Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 432

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Produkcja mleka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
W związku z postępującą koncentracją produkcji mleka, w tym głównie w indywidualnych gospodarstwach rolnych, w pracy podjęto próbę przedstawienia przestrzennego jej zróżnicowania z wykorzystaniem zestawu cech zidentyfikowanych na poziomie wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w kraju. Analizowane cechy to: średnia wielkość stada bydła (w szt.) na indywidualne gospodarstwo rolne, obsada bydła (w szt. na 100 ha UR), udział użytków zielonych w gospodarstwie indywidualnym (w %) oraz udział gospodarstw o powierzchni do 10 ha, 10-50 ha, 51-100 ha i powyżej 100 ha w ogólnej liczbie gospodarstw, wyrażony w procentach. (fragment tekstu)
Celem pracy jest analiza produktywności trzech podstawowych czynników produkcji: ziemi, kapitału i pracy, jako miernika efektywności produkcji, oraz ich wpływu na wyniki ekonomiczne gospodarstw produkujących mleko w różnych rejonach świata. (fragment tekstu)
Celem badań było przedstawienie i ocena rynku mleka w województwie wielkopolskim na tle kraju w latach 2004-2020. W pracy analizie poddano produkcję, pogłowie, skup, ceny oraz konsumpcję mleka w województwie wielkopolskim i Polsce. Analizy rozpatrywano w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB w Warszawie. W artykule wykorzystano analizę opisową wspartą tabelaryczną i graficzną prezentacją danych. W oparciu o przeprowadzone badania wykazano, że po integracji Polski z Unią Europejską produkcja w województwie wielkopolskim wzrosła o 73%, podczas gdy pogłowie zmniejszyło się o 0,61%. Tendencja ta jest adekwatna do sytuacji na krajowym rynku mleka. Zmiany zachodzące na rynku mleka w województwie wielkopolskim oraz w Polsce spowodowane są koncentracją chowu krów mlecznych oraz eliminacją z rynku gospodarstw o małej skali produkcji mleka.(abstrakt oryginalny)
4
80%
Celem pracy jest określenie szans rozwoju produkcji mleka w regionie płockim. (fragment tekstu)
Zaprezentowano zagadnienia związane z koncentracją produkcji mleka w Polsce, po jej przystąpieniu do Unii Europejskiej. Zostały one omówione na przykładzie gospodarstw produkujących mleko na potrzeby przemysłu mleczarskiego. W latach 2004-2006 proces koncentracji produkcji mleka przebiegał w Polsce bardzo intensywnie. W ciągu dwóch lat liczba gospodarstw produkujących mleko zmniejszyła się o 24%, a wielkość produkcji towarowej z jednego gospodarstwa wzrosła o 50%. Duże zmiany w koncentracji produkcji nie wpłynęły na zmiany jej rozlokowania na terenie kraju. W przyszłości należy spodziewać się dalszego ograniczenia liczby producentów mleka do poziomu poniżej 200 tys.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 248/2008 rok kwotowy 2013/2014 był ostatnim, w którym kwoty mleczne w każdym państwie członkowskim były zwiększane o 1%, przygotowując tym samym rynek producentów oraz przetwórców mleka na odejście od systemu kwotowania w 2015 roku. W roku kwotowym 2014/2015 krajowa kwota mleczna nie została zwiększona pomniejszając tym samym rezerwę, co wiąże się z ryzykiem przekroczenia kwoty mlecznej i w konsekwencji opłaty kary. Zwiększający się z roku na rok skup mleka nie tylko w Polsce i w wielu krajach Unii Europejskiej ale również w USA może okazać się niekorzystny dla gospodarki. Zwieszająca się produkcja mleka przekłada się na konieczność zwiększonego wytwarzania jego przetworów powodując wzrost konkurencji zarówno na rodzimym jak i światowych rynkach powodując spadek cen produktów mlecznych a tym samym surowca powodując, że jego pozyskiwanie może się okazać nieopłacalne. Dlatego też, ważne jest aby intensyfikować sprzedaż produktów mlecznych w kraju rozwijając świadomość konsumentów dotyczącą korzystnego wpływu mleka i jego przetworów na organizm. Spożycie produktów mlecznych w Polsce wynosi mniej niż 200 litrów na osobę w ciągu roku (bez masła), podczas gdy w większości krajów Unii Europejskiej jest to ponad 250 litrów. Jedną z przyczyn tak niskiego spożycia przetworów mlecznych przez polskich konsumentów są niskie dochody przy stosunkowo wysokich cenach produktów mlecznych i konsumenci muszą zadowolić się tańszymi dobrami dostępnymi na rynku, które zaspokoją ich podstawowe potrzeby. Drugą jest zbyt mała ilość środków finansowych niezbędnych do działań marketingowych i promocyjnych pozwalających na stabilny rozwój sektora produkcji. W kraju obok programu "szklanka mleka" realizowanego w szkołach prowadzona jest również kampania promocyjna "Mam kota na punkcie" mająca na celu poprawę wizerunku jogurtów oraz serów, co w efekcie może przyczynić się do zwiększenia ich sprzedaży. Drugim, ważnym elementem mającym wpływ na rozwój sektora produkcji mleka jest eksport jego przetworów. W strategii rozwoju rynku mleka przewiduje się eksport produktów pod własną marką, co pozwoli na pozyskanie nowoczesnych kanałów dystrybucji.(fragment tekstu)
Przeprowadzona analiza pokazała, że efektywność produkcyjna i dochodowa gospodarstw mlecznych zależała od koncentracji krów. Zarówno wskaźniki produktywności jak i dochodowości były ściśle związane ze skalą produkcji. Dochód umożliwiający przekroczenie parytetowej opłaty pracy własnej uzyskały gospodarstwa utrzymujące ponad 15 krów, natomiast dodatni dochód z zarządzania, gospodarstwa utrzymujące ponad 20 krów. Aby uzyskać dochód na poziomie parytetowym gospodarstwa zmuszone są więc do powiększania skali produkcji. Dla uzyskiwanego dochodu duże znaczenie miały dotacje do działalności operacyjnej. Znaczenie ich było tym większe, im mniejsza była skala produkcji. Zarówno gospodarstwa wyspecjalizowane w chowie krów jak i wysoko wyspecjalizowane w produkcji mleka opierały swą działalność głównie na pracy członków rodzin. Gospodarstwa wysoko wyspecjalizowane były mniejsze obszarowo oraz dysponowały mniejszym majątkiem niż gospodarstwa wyspecjalizowane, charakteryzowały się natomiast większą obsadą krów, większą ich wydajnością mleczną oraz uzyskiwaną ceną mleka przy sprzedaży. Prowadziły też bardziej intensywną produkcję, a na wytworzenie produkcji ponosiły mniejsze koszty. W gospodarstwach tych były wyższe wskaźniki produktywności ziemi i aktywów oraz dochodowości ziemi. W gospodarstwach wyspecjalizowanych w chowie krów jak i wysoko wyspecjalizowanych w produkcji mleka zbliżona natomiast była wydajność pracy mierzona wartością produkcji ogółem na 1 AWU ogółem oraz dochód w przeliczeniu na osobę pracy nieopłaconej. Porównywalny dochód był wynikiem większego udziału salda dopłat i podatków w dochodzie gospodarstw wyspecjalizowanych w chowie krów mlecznych. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera dane o produkcji mleka w 5 krajach Europy Środkowej i Wschodniej, a także określa mleczność krów w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
9
Content available remote Wybrane aspekty funkcjonowania rynku mleka w Polsce
80%
Produkcja mleka w Polsce ma znaczący potencjał rozwoju, pomimo że jest ona objęta limitem (kwota mleczna). Polska kwota mleczna stanowi 6,5 % łącznej unijnej wielkości referencyjnej, co stawia nasz kraj na szóstej pozycji wśród największych unijnych producentów mleka. Pozytywną tendencją w polskim sektorze mleczarskim jest fakt, że w ostatnim czasie zatrzymano spadek pogłowia krów mlecznych. Produkcja mleka pozostaje od kilku dość stabilna i nieznacznie przekracza 12 mln ton. Daje to Polsce czwarte miejsce w UE po Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Polska jest uważana za jedno z najlepszych miejsc do rozwijania produkcji mleczarskiej. Po przystąpieniu do Unii Europejskiej w polskim sektorze mleczarskim zaszły pozytywne zmiany wynikające z konieczności dostosowania do wymogów Jednolitego Rynku: zdecydowana poprawa jakości skupu mleka, poprawa warunków sanitarno-higienicznych na szczeblu producentów mleka jak i w przetwórstwie mleka, wyższa towarowość mleczarska, lepsza relacja skupu do produkcji mleka oraz generalnie zwyżka cen skupu mleka. (fragment tekstu)
Przedstawiono warunki produkcji mleka w województwie podlaskim. Zaprezentowano dane statystyczne dotyczące przemysłu mleczarskiego w Polsce. Omówiono Projekt Rozwoju Prywatnych Gospodarstw Mleczarskich.
Celem niniejszego opracowania jest analiza możliwości rozwoju mleczarstwa w województwie śląskim i ocena, w jakim stopniu problematyka ta uwzględniona jest w realizowanej polityce regionalnej. (fragment tekstu)
Rynek mleka od początku integracji europejskiej należał do najbardziej uregulowanych. Jednym w kluczowych instrumentów, które miały zapewnić jego stabilizację były wprowadzone w 1984 r. kwoty mleczne. Dążąc do większej liberalizacji rynku mleka UE zdecydowała o zniesieniu od 1 kwietnia 2015 r. limitów produkcji. Fakt ten znacząco zmienił warunki funkcjonowania gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka. Celem artykułu była próba ukazania jak zniesienie limitowania produkcji mleka wpłynęło na funkcjonowanie polskich gospodarstw mleczarskich. Podstawowym źródeł informacji były wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród 1047 właścicieli gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka. Informacje te uzupełniono danymi Agencji Rynku Rolnego, Głównego Urzędu Statystycznego oraz Eurostat. W opinii ponad połowy respondentów na skutek likwidacji w 2015 r. kwot mlecznych pogorszyła się sytuacja ich gospodarstwa. Wynikało to przede wszystkim z niskich cen mleka, które wpłynęły na obniżenie opłacalności produkcji. Z tego względu aż 62% badanych było zdania, że na rynku mleka powinien być większy stopień interwencji. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była analiza gospodarstw produkujących mleko na rynek w woj. kujawsko-pomorskim, ze szczególnym uwzględnieniem m.in. struktury producentów mleka i sprzedaży, stanu pogłowia bydła, oceny warunków produkcji mleka oraz zamierzeń w zakresie dostosowania gospodarstw zawartych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy pozyskiwaniu, przetwórstwie, składowaniu i transporcie mleka.
Celem artykuł było określenie rangi kosztów alternatywnych w rachunku ekonomicznym gospodarstw rolnych. Analizą objęto gospodarstwa zajmujące się produkcją mleka, które podzielono na pięć grup w zależności od wolumenu produkcji. Wyniki badań wykazały, że określanie sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych z pominięciem kosztów alternatywnych może powodować nieprawidłowości w obliczaniu opłacalności produkcji. Przeprowadzone obliczenia udowodniły, że opłacalność produkcji określana dochodem z rodzinnego gospodarstwa rolnego w najkorzystniejszej sytuacji stawiała gospodarstwa o najmniejszej rocznej wielkości produkcji mleka. Natomiast w momencie obliczenia dochodu z tytułu zarządzania największą dochodowością charakteryzowały się gospodarstwa, w których roczna wielkość produkcji mleka była najwyższa i przekraczała 2 mln t ECM.(abstrakt oryginalny)
Głównym elementem zarządzania kosztami produkcji mleka powinien być ekonomiczny sposób żywienia, stąd duże znaczenie analizy kosztów bezpośrednich. Przeprowadzone badania wykazały, że wzrost mleczności krów powiązany był z nieznacznym wzrostem kosztów bezpośrednich, przy znacznym zwiększeniu uzyskanej nadwyżki bezpośredniej. Zwiększenie mleczności w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji mleka (typ rolniczy krowy mleczne) wynikało ze stosunkowo większego zużycia pasz treściwych z zakupu w porównaniu do gospodarstw z produkcją wielokierunkową (typ rolniczy mieszane), gdzie głównie stosowano pasze treściwe pochodzące z produkcji własnej. Wyższa wielkość produkcji uzyskiwana w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji mleka wpłynęła pozytywnie na wyniki ekonomiczne, w tym na wyższą opłacalność bezpośrednią produkcji mleka.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zmiany na rynku mleka, stan zorganizowania rolników w grupy producenckie, a także wskazano perspektywy ich rozwoju oraz możliwości wsparcia finansowego w ramach PROW 2014-2020. Z przeprowadzonej analizy wynika, że grupy producentów mleka stanowiły 7,5% wszystkich zarejestrowanych grup producentów rolnych. Najwięcej grup producentów mleka funkcjonowało w województwie wielkopolskim. Należy zwrócić uwagę, że w Polsce prawie 73% produkowanego mleka skupują spółdzielnie mleczarskie. Systematycznie zmniejsza się liczba dostawców mleka, przy jednoczesnym wzroście średniej wielkości dostaw hurtowych na dostawcę. Postępującą koncentrację produkcji mleka obserwowano głównie w środkowo-wschodnich rejonach Polski, które ze względu na warunki przyrodnicze, tradycję i kulturę rolną skupiają 2/3 krajowego pogłowia krów mlecznych oraz produkcji mleka. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest ocena konkurencyjności polskich gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka na tle gospodarstw położonych w różnych częściach świata, na podstawie analizy wyników ekonomicznych. (fragment tekstu)
Rolnictwo polskie charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem regionalnym. Do przyczyn tego zjawiska należy zaliczyć czynniki przyrodnicze, ekonomiczne, społeczne, kulturowe oraz historyczne.Analiza regionalna kraju umożliwia porównanie rozwoju w wyodrębnionych częściach. Pozwala wnioskować o przyczynach zróżnicowania oraz dać odpowiedź na pytanie, jakie narzędzia należy zastosować, by wyrównać dysproporcje między regionami, lub przeciwnie: jak wykorzystać swoiste przewagi konkurencyjne regionów. (fragment tekstu)
19
Content available remote Stan i kierunki zmian w produkcji mleka na świecie
61%
Celem opracowania jest przedstawienie zmian w produkcji, spożyciu oraz wymianie międzynarodowej produktami mlecznymi na świecie w latach 1985-2007. Dodatkowo przedstawiono przewidywania różnych organizacji w zakresie zmian na rynku mleka w latach następnych. Z przedstawionych danych wynika, że produkcja mleka na świecie, w ciągu analizowanych 23 lat, wyraźnie zwiększyła się. Ciągle jednak jest mniejsza w stosunku do potencjalnych możliwości spożycia przetworów mlecznych i jest to czynnik dający nadzieję na rozwój gospodarstw mlecznych i mleczarni na świecie. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Koszty i dochodowość produkcji mleka w wybranych krajach europejskich
61%
W opracowaniu określono koszty produkcji mleka w gospodarstwach mlecznych, które należą do sieci Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Mleka, położonych na terenie Niemiec, Holandii, Polski i Wielkiej Brytanii. Badania dotyczyły lat 2006-2011. Wyniki badań wykazały, że w gospodarstwach niemieckich i holenderskich całkowite koszty produkcji mleka są zdecydowanie wyższe od tych ponoszonych przez producentów mleka w Polsce i Wielkiej Brytanii. We wszystkich badanych gospodarstwach produkcja mleka była opłacalną. Obliczono ją jako różnicę pomiędzy przychodami z produkcji mleka oraz kosztami gotówkowymi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.