Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prognozowanie rozwoju transportu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu było przygotowanie prognozy dla transportu towarowego w Polsce od września 2010 r. do marca 2011 r. W tym celu wykorzystano dwie metody: wygładzanie wykładnicze oraz metodologię ARIMA. Wyniki prognoz otrzymanych obiema metodami zachowują podobne tendencje. Do tych wyników jednak należy podchodzić z dużą ostrożnością. Prognozowanie jest obciążone błędami natury obiektywnej, jak i subiektywnej. Otrzymane prognozy mogą jednak stanowić źródło informacji dla podejmujących decyzje w obrębie rynku transportu towarowego. Przeprowadzone badania mogą dostarczyć również informacji dotyczących słabych i mocnych stron badanego rynku.
Na obszarze województwa pomorskiego stosowane są różne narzędzia prognozowania i analiz transportowych, które mogą być zasilane, kalibrowane i aktualizowane danymi, które będą zbierane i gromadzone w systemie TRISTAR. Katedra Inżynierii Drogowej Politechniki Gdańskiej wyszła z inicjatywą opracowania i wdrożenia zintegrowanego, hierarchicznego systemu prognoz i analiz transportowych MST (Wielopoziomowy Model Systemów Transportowych). Kluczowym elementem takiego modelu będzie możliwość pozyskiwania i wykorzystywania danych z systemu TRISTAR. (abstrakt oryginalny)
Wskaźnik nasycenia samochodami osobowymi (NSO) jest wyrażany liczbą samochodów osobowych przypadających na 1 tys. mieszkańców. Wskaźnik ten jest ważną miarą rozwoju transportu drogowego i rozwoju cywilizacyjnego społeczeństw. Celem artykułu jest przedstawienie prognozy wskaźnika NSO w Polsce do roku 2025 oraz zasygnalizowanie skutków globalnego rozwoju transportu drogowego na środowisko naturalne i zdrowie człowieka. Prognozy dokonano na podstawie kryterium porównawczego z krajami o dominujących wskaźnikach NSO. W opracowaniu wykorzystano dane zawarte w rocznikach GUS. Metoda badawcza oparta jest na paradygmacie ewolucyjnego rozwoju motoryzacji. (fragment tekstu)
W artykule analizie poddano miesięczne dane GUS o przewozach pasażerów transportem lotniczym przez polskich przewoźników w latach 1992-2005. Do ich opisu zaproponowano cztery alternatywne modele: wahań sezonowych ze zmiennymi zerojedynkowymi, autoregresyjny model wahań sezonowych, sezonowy model ARIMA oraz wygładzania wykładniczego Wintersa. Przeprowadzono badanie adekwatności tych modeli oraz porównano je ze względu na wartość prognostyczną. Pracę kończy przedstawiona prognoza na pierwsze półrocze 2006 r., którą poddano weryfikacji. (abstrakt oryginalny)
This paper includes the forecasts of the volume of transport performance (in tonne-kilometres) of Polish international truck transport up to 2030.(original abstract)
W transporcie podobnie jak w innych działach gospodarki występuje zagadnienie popytu i podaży. Oba z nich obejmują zarówno infrastrukturę jak i środki transportu. Niewątpliwie uzasadniona jest w tym zakresie równowaga, a przynajmniej jej znamiona. Decyzje dotyczące zmian w infrastrukturze przenoszą się w skutkach na wiele lat i w licznych przypadkach pozostają nieodwracalne także w odniesieniu do środowiska naturalnego. Uzasadnionym jest uzyskiwanie rzetelnych informacji o preferencjach mieszkańców względem formy i sposobu przemieszczania. Odnotowywany spadek w podróżach transportem zbiorowym mieszkańców w poszczególnych gałęziach powinien wywoływać u decydentów refleksję. Sygnałem wysyłanym przez społeczeństwo pozostaje wzrost wskaźnika zmotoryzowania, a tym samym i ujawniane preferencje przemieszczających się. Preferencje te obejmują w szczególności indywidualność podróży, bezpośrednie dotarcie do celu, szybkość i komfort przemieszczania. Istotny jest także wizerunek osoby (osób) przemieszczających się z wykorzystaniem środków transportu indywidualnego. Instytucjonalny rozwój gałęzi transportu z przeznaczeniem ich do zaspakajania potrzeb mieszkańców doprowadza do coraz to głębszych sprzeczności. Podmioty zarządzające infrastrukturą w niedalekiej przyszłości dotknie zapewne brak płynności finansowej z coraz częściej występującym w rożnych formach subsydiowaniem nie tylko poszczególnych inwestycji, ale również działań utrzymaniowych stanu bieżącego. Łączyć się to będzie również z zanikiem unijnego współfinansowania inwestycji infrastrukturalnych w transporcie. W działaniach administracji państwowej od lat widoczny jest element preferencji komunikacyjnej oraz oddziaływania restrykcyjnego na indywidualnie podróżujących z wykorzystaniem własnego środka transportu. Artykuł jest sygnałem wywołującym potrzebę pochylenia się nad problemem. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie prognozy rozwoju logistyki regionalnej w województwie świętokrzyskim w oparciu o symulację komputerową przy zastosowaniu podejścia opartego na dynamice systemów (SD) J. Forrester'a. Zastosowane metodologii SD do postawionego zadania obejmuje opracowaniu modelu w środowisku oprogramowania Vensim PLP i przeprowadzenie symulacji. W artykule przedstawiono możliwości i wyzwania związane z wyciąganiem wniosków dotyczących polityki regionalnej w oparciu o modelowanie dynamiki systemu. (abstrakt oryginalny)
Pod koniec roku 2004 najwięksi producenci samolotów komunikacyjnych opublikowali swoje długoterminowe prognozy rozwoju transportu lotniczego. Analitycy Airbusa i Boeinga opracowujący prognozy przyjęli założenie corocznego, równomiernego, kilkuprocentowego wzrostu przewozów lotnicznych. Efektem byłaby długoletnia stabilizacja zarówno u przewoźników, jak i u producentów samolotów. Wziąść jednak trzeba pod uwagę dużą wrażliwość rynku lotniczego i nieprzewidywalność wydarzeń, jakie mogą wpłynąć na ten rynek (konflikty zbrojne, epidemie chorób, itp.).
Według prognoz, w roku 2004 będą kontynuowane przemiany, które za kilka lat przesądzą o kształcie transportu kolejowego w Polsce. Nie wszyscy świadomi są faktu, iż już w stanie wojennym załamał się wzrost przewozów towarowych i pasażerskich w kraju, co dodatkowo - po wielu latach transformacji zdecydowało o zmniejszeniu rozmiaru PKP. Obecnie największym problemem PKP SA jest zapaść kolei regionalnych oraz zniszczenie infrastruktury.
Artykuł zawiera omówienie raportu Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) dotyczącego przewozów pasażerskich w transeuropejskich korytarzach transportowych przebiegających przez osiem wybranych krajów Europy Środkowowschodniej. Badań dokonano opierając się na danych statystycznych, częściowo zaś na prognozach i obliczeniach szacunkowych.
Transport morski jest niekwestionowanym czynnikiem dynamizującym nie tylko rozwój innych gałęzi transportu, ale i całej gospodarki narodowej, aktywizuje bowiem zaplecze krajowe portów morskich do produkcji eksportowej, przetwarzania surowców importowanych drogą morską oraz tranzytu pasażerów i ładunków przez terytorium państwa. W obecnych realiach polskiej gospodarki, znajdujących się w strukturach UE, konieczne jest podejmowanie działań mających na celu stworzenie korzystnych warunków prawnych, ekonomicznych i organizacyjnych dla potencjalnych inwestorów krajowych i zagranicznych, zainteresowanych obsługą całego rynku Europy Środkowej i Wschodniej, opartą na infrastrukturze polskich portów morskich.
Artykuł dotyczy możliwości wykorzystania metod prognozowania opartych na analizie szeregów czasowych do określania wielkości obrotów w portach morskich w przyszłości. Na wstępie dokonano przeglądu metod prognozowania, mających zastosowanie w predykcji wielkości obrotów w portach morskich. Następnie dokonano stosownych obliczeń i przedstawiono wyniki prognozowania obrotów w przyszłości na podstawie różnych metod prognozowania opartych na analizie szeregów czasowych, wykorzystując dane historyczne dotyczące wielkości zrealizowanych obrotów w przeszłości.(abstrakt oryginalny)
Według prognoz wzrost przewozów ładunków morzem oraz zmiany w ich strukturze rodzajowej wynikać będą z przewidywanego rozwoju gospodarki światowej, w tym szczególnie z szybkiego tempa wzrostu obrotów w międzynarodowej wymianie handlowej. W prognozowanym okresie postępować będzie kontynuacja nowoczesnych struktur technologicznych i wdrażanie aktualnych innowacji technicznych w systemach transportowych.
Panuje zgodna opinia w Polsce, iż transport kombinowany przyczynić się może w istotny sposób do rozwiązania obecnych i przyszłych problemów transportowych kraju. W zależności od przebiegu procesu wdrażania instrumentów promujących ten rodzaj transportu oraz od możliwości budżetowych przygotowano dwa warianty; optymistyczny i realny.
Badania rozwoju koniunktur mają szczególne znaczenie dla rozwoju wielkich rynków, do których w sferze transportu należą rynki przewozów morskich, lotniczych oraz przemieszczeń paliw płynnych. Celem badań koniunktury jest ujawnienie kierunków rozwoju i dynamiki ich przeobrażeń, porównanie ze stanami w okresach poprzednich oraz określenie najbardziej przybliżonej wizji ich przyszłości.
Zespół analityków firmy Boeing corocznie przygotowuje długoterminową prognozę światowego transportu lotniczego i rynku samolotów komunikacyjnych (Current Market Outlook). Najnowsza edycja takiego raportu zaprezentowana została 12 lipca 2006 r. w Londynie. W dokumencie m.in. przewidywane jest długotrwałe zapotrzebowanie na nowoczesne samoloty w nadchodzących 20 latach. Analitycy Boeinga prognozują, iż średnioroczny wzrost gospodarczy na świecie w najbliższych dwóch dekadach będzie wynosił 3,1%, co ma wygenerować roczne przyrosty lotniczych przewozów pasażerskich o 4,9% i towarowych o 6,1%.
Liczone wartościowo, obroty polskiego handlu zagranicznego w latach 1990-2003 zwiększyły się ponad dziewięć razy, do 122 mld USD. W tym samym okresie przeładunki w naszych portach morskich w ujęciu tonażowym - zmalały o 16 procent A potrzeby importowe i eksportowe polskiej gospodarki są na tyle duże, iż teoretycznie mogłyby zapewnić dynamiczny rozwój naszym portom. Brak jest jednak dobrego pomysłu na sanację polskiego transportu morskiego.
W japońskim raporcie o PKP pojawiła się informacja, iż w kraju nadal jest przerost linii kolejowych. Tymczasem do tej problematyki powinno podchodzić się dużo ostrożniej wobec kilkunastu lat bezprecedensowej dewastacji infrastruktury, gdzie nakłady inwestycyjne nie pokrywały potrzeb w zakresie nawet prostego jej odtworzenia. Niezbędne są bardziej wnikliwe studia nad tą gałęzią transportu, wyznaczające kierunki rozwoju kolei do 2020 r., uwzględniające także etapy pośrednie.
Ważnym elementem procedury decyzyjnej w zakresie rozwoju infrastruktury transportu jest przewidywanie efektów każdego z obiecujących wariantów inwestycyjnych. Rzetelna realizacja tego kroku jest warunkiem dokonania wiarygodnej oceny planowanego przedsięwzięcia infrastrukturalnego. Do przewidywania konsekwencji rozwoju infrastruktury transportu najczęściej używa się modeli, co zilustrowano w niniejszym materiale.
Transport is considered one of the basic aspects of the movement of people, raw materials as well as goods from the place of origin to the destination. Moreover, in the wider sense, transport includes economic bodies that aim to achieve goals similar to those of businesses that produce a wide range of goods required by customers. Hence, the efficient operations of basic branches of the transportation system determine the entire national economy. Furthermore, transport is considered a basic factor of development, both on the macro- and microeconomic scales. The aim of the paper is to attempt the assessment of the road transport in Poland as an important element of macro logistics. Furthermore, one of the aims of the investigation was the explanation of its influence on the level of economic development in Poland. As the source of information, the research used the data drawn from the Central Statistical Office of Poland. The main methods implemented in this study were both classic and order synthetic measure construction. Further, these measures were used in econometric models as well as for the prediction of their values. The main result of the analysis indicates that the development level of the widely considered infrastructure is strictly correlated with the socio-economic development of particular voivodships. The study on the level of road transport development can lead to a better understanding of the socio-economic development of particular areas of Poland as well as the more efficient use of the support funds. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.