Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 140

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Produkcja budowlana
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
W artykule przedstawiono podstawowe zagadnienia związane z zarządzaniem ryzykiem w produkcji budowlanej. Opisano czynniki ryzyka oraz zdefiniowano typy ryzyka. Wykorzystano doświadczenia z regionu Pomorsko-Kujawskiego.
Budownictwo charakteryzuje się szeregiem cech specyficznych. Cechy te zdecydowały o kształcie sieci przedsiębiorstw budowlanych. W strukturze tej sieci zdecydowanie dominują przedsiębiorstwa małe i średnie. W okresie komunistycznym przemodelowano sieć przedsiębiorstw budowlanych w krajach socjalistycznych ignorując specyfikę tego działu gospodarki. Spowodowało to istotny spadek efektywności sieci. Dlatego w okresie reform gospodarczych byłe kraje socjalistyczne odbudowały siec przedsiębiorstw budowlanych adekwatną do specyfiki budownictwa. Obecnie różnice w strukturze sieci przedsiębiorstw budowlanych pomiędzy krajami starej i nowej UE są minimalne. Artykuł prezentuje obszerne dane statystyczne ilustrujące omawiany problem. (abstrakt oryginalny)
Artykuł koncentruje się na problemach logistyki zaopatrzenia w materiały inwestycji budowlanej podczas jej wykonywania. Decyzje dotyczące sposobu obsługi logistycznej przedsięwzięcia wpływają na czas, koszty i jakość obiektów i robót budowlanych. W praktyce coraz częściej obserwuje się zwrócenie uwagi inwestorów i wykonawców na znaczącą rolę logistyki wspomagającej procesy budowlane i wykorzystanie wiedzy logistycznej do tworzenia odpowiednich dla danych warunków realizacji inwestycji, systemów obsługi logistycznej i podejmowania decyzji. Artykuł zawiera opis logistyki dwóch inwestycji: wykonania stanu surowego Złotych Tarasów w Warszawie i kompleksu budynków biurowych w Krakowie. Na przykładzie tych inwestycji przedstawiono zastosowanie metod naukowych (logistyki) do budowy modeli systemów obsługi logistycznej, stanowiących podstawę podejmowania optymalnych decyzji logistycznych. (abstrakt oryginalny)
Zaobserwowane w latach 1998-2006 osłabienie koniunktury miało wiele przyczyn. Konsekwencją ich występowania były zmiany wielkości i struktury nakładów inwestycyjnych. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie uwarunkowań działalności inwestycyjnej w polskiej gospodarce we wspomnianym okresie, ukazanie struktury inwestycji oraz segmentów rynku budowlanego i barier jego rozwoju. (fragment tekstu)
Growth of scales, complexity, dynamics of construction, increase of requirements to efficiency and quality of construction, complication and quick change of economic, technical and organizational conditions cause the necessity of the more perfect control system creation. Purposes, tasks and principles of planning have to correspond to the features of construction production and include strategic, tactical, operational planning.Operational planning differs from other types of planning in principle and is connected with operational organization, operational control, operational regulation, operational account and analysis. High-quality performance of these functions has to become a basis of preparation of management solutions and is intended for effective coordination of construction production participants.(original abstract)
Artykuł stanowi kontynuację podjętych prac badawczych mających na celu wskazanie uzasadnionego, pod względem ekonomicznym oraz ekologicznym, recyklingu odpadowej materii ceramicznej pochodzącej ze zużytych izolatorów elektrycznych. Podczas prac remontowych starych linii elektrycznych pozyskuje się stosunkowo duże ilości izolatorów, których obecna utylizacja jest dość kosztownym przedsięwzięciem. Opierając się na wcześniejszych doświadczeniach autorzy niniejszego artykułu wskazują potencjalną możliwość wykorzystania zużytych izolatorów w produkcji kruszyw do betonów specjalnych. Kruszywa takie spełniają wszelkie parametry i wymagania, a betony z nich uzyskane posiadają parametry wyższe od tych, jakie otrzymywano z kruszyw tradycyjnych. Na podstawie analizy danych zaczerpniętych z archiwów przedsiębiorstwa zajmującego się prowadzeniem prac remontowo-elektrycznych przedstawiono, z jakich obszarów pozyskuje się izolatory. Omówiono, jaka jest skala wymienionego przedsięwzięcia w skali kraju. Celem opracowania jest oszacowanie kosztów i korzyści ekonomicznych związanych z utylizacją izolatorów oraz ponownym ich zastosowaniu, jako kruszyw do betonów specjalnych. Pomimo kalkulacji, które wskazują, że przedsięwzięcie takie nie wiązałoby się ze znaczącymi zyskami finansowymi autorzy wskazują inne korzyści, jakie płynęłyby z tego rodzaju zagospodarowania wymienionych odpadów.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano porównania dynamiki produkcji w budownictwie w Polsce z dynamiką produkcji w budownictwie wybranych krajów Unii Europejskiej w latach 2006-2014, wykorzystując do tego celu dane nieuwzględniające sezonowości, zaczerpnięte z GUS (2015). Zwrócono uwagę na to, że Polska miała w badanym okresie największą średnią dynamikę w Unii Europejskiej. Zbudowano również modele liniowe, które łączą dynamikę w Polsce z dynamiką niektórych krajów Unii. Artykuł kończą stosowne wnioski związane z przeprowadzoną analizą statystyczną.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Wpływ sezonowości na koszty i przychody przedsiębiorstwa z branży budowlanej
75%
Prowadzenie działalności to ciągłe podejmowanie decyzji niezależnie od panującej koniunktury. Od przemyślanych i szybkich decyzji zarządzających zależy efektywność działania poszczególnych komórek, a co za tym idzie - sukces bądź porażka rynkowa przedsiębiorstwa. W artykule podjęto zagadnienia wpływu sezonowości na koszty i przychody przedsiębiorstwa z branży budowlanej. Zaprezentowano czynniki, jakie wpływają na sezonowość w branży. Scharakteryzowano sezonowość kosztów oraz ich korelacje z przychodami. W rozważaniach przedstawiono na danych empirycznych wpływ sezonowości na strukturę kosztów i przychodów w przedsiębiorstwie należącym do wiodących producentów betonowych i żelbetowych elementów kanalizacyjnych w Polsce(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Źródła ryzyka w realizacji oczyszczalni ścieków i kanalizacji
75%
Proces inwestycyjny w budownictwie zaczyna się od sformułowania idei przedsięwzięcia a kończy w momencie przekazania budowli do użytkowania. Składa się on z wielu etapów, z których na szczególną uwagę zasługuje etap realizacji obiektu. Wynika to ze specyfiki robót budowlanych, do których należy m.in. długoterminowość, niepowtarzalność i sezonowość większości prac, znaczne uzależnienie prowadzonych robót od warunków atmosferycznych oraz konieczność ingerencji w środowisko przyrodnicze. Czynników tych jest znacznie więcej, a w przypadku realizacji oczyszczalni ścieków i kanalizacji dochodzą jeszcze dodatkowe wymagania związane z funkcją tych obiektów w gospodarce wodno- -ściekowej. Wszystkie te czynniki powodują zagrożenia, które generują różnego rodzaju ryzyko. Powinno być ono uwzględniane już na etapie szacowania kosztów inwestycji budowlanej oraz opracowywania harmonogramów szczegółowych i ustalania czasu trwania robót. W pracy określono zdarzenia, które mogą wystąpić w trakcie wykonywania oczyszczalni ścieków oraz kanalizacji, których następstwem jest wzrost kosztów inwestycji oraz wydłużenie czasu jej trwania. Do oceny, czy opracowana lista zawiera najważniejsze źródła ryzyka wykorzystano metodę ankiet eksperckich. O opinię poproszono wybranych specjalistów mających długoletnią praktykę w wykonawstwie oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnych. Przeprowadzone badania pozwoliły na opracowanie listy zawierającej 24 zdarzenia, które mogą generować ryzyko kosztowe i harmonogramowe na etapie wykonywania oczyszczalni ścieków i kanalizacji. Na 8 zdarzeń z tej listy wskazali wszyscy eksperci. Świadczy to o dużym prawdopodobieństwie ich wystąpienia. Opracowana lista może być przydatna do tworzenia planów zarządzania ryzykiem w procesach inwestycyjnych mających na celu usprawnienie gospodarki wodno-ściekowej. Może ona również spowodować wzrost świadomości o istniejących zagrożeniach w wykonawstwie robót i ich konsekwencjach, a także skupić uwagę na potrzebie systemowego podejścia do zagadnień związanych z zarządzaniem ryzykiem w przedsiębiorstwie wykonawczym. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza powiązań elementów kondycji ekonomiczno-finansowej firm budowlanych z zamówieniami publicznymi. Dla wybranych największych podmiotów z branży przeprowadzono analizę porównawczą wskaźników ekonomicznych zaczerpniętych ze sprawozdań finansowych. Zbadano został także udział przedsiębiorstw na polskim rynku zamówień publicznych na roboty budowlane, bazując na platformach BZP i TED w okresie lat 2012-2014. Przeprowadzona analiza pozwala domniemywać istnienie zależności pomiędzy skalą realizowanych zamówień publicznych przez spółki budowlane a ich wskaźnikami ekonomiczno-finansowymi(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Koniunktura w budownictwie : IV kwartał 2015
75%
W obecnym kwartale ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie przyjął wartość -13,8, mniejszą o 10 punktów niż w minionym kwartale, a większą o 6 punktów niż w analogicznym kwartale rok temu. Efektem relatywnie korzystnych ocen obecnej sytuacji w budownictwie jest odwrócenie kierunku trendu wskaźnika koniunktury i zbliżenie jego wartości do poziomu średniego w całym okresie niniejszego badania w latach 1994-2015. (fragment tekstu)
Icopal dominuje na polskim i europejskim rynku pokryć bitumicznych. Pogorszenie koniunktury w budownictwie w Europie w podobnym stopniu dotnęło cały koncern i jego polski odpowiednik. W 2001 r. Grupa Icopal zmniejszyla obroty o 15 procent w Europie, o 14 procent zaś w naszym kraju.
"Styropol" jest jednym z najdłużej działających podmiotów na polskim rynku styropianu. Dysponuje 4 zakładami produkcyjnymi oraz jedną fabryką, działającą pod marką Styrobud. Wydajność linii technologicznych i wartość sprzedaży sprawiają, iż spółka należy do ścisłej polskiej czołówki producentów tego materiału.
Niemal wszystkie segmenty rynku materiałów budowlanych w Rosji zdominowane są przez import. W coraz większym stopniu produkcję krajową zasilają inwestorzy zagraniczni, ponieważ przed budownictwem w Rosji są znaczne perspektywy rozwoju.
Około miliona rosyjskich rodzin, reprezentujących klasę średnią w ciągu najbliższych 3 lat przeprowadzi się do nowych mieszkań. Ich dawne lokale wystawione zostaną na sprzedaż, będą więc wymagały remontów. Oznacza to m.in. zwiększony popyt na materiały budowlane.
W nowoczesnych koncepcjach zarządzania wszystkie współpracujące ze sobą organizacje gospodarcze często traktuje się jako jeden zintegrowany system - łańcuch dostaw lub sieć dostaw (supply network) w przypadku złożonej konfiguracji ogniw i przepływów pomiędzy ogniwami poszczególnych łańcuchów logistycznych kooperantów. Takie podejście jest szczególnie efektywne w budownictwie przy zarządzaniu realizacją przedsięwzięć budowlanych, w których uczestniczy wiele podmiotów gospodarczych, połączonych relacjami o różnym charakterze. W artykule podjęto problem harmonogramowania podstawowej produkcji budowlanej realizowanej przez generalnego wykonawcę z terminowym zapotrzebowaniem na zasoby. (abstrakt oryginalny)
Growing demands for building projects result from economic development. The building industry is dynamic and multifaceted. Efficient and effective practice of building production management (BPM) is required to successfully execute projects and achieve project goals upon completion as well as functionality aims for the lifespan of a building. This research aims to determine factors that influence the BPM practice in the Nigerian construction industry, particularly; during the project execution phase. A cross-sectional survey used; a questionnaire to identify 73 factors, which were grouped into 12 categories and assessed. A purposive sampling technique was used to identify 20 construction organisations specialising in building production management in Lagos, Nigeria. 114 questionnaires were distributed to the pool of stakeholders, which included 31 clients, 34 consultants and 49 contractors of current and past building production projects carried out by the selected firms in Lagos. The research used a selection of statistical tools for SPSS v.23, including the chi-square test, the Kruskal-Wallis test and Kendall's coefficient of concordance. The obtained result revealed the factors that mostly influence the BPM practice namely, architectural drawings, the construction programme document, the work breakdown structure, the adequacy of communication and coordination between the parties, the adequacy of raw materials and equipment, the availability of the competent team, the implementation of the safety management system, regular maintenance of project equipment, clear and timely inspections, the availability of funds as planned throughout the project duration, the availability of skilled personnel, and the aesthetics of the completed work. The research resulted in the development of the BPM implementation framework and recommendations for the improvement of the BPM practice in Nigeria. (original abstract)
Tematy poruszone w artykule to: przegląd sytuacji w sektorze budowlano-montażowym w Polsce w latach 1995-1998, ekonometryczna analiza produkcji sprzedanej oraz wpływ zarządzania przez podatki na kształtowanie się produkcji sprzedanej.
Realizacja obiektów budowlanych wiąże się z wytwarzaniem dużych ilości odpadów. Odpady powstają w każdym ogniwie łańcuchów logistycznych zaopatrujących budowy w wyroby budowlane, a także inne zasoby (np. wodę). Problematyka odpadów na placach budów, obejmująca przyczyny ich powstawania, rodzaj, sposób zagospodarowania, przepisy jakim podlegają, została poddana badaniom ankietowym a uzyskane wyniki i wnioski przedstawiono w prezentowanym artykule. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.