Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Program EQUAL
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule przedstawiono Inicjatywę Wspólnotową EQUAL. Porównano projekty Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL) z Partnerstwem w EQUAL, a także omówiono wymagania EQUAL względem potencjalnych Partnerstw na rzecz Rozwoju.
Korzystając z doświadczeń kilkunastomiesięcznej pracy przy realizacji projektu Equal "System przeciwdziałania powstawaniu bezrobocia na terenach słabo zurbanizowanych", po wizytach w kilkudziesięciu podmiotach mających swą siedzibę na terytorium województwa podkarpackiego, autorzy postarają się przedstawić wykorzystanie wybranych narzędzi marketingu w przedsiębiorstwach. Niniejsze opracowanie oprócz celu poznawczego prezentującego doświadczenia płynącego z rzeczywistości gospodarczej, ma również przed sobą cel edukacyjny. Przedstawione w nim treści mogą posłużyć jako materiał podnoszący wiedzę i kwalifikacje czytelników, którzy być może nie mieli okazji zetknąć się wcześniej z omawianą tematyką. Biorąc pod uwagę fakt, iż z narzędzia, w którym znaleźć ma się opracowanie, korzystać mają również przedsiębiorcy realizacja tego drugiego celu wydaje się być również zasadna.(fragment tekstu)
Celem nadrzędnym prowadzonej w ramach projektu "System przeciwdziałania powstawaniu bezrobocia na terenach słabo zurbanizowanych" działalności szkoleniowej w województwie lubelskim było objęcie szkoleniami stacjonarnymi jak największej ilości przedsiębiorstw, przedstawicieli kadry zarządzającej oraz pracowników - beneficjentów ostatecznych projektu. Przyjęte założenie wynikało z konieczności realizacji tzw. "rezultatów twardych" projektu, ale przede wszystkim stanowiło próbę sprostania rzeczywistym potrzebom zgłaszanym przez beneficjentów w trakcie bieżących kontaktów ze strukturami zaangażowanymi w organizację i przeprowadzenie całości procesu szkoleniowego. Dla realizatorów szkoleń w woj. lubelskim myślą przewodnią ich działalności stało się stwierdzenie, iż to przedsiębiorcy i ich pracownicy - jako osoby najbardziej kompetentne - wyznaczają tematykę niezbędnych dla nich szkoleń. Za zadania własne w tym zakresie uznano głównie: pomoc we właściwym rozpoznaniu potrzeb szkoleniowych i skuteczną rekrutację grup szkoleniowych oraz zapewnienie odpowiednich standardów procesu szkoleniowego.(fragment tekstu)
Jedną z podstawowych zasad wdrażania Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL jest zasada mainstreamingu. Najkrócej można ją zdefiniować jako włączanie rezultatów programu do głównego nurtu polityki. Wyróżnia się dwa rodzaje mainstreamingu: horyzontalny (swoim działaniem obejmuje organizacje lub instytucje działające w podobnych obszarach i pracujące nad rozwiązaniem podobnych problemów; proces ten zachodzić wówczas może wśród Partnerstw na Rzecz Rozwoju działających w obszarze jednego zakresu tematycznego lub partnerów lokalnych posiadających zbieżne interesy) i wertykalny (zachodzi w płaszczyźnie pionowej i realizuje zasadę inicjatyw oddolnych, które poprzez odpowiednio przyjętą strategię działania zmierzają do wykorzystania doświadczeń nabytych podczas realizacji programu i wpływają na kształtowanie polityki krajowej). W artykule na przykładzie Wielkiej Brytanii, Danii, Francji i Niemiec przedstawiono różne warianty organizacyjne sieci tematycznych na poziomie krajowym w zależności od przyjętych przez państwa priorytetów.
Partnerstwo w EQUAL to grupa od kilku do kilkudziesięciu różnych instytucji i organizacji, które łączą wspólne cele i zasoby dla wzmocnienia w walce z dyskryminacją i nierównością na rynku pracy. To przedstawiciele różnych środowisk, kultur organizacyjnych, różnych interesów. W artykule przedstawiono działanie tego Partnerstwa w praktyce.
W artykule przypomniano podstawowe informacje dotyczące programów operacyjnych Europejskiego Funduszu Społecznego. Główny akcent położono na sposoby wykorzystania koncepcji partnerstwa oraz warunki jego tworzenia. Szczególne miejsce poświęcono zasadom Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL, dla której partnerstwo jest podstawą wdrażania.
W celu przeprowadzenia zajęć szkoleniowych przez Biuro Wsparcia Beneficjentów projektu przy Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu, w ramach projektu EQUAL z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi i kształtowania kompetencji zawodowych pracowników, wykorzystano formę warsztatową zajęć z zastosowaniem zabaw interakcyjnych. W odróżnieniu od konwencjonalnych metod nauczania zabawy te angażują uczestnika nie tylko w zakresie zrozumienia omawianego zagadnienia, lecz również włączają jego aktywne uczestnictwo, pozwalając wzbogacać wiedzę poprzez zdobywanie doświadczenia przy rozwiązywaniu konkretnych zadań. Ponadto dają możliwość zaobserwowania przebiegających procesów komunikacyjnych i emocjonalnych u siebie oraz w kontekście grupy, sprawdzenia swoich predyspozycji, umiejętności oraz potrzeb.[...] Z przeprowadzanych badań ewaluacyjnych wynika, że warsztatowa forma zajęć zdecydowanie trafia do uczestników, którzy wśród jej atutów podkreślają przede wszystkim aktywność udziału, kreatywność, swobodną atmosferę, energiczne tempo pracy oraz łączenie zagadnień teoretycznych z zadaniami praktycznymi oraz z doświadczeniem zawodowym.(fragment tekstu)
Zarządzanie działalnością szkoleniową, w szczególności kiedy mamy do czynienia z projektem o kilkumilionowym budżecie, wymaga w określonym stopniu wsparcia informatycznego. Oprócz aplikacji użytkowych wykorzystywanych przede wszystkim do prac biurowych najczęściej wykorzystywanym programem jest MS Project. Rzadkością są konkretne rozwiązania softwarowe dedykowane dla określonej działalności. W niniejszym artykule zostanie krótko omówiona architektura podsystemu utworzonego dla sprawnej koordynacji działalności szkoleniowej realizowanej w projekcie finansowanym ze środków unijnych w ramach programów EFS i EQUAL. (fragment tekstu)
Działalność szkoleniowa, obok działalności analityczno-badawczej, doradczej i misji gospodarczych, według założeń projektowych pełniła rolę wsparcia dla beneficjentów. Według pomysłodawców projektu wsparcie szkoleniowe wynikać miało z wcześniej dokonanej analizy ekonomiczno finansowej przedsiębiorstwa. Jeżeli wyniki tej analizy wskazywały na potrzebę przeszkolenia części pracowników, a brak określonej wiedzy, umiejętności, kompetencji powodował pogłębianie się problemów firmy (ekonomicznych, organizacyjnych, rynkowych) - w szczególności mógł prowadzić do zwolnień i poszukiwań nowych pracowników - doradca projektowy opiekujący się firmą sugerował skorzystanie ze wsparcia szkoleniowego. Innymi słowy realizatorzy projektu nie wymuszali szkoleń na beneficjentach, starali się natomiast kreować świadomość analizy potrzeb szkoleniowych. (fragment tekstu)
10
63%
W latach 2006-2008 w Rybniku realizowano projekt pt. "Odziedzicz pracę", finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL, mający na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz szeroko rozumiany rozwój lokalny. Dlatego też warto przyjrzeć się szerzej działaniom tego projektu. [...] W wyniku przygotowań do projektu określono jego cele, które dotyczyły trzech płaszczyzn: 1) przeciwdziałania dziedziczeniu bezrobocia w rodzinach w regionie Rybnika dotkniętych długotrwałym bezrobociem; 2) budowy platformy współpracy instytucji zajmujących się aktywizacją społeczną, integracją zawodową oraz rozwiązywaniem problemów społecznych oraz 3) aktywizowania społeczności lokalnych. (fragment tekstu)
Małopolska dysponuje dużym - i zapewne największym w kraju - potencjałem tradycyjnych i nowych form ekonomii społecznej, które od czasu międzynarodowej konferencji Ekonomia Społeczna, Kraków 2004 nabrały dynamiki, a ich prace znalazły zwieńczenie w działalności małopolskich partnerstw programu EQUAL. [...] Powszechnie przywoływanym przykładem paktu regio-nalnego, stanowiącym odniesienie i wzór dla małopolskiej inicjatywy, jest Andaluzyjski Pakt dla Ekonomii Społecznej [2002]. [...] Od początku 2007 roku przedstawiciele zainteresowanych małopolskich organizacji spotykali się regularnie w celu wypracowania koncepcji takiego porozumienia. W prowadzonych dyskusjach przyjęli oni ustalenia dotyczące formowania regionalnego porozumienia na rzecz ekonomii społecznej. [...] Organizacje te w trybie uzgodnień zaproponowały, że porozumienie będzie nosić nazwę Małopolski Pakt na Rzecz Ekonomii Społecznej i będzie otwarte dla wszystkich organizacji, instytucji, firm i inicjatyw, które są gotowe i przygotowane, aby wspólnie z innymi podmiotami działać na rzecz ekonomii społecznej w Małopolsce. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł porusza problematykę dyskryminacji i nierówności na rynku pracy Unii Europejskiej. Działania Wspólnoty w tym zakresie wpisują się w ramy polityki zatrudnienia Unii. Najważniejszą rolę na tym obszarze odgrywają przedsięwzięcia wspierane przez Europejski Fundusz Społeczny. Istotne znaczenie mają również działania podejmowane w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. (abstrakt oryginalny)
Projekty realizowane w ramach programu Equal w założeniu mają łączyć innowacyjność na poziomie krajowym z ponadnarodową współpracą i wymianą dobrych praktyk. W rezultacie współpraca na poziomie międzynarodowym jest koniecznym warunkiem skutecznej realizacji projektów na poziomie krajowym. Współpraca międzynarodowa polega m.in. na poszukiwaniu kolejnych rozwiązań innowacyjnych oraz ukierunkowanym upowszechnianiu osiągniętych rezultatów. Oznacza to nabywanie nowej wiedzy przez partnerów zaangażowanych w działania na poziomie międzynarodowym poprzez uczenie się, przekazywanie know-how (wiedzy i doświadczenia) oraz przykładów dobrych praktyk. Dodatkowo, współpraca ponadnarodowa może również prowadzić do: równoległego rozwijania, testowania i weryfikowania opracowywanych rozwiązań w więcej niż jednym regionie Europy, dostosowywania oraz wdrażania nowych rozwiązań w innych warunkach społecznych, kulturowych, czy ekonomicznych oraz wspólnego tworzenia usług i produktów możliwych do uzyskania jedynie dzięki połączeniu zasobów partnerów z różnych krajów. Do innych korzyści ze współpracy międzynarodowej zaliczyć należy m.in. nawiązywanie kontaktów w innych krajach, podejmowanie długofalowej współpracy w innych obszarach z partnerami zagranicznymi (nawet po zakończeniu programu Equal), dostęp do międzynarodowych doświadczeń i informacji z innych dziedzin, wykorzystanie zagranicznych doświadczeń w celu opracowywania nowych produktów i usług. W efekcie współpraca ponadnarodowa ma zapewnić wartość dodaną na poziomie państw członkowskich i na poziomie europejskim. Partnerstwo Ponadnarodowe Pent@point (PP) zostało powołane przez pięć zagranicznych partnerstw: z Polski, Hiszpanii, Finlandii, Czech i Niemiec realizujących projekty w ramach programu Equal.(fragment tekstu)
14
Content available remote System przeciwdziałania powstawaniu bezrobocia na terenach słabo zurbanizowanych
63%
W ramach Inicjatywy Wspólnotowej Unii Europejskiej EQUAL - pod nazwą "System przeciwdziałania powstawaniu bezrobocia na terenach słabo zurbanizowanych" aplikowany jest projekt, którego zasięg obejmuje województwa: lubelskie i podkarpackie. Jego głównymi celami jest pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) oraz ich właścicielom (menedżerom, zatrudnionym pracownikom) w rozwoju działalności, w tym zwłaszcza w przezwyciężaniu zagrożeń gospodarczych, pomoc w budowaniu strategii oraz w rozwiązywaniu problemów prawnych, ekonomicznych i technicznych. Cele te będą realizowane m.in. poprzez zbudowanie i wdrażanie w przedsiębiorstwach systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniu upadłością i innych zagrożeniach gospodarczych, zapewnienie MŚP wsparcia doradczego i szkoleniowego, a także ułatwianie nawiązania oraz utrzymywania kontaktów krajowych i międzynarodowych.(fragment tekstu)
Artykuł dotyczy zjawiska powstawania przedsiębiorstw społecznych w Polsce w ramach inicjatywy wspólnotowej EQUAL. Przedstawiono przykłady projektów tej inicjatywy realizowanych na obszarach wiejskich. Podjęto także próbę krytycznej analizy projektów EQUAL pod kątem zapewnienia trwałego rozwoju lokalnego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja problematyki przedsiębiorstwa społecznego jako kategorii podmiotu ekonomii społecznej. Przykładem przedsiębiorstwa społecznego analizowanym w artykule jest Centrum Zatrudnienia - przedsiębiorstwo społeczne, które powstało przy wsparciu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL i wykorzystuje w swojej działalności elastyczne formy zatrudnienia. Misją programu EQUAL jest inicjowanie i wsparcie rozwoju w Polsce ekonomii społecznej. Grupą docelową projektów są osoby, które nie są dość mobilne na rynku pracy i są narażone na ryzyko długotrwałego bezrobocia. W aspekcie praktycznym w artykule analizuje się na przykładzie Centrum Zatrudnienia model koncepcji ekonomicznej przedsiębiorstwa społecznego. Przedsiębiorstwo tego rodzaju nie jest nastawione na zysk, ale pomimo celów społecznych, jakie realizuje, musi konkurować na rynku i stosować komercyjne reguły działania. Jego działalność powinna zatem opierać się na biznesplanie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie niektórych aspektów europejskiej polityki innowacji. Proces integracji Polski z Unią Europejską wywołuje potrzebę szybkiej adaptacji polskich przedsiębiorstw do wzrostu konkurencyjności. Dotyczy to szczególnie mikroprzedsiębiorsw. Artykuł przedstawia różne aspekty innowacji jako ważnego czynnika konkurencyjności biznesu. Stymulowanie nowych form innowacji poprzez wykorzystanie technologii informatycznych jest głównym celem projektu EQUAL. (streszcz. oryg.)
Jednym z najważniejszych atrybutów Unii Europejskiej, której pełnoprawnym członkiem Polska stała się 1 maja, jest wspólny rynek. Jego zasadą jest równe traktowanie wszystkich działających na nim podmiotów. Aby umożliwić ten proces, utworzono fundusze, skierowane do tych sektorów gospodarki i regionów, które bez pomocy finansowej nie są w stanie dorównać do średniego poziomu ekonomicznego w UE.
Praca przedstawia problematykę oceny jakości e-usług z uwzględnieniem specyfiki usług bankowości elektronicznej. Większość istniejących metod dedykowanych ocenie jakości usług nie uwzględnia specyficznych wymiarów jakości usług świadczonych w środowisku Internetu. Z tego względu określenie czynników determinujących satysfakcję e-konsumentów oraz specyficznego modelu pomiaru jakości e-usług nastręcza wielu problemów metodologicznych. Celem pracy jest analiza zagadnienia oceny jakości e-usług oraz określenie kryteriów służących ocenie satysfakcji konsumentów korzystających z usług bankowości elektronicznej. Dokonano przeglądu kryteriów i metod oceny jakości e-usług oraz jakości serwisów internetowych. Zaproponowane zostały również kryteria oceny ich jakości na przykładzie bankowości elektronicznej. Na podstawie badania ankietowego wskazano czynniki mające istotny wpływ na satysfakcję konsumentów korzystających z bankowości elektronicznej oraz dokonywaną przez nich ocenę różnych wymiarów jakości e-usługi.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.