Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Profitability of capital groups
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zmiany w ustawie o rachunkowości obowiązujące od 1 stycznia 2002 roku wprowadzają nowe pojęcia i skład grupy kapitałowej. Dotychczas grupę kapitałową tworzyły jednostki dominujące, jednostki zależne i jednostki towarzyszące. Obecnie oprócz nich w grupie kapitałowej mogą wystąpić jednostki współzależne, jednostki podporządkowane, znaczący inwestor, a w definicji jednostki dominującej wskazuje się na sprawowanie przez nią kontroli lub współkontroli. Definicje poszczególnych jednostek i ich powiązania w grupie kapitałowej są przedmiotem rozważań przedstawionych w artykule. (fragment tekst)
W polskim prawie funkcjonuje definicja przeciętnej rentowności grupy funduszy emerytalnych, która - jak pokazali Gajek i Kałuszka (2000) - nie spełnia pewnych ekonomicznie zasadnych postulatów. Jednocześnie zaproponowali oni nową miarę dla przeciętnego zwrotu grupy funduszy. W niniejszym artykule omówiony zostaje problem fuzji funduszy emerytalnych z punktu widzenia tych różnych miar. Okaże się, że relacje zachodzące pomiędzy miarami są inne w przypadku, gdy dochodzi do przejęcia któregoś z funduszy. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowane modele kalkulacji rentowności pomimo swoich zalet posiadają drobne ułomności, o których nie należy zapominać w praktycznym ich stosowaniu. Zdaniem autora równolegle z modelem C można by wprowadzić kontrolę stanów końcowych kapitału regulacyjnego, połączoną np. z dodatkowym obciążaniem wyniku za przekroczenie zaplanowanego poziomu. Tak skonstruowane narzędzie byłoby w stanie zabezpieczyć cel banku, jakim jest wypracowanie odpowiedniej stopy zwrotu z kapitału regulacyjnego przy wykazywaniu bezpiecznego poziomu współczynnika wypłacalności kapitałowej i utrzymywaniu RC na wymaganym (zaplanowanym) poziomie. Jeżeli w banku występuje dodatkowo zjawisko niewykorzystania kapitału przez niektóre jednostki organizacyjne spółki, przy jednoczesnym borykaniu się z niedoborem kapitału w innych jednostkach, wówczas należałoby się zastanowić nad implementacją procesu efektywnej alokacji kapitału, tzw. realokacji kapitału. (fragment tekstu)
Grupy kapitałowe powstają, aby właścicielom podmiotów wchodzących w ich skład przynieść wymierne korzyści, miedzy innymi finansowe. Powstają one, jako wynik poszukiwania nowych sposobów rozwoju, wzrostu efektywności i poprawy konkurencyjności na rynku. Potwierdza to przykład opisanej w artykule Grupy Kapitałowej funkcjonującej na terenie województwa lubelskiego. Nie wszystkie efekty powstałe w wyniku konsolidacji mają charakter wymierny, nie wszystkie szybko można zauważyć, w artykule przedstawiono rentowność podmiotu przed i po przeprowadzeniu procesu konsolidacji. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia fragment obszernych badań przeprowadzonych w małych grupach kapitałowych, dotyczących ich funkcjonowania i strategii rozwojowych. Niniejsza publikacja dotyczy zależności pomiędzy trybem powstawania ugrupowań, a ich wynikami finansowymi oraz rentownością działalności i kapitałów. W artykule przeanalizowano dwie główne ścieżki powstawania małych grup kapitałowych w Polsce, dla których kryterium podziału były uwarunkowania historyczne. Pierwsza grupa - to ugrupowania powstałe w wyniku procesów restrukturyzacyjnych, druga - na drodze koncentracji kapitału. Autor potwierdza tezę, że geneza grupy kapitałowej ma istotny wpływ na jej funkcjonowanie i osiągane wyniki ekonomiczne.
Artykuł zawiera wyniki badań finansowych aspektów funkcjonowania małych grup kapitałowych w Polsce. Podjęto próbę oceny wyników finansowych, rentowności działalności i kapitałów, struktury finansowania majątku, płynności finasowej, analiy przepływów finansowych i efektywności zarządzania czynnikiem ludzkim. We wszystkich analizach uwzględniono historyczne uwarunkowania powstawania struktur holdingowych.
Przedstawiono ekonomiczne wyznaczniki kształtowania się cen i zaprezentowano pojecie efektywności w sensie Pareto oraz ideę ceny optymalnej jako instrumentu kształtowania rentowności. Dokonano przeglądu transakcji, w których występują ceny transferowe oraz zaprezentowano aspekty podatkowe stosowania cen transferowych w grupach kapitałowych. Przeanalizowano problematykę cen transferowych i transakcji z podmiotami powiązanymi w 10 grupach kapitałowych o zróżnicowanej formie prawnej, strukturze kapitałowej i szerokim zasięgu geograficznym.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.