Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Produktywność ziemi
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem badań autorów było określenie efektywności nawożenia mineralnego w rolnictwie całkowitym w latach 1976-2001 przy zastosowaniu indeksu produktywności całkowitej Malmquista. Badania zostały oparte na danych empirycznych zagromadzonych i opublikowanych przez GUS. Wyniki badań autorzy przedstawili dla dwóch okresów badawczych 1976-1997 oraz 1998-2001.
W artykule przedstawiono koncepcję zrównoważonego rozwoju, wskazując jego różne wymiary. Środowisko naturalne w krajach rozwiniętych stało się niemal całkowicie antropogeniczne. W takich warunkach sposób wykorzystania zasobów naturalnych powinien także się zmienić. Związane jest to z nowymi potrzebami i priorytetami opisanymi w artykule, czyli zapotrzebowaniem na zapewnienie dotyczące odnawialności zasobów naturalnych, jak również prospołecznymi i proekologicznymi kryteriami alokacji zasobów. Podstawowym celem artykułu była próba opracowania nowej koncepcji renty gruntowej oraz odpowiedź na pytanie, czy ziemia potrzebuje dodatkowych nakładów kapitału w formie bodźca, aby utrzymać produktywność pieniężną w warunkach zrównoważonego rozwoju. Autorzy sformułowali hipotezy: powodem występowania renty ziemi są samoistne użyteczności czynnika ziemi, które w gospodarce towarowo-pieniężnej powodują, że oczekiwana produktywność kapitału w rolnictwie jest większa niż w jego otoczeniu rynkowym. W związku z tym, wartość renty gruntowej jest zdeterminowana pozytywną różnicą między oczekiwaną produktywnością kapitału w rolnictwie i jego otoczeniu rynkowym. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę przybliżenia działań na niwie prawnej w kwestii regulacji rynku ziemi rolnej, a także pokazano funkcjonowanie rynku ziemi w państwach nadbałtyckich w przededniu integracji.
Celem analiz było porównanie sytuacji ekonomicznej i możliwości rozwoju gospodarstw rolnych dotkniętych suszą rolniczą i gospodarstw pozostałych funkcjonujących na glebach słabych. Dla osiągnięcia zamierzonego celu wykorzystano dane z gospodarstw specjalizujących się w uprawach polowych, chowie krów mlecznych i z produkcją wielostronną, które nieprzerwanie prowadziły rachunkowość dla Polskiego FADN w latach 2012-2014 oraz dane z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR) prowadzonego przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach w latach 2012-2014. Stwierdzono, że gospodarstwa specjalizujące się w uprawach polowych dotknięte suszą rolniczą w porównaniu do analogicznych gospodarstw pozostałych miały zdecydowanie mniejszy dochód na 1 ha UR, aczkolwiek były jednak w stanie inwestować w majątek trwały na poziomie zapewniającym jego dodatnią stopę reprodukcji. W pozostałych dwóch grupach gospodarstw dotkniętych suszą rolniczą, które przynajmniej w części zajmowały się chowem zwierząt, wpływ suszy rolniczej na ich sytuację ekonomiczną był znacznie mniejszy. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Czynnik ziemi jako element zrównoważenia rolnictwa
100%
Poruszono temat znaczenia czynnika ziemi w zrównoważeniu rolnictwa w kontekście zasobów odnawialnych. Odniesiono się do technologii uprawy ziemi na tle efektów zewnętrznych wytwarzanych przez rolnictwo. Podjęto próbę oceny ekonomicznych skutków zwiększenia pozytywnego wpływu rolnictwa na środowisko naturalne przez zastosowanie zrównoważonych technologii uprawy, polegającej na zastosowaniu zmianowania norfolskiego. (abstrakt oryginalny)
Dokonano oceny wyposażenia i sposobów wykorzystania ziemi w rolnictwie krajów Unii Europejskiej. Z przeprowadzonej analizy wynika, że intensywność użytkowania ziemi w "starych" krajach członkowskich jest znacznie wyższa niż w krajach, które w ostatnich trzech latach weszły w struktury unijne (z wyjątkiem Malty, Cypru i Słowenii). Podobne konkluzje wynikają z porównania wydajności ziemi mierzonej w odniesieniu do jednostki powierzchni. Wysoką produktywność ziemi mierzoną w relacji do jej wartości determinują niskie ceny ziemi rolnej w tych krajach. (oryg. streszcz.)
7
Content available remote Produktywność czynnika ziemia a jego zasób
100%
W artykule poddano ocenie zależność substytucyjną między produktywnością czynnika ziemia i zasobem tego czynnika. Dotychczasowe badania prowadzone były na poziomie gospodarstwa rolnego, w artykule natomiast ujęto ten problem w skali sektorowej, tj. w odniesieniu do danych zaszeregowanych dla rolnictwa krajów UE. Przedmiotem ilustracji empirycznej były dane dla rolnictwa wybranych państw UE dostępne w EUROSTAT. Funkcja stanowiąca obwiednię danych empirycznych przyjmowała kształt klasycznej krzywej substytucji, tj. zgodnie z założeniami teoretycznymi i hipotezą badawczą. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była próba odpowiedzi na pytanie, jak warunki przyrodnicze wpływają na strukturę użytków rolnych, zasiewów, obsadę inwentarzem żywym, udział dochodów z rolnictwa w budżetach domowych. Materiał do badań pochodził z Powszechnego Spisu Rolnego z roku 2002. Badania objęły kolejne powiaty: Jelenią Górę, Kamienną Górę, Kłodzko, Milicz, Wałbrzych.
Produkcja roślinna dostarcza niezbędnych surowców dla wielu gałęzi przemysłu oraz produktów dla wyżywienia ludności. Jej specyfiką (przy produkcji polowej) jest nadal ścisłe uzależnienie od panujących warunków przyrodniczo - rolniczych i klimatycznych. Na terenie przyjętego do badań woj. legnickiego występują uwarunkowania pod tym względem zróżnicowane. W odniesieniu jednak do większości jego obszaru można je określić jako raczej sprzyjające gospodarce rolnej. Klimat charakteryzuje się tu bowiem stosunkowo wysoką średnią temperaturą powietrza (8,6°C przy przeciętnej krajowej około 7,5°C) i dostatecznym nasłonecznieniem. Potwierdzają to wyniki wieloletnich badań prowadzonych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. (fragment tekstu)
10
Content available remote Zróżnicowanie produktywności modeli gospodarstw rolnych w UE
84%
W artykule określono efektywność ekonomiczną oraz produktywność ziemi i pracy w gospodarstwach rodzinnych, drobnych i wielkotowarowych w poszczególnych państwach Unii Europejskiej. Delimitacji modeli gospodarstw dokonano na podstawie dwóch zasadniczych kryteriów, to jest udziału rodzinnej siły roboczej w nakładach pracy ogółem oraz wielkości uzyskanego dochodu rolniczego w jego relacji do płacy minimalnej w danym kraju członkowskim. Za podmioty rodzinne przyjęto te, w których praca własna rodziny rolniczej stanowi ponad 50% nakładów pracy liczonej jako AWU, a uzyskany dochód w przeliczeniu na 1 osobę pracy własnej przewyższa płacę minimalną. Jednostki charakteryzujące się przewagą pracy najemnej nad pracą własną uznano za podmioty wielkotowarowe. Pozostałe gospodarstwa zostały sklasyfikowane jako drobne. Analiza wykazała, że w gospodarstwach wielkotowarowych wydajność pracy jest zazwyczaj większa kilkanaście razy niż w gospodarstwach drobnych i kilka razy niż w rodzinnych. W wielu krajach podmioty wielkotowarowe cechują się również wyższą produktywnością ziemi. Na podstawie przeprowadzonej analizy produktywności ziemi i pracy stwierdzono, że we wszystkich sklasyfikowanych gospodarstwach były one najwyższe w państwach Beneluksu, w Niemczech, Danii oraz w Szwecji. Z kolei najniższą produktywnością w UE cechowały się gospodarstwa w Rumunii, Bułgarii i na Litwie. (abstrakt oryginalny)
Celem autorki było określenie zróżnicowania w wykorzystaniu potencjału produkcyjnego w rolnictwie krajów Unii Europejskiej. Analiza obejmowała zasoby ziemi i pracy. Autorka główną uwagę zwróciła na efektywność ich wykorzystania w skali makroekonomicznej, na tle ogólnych tendencji rozwoju rolnictwa. Do analizy wybrała kraje "starej Unii" (UE-15) oraz te, które są członkami od 2004 roku.
Publikacja przedstawia ocenę kształtowania się trendów ceny ziemi rolniczej na przestrzeni ostatnich lat w Polsce i w innych krajach. Chodzi też o wykazanie różnic w poziomie cen w poszczególnych regionach kraju i państwach członkowskich UE. (oryg. streszcz.)
13
Content available remote Produktywność i towarowość rolnictwa w Polsce
84%
W artykule przedstawiono analizę przestrzenną cech produkcyjnych rolnictwa w Polsce. Podstawą pracy są materiały statystyczne Bazy Danych Lokalnych GUS dotyczące wartości produkcji globalnej i towarowej rolnictwa na rok 2011. Wykorzystano także wyniki wieloletnich badań tej problematyki prowadzonych przez autora. Obok analizy zróżnicowania przestrzennego produktywności ziemi i produktywności pracy artykuł zawiera opis zmian i zróżnicowania terytorialnego stopnia i poziomu towarowości rolnictwa z próbą interpretacji omawianych zagadnień.(abstrakt oryginalny)
Autorki przeprowadziły analizę zróżnicowania potencjału wytwórczego rolnictwa i jego wykorzystania w przekroju regionalnym. Określiły poziom potencjału produkcyjnego na l ha UR oraz przedstawiły produktywność ziemi w rolnictwie według województw. Następnym elementem analizy było przyrównanie potencjału do produktywności ziemi zmierzonej produkcją globalną, w wyniku czego uzyskano ocenę stopnia wykorzystana potencjału wytwórczego rolnictwa w województwach. Przeprowadzone badania wykazały, że polskie regiony cechują się różnym poziomem potencjału produkcyjnego i stopniem jego wykorzystania. Identyfikacja różnic regionalnych może pomóc w przyszłości przy opracowywaniu programów rozwoju obszarów wiejskich w Polsce.
W artykule dokonano omówienia zasobów ziemi zaangażowanych w produkcję rolną w przeciętnym gospodarstwie rolnym w 122 regionach Unii Europejskiej (UE-25). Przeanalizowano szczegółowo strukturę agrarną, dotyczącą rozmiarów gospodarstw i ich zróżnicowania względem użytków rolnych, a także nakładochłonność, inwestochłonność i produktywność czynnika ziemi. Posługując się metodą skupień, autorka wskazuje zróżnicowanie przestrzenne regionów europejskich ze względu na wykorzystanie ziemi, a także doszukuje się podobieństw przestrzennych.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu pokazano, jakie są implikacje związane z wyjaśnieniem prawa malejącej wydajności przy zastosowaniu efektu hermetycznego. Akceptacja przejawów działania tego efektu daje możliwość maksymalizacji wielkości produkcji i minimalizacji kosztów produkcji z jednoczesną dbałością o stan środowiska przyrodniczego. (oryg. streszcz.)
Produktywność ziemi I pracy są miernikami ekonomicznej efektywności rolnictwa. Produktywność stanowi miarę efektu jaki rolnictwo osiąga z jednostki użytej ziemi, pracy i kapitału. Są to więc wskaźniki oceniające technologiczną wydajność tych czynników wytwórczych rolnictwa. (fragment tekstu)
Wraz z osiągnięciem wewnątrz Unii Europejskiej samowystarczalności żywnościowej, zasoby ziemi przeznaczonej pod produkcję rolną ulegają zmniejszeniu na rzecz usług rolnośrodowiskowych oraz dóbr publicznych. W opracowaniu przeprowadzono analizę zmian zasobów gruntów rolnych w 27 krajach członkowskich UE w latach 1990-2008. Zlokalizowane oraz zweryfikowane przy pomocy testu Chow'a istotne punkty zwrotne wskazują na wpływ zmian w instrumentarium Wspólnej Polityki Rolnej oraz rozszerzenia UE w 2004 i 2007 r. na kształtowanie się zasobów ziemi rolniczej w krajach członkowskich. Co więcej, największe natężenie zachodzących zmian występuje w państwach o najkrótszym stażu w zjednoczonej Europie. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy porównawczej produktywność pracy i ziemi w Polsce i państwach UE najbardziej podobnych do Polski pod względem struktury produkcji rolniczej - w Niemczech, we Francji i w Danii. Zróżnicowanie produktywności ukazano w rozbiciu na grupy gospodarstw o różnej powierzchni użytków rolnych i sile ekonomicznej. Badanie przeprowadzone dla danych z 2013 roku pozwoliło zidentyfikować, że w Polsce małe i średnie gospodarstwa są wydajniejsze niż w porównywanych krajach UE-15, co jednak nie wpływa na większą wydajność całego sektora, gdyż o niej decydują wyniki ekonomiczne gospodarstw największych. Rozbicie gospodarstw na grupy według powierzchni użytków rolnych prowadzi do wniosków, że najlepiej czynnik pracy wykorzystują gospodarstwa małe i duże, czynnik ziemi zaś gospodarstwa posiadające średni areał. (abstrakt oryginalny)
Celem przeprowadzonych w niniejszym opracowaniu szczegółowych badań porównawczych jest ocena stopnia przestrzennego zróżnicowania produktywności ziemi, określenie czynników implikujących to zróżnicowanie oraz kwantyfikacja wpływu wybranych czynników na dyspersję produktywności ziemi.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.