Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 51

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prognozowanie notowań giełdowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Notowania firm na giełdzie zależą przede wszystkim od sytuacji w sektorze, w którym działają. W analizach notowań istotne też jest określenie związku pomiędzy kursami poszczególnych firm a indeksem WIG-Informatyka dedykowanym dla branży IT. W artykule zbadano związek pomiędzy notowaniami a indeksem WIG-Informatyka na podstawie korelacji i współczynników kierunków dwóch wektorów. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono analizę pamięci dla instrumentów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (akcje i indeksy). Zaproponowano modelowanie pamięci szeregów czasowych wielostanowym procesem Markowa, w którym stan rynku określany jest znakiem ostatniej logarytmicznej stopy zwrotu. (fragment wstępu)
3
Content available remote Prognozowalność długookresowych stóp zwrotu na polskim rynku akcji
75%
Celem artykułu jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy w przypadku polskiego rynku akcji istnieje możliwość prognozowania rynkowych stóp zwrotu na podstawie szerokiej grupy rozpatrywanych w literaturze wskaźników wyceny oraz stosunku cen akcji do ogólnego poziomu aktywności gospodarczej w różnych horyzontach czasowych. Badanie przeprowadzono na indeksach szerokiego rynku WIG (Warszawski Indeks Giełdowy) oraz, ze względu na dłuższe szeregi czasowe dla niektórych wskaźników, MSCI Poland (Morgan Stanley Capital Index obliczany przez amerykański bank inwestycyjny Morgan Stanley). Przyjęto hipotezę badawczą, że bieżące wartości indeksów w stosunku do wybranych zagregowanych wielkości fundamentalnych i księgowych (zysków, wartości księgowej kapitału własnego, dywidend, sprzedaży, przepływów pieniężnych) oraz ogólnego poziomu aktywności gospodarczej (mierzonego produktem krajowym) wyjaśniają znaczącą część zmienności przyszłych zwrotów z indeksów. Szczegółowe pytanie badawcze dotyczy tego, czy zdolność objaśniająca rośnie wraz z wydłużaniem horyzontu czasowego przyszłych skumulowanych zwrotów, podobnie jak obserwowano to w innych badaniach dla krajów rozwiniętych. Przyjęta metoda badawcza polega na estymacji parametrów regresji liniowych przyszłych skumulowanych stóp zwrotu z indeksów w różnych horyzontach czasowych względem bieżących wartości wskaźników prognostycznych. Ze względu na problem nakładających się okresów (overlapping periods) w strukturze danych zastosowano zgodne estymatory hederoskedastyczności i autokokorelacji macierzy kowariancji. (fragment tekstu)
Tegoroczne prognozy dla warszawskiej GPW, mimo spadków, są nadal bardzo optymistyczne. Na głównym rynku pojawić się może nawet 70 spółek, na NewConnect ponad 80. Niezbyt dobre ostatnio nastroje inwestorów giełdowych mogą się poprawić dzięki przewidywanemu w tym roku kolejnemu wysypowi debiutantów, tak na rynku głównym, jak i na NewConnect. W propozycjach tych każdy ma znaleźć coś dla siebie, będzie też kilka naprawdę sporych ofert. Niewykluczone, że rekord z 2007 roku zostanie pobity. Jednak pierwsze półrocze będzie prawdopodobnie mniej udane niż w roku poprzednim, można liczyć na ok. 30 debiutów. Kilka firm przełożyło swoje debiuty na II połowę roku, kiedy spodziewana jest poprawa sytuacji na rynku finansowym. (abstrakt oryginalny)
Jeden z rodzajów eksploracji danych - klasyfikacja - może zostać użyty do prognozowania zmian cen na giełdzie. W najprostszym scenariuszu możemy klasyfikować dane giełdowe do jednej z dwóch klas: wzrostów bądź spadków. W standardowym podejściu przy budowie klasyfikatora maksymalizowana jest ilość prawidłowo sklasyfikowanych obiektów, jednak dla danych giełdowych lepszym wyznacznikiem jakości modelu może być osiągnięty zysk. W artykule tym opisano klasyfikator liniowy oparty o wypukłe i odcinkowo-liniowe funkcje kary (CPL) maksymalizujący wartość zysku. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie efektu autorytetu (obedience to authority) upowszechnione zostało szczególnie za sprawą eksperymentu przeprowadzonego przez S. Milgrama. Zjawisko to przejawia się w nadmiernym zaufaniu i posłuszeństwie wobec jednostek noszących znamiona autorytatywne. Od czasu eksperymentu, funkcjonowanie tego efektu zostało dobrze udokumentowane w obszarze psychologii społecznej, a jego wpływ dostrzeżono w obrębie wielu grup zawodowych, począwszy od lekarzy po menadżerów przedsiębiorstw. Przedmiotem zainteresowania niniejszego artykułu jest funkcjonowanie efektu autorytetu na rynku kapitałowym na linii ekspert finansowy (analityk) -inwestor giełdowy. Celem pracy jest weryfikacja jego istnienia na rynku giełdowym oraz analiza potencjalnych konsekwencji dla decyzji inwestorów. (fragment tekstu)
W opracowaniu poruszony jest problem wyznaczenia wariancji stopy zwrotu instrumentu finansowego na podstawie rynkowych notowań dziennych cen otwarcia, minimalnej, maksymalnej i zamknięcia. Wykorzystując znajomość łącznego rozkładu minimum, maksimum i wartości końcowej arytmetycznego ruchu Browna dokonano analizy porównawczej znanych estymatorów wariancji. Wyznaczono formuły wartości oczekiwanych bardzo wielu funkcji zmiennych losowych, które posłużyły do konstrukcji tych estymatorów. Ponadto, na ich podstawie zaproponowano nowy estymator wariancji. Dokonano analizy założeń, które przyjęto przy konstrukcji tego estymatora. Metodami analitycznymi porównano jego efektywność z efektywnością podstawowych znanych estymatorów zmienności dziennej. (abstrakt oryginalny)
Niniejsza praca opisuje próbę konstrukcji liniowego, potęgowego, wykładniczego i logarytmicznego modelu ekonometrycznego zależności notowań ołowiu i akcji spółki Orzeł Biały S.A. zajmującej się odzyskiwaniem ołowiu z wyeksploatowanych akumulatorów. Dane do modelu pochodzą z pięciomiesięcznego okresu notowań ołowiu na London Metal Exchange i akcji spółki Orzeł Biały S.A. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. (abstrakt oryginalny)
Cel - Weryfikacja, czy warunki rynkowe są powiązane z możliwościami wyznaczania skutecznych prognoz w krótkim okresie na polskiej giełdzie papierów wartościowych. Metoda badań - Zastosowano test autokorelacji Quenouille'a w celu weryfikacji wystąpienia korelacji między stopami zwrotu w podokresach. Wyznaczono warunki rynkowe: rynek hossy/bessy, okres: byka, niedźwiedzia i normalny, wystąpienie kryzysu oraz poziom zmienności. Wykorzystano test χ2 oraz współczynnik korelacji rho-Spearmana, aby ocenić siłę, kierunek i istotność powiązań między warunkami rynkowymi a możliwościami prognozy przyszłej stopy zwrotu. Wnioski - Stwierdzono występowanie w podokresach istotnych powiązań między stopami zwrotu z indeksu WIG. Możliwości prognostyczne wzrastały w okresach hossy, rynku byka i w okres większej zmienności na rynkach. Możliwości prognostyczne malały w okresach bessy, normalnych i kryzysów. Oryginalność / wartość / implikacje / rekomendacje - Opisano, w jaki sposób można określić warunki rynkowe oraz wskazano, podczas których warunków rynkowych wzrastają lub maleją szanse na wyznaczenie skutecznych prognoz inwestycyjnych na polskiej giełdzie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono graficzne podejście do dekompozycji efektu APC w badaniach kohortowych z wykorzystaniem wielopoziomowego lub przyspieszonego wzdłużnego planu badań wzdłużnych. Celem artykułu jest przedstawienie i wizualizacja czystych efektów wieku, okresu i kohorty na podstawie symulowanych danych z przyrostem pięcioletnim dla każdego kolejnego wieku, okresu i kohorty. W analizie kohortowej na rzeczywistych danych wszystkie efekty są zwykle ze sobą powiązane. Analiza pokazuje podstawowe wzorce dwuwymiarowej dekompozycji APC (wiek w przekroju okresu, wiek w przekroju kohorty, kohorta w przekroju okresu, okres w przekroju wieku, kohorta w przekroju wieku, okres w przekroju kohorty) i ujawnia trajektorię krzywych dla każdego z czystych efektów. W analizie wykorzystano bibliotekę apc programu R. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Analysis of Influence of Russian Stock Market Onto Ukrainian Stock Market
75%
Chapter 16 presents an influence of the Russian stock market on the Ukrainian stock market. The spectral analysis has been used. It has been found that the markets under consideration are highly correlated. Fluctuations of the Russian market influence the Ukrainian market with a several days lag. (original abstract)
12
75%
Celem niniejszego artykułu jest próba scharakteryzowania zmienności kursów akcji spółek należących do WIG20 oraz samego indeksu WIG20, przy wykorzystaniu metod statystycznych. Kursy akcji badanych spółek ulegały w wybranym przedziale czasu głębokim wahaniom. Przeprowadzona analiza korelacji wskazuje na losowy charakter tych zmian. Analizując pozostałe wskaźniki zauważyć można powiązania branżowe firm, tj. kursy akcji spółek o podobnym profilu są ze sobą skorelowane. Zastosowana metoda degresywnej regresji krokowej pozwoliła na zbudowanie modelu prognozującego zmiany indeksu WIG20 z 70% pewnością. (abstrakt oryginalny)
Sztuczne sieci neuronowe mogą być stosowane do prognozowania kursów akcji na giełdzie, oceny wiarygodności kredytobiorców czy prognozowania kryzysów bankowych. W referacie omówiono zasady współpracy sieci neuronowych z algorytmami ewolucyjnymi oraz metodą wektorów wspierających. Ponadto, odniesiono się do pozostałych metod sztucznej inteligencji, które stosowane są w finansach. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano metodę wykorzystania sieci neuronowych typu perceptron wielowarstwowy do szacowania funkcji gęstości prawdopodobieństwa w procesie prognozowania szeregów czasowych. Przedstawiono podstawy teoretyczne oraz omówiono charakterystykę neuronowego modelu prognostycznego generującego rozkład prawdopodobieństwa prognozowanej zmiennej w finansowych szeregach czasowych. Następnie przeprowadzono badania funkcjonowania takiego modelu w zagadnieniu predykcji stóp zwrotu dla indeksu giełdowego WIG. Zastosowano dwie wersje modelu: dwanaście sieci perceptronowych z pojedynczym wyjściem każda, oraz jedna sieć z dwunastoma wyjściami. Dla trzech analizowanych przypadków testowych (kolejnych sesji giełdowych) otrzymano rozkłady prawdopodobieństwa w pewnym stopniu zbliżone do rozkładu empirycznego (uzyskanego dla danych służących do konstrukcji modelu), jednak ukazujące przewidywaną dla danej sesji tendencję zmiany indeksu oraz prezentujące specyficzną niepewność prognozy. (abstrakt oryginalny)
W publikacji dokonano oceny trafności prognoz konstruowanych na podstawie ośmiu postaci modelu GARCH oraz pięciu innych metod prognozowania zmienności na przykładzie indeksu WIG 20. W badaniu zastosowano zarówno symetryczne, jak również asymetryczne miary oceny dokładności prognoz. Uzyskane wyniki pokazały, jak niebezpieczny może być wybór najlepszej metody prognozowania zmienności na podstawie jednego arbitralnie wybranego kryterium. Wybór miar jakości prognoz powinien zależeć od celu, w jakim prognozy są konstruowane.
W artykule zawarto informacje odnośnie wyznaczania trendu w klasycznej analizie technicznej, wyznaczania trendu na podstawie linii regresji oraz podano przykład dla wybranych spółek Giełdy papierów Wartościowych w Warszawie.
Podstawowym, jeśli nie najważniejszym, elementem efektywnego funkcjonowania na rynku kapitałowym jest umiejętność trafnego przewidywania przyszłej sytuacji na tymże rynku. Naukowcy i praktycy rynku poszukiwali i wciąż poszukują sprawnych narzędzi (modeli) służących prognozowaniu kursów, stóp zwrotu, ryzyka, zmian tendencji itd. Każdy z proponowanych modeli służących prognozowaniu charakteryzuje się tym, że trafność prognoz dokonanych z jego wykorzystaniem nie jest w czasie stała. Przyczyn takiego zjawiska może być wiele. Jedną z najważniejszych jest występowanie twardych założeń, które nie zawsze w praktyce są spełnione. Innym powodem tego, że modele na rynku kapitałowym dezaktualizują się jest ich rozpowszechnianie, a tym samym dyskontowanie przez rynek ich skuteczności. W niniejszej pracy autorzy próbują skwantyfikować kolejną przyczynę powodującą błędy w ocenie przyszłej sytuacji na rynku kapitałowym. Zagadnienie wpływu entropii zmiennych rynku kapitałowego na efektywność prognoz jest zagadnieniem nowym, umożliwiającym szersze spojrzenie na kształtowanie się prawidłowości w obrocie giełdowym. (fragment tekstu)
Funkcjonowanie funduszy inwestycyjnych na polskim rynku ma krótką historię. Początki ich działalności sięgają lat 90. XX w., czyli okresu przemian w systemie gospodarczym. W tym czasie Polska dołączyła do państw o systemie rynkowym. Z perspektywy funkcjonowania rynku funduszy inwestycyjnych istotnym wydarzeniem było powstanie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w 1991 r. Rozpoczęcie funkcjonowania GPW doprowadziło do zbudowania rynku kapitałowego jako sektora rynku w Polsce. Następne 25 lat było okresem intensywnego rozwoju, a także wzrastającego zainteresowania funduszami inwestycyjnymi oraz ich ekspansji. Obecnie liczne towarzystwa inwestycyjne oferują klientom możliwość uzyskania wysokich stóp zwrotu przy inwestycji w wybrany fundusz. W tych propozycjach często pomijany jest ważny element procesu inwestycyjnego, jakim jest ryzyko. Tylko niektórzy inwestorzy są świadomi ryzyka inwestowania w fundusze i posiadają wiedzę na temat jego pomiaru i interpretacji wyników, co stanowi istotną część podejmowania świadomych decyzji inwestycyjnych. Poprzez dokonanie pomiarów oraz niezbędnych obliczeń inwestor zyskuje wiedzę na temat funduszu, w który chce zainwestować. Celem niniejszego rozdziału jest ocena dochodowości i ryzyka funduszy inwestycyjnych, czyli prognoza przyszłej wartości funduszu, wyznaczenie minimalnej i maksymalnej wartości inwestowanego kapitału oraz znalezienie najbardziej i najmniej efektywnego funduszu. Do przeprowadzenia wskazanych obliczeń wykorzystany został geometryczny ruch Browna. (fragment tekstu)
19
Content available remote How to Increase Accuracy of Volatility Forecasts Based on GARCH Models
63%
There is a large literature on volatility forecasting (see Poon and Granger, 2003), but nevertheless it is difficult to extract a coherent set of prescriptions concerning the most appropriate empirical procedure for tackling this issue. The results of empirical analyses are unclear and often even contradictory. Various conditional variance specifications within the parametric GARCH class of models were proposed in the literature, but there is no consensus on the relative quality of out-of-sample forecasts of those formulations. Analyses with GARCH models for the Polish stock market were performed among others by Piontek (2003), Doman and Doman (2004), Fiszeder (2004a, 2004b, 2005), Osiewalski, Pajor and Pipień (2004) and Pipień (2006). Only in the investigations of Doman and Doman and Fiszeder were intraday data used for evaluation of forecasts quality. In this paper a significantly wider class of GARCH models, especially models extended with additional information, was used and the research period was wider, which could significantly influence results. The main purpose of this study is to compare a performance of the different specifications of GARCH models for predicting volatility. Additional information used in construction of the GARCH model or in estimation of its parameters does not always lead to an increase in accuracy of volatility forecasts. The plan for the rest of the paper is as follows. Section 2 outlines the competing methods used in the analysis and the measures used to assess the performance of the candidate models. In section 3 accuracy of volatility forecasts for WIG20 index was analysed and section 4 concludes. (fragment of text)
Modele wieloczynnikowe mogą być wykorzystywane do opisywania stóp zwrotu z instrumentów finansowych. Istnieją trzy główne grupy modeli czynnikowych: fundamentalne, makroekonomiczne i statystyczne modele czynnikowe. W statystycznych modelach czynnikowych zmienne objaśniające nie są bezpośrednio obserwowane, dlatego budowa modelu przebiega w dwóch etapach. W artykule przedstawiono budowę statystycznego modelu czynnikowego dla podzbiorów akcji notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.