rozwoju gospodarstwa zrzeszonego można traktować jako cenny czynnik produkcji. Badania przeprowadzone w województwie małopolskim wśród kilkuset małych gospodarstw należących do grup producentów rolnych wskazują na wzrost wskaźników ekonomicznych (wielkość ekonomiczna, dochód) po wstąpieniu do grupy. Występują też inne przesłanki zdolności rozwojowych, takie jak stosunkowo wysokie wartości wskaźników "grupowych" (np. spójności grupy), skłonność do formalizacji współpracy (najczęściej w postaci zrzeszenia) oraz demokratyczny styl zarządzania. Do słabych stron zrzeszonych gospodarstw należy zaliczyć niedostatek umiejętności "miękkich", widoczny w procesie podejmowania decyzji. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano historię X Zjazdów Seniorów Przemysłu Szklarskiego.
Przedstawiono kierunki rozwoju grup producenckich na terenie woj. świętokrzyskiego, uwzględniając ich specyfikę. Przedstawiono opinie rolników indywidualnych nie podejmujących działań grupowych oraz rolników - członków grupy, na temat rozwoju ich gospodarstw. Określono kierunki rozwoju gospodarstw, jakie mogą być następstwem współpracy w ramach grupy producenckiej, w opinii członków grupy. (oryg. streszcz.)
W artykule dokonano analizy stanu zorganizowania się rolników w grupy producentów rolnych. Wyniki badań wskazały na rosnące zainteresowanie zrzeszaniem się rolników w GPR. Motywami integracji było przede wszystkim ograniczenie kosztów związanych z zakupem środków do produkcją, jak również możliwość uzyskania najwyższej ceny za wytworzony produkt. (abstrakt oryginalny)
Autorka omawiając czynniki warunkujące poprawę pozycji konkurencyjnej zorganizowanych grup producentów rolnych, przedstawiła badania empiryczne przeprowadzone w 62 grupach producentów rolnych, działających na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Badane grupy reprezentowały różne kierunki produkcji: owoce-warzywa, zboża, trzoda chlewna, mleko, drób. Autorka zdiagnozowała zmiany, jakie wystąpiły w gospodarstwach po przystąpieniu do grupy, powodujące poprawę ich konkurencyjności, korzyści, jakie osiągnęli rolnicy z przynależności do grup, a także czynniki, które w opinii liderów warunkują dobrą pozycję rynkową grupy.
Obecność grup i organizacji producenckich na rynku owocowo-warzywnym może poprawić jego organizację i wpłynąć na poprawę jakości produktów. Autorki przeprowadziły analizę samooceny 400 członków grup producenckich Małopolski ze szczególnym uwzględnieniem profilu owocowo-warzywnego.
17
Content available remote Znajomość idei grup producenckich wśród uczniów szkół rolniczych
75%
Celem artykułu jest określenie znajomości idei grup producentów rolnych w Polsce wśród uczniów szkół rolniczych. Pomimo szeregu inicjatyw podejmowanych na rzecz rozwoju grup producenckich, o charakterze promocyjnym czy edukacyjnym, integracja wśród polskich rolników nie jest popularna. Zwrócono uwagę, że tendencja do częstszego integrowania się rolników młodszych i lepiej wykształconych sugeruje, aby zainteresować się systemem kształcenia rolniczego. Stosunkowo dobrze rozbudowana sieć szkół rolniczych stanowi potencjał do upowszechniania idei grup producenckich, jednak w toku badania nie wykazano jednoznacznej zależności pomiędzy działalnością szkół a powstawaniem grup producenckich. Pomimo możliwości realizowania przez szkoły rolnicze modułu edukacyjnego dotyczącego funkcjonowania grup producenckich, znajomość idei wśród uczniów jest słaba. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono możliwości tworzenia organizacji (grup) producenckich na Litwie w latach 2000-2005. (oryg. streszcz.)
Nadrzędnym celem badań przeprowadzonych w gospodarstwach produkujących mleko było określenie znaczenia oraz efektów działań grupowych w poprawie opłacalności produkcji mleka. Została przeprowadzona analiza porównawcza efektywności ekonomicznej gospodarstw zrzeszonych w grupie producentów rolnych oraz gospodarstw funkcjonujących na rynku samodzielnie. W gospodarstwach zrzeszonych odnotowano wyższe ceny sprzedaży mleka, niższe koszty produkcji i wyższą opłacalność produkcji niż w gospodarstwach niezrzeszonych. (abstrakt oryginalny)
Choć rozwój gospodarstw może być realizowany przez współpracę w grupie producentów rolnych to występuje wiele czynników, które mogą ograniczać ten proces. Przykładowo problemy na etapie początkowym tworzenia grupy, kryteria doboru członków do grupy hamują proces rozwoju przez limitowanie efektów pozytywnych współpracy i zwiększanie negatywnych następstw. Przeprowadzone analizy porównawcze w grupach według form prawnych miały na celu określenie zróżnicowania i zależności między przyjętymi zmiennymi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.