Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 273

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Produkcja energii
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Referat rozpoczynają informacje o JSW S.A. i SEJ S.A. Następnie na przykładzie zrealizowanych układów: trójgeneracyjnego w EC "Pniówek" (produkcja energii elektrycznej, ciepła i "chłodu") oraz kogeneracyjnego w EC "Suszec" (produkcja energii elektrycznej i ciepła) omówiono efekty uzyskane dzięki wykorzystaniu w silnikach gazowych metanu z odmetanowania kopalń JSW S.A. Przedstawiono dane techniczne układów i stopień pokrycia potrzeb kopalni produkcją z układów skojarzonych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono strukturę paliwową majątku wytwórczego energetyki zawodowej, ze wskazaniem dynamiki zmian oraz porównaniem międzynarodowym - na poziomie unijnym, także dynamikę rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Wskazano na trendy i perspektywy związane z powstawaniem nowych instalacji energetycznych. Omówiono najważniejsze uwarunkowania wynikające z wpływu energetyki wiatrowej na eksploatację elektrowni węglowych w Polsce. Dokonano zestawienia trendów z podstawowymi zamierzeniami wynikającymi z dotychczas obowiązującej Polityki Energetycznej Polski. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia działalność szwedzkiego koncernu Vattenfall AB na polskim rynku energetycznym jako spółki Vattenfall Poland.
The proposed solution increases the power efficiency of local energy sys-tem. The construction of the autonomous electrical power system is based on regularities of structures and algorithms with different sources (traditional and renewable), stochastic nature of their operation in interrelation with the general power grid by analyzing the reliability and costs of such systems. (author's abstract)
Artykuł przedstawia wyniki oceny efektywności ekonomicznej technologii magazynowania energii elektrycznej z elektrowni węglowej w wielkoskalowych akumulatorach chemicznych. Na podstawie danych eksploatacyjnych za rok 2018 oszacowano korzyści z wykorzystania chemicznego akumulatora litowo-jonowego przez elektrownię zawodową opalaną węglem kamiennym. Przeanalizowane zostały potencjalne efekty zastosowania akumulatora o pojemności 400 MWh do optymalizacji pracy bloków energetycznych elektrowni węglowej o mocy 350 MW. Oszacowano korzyści finansowe, będące efektem redukcji obciążeń szczytowych oraz pracy poszczególnych bloków energetycznych w optymalnym zakresie ich obciążenia. W obliczeniach uwzględniono korzyści wynikające ze zmniejszenia zużycia paliw (węgla i mazutu) oraz wynikające ze zmniejszenia wydatków na zakup praw do emisji CO2. W celu oceny efektywności ekonomicznej zbudowano model, w którym wyliczono wskaźniki NPV i IRR. Przeprowadzono też analizę wrażliwości uwzględniającą zidentyfikowane czynniki ryzyka związane ze zmianami przyjętych założeń obliczeniowych. Przeprowadzona analiza wykazała opłacalność stosowania wielkoskalowych akumulatorów chemicznych do optymalizacji pracy bloków energetycznych elektrowni węglowej. Przeprowadzona analiza wrażliwości wykazała, że największy wpływ na efektywność ekonomiczną technologii produkcji energii elektrycznej w elektrowni węglowej z wykorzystaniem akumulatora chemicznego ma sprawność akumulatora, a w następnej kolejności koszty jego budowy. Kolejne zmienne wpływające na wynik efektywności ekonomicznej to czynniki związane z trwałością akumulatora i paliwami: okres eksploatacji akumulatora, ceny paliw, ceny praw do emisji CO2 emitowanego w wyniku ich spalania i spadek pojemności akumulatora w okresie jego eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
Proces agrarny obejmuje wiele zjawisk i wydarzeń industrialnych. Celem ekonomii jako nauki jest właśnie wykrycie i opisanie związków między różnymi mechanizmami rynkowymi. Zjawiska te można przedstawić jako "dążenie do opisania rzeczywistości w kategoriach układów, ich składników i relacji, zarówno między składnikami układu, jak i między różnymi układami" (Jankowski 1997). Energetyka, spośród wielu obszarów gospodarki narodowej, jest dziedziną szczególną, a produkty tego sektora mają zasadniczy wpływ na gałęzie gospodarki i występujące w nich mechanizmy działania. Publikacja poświęcona jest konstrukcji matematycznego modelu, stosowanego do wspierania polityki energetycznej jednostek samorządu terytorialnego. Celem badania jest zbudowanie matematycznego modelu produkcji energii z uwzględnieniem potencjału rozwojowego energii odnawialnej, a także zaproponowanie władzom regionalnym pożądanego kierunku rozwoju polityki energetycznej w analizowanych okresach oraz zaoferowanie modelu do kreowania polityki energetycznej w innych jednostkach samorządu terytorialnego: powiatach, gminach. Dotychczas niewielu autorów kompleksowo zajmowało się tą problematyką. Dotąd nie ukazały się szczegółowe badania dotyczące zagadnień rozwoju energii odnawialnej i stosowania metod matematycznych w budowie modelu produkcji energii w jednostkach samorządu terytorialnego. Podjęte badania stanowią wkład w rozwój wiedzy o alternatywnych źródłach energii w obszarze energetycznym. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano obecny stan oraz prognozy rozwoju produkcji energii z odnawialnych źródeł w województwie opolskim. Udział odnawialnych źródeł w produkcji energii elektrycznej i cieplnej w regionie wynosi 5,4%. Największe znaczenie w produkcji energii z OZE ma biomasa stała oraz energia pozyskiwana z wód przepływowych. Pozostałe źródła mają drugorzędne znaczenia, aczkolwiek planowane inwestycje spowodować mogą zasadnicze zmiany kierunku rozwoju dominujących źródeł. Realizacja zamierzonych inwestycji spowodować może wzrost znaczenia innych źródeł - energetyki wiatrowej i biogazowi rolniczych. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł został poświęcony ogólnym zasadom organizacji oraz handlu uprawnieniami do emisjami dwutlenku węgla zarówno w Polsce jak i w Europie. W ramach artykułu przedstawiono między innymi główne czynniki wpływające na kształtowanie się cen emisji jak i zalety i wady wynikające z handlu emisjami CO2 za pośrednictwem giełdy. W przypadku handlu emisjami CO2 na rynku giełdowym w szczególności skoncentrowano się na Towarowej Giełdzie Energii.(abstrakt oryginalny)
W polskiej "Strategii rozwoju energetyki odnawialnej" w zakresie wzrostu produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, jak również dokumentach przyjętych prze Unię Europejską jest położony szczególny nacisk na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Pełne i kompleksowe wykorzystanie odnawialnych źródeł powinno uwzględniać zachowanie dobrego stanu ekosystemu zlewni małej rzeki. Ocenę stanu ekosystemu zlewni dokonano w oparciu o metodę entropii Shannona, uwzględniając wykorzystanie powierzchni zlewni, a szczególnie udział powierzchni lasów które szczególnie przyczyniają się do poprawy stanu ekosystemu. Jako element poprawy stanu ekosystemu w miejsce zalesień tradycyjnymi sadzonkami drzew przyjęto zakładanie plantacji energetycznych i pozyskiwanie biomasy. Pozyskana w ten sposób biomasa może być przerobiona na miejscu co daje możliwość zmniejszenia bezrobocia i utworzeni nowych miejsc pracy, jak również zmniejszenie zanieczyszczenia atmosfery poprzez znaczny udział uzyskanych z przerobu pelet w domowych systemach grzewczych lub elektrociepłowniach w postaci energetyki rozproszonej. (abstrakt oryginalny)
Ostatnio zaobserwować można zarówno w Polsce, jak i krajach UE zwiększony popyt na gaz ziemny. Gaz ziemny jest uważany za najbardziej ekologiczny nośnik energii spośród konwencjonalnych paliw. W artykule przedstawiono znaczenie gazu ziemnego w strukturze wytwarzania energii elektrycznej Polski i wybranych państwa świata. Zwrócono uwagę na aktualne i perspektywiczne kierunki dostaw gazu do Polski. Przedstawiono ekologiczne aspekty stosowania gazu ziemnego w sektorze elektroenergetycznym na przykładzie Elektrociepłowni Zielona Góra. (abstrakt oryginalny)
Efekty zewnętrzne powstające w procesach wytwarzania energii na obszarach cennych przyrodniczo charakteryzują się pewną specyfiką wynikającą ze specyficznych warunków tych terenów. Lokalne planowanie energetyczne uwzględniające w kryterium wyboru scenariusza rozwoju energetyki koszty zewnętrzne wymagające w pierwszej kolejności identyfikacji efektów zewnętrznych. Należy brać pod uwagę zarówno efekty zewnętrzne środowiskowe jak i społeczne. Zagadnienie staje się jeszcze bardziej złożone, kiedy chce się uwzględnić pełny cykl życia urządzenia lub efekty zewnętrzne ciągnione. Złożonym problemem jest również rozdzielenie efektów zewnętrznych powodowanych przez lokalną energetykę oraz inne przyczyny, lokalne i pozalokalne. (abstrakt oryginalny)
Problem of anthropogenic emission of carbon dioxide becomes more and more serious. The hypothesis of global warming is not fully confirmed but many efforts are taken to decrease emission of CO2. In the case of administrative decision of reduction of CO2 emission, energy producers will have to separate, capture and storage carbon dioxide. The paper presents results of simplified computer modeling based on the streamline model of CO2 injection into an oil reservoir. During this simulation total emission from one of the polish heat and power stations is being injected into an oil reservoir. Basic economic evaluation of the simulation results shows that such project may be profitable and the feasibility of such projects depends mainly on the crude oil price and the costs of injected carbon dioxide.(abstrakt oryginalny)
Polska jako członek Unii Europejskiej jest zobowiązana do wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Ze względu na to, że w energetyce coraz częściej jako paliwo stosowana jest biomasa, wzrasta zainteresowanie popiołami, które powstają po jej spaleniu. Doświadczenie przeprowadzono w 2012 roku koło Stargardu Szczecińskiego na glebie lekkiej. Przedmiotem badań były popioły powstające w wyniku spalania mieszaniny zrębków drzewnych, wierzby energetycznej, kukurydzy i słomy w Elektrociepłowni Czechnica. W pracy oceniono plon, skład chemiczny oraz pobranie makroskładników przez kukurydzę zwyczajną (Zea mays L.). Doświadczenie obejmowało cztery bloki, stanowiące kolejne powtórzenia, w każdym z nich uwzględniono po pięć obiektów; cztery obiekty odpowiadały poszczególnym dawkom popiołów (A - 15,0 Mg-ha-1, B - 30,0 Mg-ha-1,C-60Mg-ha-1, D - 120 Mg-ha-1), pozostały obiekt to kontrola K - nawożenie mineralne NPK. Zastosowany popiół z biomasy, jako substytut nawożenia mineralnego NPK, pod względem plonotwórczym jest skuteczniejszy od tradycyjnego nawożenia mineralnego. W stosunku do obiektu kontrolnego (K) plon w obiektach nawożonych popiołami był nieco wyższy. Zebrane z doświadczenia ziarno kukurydzy było bogate w fosfor, magnez oraz potas, a ubogie w wapń i sód. Pobranie makroskładników (K, P) było największe w obiektach C nawożonych dawką popiołów 60 Mg-ha-1. Powrót popiołów z biomasy do gleby, a zwłaszcza do tej, z której został zebrany plon przeznaczony na cele energetyczne jest zgodny ze zrównoważonym rozwojem i stanowi dobry sposób ich zagospodarowania. (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest przedstawienie wybranych polskich przepisów prawnych, które mają wpływ na kształtowanie środowiska naturalnego, a szczególnie jego wybranych elementów zwanych aspektami środowiskowymi. W opracowaniu omówiono pojęcie aspektu środowiskowego, a także podstawowe instrumenty prawne szczegółowo regulujące kwestie ochrony środowiska i zmniejszające uciążliwość produkcji energii na otaczające środowisko naturalne.(abstrakt oryginalny)
Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, zwłaszcza C02, jest jednym z głównych zadań stawianych w projektach ramowych UE. Było ono m.in. celem priorytetu tematycznego 6.1 (Zrównoważone Systemy Energetyczne) 6. Programu Ramowego UE. W obrębie tego priorytetu jest realizowany projekt HY2SEPS, zaprezentowany w poprzedniej publikacji [1], którego zasadniczym celem jest opracowanie hybrydowego, membranowo-adsorpcyjnego procesu wydzielania wodoru. W niniejszej pracy przedstawiono wyniki projektu w zakresie uproszczonego modelowania membranowej części układu hybrydowego. Omówiono jeden z opracowanych modeli permeacji gazów oraz zaprezentowano wyniki symulacji numerycznych procesu rozdziału mieszanin H2/CO2, H2/N2 i H2/CH4 w module membranowym. Dokonano także porównania wyników obliczeń z danymi doświadczalnymi, uzyskanymi od jednego z partnerów projektu - FORTH/ICE-HT z Grecji. (abstrakt oryginalny)
The final article explores little-known plans for the use of peat in energy production in Poland. The idea of building a plant in Wizna is shown as part of a wider concept of industrialising rural parts of the country within the Białystok Łomża-Ełk triangle. Repeatedly postponed, the concept never came to fruition, and was finally abandoned after the creation of peat nature reserves in 1967.(original abstract)
Referat rozpoczynają informacje o JSW S.A., SEJ S.A. i ogólne dotyczące metanu pokładów węgla z obszaru górniczego Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Następnie przedstawiono zasoby metanu, wielkość ujęcia oraz wieloletni program wykorzystania metanu realizowany przez JSW S.A. Na przykładzie zrealizowanych układów kogeneracyjnego (produkcja energii elektrycznej i ciepła) w EC "Suszec" i trójgeneracyjnego (produkcja energii elektrycznej, ciepła i "chłodu") w EC "Pniówek", omówiono efekty uzyskane dzięki wykorzystaniu metanu z odmetanowania w silnikach gazowych. Przedstawiono dane techniczne układów, raport z pracy silników i stopień pokrycia potrzeb kopalni produkcją z układów skojarzonych. Zaprezentowano również inne przedsięwzięcia zwiększające zużycie metanu z odmetanowania kopalń. Uwzględniając warunki JSW S.A. omówiono rolę metanu z odmetanowania jako paliwa alternatywnego. Podkreślono aspekt ekonomiczny i ekologiczny jego wykorzystania a także - w podsumowaniu - zwrócono uwagę na konieczność wprowadzenia przez ustawodawcę instrumentów prawnych i ekonomicznych dla promowania nowych inwestycji i instalacji modernizowanych, w których jest wykorzystywane to paliwo. (abstrakt oryginalny)
Na tle analizy statusu prawnego biomasy jako paliwa służącego do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła autor artykułu przedstawia podstawowe kwestie związane z wykorzystaniem biomasy jako paliwa do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w Polsce. Najważniejszymi barierami w wykorzystywaniu biomasy jako paliwa dla energetyki według autora są: niewykorzystanie potencjału rozwojowego produkcji energii elektrycznej i ciepła z biomasy jako energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz logistyka biomasy. Najistotniejszym problemem energetyki jest zabezpieczenie stałych dostaw biomasy, możliwie podobnego gatunku i charakterystyki opałowej. Jedynym rozwiązaniem wydaje się przejęcie przez przedsiębiorstwa energetyczne lub ich spółki zależne roli operatora dostaw oraz kredytodawcy wytwórców biomasy. (abstrakt oryginalny)
Objective: The aim of this article is to identify the chances of further development of biogas production as a way to diverisfy the structure of energy production in Poland. Another one is to analyse biogas production as a part of getting closer to achieving the targets of the climate and energy framework of the European Union and Polish long-term energy sector strategies.Research Design & Methods: The research methods used in the study include: the analysis and study of the literature, heuristic techniques for data analysis, the SWOT (strengths, weaknesses, opportunities, threats) analysis.Findings: The production of biogas can be beneficial for local economic growth, environmental awareness, and social wellbeing. There is a strong need to overcome the barriers of further development of biogas production as well as analyse the opportunities, given that a type of renewable energy source is further developed. Biogas production can help meet the national and international goals concerning energy transition, developing low-carbon economies, and addressing modern economic trends.Implications / Recommendations: The aim of this paper is to investigate the chances of further development of biogas production in spite of current changes in Polish agendas. The topic is of great importance when analysing the strategy of Poland to develop a low-carbon economy. It is also a significant part of current discussions between the scientific community and business practitioners in terms of energy transition in Poland. What is worth noting is that Polish strategies concerning the development of renewable energy production should be aligned with the climate and energy targets of the European Union, which can prove problematic. Polish energy mix is still based on energy production from coal, while the EU is steadily increasing gross energy production from renewable energy sources.Contribution / Value Added: The analysis defines the role of biogas in circular economy as well as in modern economy with the consideration of environmental economics and sustainable development. It underlines the importance of biogas in energy transition in Poland, taking into consideration the Energy Policy of Poland until 2040 (Pol. Polityka energetyczna Polski do 2040 r.) (original abstract)
W artykule przedstawiono obecny stan energetyki jądrowej w Unii Europejskiej. Omówiono najważniejsze typy reaktorów jądrowych, przedstawiono rys historyczny dotyczący początków tworzenia się energetyki jądrowej w Europie oraz scharakteryzowano poszczególne państwa pod względem rozwoju tej dziedziny gospodarki. Wskazano też kraje wydobywające największą ilość uranu w świecie. Ze względu na obecny trend występujący w polityce energetycznej Unii Europejskiej Polska będzie musiała w najbliższym czasie dołączyć do krajów wytwarzających energię elektryczną również z atomu. Powinno się tak stać nie tylko ze względów bezpieczeństwa energetycznego lecz również z powodu konieczności dotrzymania odpowiednich limitów emisji gazów cieplarnianych, co w przypadku produkcji energii wyłącznie z węgla, będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.