Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Profit rate
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Określenie za pomocą metody indukcji niezupełnej skutków założenia o reinwestycji amortyzacji doprowadziło do jego odrzucenia. Rachunkiem kosztów stosowanym w TC jest rachunek kosztów pełnych w wersji z zerowymi, przyrostowymi lub całkowitymi kosztami okresu. Skutki niespełnienia poprzednika ogólnego twierdzenia TC, polegające na ukształtowaniu się stopy zysku niższej od minimalnej, NPV niższego od zera i IRR niższej od stopy dyskontowej wyznaczono za pomocą modelu symulacyjnego. Analizę wrażliwości kosztowej NPV przeprowadzono, opracowując koncepcję stopnia dźwigni kosztowej NPV. Wykazano, że dla najważniejszego przypadku rokiem porównania rzeczywistego (planowanego) jednostkowego kosztu własnego sprzedaży lub wytworzenia z jednostkowym kosztem docelowym jest rok pierwszy okresu produkcji.(abstrakt oryginalny)
Główny problem podejmowany przez target costing (TC) dotyczy tego, czy spełnione są warunki odniesienia sukcesu finansowego przez przedsięwzięcie polegające na wdrożeniu do produkcji nowego produktu. Pominięcie amortyzacji w kalkulacji strumieni pieniężnych chroni przed jej dwukrotnym uwzględnieniem w kalkulacji jednostkowego kosztu dopuszczalnego. Brak rozliczenia strat w okresie przedprodukcyjnym wynika z przyjęcia założenia, że rozwiązania podatkowe nie powinny mieć wpływu na kalkulację minimalnej stopy zysku i jednostkowego kosztu docelowego. Pierwsza metoda obliczania minimalnej stopy zysku polegała na posłużeniu się podaną dyskontową formułą na minimalną stopę zysku, a druga na zastosowaniu wbudowanego dodatku Excela "Szukaj wyniku" w ramach skonstruowanego modelu ekonomiczno-matematycznego. Zmodyfikowano wbudowaną w Excelu funkcję NPV, uwzględniając przyjmowane dla inwestycji modernizacyjnych założenie, że strumienie pieniężne przypadają na początek każdego okresu(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu było potwierdzenie hipotezy, że nieopłacalność farmy wiatrowej w 2013 r. jest spowodowana niesprzyjającymi warunkami cenowymi i strukturą kosztową oraz określenie niezbędnych zmian warunków dla akceptacji projektów farmy wiatrowej. Narzędziem zastosowanym w analizie jest rachunek kosztów docelowych. W Excelu zbudowano model matematyczno-finansowy farmy wiatrowej, który jest również modelem symulacyjnym. Hipoteza została potwierdzona. Określono również niezbędne zmiany wielkości nakładów inwestycyjnych, ceny energii i ceny zielonych certyfikatów, dla których planowany, jednostkowy koszt własny sprzedaży stał się nieco niższy od jednostkowego kosztu dopuszczalnego, a dyskontowe kryteria akceptacji projektu farmy były spełnione dla ich minimalnej wielkości. Znaleziony został również bardzo wysoki dla jednostkowego kosztu docelowego stopień dźwigni cenowej, wynoszący około 9, co wyjaśnia skalę zagrożenia dla branży OZE z powodu spadku cen zielonych certyfikatów.(abstrakt oryginalny)
Gospodarka światowa wkroczyła w kolejny etap swojej jakościowej, strukturalnej transformacji i reprodukcji akumulacji kapitału. Źródeł zmian trzeba poszukiwać przede wszystkim w obszarze realizowanych stóp zysku i całościowego dochodu z zaangażowanego kapitału dla jego akcjonariuszy. Autor przypomina wielkie, historyczne debaty intelektualne na temat roli akumulacji kapitału i możliwości rozwojowych gospodarki kapitalistycznej, do których warto sięgnąć, gdyż nie tylko ułatwiają zrozumienie współczesnych przemian, ale także wskazują, gdzie warto poszukiwać źródeł wzrostu wartości przedsiębiorstwa na obecnym etapie rozwoju globalnej gospodarki kapitalistycznej. Wyczerpują się bowiem możliwości uzyskiwania satysfakcjonującej całościowej stopy zwrotu z kapitału w tradycyjnej wytwórczości, za to pojawiły się w sferze usług nowego typu, o których wartości rynkowej decydują zasoby związane z informacją i wiedzą. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Falsyfikacja tradycyjnego modelu rachunku kosztów docelowych
75%
Postawione zostały dwa pytania: czy decyzje podejmowane na podstawie tradycyjnego modelu TC prowadzą do akceptacji produktu, dla którego NPV jest ujemne, lub do odrzucenia produktu, dla którego NPV jest dodatnie. Zostały sformułowane trzy twierdzenia: jeżeli wymagana stopa rentowności jest większa od minimalnej stopy rentowności, to istnieje przedział kosztu własnego sprzedaży bez amortyzacji, dla którego za pomocą tradycyjnego modelu odrzuca się projekty inwestycyjne, mimo że dla nich NPV jest nie mniejsze od zera; jeżeli wymagana stopa rentowności jest mniejsza od minimalnej stopy rentowności, to istnieje przedział kosztu własnego sprzedaży bez amortyzacji, dla którego za pomocą tradycyjnego modelu przyjmuje się projekty inwestycyjne, mimo że dla nich NPV jest ujemne; dla równych stóp rentowności otrzymane wyniki dla dwóch modeli są takie same. Twierdzenie pierwsze i drugie falsyfikuje tradycyjny model TC jako narzędzie podejmowania racjonalnych decyzji inwestycyjnych(abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest weryfikacja hipotezy o zróżnicowaniu firm rodzinnych i nierodzinnych notowanych na GPW w Warszawie w zakresie skali wygładzania zysków. Metodologia badania - Zależności pomiędzy skalą wygładzania zysków a zmiennymi odnoszącymi się do struktury własności badane były przy wykorzystaniu regresji wielorakiej. Do pomiaru skali wygładzania zysków wykorzystane zostały miary typu EM1 i EM2. Wynik - Przeprowadzone badania wskazują, że firmy rodzinne charakteryzują się mniejszą skalą wygładzania zysków w porównaniu ze spółkami nierodzinnymi, co można tłumaczyć zarówno na gruncie teorii agencji, jak również tzw. teorii "stewarda". Oryginalność/wartość - Artykuł wypełnia lukę badawczą w zakresie zależności pomiędzy strukturą własności a skalą wygładzania zysków w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote EBITDA jako podstawa rachunku kosztów doce- lowych
75%
Celem artykułu było udzielenie odpowiedzi na dwa pytania: za pomocą jakiego systemu rachunku kosztów została policzona w TC minimalna stopa zysku, oraz jaki rachunek kosztów kryje się za jednostkowym zyskiem minimalnym i jednostkowym kosztem dopuszczalnym. Udzielając odpowiedzi na pierwsze pytanie, czyli rozwiązując pierwszy problem artykułu, wykazano, że w TC minimalna stopa zysku została obliczona w systemie rachunku kosztów pełnych dla stopy EBITDA. Rozwiązanie pierwszego problemu umożliwiło przedstawienie rozwiązania drugiego problemu. Stwierdzono, że na jednostkowy koszt dopuszczalny składają się dwa składniki należące do układu kalkulacyjnego kosztów, czyli maksymalne, jednostkowe koszty wytworzenia bez amortyzacji i maksymalne, jednostkowe koszty okresu. Z tak określonym jednostkowym kosztem dopuszczalnym, obliczonym za pomocą stopy EBITDA, należy porównywać planowane (rzeczywiste) jednostkowe koszty wytworzenia bez amortyzacji i planowane (rzeczywiste) jednostkowe koszty okresu(abstrakt oryginalny)
Inwestor, lokując swoje pieniądze w dany papier wartościowy, kieruje się oczekiwanym zyskiem, czyli wielkością przewidywanego wzrostu ceny danego waloru. Osoba inwestująca w dany papier wybierze go tylko wtedy, gdy będzie przewidywać, że jego cena wzrośnie w najbliższym czasie. Nie ma jednak metody doskonałej, która w pewny sposób szacuje zyski na przyszłość. W klasycznej teorii Markowitza przyjmuje się założenie, że przyszła stopa zysku może być w przybliżeniu określona za pomocą stóp zysku osiągniętych w przeszłości.(fragment tekstu)
Omówiono strukturę finansową strefy euro i jej zmiany w UE, rozmiar rynków akcji w krajach W4, a także zagadnienia związane ze stopą zysku i ryzykiem na rynkach akcji.
Kształtowanie się zjawisk ekonomicznych, w tym również stóp zysku papierów wartościowych, charakteryzuje pewna inercja, która pozwala na wykorzystanie informacji z przeszłości do prognozowania przyszłych wartości interesujących nas zmiennych. Wielu inwestorów jest skłonnych przyjąć, że mniej ryzykowna jest inwestycja w akcję, dla której wartość przyszłej stopy zysku można było w ostatnim okresie ustalić korzystając z jednego z licznych sposobów ekonomicznej analizy szeregów czasowych, przy czym błąd, jaki popełniono przy ocenie tej wartości był na poziomie akceptowanym przez inwestora. Innymi słowy, wykorzystanie dostępnych w momencie t obserwacji szeregu czasowego stóp zysku danej akcji do oszacowania prognozy jej wartości (i związanego z nią błędu oszacowania) na następną sesję giełdową w momencie (t+1) może stanowić podstawę wyboru danego papieru wartościowego do portfela. Ta intuicyjnie prosta przesłanka jest podstawą koncepcji wyboru portfela akcji przedstawionej w niniejszym opracowaniu. (fragment tekstu)
W pracy zaproponowano sposób wykorzystania koncepcji teorii prospektów do oceny walorów. Każdy badany walor traktowano jako wariant decyzyjny z trzema możliwymi wynikami: średnią stopą zysku z wartości dodatnich, średnią stopą zysku z wartości ujemnych oraz zerową stopą zysku. Dla każdego wyniku oszacowano jego prawdopodobieństwo i obliczono wartości prospektów. Na podstawie obliczonych wartości prospektów oraz stóp zysku i współczynników zmienności utworzono trzy rankingi, Z najlepszych walorów (według tych rankingów) utworzono dla porównania trzy portfele o równych udziałach. Portfele te oceniano ze względu na rzeczywistą stopę zysku osiąganą w dniu ich sprzedaży w stosunku do dnia zakupu. Dla badanego okresu (trzeci kwartał 2005 r.) portfel złożony z walorów o największej wartości prospektu. (fragment tekstu)
Wybór tematu rozważań wiąże się z wydarzeniem, które ma to opracowanie uświetnić. Konferencja naukowa ma w tytule "pomiar dokonań" i jest poświęcona Zbigniewowi Messnerowi, wybitnemu profesorowi ekonomii, nestorowi polskiej rachunkowości i upamiętnieniu Jego działalności na wszystkich polach, w których zaznaczają się ślady działalności uczonego, więc temat powinien być odpowiednio poważny i dostojny. Mniemam, że wyjaśnianie natury i źródeł zysku należy do tego rodzaju zagadnień, zwłaszcza że pomiar tej wielkości jest esencją rachunkowości w wymiarze teoretycznym i praktycznym. Profesor, jako teoretyk, a zarazem wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, z teorią i praktyką pomiaru zysku miał zawsze wiele wspólnego. Jeszcze więcej, gdy jako premier polskiego rządu sprawował nadzór nad ekonomią państwa i w szczególności wymiarem podatku dochodowego. Przedmiotem rozważań jest zatem pytanie skąd się biorą zyski i jaki jest stan teorii w tej kwestii. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest jakościowa ocena związku pomiędzy rozwojem techno-logicznym a koniunkturą ekonomiczną przemysłu w perspektywie historycznej.Najważniejszym wnioskiem Marksowskiej teorii kapitalizmu jest to, że stopa zysku będzie z czasem się zmniejszać w wyniku zmian technologicznych. Przemysł węglowy jest jak laboratorium, w którym od ponad stulecia przeprowadza się eksperyment technologiczny i ekonomiczny. Wysunięto następującą tezę: wzrost poziomu mechanizacji produkcji pro-wadzi do zmniejszenia wskaźnika wydobycia węgla. Oceny dokonano na podstawie badań górnictwa węgla kamiennego w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Ukrainie, Polsce, Australii i USA oraz uwzględniając znaczenie doświadczenia.Okazuje się, że wydobycie węgla staje się coraz bardziej zmechanizowane... i nieopłacalne. Wyniki długotrwałego innowacyjnego rozwoju światowego przemysłu węglowego nie przeczą Marksowskiej tendencji do zmniejszania się stopy zysku.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera omówienie wybranych makroekonomicznych teorii bezpośrednich inwestycji zagranicznych, wyjaśniających motywy podejmowania BIZ nie z perspektywy przedsiębiorstwa dokonującego tych inwestycji, lecz punktu widzenia gospodarki jako całości. Zaprezentowane w nim zostały: ortodoksyjna teoria międzynarodowego przepływu kapitału (teoria zróżnicowania stóp procentowych), teoria międzynarodowego zróżnicowania stóp zysku, teoria chłonności rynków zagranicznych, teoria obszarów walutowych, teoria względnych przesunięć pracy i kapitału, teoria kształtowania się pozycji inwestycyjnej na rynkach zagranicznych oraz teoria dynamicznych przewag komparatywnych. (abstrakt oryginalny)
Autor nawiązuje do swojej książki poświęconej matematycznej analizie procesu wyrównywania się stóp zysku w rosnącej gospodarce złożonej z n sektorów (przedsiębiorstw), będących własnością m kapitalistów, którzy lokują swoje kapitały w sektorach na podstawie różnic w stopach zysku. Z matematycznego punktu widzenia zagadnienie to jest równoważne analizie stabilności stanów dynamicznej równowagi klasycznej z identycznymi stopami zysku w sektorach, tworzących zbiór mocy continuum. Prezentowany w cytowanej książce dowód odpowiedniego twierdzenia o stabilności jest długi i skomplikowany. Celem artykułu jest krótkie i przejrzyste zaprezentowanie kluczowych idei tego dowodu, przy upraszczającym założeniu, że wszyscy właściciele kapitału mają taką samą skłonność do konsumpcji. (abstrakt oryginalny)
Temat podjęty w opracowaniu został zainspirowany teoretycznymi wynikami dotyczącymi zastosowania statystycznych modeli optymalizacyjnych przy konstrukcji portfela akcji. W [3; 4] wyprowadzono na podstawie stochastycznego modelu Telsera odpowiedniki statystyczne tego modelu mającego zastosowania między innymi przy konstrukcji portfela akcji na podstawie danych empirycznych, Model Telsera nie jest jednak konstruktywną podstawą do wyznaczania takiego optymalnego portfela w znaczeniu maksymalizacji stopy zwrotu z akcji portfela przy probabilistycznych ograniczeniach narzuconych stopą zwrotu, przyjmowaną na z góry zadanej krytycznej stopie zwrotu. Natomiast modele statystyczne zostały skonstruowane dla efektywnego wyznaczenia takiego portfela. Z teoretycznych rozważań przeprowadzonych w [3; 4] wynika, że możliwa jest konstrukcja portfela dwuskładnikowego na podstawie modelu wprowadzonego w [3] i wieloskładnikowego na podstawie modelu sformułowanego w [4], Niniejsze opracowanie jest pierwszą próbą zastosowania tych modeli statystycznych do konstrukcji portfela akcji.(fragment tekstu)
Analiza wahań aktywności gospodarczej w powojennej historii Europy Zachodniej prowadzi do stwierdzenia wyraźnych zmian w kształtowaniu się i przebiegu zjawisk gospodarczych. Ćwierćwiecze, które kończy się wraz z upływem lat sześćdziesiątych stanowiło etap wyjątkowy w rozwoju gospodarki kapitalistycznej, charakteryzujący się utrzymywaniem fazy wysokiej koniunktury w długim okresie. Obserwowane natomiast spadki koniunktury były nieznaczne i nie powodowały poważniejszych zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarek. Tak więc lata 1945-1970 były okresem wyjątkowo pomyślnym w historii kapitalizmu, okresem prosperity gospodarczej kapitalizmu, określanej wręcz mianem "złotego wieku akumulacji kapitału". Średnie tempo wzrostu dla krajów OECD wynosiło bowiem 5%. Bujnym i intensywnym procesom wzrostu kapitału, rozkwitowi produkcji przemysłowej i regularnym przyrostem dochodu narodowego towarzyszyły zjawiska pozytywne ze społecznego punktu widzenia, polegające na stopniowym, systematycznym wzroście płac realnych i poprawie poziomu stopy życiowej ludności, niewielkiego procentowo bezrobocia, a także niskiej (pełzającej) inflacji. Społeczeństwa krajów Europy Zachodniej na przestrzeni ćwierćwiecza 1945-1970 weszły w etap konsumpcji masowej, dostępnej szerokim rzeszom pracowniczym. W niniejszym opracowaniu analizie zostanie poddana wielkość stopy zysku w gospodarce kapitalistycznej, ponieważ jej zmiany są jednym z przejawów zmian strukturalnych dokonujących się w łonie gospodarki. Ponadto wskazane zostaną zmiany w zakresie relacji między kapitałem a pracą, które obok relacji wewnątrz kapitałowych stanowią istotny element określający sposób akumulacji kapitału. Przemiany w sposobie akumulacji kapitału stanowią w ekonomii marksistowskiej podstawą do wyodrębniania kolejnych etapów rozwojowych gospodarki kapitalistycznej, stąd też niezbędnym wydaje się określenie ewolucji sposobów jej realizacji. Analiza obu powyższych zagadnień w odniesieniu do warunków lat siedemdziesiątych oparta została na przykładzie Francji. Rozważania poświęcone ostatniemu dziesięcioleciu poprzedzone zostały historyczno-teoretyczną charakterystyką wspomnianych problemów we wcześniejszych etapach rozwoju kapitalizmu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie dwuwymiarowej analizy wrażliwości zysku jako jednej z bardzo istotnych koncepcji we współczesnej rachunkowości zarządczej. W pierwszej części artykułu, tytułem wprowadzenia do problematyki teorii dźwigni ekonomicznych, zaprezentowano wybrane zagadnienia rachunku macierzowego. W opracowaniu zostały omówione takie kwestie, jak analiza horyzontalna i wertykalna modelu zysku, macierze stopnia dźwigni oraz uogólniona stopa zmiany zysku. W ostatniej części artykułu jest mowa o koncepcji uogólnienia stopni dźwigni ekonomicznych. Interdyscyplinarne podejście do rachunkowości zarządczej i wykorzystywanie metod badawczych typowych w naukach ilościowych pozwalają budować rachunkowość zarządczą w pełniejszym wymiarze, o szerszych możliwościach poznawczych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.