Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 51

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Produkcja szkła
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W lipcu br. w Pradze miał miejsce 23. Międzynarodowy Kongres Szkła zorganizowany przez Międzynarodową Komisję Szkła (International Commission on Glass - ICG). W kongresie wzięło udział dziesięcioro uczestników z Polski. Ich wystąpienia służyły prezentacji osiągnięć z zakresu uprawianych przez nich dziedzin nauki. Wykaz referatów i posterów przedstawiono w tabelach.
Rynek szkła specjalistycznego i gospodarczego przejęły spółki giełdowe. W sektorze kryształów i półfabrykatów szklarskich dominują firmy prywatne. Na rynku szkła płaskiego w Polsce liczą się tylko dwa przedsiębiorstwa - Saint Gobain i Piklington. Po załamaniu z początku lat 90. odbudowuje się rynek ceramiki stołowej. Najlepszą sytuację ma obecnie sektor ceramiki użytkowej. Jednak i tu producenci będą musieli poszukać zagranicznych inwestorów; nawet na krajowym rynku konkurencja jest już zbyt duża.
Budownictwo pasywne wymaga zastosowania energooszczędnych wyrobów budowlanych. Dążenie do osiągnięcia wysokiej izolacyjności cieplnej przegród przezroczystych w budynkach znajduje odzwierciedlenie w produkcji szyb zespolonych stosowanych w tych przegrodach. Ważne jest, aby szyby zamontowane w obiekcie (oknie) były wysokiej jakości, gdyż tylko wtedy będą mogły spełniać swoją rolę. W artykule omówiono podstawowe funkcje izolacyjnych szyb zespolonych, wymagania normatywne oraz metody ich kontroli. Przedstawiono jakość izolacyjnych szyb zespolonych oraz czynnik wpływający na uzyskanie przez te materiały najkorzystniejszych parametrów użytkowych. (abstrakt oryginalny)
Technologia produkcji szkieł kolorowych barwionych w masie znana jest od dawna. Szkła te różnią się na tyle składem chemicznym, że nie możemy ich łączyć w dowolny sposób bez zwrócenia uwagi na ich parametry fizykochemiczne. Producenci szkieł kolorowych wykorzystywanych komercyjnie nie udostępniają składów produkowanych szkieł z uwagi na konkurencję, dlatego przeprowadzono próbę opracowania alternatywnych i tanich szkieł kolorowych umożliwiających dowolne połączenia kolorystyczne, wykorzystując surowiec zastępczy, jakim jest stłuczka szklana z recyklingu. (abstrakt oryginalny)
Praca prezentuje wyniki badań prowadzonych w ramach projektu pt. "Innowacyjna technologia barwnego, laserowego zdobienia szkła płaskiego środkami ceramicznymi". Badania prowadzono z użyciem dwóch laserów o działaniu ciągłym: lasera światłowodowego SP-100 C o mocy do 100 W i długości fali 1070 nm oraz lasera światłowodowego GLPM o mocy do 10 W i długości fali 532 nm. Podłoże stanowiły tafle szklane szkła hartowanego. Materiałem do badań były farby ceramiczne na bazie topników ołowiowych i bezołowiowych. Wykazano wpływ parametrów pracy lasera (gęstość mocy, geometria układu) na jakość powierzchni barwnej poprzez wyznaczanie parametrów chropowatości Ra i Rz oraz zależność tych parametrów od składu chemicznego badanych farb. Badano wpływ rodzaju wypełnienia (kropkowe, krzyżowe, liniowe) na jakość powierzchni i intensywność barwy. W badaniach wykazano zależność grubości warstwy dekoracji od dawki promieniowania laserowego, jak również zależność parametru chropowatości Ra od konfiguracji naświetlania laserowego (oddziaływanie promieniowania bezpośrednio na warstwę barwną i przez szkło). Przykłady tak wykonanych dekoracji prezentują zamieszczone zdjęcia. (abstrakt oryginalny)
Aby szkło warstwowe było wyrobem bezpiecznym, w przypadku pęknięcia odłamki szkła nadal muszą przylegać do międzywarstwy z tworzywa sztucznego, a ewentualne rozdarcie międzywarstwy ma mieścić się w określonych normatywnie limitach [1]. Dzięki temu ryzyko odniesienia obrażeń ciała w przypadku pęknięcia tego rodzaju szyby jest minimalne, gdyż nawet w przypadku rozbicia pozostaje na swoim miejscu, nie rozpada się i nie rani przypadkowych osób. Folie EVA i PVB są dwoma różnymi materiałami polimerowymi, które najczęściej wykorzystuje się do konstrukcji szyb warstwowych. (abstrakt oryginalny)
Przepuszczalność szkła można zmieniać poprzez modyfikacje jego powierzchni. W pracy Zostały opisane następujące metody badania powierzchni szkła: sfera integrująca, metoda BRDF (funkcja dwukierunkowego odbicia) i profilometria optyczna. Metody te oraz AFM (mikroskopia sił atomowych) zostały wykorzystane do oceny procesu satynowania i piaskowania szkła ze względu na ich przydatność w produkcji szkła dla szklarni. (abstrakt oryginalny)
W referacie omówiono wpływ temperatur na lepkość szkła, wpływ składu tlenkowego na wysoko i niskotemperaturową lepkość szkła, znaczenie lepkości w procesie topienia i formowania wyrobów szklanych. Podkreślono rolę dużego wpływu zmian temperatury na lepkość szkła w zakresie roboczym, gdzie w odniesieniu do szkła opakowaniowego obniżenie temperatury o ok. 5,5oC podwaja lepkość szkła. Omówiono najważniejsze metody obliczania lepkości ze składu chemicznego szkła i ich rolę dla projektowania szkieł, kontroli procesu technologicznego i dokonywania zmian w składzie tlenkowym szkła. Wpływ lepkości szkła w powiązaniu ze składem tlenkowym na proces topienia i klarowania, a w szczególności na ekonomikę procesu topienia i eksploatację pieca ma coraz większe znaczenie ze względu na rosnące ceny energii, koszty remontów pieców i rosnące koszty ochrony środowiska. Stabilna lepkość szkła, wpływającego do formowania, wraz z właściwie dobranym czasem stygnięcia, warunkują właściwy przebieg procesu formowania i stanowią podstawę "sukcesu" w produkcji szkła. Poznanie krzywej lepkości w pełnym zakresie temperatury i umiejętne posługiwanie się najważniejszymi zakresami i punktami lepkościowymi, stanowią ważną umiejętność personelu kierowniczego i sprawującego dozór w procesie produkcji szkła. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem opracowania była charakterystyka szkieł z układu Al2O3-SiO2-CaO-MgO-Fe2O3. Przy zastosowaniu spektroskopii möessbauerowskiej ustalono sposób wbudowania się w strukturę szkła jonów żelaza Fe2+2+ i Fe3+ w różnej koncentracji. W próbkach wytopionych w warunkach utleniających tylko jony Fe3+ posiadały tetraedryczną koordynację, podczas gdy warunki redukujące sprzyjały obydwu jonom w uzyskaniu liczby koordynacyjnej 6, co również potwierdziły badania spektroskopowe. Rodzaj zastosowanej atmosfery wytopu tj. utleniającej i redukującej, nie miał znaczącego wpływu na zmianę właściwości, gdyż jony żelaza w strukturze w przeważającej części pełnią rolę modyfikatora. Fakt ten potwierdziło oznaczenie lepkości stopów. (abstrakt oryginalny)
Celem prowadzonych badań było określenie stabilności termicznej oraz zakresu temperatur ceramizacji szkieł tellurowych z układu TeO2-WO3-PbO-PbF2-Na2O domieszkowanych pierwiastkami ziem rzadkich tj. Tm+3 oraz Yb+3. Przebieg przemian fazowych zachodzących podczas ogrzewania szkieł określono przy pomocy metody DTA/DSC. Ustalono zakres temperaturowy obróbki termicznej szkieł tellurowych, w wyniku której otrzymano nanokrystaliczne materiały mające zastosowanie w optoelektronice. Zbadano wpływ rodzaju domieszek aktywnych na procesy termiczne zachodzące podczas ogrzewania szkieł tellurowych. Wyznaczono interesujące z punktu widzenia optoelektroniki parametry optyczne tj. współczynnik załamania światła, transmisję w zakresie widzialnym jak i w podczerwieni oraz luminescencję. (abstrakt oryginalny)
W połowie lat 80-tych Zakłady Porcelany Ćmielów, Huta Szkła Warta w Sierakowie i Wytwórnia płytek Ceramicznych Opoczno były najważniejszymi firmami w swoich sektorach rynku. Koszty własne były jednak wtedy nieistotne, a czynniki polityczne naciskały na zwiększoną produkcję. Wraz z upadkiem systemu okazało się, że wszystkie trzy firmy zaliczają się do najdrożej produkujących w całej branży. Jedynie Opoczno poradziło sobie w nowej sytuacji. Pozostałe firmy otarły się o bankructwo i dopiero teraz odzyskują dobrą kondycję finansową.
Walka o rynek szkła płaskiego w Polsce prawdopodobnie rozegra się między firmami Saint Gobain i Piklington. Rynek szkła specjalistycznego i gospodarczego przejęły spółki giełdowe, natomiast kryształy i półfabrykaty szklarskie stają się domeną firm prywatnych. Rynek ceramiki stołowej odbudowuje się dopiero po wielkim załamaniu z początku lat 90-tych. Lepiej dzieje się w sektorze ceramiki użytkowej, ale ich producenci będą musieli poszukać zagranicznych inwestorów, bowiem nawet na krajowym rynku konkurencja jest zbyt duża.
Przedstawiono sposoby zmniejszenia zużycia energii i redukcji emisji rekomendowane przez międzynarodowe organizacje szklarskie. Nowoczesna technologia wytwarzania zestawu szklarskiego obejmująca selektywne przedmieszanie składników, mechaniczną ich aktywację, a niekiedy spiekanie, stanowi najbardziej efektywną drogę do poprawienia szybkości topienia i zmniejszenia kosztów ogrzewania. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono w jaki sposób można wykorzystać narzędzie analityczne FMEA do identyfikacji potencjalnych błędów (wad) oraz możliwości ich wyeliminowania. Zebrane dane w znacznym stopniu pozwolą zapobiegnięciu przestojów urządzeń do załadunku i obróbki w początkowym procesie w zakładach przetwórczych szkła (abstrakt oryginalny).
W pracy przedstawiono wyniki badań szkieł barwionych purpurą Kasjusza. Syntezę barwnika przeprowadzono w oparciu o informacje zawarte w literaturze z 1917 r. [1]. Do badań wybrano szkło ołowiowe ze względu na większą rozpuszczalność złota w tego typu szkłach. Wytopione szkła były bezbarwne, a w wyniku krystalizacji uzyskano barwę czerwoną. Intensywność i odcień barwy zależał od warunków krystalizacji. Rejestrowano fotograficznie barwę szkieł po krystalizacji, a w celu obiektywnego określenia zmian barwy wykonano analizy spektrofotometryczne. (abstrakt oryginalny)
Technologia wytwarzania masy szklanej jest wieloetapowym procesem obejmującym: sporządzenie zestawu, topienie, klarowanie i ujednorodnianie stopu oraz formowanie. Aby zestaw surowcowy został przekształcony w jednolitą, klarowną masę, muszą w nim zajść przemiany fizyczne i chemiczne, często wyhamowywane przez niewystarczający kontakt pomiędzy poszczególnymi ziarnami w zestawie surowcowym. Pojawiająca się w pierwszym etapie topienia zestawu surowcowego ciekła faza amorficzna, ułatwia lepszy kontakt pomiędzy nimi, dzięki łączeniu ziaren cienkimi mostkami. W pracy zbadano wpływ stopnia zagęszczenia zestawu surowcowego na szybkość reakcji oraz ilość tworzącej się fazy amorficznej. W tym celu komercyjny zestaw surowcowy na szkło opakowaniowe zagęszczono przy trzech różnych ciśnieniach: 0,2 MPa, 15 MPa oraz 40 MPa, a następnie przeprowadzono proces wygrzewania w temperaturach: 800°C, 1100°C oraz 1200°C. (abstrakt oryginalny)
Tematem badań prezentowanych w artykule było przeprowadzenie żużla z dodatkiem włókna szklanego w lity kompozyt spiekany przy wybranych parametrach temperaturowoczasowych. Do badań wykorzystano żużel pochodzący z procesów termicznego unieszkodliwiania odpadów stałych oraz mieszaninę włókna szklanego typu E i C. Wytworzone kompozyty poddano badaniom mikrostrukturalnym oraz przeprowadzono oznaczenie wybranych właściwości fi zycznych, takich jak gęstość pozorna, porowatość otwarta i nasiąkliwość, a także badanie odporności na wypłukiwanie jonów w środowisku wodnym i odporności na ścieranie (przy użyciu Kulotesteru).(abstrakt oryginalny)
Szkło warstwowe stanowi zespół składający się z płyty szklanej połączonej z jedną lub wieloma płytami szkła i/lub płytą plastycznego tworzywa oszkleniowego oraz z jedną lub z wieloma międzywarstwami. Szkło warstwowe zastosowane w meblach to szkło, w skład którego wchodzą szkła odprężone lub szkła hartowane. Międzywarstwę w tym szkle może stanowić np. folia PVB, EVA. (fragment tekstu)
Topienie zestawu szklarskiego obejmuje szereg procesów chemicznych i zjawisk fizycznych. W pracy podejmuje się próbę doboru najefektywniejszego środka klarującego do zestawów szklarskich na szkło opakowaniowe o zwiększonej zawartości surowców zastępczych, jak szkła z recyklingu oraz żużla wielkopiecowego Calumite, częściowo zastępujące tradycyjne surowce szklarskie. Zestaw na szkło składał się z surowców używanych w przemysłowym topieniu szkieł oraz wybranych środków klarujących, szkła z recyklingu oraz żużla wielkopiecowego Calumite. Badano zawartość i skład gazów resztkowych w szkle, w zależności od zastosowanych surowców. Uzyskane wyniki badań są pomocne w rozwiązywaniu problemów technologicznych. (abstrakt oryginalny)
Porównanie oddziaływania na środowisko szkła płaskiego float i ręcznie formowanych wyrobów ze szkła kryształowego przeprowadzono na podstawie opublikowanych wyników analizy cyklu życia (LCA) wyrobów szklanych. Analizowano cztery kategorie oddziaływania: efekt cieplarniany, zakwaszenie i eutrofizację środowiska oraz fotochemiczne utlenianie w troposferze. Wykazano, że bardzo duże obciążenia środowiska powstają w fazie produkcji szkła kryształowego, szczególnie podczas topienia i polerowania chemicznego. Etap użytkowania wyrobów szklanych, a zwłaszcza etap ich końcowego unieszkodliwiania są źródłem jedynie niewielkich presji środowiskowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.