Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Produkty ogrodnicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W okresie pomiędzy Powszechnymi Spisami Rolnymi z 2002 roku i 2010 roku w polskim sektorze rolnym nastąpił wzrost znaczenia ogrodnictwa. Po-twierdzeniem tego jest fakt , iż powierzchnia użytkowana ogrodniczo wzrosła w badanym 8-leciu o 13,8%, w efekcie czego wzrósł również udział tego obszaru w użytkach rolnych z 2,9% w 2002 roku do 3,6% w 2010 roku. Do tej zmiany przyczynił się głównie wzrost powierzchni upraw sadowniczych oraz plantacji krzewów owocowych. Spadła natomiast powierzchnia upraw truskawek oraz warzyw gruntowych. Największy wzrost upraw sadowniczych nastąpił na obszarze drugie makroregionu mianowicie województw kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Wśród upraw sadowniczych największą dynamiką wzrostu powierzchni upraw charakteryzowały się czereśnie, których obszar wzrósł w latach 2002-2010 o ponad 41,4%. Zmiany powierzchni upraw zarówno sadowniczych jak i warzywniczych oraz spadek liczby gospodarstw przy-czyniły się do wzrostu średniej powierzchni gospodarstw zajmujących się produkcja ogrodniczą. Gdzie w skali całego kraju w analizowanym okresie zwiększyła się ona o w przypadku warzyw gruntowych ponad 4,5 razy, truskawek ponad 3-krotnie, zaś w przypadku upraw sadowniczych o ponad 50%. Przeprowadzone badania wykazały także istotne różnice w strukturze produkcji ogrodniczej we wskazanych regionach, wynikające z różnic gospodarowania na tych obszarach.(fragment tekstu)
2
Content available remote Priorities of Strategic Development of Horticulture in Ukraine
75%
Horticulture of Ukraine is an important branch of agricultural production, which provides the country with food, industry - raw materials, population - workplaces. The level of development of this branch of agricultural production is essential for ensuring food security of the country, increasing its export potential. However, assessing the state of horticulture of Ukraine points to negative trends in the development of the industry. The environment of high competition, the change of strategic partners in the market, the lack of state support require a revision of the existing industry strategy. That is why the main purpose of writing the article is consideration of the basic strategic priorities of horticultural development in Ukraine. (original abstract)
3
Content available remote Hodowla roślin ogrodniczych w spółkach ANR
75%
W opracowaniu przedstawiono sytuację w hodowli roślin ogrodniczych w spółkach ANR w latach 1996-2006. Spółki hodowli roślin ogrodniczych odgrywają istotną rolę, ponieważ ich własnością w 2006 roku było 74% odmian krajowych znajdujących się w Centralnym Rejestrze Odmian Roślin Warzywnych COBORU. W analizowanych latach nastąpił wzrost rejestracji odmian, pomimo zmniejszenia się liczby gatunków w badaniach oraz liczby przedsiębiorstw. Zwiększyła się również liczba odmian należących do spółek. Nakłady ogółem ponoszone na hodowlę roślin ogrodniczych w analizowanych latach zmniejszyły się w ujęciu nominalnym o 24%. Jednak w ujęciu realnym nakłady na hodowlę zmniejszyły się aż o 56%. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Ceny ozdobnego materiału szkółkarskiego w Polsce
75%
Artykuł przedstawia zróżnicowanie cen ozdobnego materiału szkółkarskiego w Polsce i w województwach. Porównano ceny oferowane przez hipermarkety i gospodarstwa szkółkarskie należące do Związku Szkółkarzy Polskich oraz te niezrzeszone. Z przeprowadzonych badań wynika, że ceny badanego asortymentu były bardzo wyraźnie zróżnicowane w Polsce, nawet w obrębie tego samego gatunku. Zarówno w przypadku iglastego, jak i liściastego szkółkarskiego materiału ozdobnego większość badanych gatunków i odmian była droższa w punktach sprzedaży detalicznej znajdujących się w gospodarstwach zrzeszonych w Związku Szkółkarzy Polskich niż w tych poza nim. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Unijny eksport produktów ogrodniczych do Rosji w latach 2004-2013
75%
Celem artykułu jest określenie, które kraje Unii Europejskiej (UE) były najbardziej narażone na konsekwencje wprowadzonych przez Rosję ograniczeń handlowych w zakresie produktów ogrodniczych. Największymi eksporterami do Federacji Rosyjskiej z państw UE w latach 2012-2013 były Litwa (32%) oraz Polska (25%). Największy udział eksportu do Rosji w sprzedaży zagranicznej produktów ogrodniczych objętych rosyjskim embargiem odnotowano na Litwie (75%), w Polsce (24%) oraz na Łotwie (21%). (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje bardzo ważny problem zabezpieczenia przed ryzykiem w systemie kontraktacji produktów ogrodniczych. Na tle przeglądu źródeł ryzyka Autorka ukazuje zalety i niedoskonałości systemu kontraktacji jako czynnika zabezpieczającego plantatorów przed ryzykiem ze szczególnym wyeksponowaniem możliwości w tym zakresie polskiego systemu kontraktacji.
Celem artykułu było określenie zmian i tendencji w polskim eksporcie produktów ogrodniczych do Rosji. W artykule zaprezentowano wyniki handlu produktami ogrodniczymi świeżymi oraz przetworzonymi z Federacją Rosyjską w latach 2001-2010. Przeanalizowano wielkość oraz strukturę rosyjskiego importu produktów ogrodniczych i ich przetworów. Zbadano udział Polski w rosyjskim przywozie. Eksport do Rosji wykazywał dynamiczną tendencję wzrostową. W badanym okresie zmianie uległa struktura polskiego eksportu ogrodniczego do Rosji. Dominującą role straciły przetwory warzywne, które w latach 2001-2003 stanowiły 56% wartości eksportu na rzecz owoców świeżych, głównie jabłek. Wartość eksportu jabłek w latach 2010-2012 wyniosła 40% wartości całego eksportu ogrodniczego do Rosji. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Perspektywy rozwoju gospodarstw jabłoniowych w Polsce na tle wybranych krajów UE
75%
Areał sadów w Polsce od czasu wstąpienia do Unii Europejskiej systematycznie wzrasta. Ważnymi czynnikami rozwoju sadownictwa są m.in. wiedza i umiejętności sadowników, właściwy dobór miejsca upraw oraz wybór optymalnych odmian do potrzeb rynku. Celem publikacji jest ocena rozwoju polskiego sadownictwa jabłoniowego na tle wybranych krajów Unii Europejskiej oraz przedstawienie rozwoju sadownictwa w Polsce. W opracowaniu dokonano analizy źródeł wtórnych pochodzących z baz FAO z lat 1978-2011 oraz danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Badania wykazały, że w polskich, specjalistycznych gospodarstwach sadowniczych produkujących jabłka pomimo zmiany systemu uprawy drzew owocowych, nie dokonał się wzrost produktywności. Taki wzrost z 1 ha sadu jabłoniowego zaobserwowano w tych krajach, w których zredukowano powierzchnię sadów jabłoniowych (szczególnie we Francji i Włoszech). Najwyższy poziom intensywności upraw jabłoniowych odnotowano w Austrii, Belgi, Holandii i Słowenii. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie podatności polskiego handlu zagranicznego owocami i warzywami na zmiany polityczno-gospodarcze po transformacji ustrojowej i po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Dokonano analizy rynku produktów ogrodniczych. Omówiono również znaczenie eksportu produktów ogrodniczych w gospodarce kraju i w strukturze sprzedaży ogółem. Na podstawie analizy wskaźników handlu zagranicznego zilustrowano ekonomiczne aspekty zmian eksportu świeżych warzyw i owoców. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Importance of Capital Intensity in Horticulture
75%
Chociaż ogrodnictwo stanowi integralną część rolnictwa, wyróżnia je nie tylko potencjalnie wyższa dochodowość, lecz także odmienny sposób wykorzystania podstawowych czynników produkcji, takich jak: ziemia, praca i kapitał. Cechą wspólną gospodarstw ogrodniczych jest wysoki poziom rzeczowych aktywów trwałych w strukturze majątku oraz duża kapitałochłonność produkcji. Z tego względu głównym celem artykułu jest określenie znaczenia kapitałochłonności w produkcji ogrodniczej. Skuteczne narzędzie do kalkulowania odpowiedniego do indywidualnych potrzeb poziomu środków trwałych powinno ułatwić producentom stałe kontrolowanie produkcji w kategoriach rachunku ekonomicznego, aby zoptymalizować wielkość ich inwestycji celem uniknięcia strat finansowych. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Długookresowa analiza rozwoju sektora pieczarkarskiego w Polsce
75%
Produkcja pieczarek w Polsce odznacza się wysoką dynamiką rozwoju. Produkcja tych grzybów w ostatnich latach kształtowała się na poziomie przekraczającym 200 tys. ton, a ich udział w ogólnej produkcji grzybów wynosił ponad 90%. Pieczarki stały się strategicznym produktem w polskim eksporcie produktów ogrodniczych. W latach 2009-2010 udział eksportu w krajowej produkcji pieczarek stanowił około 65%. Pomiędzy latami 2002 i 2010 zmniejszyła się o ponad 8% ogólna liczba gospodarstw uprawiających grzyby, ale jednocześnie wyraźnie zwiększył się udział gospodarstw z powierzchnią upraw powyżej 500 m2. Z przeprowadzonych badań wynika, że utrzyma się liniowa tendencja rosnąca zbiorów, cen oraz eksportu pieczarek. (abstrakt oryginalny)
W artykule skoncentrowano się na omówieniu paradygmatu dziedzinowego w odniesieniu do ogrodnictwa ze względu na znaczenie jakie ono posiada będąc zapleczem surowcowym dla szeroko rozumianego przemysłu spożywczego, w tym zakładów przetwórczych. Podjęte rozważania abstrahują od analizowania wymiaru ontologicznego i epistemologicznego (w ramach których podejmuje się kwestie dotyczące wyboru dominującej metody budowy teorii oraz obiektywnego lub subiektywnego pojmowania rzeczywistości i prawdy). Celem głównym rozważań uczyniono próbę określenia miejsca ogrodnictwa i wchodzących w jego skład podmiotów w paradygmatach obowiązujących w odniesieniu do rolnictwa i występujących tam form integracji. (fragment tekstu)
W artykule dokonano oceny zmienności cen kwiatów ciętych w Polsce w latach 2003-2012 na tle zmian płac oraz cen wybranych środków produkcji. Ustalono, że istniał ścisły związek pomiędzy zmianami cen kwiatów oraz płac i środków produkcji. Za pomocą ekwiwalentów naturalnych określono ogólne zmiany sytuacji ekonomicznej producentów w analizowanych latach. Analizę zmienności cen przeprowadzono w oparciu o podstawowe mierniki statystyczne, tj. średnią arytmetyczną, odchylenie standardowe, współczynnik zmienności, indeksy jednopodstawowe i łańcuchowe oraz przeanalizowano tempo średniorocznych zmian cen w badanym okresie, wykorzystując linię tendencji określoną metodą najmniejszych kwadratów. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że ceny kwiatów i środków produkcji w badanym okresie systematycznie wzrastały. Jednak tempo wzrostu cen środków produkcji było szybsze niż cen kwiatów. W analizowanym okresie w najkorzystniejszej sytuacji ekonomicznej byli producenci róż. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była kalkulacja opłacalności produkcji porzeczki czarnej w rejonie środkowej Polski z uwzględnieniem różnych technologii zbioru. Ponadto, przez badanie progu rentowności, wyznaczono minimalną powierzchnię plantacji, dla której określony sposób zbioru staje się opłacalny. (fragment tekstu)
Efektywność ekonomiczna jest podstawowym kryterium oceny działalności każdego podmiotu gospodarczego - to dodatnia cecha działań dających jakiś oceniony pozytywnie wynik bez względu na to czy był on zamierzony (działanie skuteczne i efektywne), czy niezamierzony (działanie efektywne) [Pszczołowski 1978]. Tylko jednostki efektywne są w stanie osiągać wyznaczone cele. Ze względu na niejednoznaczne definiowanie i dezagregację efektywności ekonomicznej w literaturze ekonomii [Kowalski 1992] w opracowaniu przyjęto założenie, iż na efektywność ekonomiczną składa się efektywność alokacji (techniki wytwarzania) oraz efektywność finansowa. Efektywność techniczna jest warunkiem koniecznym, lecz niewystarczającym do efektywnego gospodarowania [Black 2008]. Głównym celem badań była analiza efektywności gospodarstw towarowych wyspecjalizowanych w produkcji ogrodniczej w latach 2009-2012 w ujęciu regionalnym. (fragment tekstu)
Scharakteryzowano strukturę organizacyjną i własnościowa zakładów sektora owocowo-warzywnego. Szczegółowo opisano rangę i specyfikę polskiego ogrodnictwa, zwracając uwagę na sytuację ekonomiczno-finansową zakładów i kierunki rozwoju.
17
Content available remote Wyniki produkcyjne i ekonomiczne gospodarstw ogrodniczych
63%
Celem opracowania jest ocena wyników gospodarowania zasobami produkcyjnymi w gospodarstwach nastawionych na produkcję ogrodniczą na tle wyników ogółu gospodarstw rolnych, które były objęte rachunkowością rolną w systemie FADN w latach 2013-2015. Analizie poddano wyniki produkcyjne i ekonomiczne oraz produktywność i dochodowość zasobów ziemi, pracy i kapitału. Zaprezentowane w opracowaniu wyniki badanych gospodarstw wskazują na znacznie wyższy poziom efektywności produkcyjnej zasobów w gospodarstwach ogrodniczych, zwłaszcza produktywności ziemi, ale także kapitału. Gospodarstwa specjalizujące się w produkcji ogrodniczej uzyskały wyniki ekonomiczne na kilkukrotnie wyższym poziomie niż gospodarstwa ogółem, dlatego przewyższały je bardziej efektywnością ekonomiczną niż produkcyjną, zwłaszcza w gospodarowaniu zasobami ziemi, jak również kapitału. Dopłaty do działalności gospodarstw ogrodniczych nie mają dużego wpływu na poziom dochodów uzyskiwanych przez te gospodarstwa. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Eksport polskich produktów ogrodniczych poza UE i WNP
63%
W artykule przedstawiono polski eksport owoców, warzyw i ich przetworów w latach 2006-2014 na rynki krajów nie będących członkami UE i WNP. Omówiono strukturę geograficzną i towarową eksportu. Podkreślono konieczność dywersyfikacji rynków zbytu. Szczególna uwaga została poświęcona produktom objętym embargiem, nałożonym przez Rosję w sierpniu 2014 r. oraz możliwościom sprzedaży tych produktów na nowe rynki. (abstrakt oryginalny)
Zasoby naturalne Dolnego Śląska, położenie i klimat stanowią ogromny potencjał gospodarczy warunkujący długookresową zdolność do konkurowania w zakresie produkcji owoców i warzyw. Województwo nie jest jednak konkurencyjne w zakresie wielu produktów ogrodniczych, które dostarczane są z innych regionów kraju i z zagranicy. Główną rolę w zaopatrzeniu handlu detalicznego, stołówek oraz jednostek gastronomicznych pełni rynek hurtowy Targpiast, zlokalizowany we Wrocławiu. (abstrakt oryginalny)
Finansowym celem zarządzania przedsiębiorstwem jest maksymalizacja bogactwa właścicieli, obok fundamentalnego, stanowiącego podstawę dla wszystkich innych, jakim jest przetrwanie. Jak pisze Michalski [2004], jest on możliwy do osiągnięcia dzięki podjęciu wielu działań, w tym o charakterze inwestycyjnym, głównie w obrębie aktywów trwałych. Jednak realizacja korzyści płynących z długoterminowych inwestycji uzależniona jest od skuteczności decyzji w zakresie bieżącego zarządzania przedsiębiorstwem. Najczęściej bowiem jednostki gospodarcze popadają w kłopoty kończące się upadłością właśnie przez zaniedbania w tej sferze, wynikające z błędnego zarządzania płynnością finansową. Podejście to znajduje swoje zastosowanie zarówno w całej gospodarce rynkowej, jak i w poszczególnych jej działach, w tym także w rolnictwie i ogrodnictwie. Chociaż od wielu lat w stosunku do obu działów stosowane są liczne formy interwencjonizmu, mające na celu zarówno ochronę, jak i wsparcie rozwoju, producenci borykają się z licznymi problemami związanymi z płynnością i wypłacalnością [Stefko, Jąder, Kozera 2008; Stefko, Łącka 2009; Stefko 2011]. Mając na uwadze znaczenie produkcji ogrodniczej w rozwoju całego sektora rolno-spożywczego, jak również jego zwiększoną w stosunku do rolnictwa kapitałochłonność [Stefko 2010], a także potencjalnie wyższą dochodowość [Wawrzyniak 2005], zdecydowano sprawdzić, czy i ewentualnie jakie zmiany zaszły w obszarze zarządzania zasobami finansowymi w Polsce i pozostałych krajach Unii Europejskiej po 2004 roku. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.