Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Produkcja metali kolorowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Vyhodnotenie výsledkov z marketingového výskumu dopytu po nábytku
100%
This article deals with the marketing research of furniture demand and its results evaluation. The research was implemented on a sample of 1106 respondents by questioning at the fair "Nábytok a bývanie Nitra 2007". The obtained data were processed by several statistical methods of one-dimensional and multidimensional analyses. The conclusions of this article are addicted to the proposals and recommendations for furniture producing and trading companies.(original abstract)
Przemysł metali szlachetnych i nieżelaznych podlega w ostatnich 2-3 latach gruntownym zmianom technologicznym i własnościowym. Staje się on nowoczesną branżą dzięki produkcji nie tylko surowców ale ich przetwórstwie, osiągając coraz lepsze wyniki finansowe. Sytuacja tego sektora jest o wiele korzystniejsza niż hutnictwa żelaza. Pomyślne też są prognozy zbytu polskich wyrobów z metali szlachetnych.
Po ubiegłorocznym wzroście o 18 procent średnie ceny metali nieżelaznych na giełdzie w Londynie spadły o 16 procent Niestety w najbliższej przyszłości nic nie zapowiada poprawy sytuacji w tej branży. Podobne prognozy dotyczą także USA, największego potentata w dziedzinie importu i przetwórstwa tych surowców.
W Polsce jest stosunkowo niskie zapotrzebowanie na metale kolorowe, szczególnie dotyczy to aluminium i miedzi, jednak oczekuje się stopniowego wzrostu popytu na wyroby z tych szlachetnych surowców. Nierostrzygniętą pozostaje kwestia, jaka będzie specjalizacja polskich zakładów, tak by nie produkowały one wyrobów ogólnego przeznaczenia, a specjalizowały się w określonym asortymencie.
Metale szlachetne są stosowane najczęściej w postaci stopów, a nie w czystej postaci. Przed zastosowaniem danego stopu, a więc także w trakcie jego przygotowania, przeprowadza się szereg badań. Szczególne miejsce zajmują w nich badania zawartości danego metalu szlachetnego w badanym stopie, chociażby ze względu na znaczącą cenę tych metali w porównaniu z innymi, a także z racji istotnych różnic w charakterystyce stopów, powodowanych niejednokrotnie niewielkimi niezgodnościami w składzie jakościowym i ilościowym. Tak więc znaczenie badań zawartości stopów metali szlachetnych jest bardzo duże. Celem opracowania jest prezentacja tradycyjnych i współczesnych metod badań wyrobów z metali szlachetnych.
Obecnie krajowe górnictwo i hutnictwo metali kolorowych niemal w całości zaspokaja potrzeby rynku wewnętrzego. Importowane są natomiast rudy metali do produkcji cyny i aluminium oraz samo aluminium i cynę. Sprowadza się także metale rzadkie i szklachetne, m.in. wolfram, molibden, tytan czy złoto. W najbliższym czasie nastąpi jednak przegrupowanie w tej branży; jednym z powodów jest wysoki kurs złotego i niskie ceny większości metali kolorowych na światowych rynkach.
7
67%
Unia Europejska nie dopracowała się wspólnej polityki w dziedzinie wydobycia rud miedzi. Wynika to prawdopodobnie głównie z faktu, iż sektor ten nie odgrywa poważniejszej roli w gospodarce "piętnastki". Nieco inaczej kształtuje się sytuacja z produkcją miedzi rafinowanej. Tutaj przynajmniej niektóre kraje Unii (np. Niemcy) wciąż zaliczają się do światowej czołówki, a w rozwoju tej gałęzi przemysłu nie przeszkodziły nawet rygorystyczne przepisy z zakresu ochrony środowiska.
W artykule dokonano interesującej charakterystyki rynku złota na świecie, z nakreśleniem wątku retrospektywnego, aż do kształtowania się sytuacji na rynku tego cennego kruszcu obecnie i prognozami na przyszłość. Większość przewidywań dotyczących kursu ceny złota w okresie najbliższego roku zakłada tendencję wzrostową.
Z liczącego się w świecie producenta ołowiu i eksportera netto tego metalu, w roku 2002 staliśmy się jego importerem. Ponieważ kraj nasz wszedł w gospodarkę globalną, nie wywoła to żadnej katastrofy. Tym niemniej wiele pozostaje do zrobienia np. w dziedzinie odzysku i recyklingu akumulatorów, skąd pozyskuje się na powrót ołów.
Unia Europejska jest znaczącym importerem metali nieżelaznych. Import ten zaspokaja dużą część zapotrzebowania wciąż silnie rozbudowywanego sektora przetwórstwa metali. Według danych unijnych na terytorium 15 państw członkowskich funkcjonuje ok. 3 tys. przedsiębiorstw zaliczanych do tego działu przemysłu.
Wymieniono i scharakteryzowano najważniejsze ekstrahenty handlowe stosowane do otrzymywania metali metodą hydrometarulgiczną z wykorzystaniem ekstracji ciecz-ciecz. Główną uwagę poświęcono preparatom wykorzystywanym do produkcji miedzi. Zbadano szybkości ekstrakcji miedzi hydrofobowymi pochodnymi wybranych ekstrahentów. Stosowano następujące grupy związków: hydroksyoksymy aromatyczne, oksymy alkanali oraz hydrofobowe pochodne estrów i amidów kwasów pirydynokarboksylowych. Uzyskane rezultaty wskazują, że różnice szybkości ekstrakcji mogą być wyjaśnione głównie różną strukturą i hydrofobowością badanych związków. Zbadano także szybkość ekstrakcji mieszaniną ekstrahenta solwatującego i chelatującego oraz mieszaniną ekstrahenta solwatującego i modyfikatora. We wszystkich badanych układach zaobserwowano spadek szybkości ekstrakcji po wprowadzeniu dodatkowej substancji, co spowodowane jest blokowaniem powierzchni granicznej przez modyfikator lub ekstrahent chelatujący. Do badania procesu ekstrakcji zaproponowano wykorzystanie układu micelarnego. Stwierdzono bardzo podobny charakter zmian szybkości kompleksowania w układzie micelarnym i szybkości ekstrakcji w "klasycznym" układzie ekstrakcyjnym (oryg. streszcz.)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.