Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Production of transportation means
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przeanalizowano produkcję pasażerskiego taboru kolejowego w Polsce po 1989 r. w segmencie spalinowych i elektrycznych zespołów trakcyjnych. Celem artykułu jest odpowiedź na trzy główne pytania badawcze: 1) jak kształtował się polski rynek producentów oraz ile zespołów trakcyjnych wyprodukowano w Polsce po 1989 r.?, 2) na czym polegała jego ewolucja techniczna oraz jakie wskaźniki porównawcze można stosować w analizach?, 3) czy produkcja jest ukierunkowana na rynek krajowy czy na eksport oraz na czym polegają przewagi konkurencyjne naszych producentów? Okres badań to lata 1989-2022. Badania zrealizowano metodą desk research na podstawie literatury, specjalistycznych baz danych oraz danych producentów taboru. W badanym okresie wyprodukowano w Polsce dla krajowych przewoźników łącznie 254 spalinowe i 763 elektryczne zespoły trakcyjne oraz 13 piętrowych składów wagonowych, eksploatowanych w systemie push-pull. Badania dowiodły, że po kryzysie gospodarczym w latach 90. XX w. dzięki usamorządowieniu kolei i wsparciu środków unijnych udało się odtworzyć krajowy rynek produkcji pasażerskiego taboru kolejowego w segmencie elektrycznych i spalinowych zespołów trakcyjnych, ale pozycja konkurencyjna polskich producentów w stosunku do międzynarodowych koncernów jest niska. Producenci pasażerskiego taboru kolejowego w Polsce są w stanie w pełni zaspokoić potrzeby rynku krajowego, ale ich przewaga konkurencyjna na rynkach zagranicznych ma głównie charakter cenowy i dotyczy segmentu spalinowych zespołów trakcyjnych.(abstrakt oryginalny)
Przedstawino sytuację Fiata, który przeżywa trudności. Zostały one spowodowane między innymi wprowadzeniem na rynek modelu Stilo - zbyt drogiego na kieszeń przeciętnego Polaka. Szefowie Fiata mają nadzieję, że najnowszy model Gingi okaże się sukcesem i poprawi ich sytuację. Na miejsce jego produkcji wybrano Tychy.
W referacie przedstawiono kierunki rozwoju systemów transportowych i związane z nimi problemy badawcze. Rosnący poziom automatyzacji w pojazdach sprzyja rozwojowi mobilności wśród mieszkańców miast, ale jednocześnie generuje szereg problemów. Projektowanie nowoczesnych środków transportu zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych zmierza w kierunku automatyzacji. Ich istotnym elementem staje się interfejs (HMI) użytkownika (kierowcy, pasażera). Efektywna dwukierunkowa komunikacja między użytkownikiem i pojazdem wymaga wdrożenia nowych rozwiązań, uwzględniających potrzeby i ograniczenia potencjalnego użytkownika. Prawidłowy dobór zaprojektowanych interfejsów (HMI) do możliwości i oczekiwań użytkowników poprzedzony jest oceną funkcjonalności budowanych interfejsów, której metodykę przedstawiono w referacie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono firmę Pinifarina zajmującą się stylistyką nadwozi, projektowaniem technicznym i produkcją niszowych aut. Współpracowała ona w tworzeniu takich modeli jak: Ferrari Tesarossa, Peugeota 205 Convertible, Alfa Romeo Spider, a ostatnio Forda StreetKa.
5
84%
Trolejbusy nie są popularnym środkiem transportu miejskiego w Polsce, ale krajowi producenci taboru komunikacyjnego mają duże doświadczenie i znaczące osiągnięcia w produkcji i eksporcie tego typu pojazdów. Głównym wytwórcą trolejbusów w Unii Europejskiej stała się w ostatniej dekadzie firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa, która w latach 2001-2014 wyprodukowała prawie 900 takich pojazdów, w tym tylko niespełna 140 na rynek krajowy. Produkcja trolejbusów marki Solaris była na tyle duża, że znacząco wpłynęła na rynek producentów tego środka transportu w Unii Europejskiej i w Europie. Szczególnie duże znaczenie miała dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie nadal funkcjonuje wiele systemów transportu trolejbusowego. W artykule zbadano przemiany rynku producentów trolejbusów w Europie, zarówno w zakresie lokalizacji, jak i wielkości produkcji, w ostatnich 15 latach. Do wykonania badań niezbędna była kwerenda wśród producentów trolejbusów w Europie i w innych instytucjach. W jej następstwie zebrano dane dotyczące wytwórców trolejbusów w całej Unii Europejskiej, Szwajcarii i w państwach postsocjalistycznych Europy Wschodniej. Poza przedstawieniem wielkości i lokalizacji produkcji zobrazowano międzynarodowe powiązania eksportowe, ze szczególnym uwzględnieniem trolejbusów polskiej firmy Solaris. Zbadano modele funkcjonowania producentów na rynku trolejbusowym oraz określono ich wzajemne relacje. Wyniki badań zostały przedstawione w formie opracowań kartograficznych.(abstrakt oryginalny)
W roku 2000 wśród przedsiębiorstw o największym wzroście produkcji znalazły się przemysły zaopatrzeniowe i wytwarzające dobra inwestycyjne. Wytworzyły one ponad 40 procent produkcji przemysłowej. Najszybciej rozwijającą się była produkcja koksu i przerób ropy naftowej. Na drugim miejscu produkcja pozostałych środków transportu. Omówiono wyniki rankingu Lista 500.
W artykule wskazano alternatywny w stosunku do stosowanych obecnie metod przekształcania kraju w GOW kierunek wzbudzania innowacyjności kraju średnio rozwiniętego poprzez stymulowanie innowacyjności branż, które charakteryzują wysokie wymagania dotyczące kapitału ludzkiego i organizacyjnego w formie know-how czy wysokich kwalifikacji pracowników. Kraje średnio rozwinięte dysponują w takich rodzajach produkcji przewagą konkurencyjną w porównaniu do państw wyżej zaawansowanych technologicznie, gdyż z powodu braku możliwości substytuowania pracy kapitałem koszty produkcji w państwach bardziej rozwiniętych są wyższe. W artykule podkreśla się znaczenie produkcji autobusów, wymagającej zarówno wysokich umiejętności pracowników, jak i elastycznego dopasowania wyrobu do potrzeb odbiorców, a więc w której efekty uczenia się przez działanie są również wysokie. Dane statystyczne wskazują, że produkcja autobusów w Polsce charakteryzuje się bardzo wysoką ujawnioną przewagą względną w porównaniu do państw UE-27. Wskaźnik produktywności siły roboczej korygowanej płacami jest ponad dwukrotnie wyższy niż w krajach UE-27, a także w porównaniu do najważniejszego odbiorcy autobusów produkowanych w Polsce - Niemiec. Bez korekty płacami wskaźnik jest niższy niż w Niemczech, ale jest 2,5-krotnie wyższy w porównaniu do średniej dla przetwórstwa przemysłowego w Polsce. Cała branża produkcji środków transportowych wykazuje wyższe przyrosty produkcyjności niż pozostałe sektory przetwórstwa przemysłowego w Polsce. Najwyższe tempo wzrostu notuje się w przypadku nadwozi autobusowych. Tempo wzrostu produktywności jest więc wyższe w tych typach produkcji, w których efekty uczenia się przez działanie są najwyższe. (abstrakt oryginalny)
Unia Europejska jako całość jest zdecydowanie największym producentem, jak i rynkiem zbytu pojazdów szynowych. W 15 krajach członkowskich sektor ten daje zatrudnienie bezpośrednio w produkcji, 130 tys. pracowników, nie licząc kilkakrotnie większej rzeszy zatrudnionych w sieci kooperantów, dostawców surowców, materiałów, półfabrykatów i akcesoriów.
Niemal co trzeci samochód wytwarzany na świecie pochodzi z krajów członkowskich Unii Europejskiej. W roku 2002 wyprodukowano 17 mln pojazdów, z czego prawie 15 mln sztuk przypadło na samochody osobowe. Natomiast łączna produkcja światowa sięgnęła w tym czasie 58,8 mln sztuk, w tym 41 mln pojazdów osobowych. Pierwsze miejsce wśród producentów unijnych pod wzgledem wielkości produkcji samochodów zajmują Niemcy.
Ukraiński rynek motoryzacyjny już drugi rok z rzędu szybko wzrasta dzięki wysokiemu popytowi, zwłaszcza na nowe samochody. W tej sytuacji zachodni producenci uruchamiają tam kolejne montownie. Największym zainteresowaniem cieszą się jednakże auta produkcji krajowej, bezkonkurencyjne cenowo.
Branża motoryzacyjna w Polsce rozwija się dynamicznie dzięki inwestycjom zagranicznym. Według prognostyków sytuacja ta mogłaby być jeszcze korzystniejsza, gdyby rząd stworzył właściwe warunki do rozwoju tego sektora. W roku 2002 wyprodukowano w Polsce 288 tys. samochodów osobowych, 21,4 tys. samochodów dostawczych i ciężarowych oraz 1,6 tys autobusów. Wyniki osiągnięte w 2003 r. przez największych producentów wskazują na poprawę sytuacji finansowej w branży.
Poszerzenie Unii Europejskiej o nowych 10 krajów członkowskich oznacza m.in. wzmocnienie unijnego przemysłu motoryzacyjnego na arenie międzynarodowej. Liczba samochodów produkowanych przez 25 państw Unii wzrośnie o 1,3 mln sztuk i wyniesie ponad 18 mln aut. Będzie to oznaczało, że niemal co trzeci samochód wytwarzany w świecie pochodzić będzie z UE. Wzmocnienie pozycji unijnej szczególnie będzie widoczne w segmencie samochodów klasy niższej i średniej, a takie są właśnie produkowane w nowych 10. państwach członkowskich.
Niestety trudno precyzyjnie określić wielkość polskiego rynku części zamiennych do samochodów. Gros produkowanych wyrobów motoryzacyjnych przeznaczonych jest dla fabryk samochodów w kraju i za granicą. W branży motoryzacyjnej bowiem w pełni doświadczamy skutków globalizacji; do montowni na całym świecie firmy sprzedają ogromne ilości podzespołów. Po drugie, rynek części jest bardzo silnie zasilany przez szarą strefę.
Pod względem dynamiki sprzedaży nowych samochodów osobowych, Polska w 2003 r. wróciła do grupy liderów rynku europejskiego. Kupiono u nas o ponad 16 procent aut więcej, niż rok wcześniej. W tym czasie w 18. krajach UE i EFTA sprzedaż zmalała średnio o 1,3 procent Jednakże całkiem realną staję groźba spadku sprzedaży samochodów osobowych w kraju po zmianie przepisów VAT.
W dobie nie najlepszej koniunktury na samochody ciężarowe, pozostaje segment przyczep i naczep. W pierwszym półroczu 2004 r. popyt na te pojazdy zwiększył się co najmniej o 50 procent Pokłosiem tego urodzaju jest kolejny wysyp producentów przyczep. Największym producentem naczep w Polsce jest Wielton Trading Sp. z o.o. z Wielunia.
Po latach banicji i zapomnienia, rower wraca w wielkim stylu. W ciągu ostatnich pięciu lat popularność tego środka transportu i rekreacji wśród dorosłych Polaków wzrosła ponad 2,5-krotnie. Szczególnie wyraźnie widać to w wielkich miastach, gdzie w weekendy na bardziej uczęszczanych szlakach rowerowych zaczyna się niespotykany do niedawna ruch. Na podstawie danych GUS można szacować, iż w roku 2003 na polski rynek trafiło blisko 1,47 mln sztuk rowerów.
Branża motoryzacyjna, jak każdy inny sektor gospodarki, wraz z upływem czasu ulega nieustannym przemianom i ewolucji. Zdefiniowanie fazy cyklu życia branży jest istotne z punktu widzenia oszacowania możliwości rozwojowych, rentowności i dostosowania narzędzi skutecznego konkurowania. Branża ta, przejawiająca cechy sektora dojrzałego, poddana działaniu sił globalizacji uległa zmianom w wymiarze wewnętrznym i zewnętrznym.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.