Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Produkcyjna obsługa rolnictwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zarządzanie logistyczne jest rodzajem działania bazującym na realizacji precyzyjnie wyznaczonych celów. Kadry zarządzające przedsiębiorstwem świadomie winny wybrać priorytety w prowadzonej działalności rynkowej. Perfekcyjna organizacja i profesjonalna obsługa techniczna, przy jednoczesnej dbałości o wysoką efektywność, wymagają koncentracji sił i środków na doprowadzeniu przepływu produktów przeznaczonych na sprzedaż do poziomu, który zaspokaja potrzeby rynkowe. Systemy logistyczne użytkowane w przedsiębiorstwie handlowo-usługowym, zaliczane są do systemów otwartych. Organizacyjnie powiązane są z bliższym i dalszym otoczeniem w postaci firm współpracujących oraz rynku zbytu. Logistyka, aby sprostać wyzwaniom rynku, wychodzi obecnie poza struktury przedsiębiorstwa. Fizyczny przepływ produktów, z jednoczesną wymianą danych za pośrednictwem systemów informatycznych, prowadzi do powstania sieci logistycznych pomiędzy organizacjami. Efektywność łańcucha dostaw, zarówno wyrobów, jak i części zamiennych, przejawia się przede wszystkim poprzez niskie koszty procesów logistycznych i szybkość oraz terminowość dostaw. Daje to przewagę na rynku, tak jak wartość marki oferowanego wyrobu, która w istotny sposób wpływa na lojalność klientów. Właściwe zarządzanie czasem w procesach logistycznych jest warunkiem koniecznym do tego, aby spełnić warunki umów zawartych z klientami na dostawę towarów lub usług. Dział Handlowy i Dział Serwisu obowiązują sztywne normy czasowe, które wyznaczają przedział, w jakim klient ma otrzymać zamówiony towar lub usługę, licząc od momentu zgłoszenia do chwili otrzymania przesyłki lub dotarcia załogi serwisowej. (fragment tekstu)
Opracowanie obejmuje przestrzenną analizę zasobów pracy, ich ocenę ilościowo-jakościową przeprowadzoną według statusu społeczno-zawodowego oraz wyniki produkcyjno-ekonomiczne uzyskiwane w gospodarstwach socjalnych. Podstawę faktograficzną stanowią wyniki badań ankietowych (wywiad z kwestionariuszem) na reprezentatywnej grupie gospodarstw (dobór losowy) przeprowadzonych na przełomie lat 2007 i 2008 w czterech regionach kraju, charakteryzujących się odmiennymi typami rolnictwa. Opracowanie jest częścią szerszych badań i koncentruje się na wybranej grupie gospodarstw socjalnych, otrzymanych z całej populacji 555 gospodarstw, na podstawie kryterium wielkości ekonomicznej gospodarstw (poniżej 2 jednostek ESU).(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.