Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Program INTERREG III
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł omawia wybrane narzędzia polityki spójności stymulujące współpracę między miastami. Analizowane są programy z okresu 2004-2006: INTERRREG oraz URBACT. W przypadku programów INTERREG analiza dotyczy największych polskich miast (31 najludniejszych miast oraz konurbacja śląska i Trójmiasto), natomiast w przypadku URBACT wszystkich miast, które były beneficjentami programu. Efekty projektów tego typu mają z reguły miękki charakter, polegający na transferze dobrych praktyk, budowaniu potencjału instytucjonalnego oraz kapitału ludzkiego. W tym zakresie efekty badanych projektów należy oceniać jako co najmniej zadowalające, choć liczba i skala zrealizowanych przedsięwzięć nie pozwala na wystąpienie wyraźnych i mierzalnych efektów w skali całego kraju.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy była analiza znaczenia granic i typów pograniczy dla kształtowania współpracy przygranicznej. Uwzględniono prawie 600 projektów z siedmiu programów współpracy realizowanych w ramach Interreg III A w Polsce w latach 2004-2006. Autorzy starali się odpowiedzieć na pytania, czym różni się współpraca w przypadku poszczególnych granic i z czego wynikają dostrzeżone odmienności. Jakkolwiek z formalnego punktu widzenia programy Interreg III A realizowano w całym kraju w niemal taki sam sposób, to badanie wykazało zróżnicowanie rzeczywistego wymiaru współpracy. Na efektywność realizowanych przedsięwzięć wpływały przede wszystkim rodzaj granicy, kraj, z którym podejmowano współdziałanie, a także uwarunkowania lokalne tworzące tzw. czynnik integrujący. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Toward Improved Policy Making for Effective Support of SMEs
100%
The article traces and highlights outcomes of the "Interregional Entrepreneurial Teams (E teams)" project, co-ordinated by The Karol Adamiecki University of Economics in Katowice, Poland. It says that the main ambition of the project activities was to improve policy making for better support to small and medium seize enterprises (SMEs). It notes that this project, being still in progress, is part-funded by the European Union under the Community Initiative Programme INTERREG IIIC East Zone. Furthermore, the aim of this article is to present both the conceptual and the empirical findings produced under project proceedings. (original abstract)
Jednym z najważniejszych atrybutów Unii Europejskiej, której pełnoprawnym członkiem Polska stała się 1 maja, jest wspólny rynek. Jego zasadą jest równe traktowanie wszystkich działających na nim podmiotów. Aby umożliwić ten proces, utworzono fundusze, skierowane do tych sektorów gospodarki i regionów, które bez pomocy finansowej nie są w stanie dorównać do średniego poziomu ekonomicznego w UE.
W przypadku PIW INTERREG III A SN-PL mamy do czynienia z bardzo ciekawą sytuacją, ponieważ na obszarze wsparcia Saksonii funkcjonuje jeszcze jeden program interregowski skierowany na współpracę Saksonii z Republiką Czeską. Ma to również wpływ na działania public relations, które koordynowane przez Wspólny Sekretariat Techniczny są adresowane do odbiorców w trzech sąsiadujących ze sobą krajach: w Polsce (województwo dolnośląskie: podregion jeleniogórsko-wałbrzyski), w Niemczech (Saksonia: Nieder- schlesischer Oberlausitzkreis, Kreisfreie Stadt Görlitz, Landkreis Löbau-Zittau, Landkreis Kamenz, Kreisfreie Stadt Hoyerswerda i Landkreis Bautzen) oraz w Czechach (kraje: Libereckÿ kraj, Karlovarskÿ kraj, Usteckÿ kraj). Trój- narodowa płaszczyzna do prowadzenia działań informacyjno-promocyjnych jest bardzo atrakcyjna, ale powoduje wiele wyzwań. Jednocześnie pozwala na zastosowanie ciekawej, trójjęzycznej formuły i wspólnych rozwiązań dla obu programów: saksońsko-polskiego oraz saksońsko-czeskiego, np. wspólne logo, wspólna strona internetowa. Przepisy prawne UE stanowią, że państwo członkowskie jest zobowiązane do prowadzenia działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących pomocy udzielanej z funduszy strukturalnych. W ramach wdrażania PIW INTERREG III A SN-PL Wspólna Instytucja Zarządzająca jest odpowiedzialna - w ścisłej współpracy z instytucjami narodowymi - za przestrzeganie zobowiązań wynikających z powyższych rozporządzeń. Instytucje narodowe odpowiedzialne za dany narodowy obszar wsparcia, jednostki zarządzające środkami INTERREG III A i instytucje uczestniczące w obsłudze projektów podejmują w tym celu stosowne działania administracyjne tak, aby zagwarantować skuteczne wdrażanie tych przepisów i zapewnić odpowiednią współpracę z Komisją Europejską. (fragment tekstu)
Wraz z pogłębianiem się procesów integracyjnych wzrosła w krajach Unii rola polityki strukturalnej. Polityka ta stanowi, obok zapewnienia w pełni jednolitego rynku oraz zbudowania unii gospodarczej i walutowej, jeden z głównych filarów rozwoju ekonomicznego Unii Europejskiej. Dokument Agenda 2000 zawiera projekt reformy wspólnej polityki rolnej wykorzystania Funduszy Strukturalnych w latach 2000-2006. Artykuł omawia trzy programy regionalne realizowane w latach 2000-2006: INTERREG III (obejmuje współpracę transgraniczną, współpracę transnarodową i współpracę międzyregionalną), LEADER+ (wspieranie rozwiązywania problemów obszarów wiejskich), EQUAL (stawia sobie za cel wspieranie transnarodowej współpracy służącej promowaniu nowych metod zwalczania wszelkich form dyskryminacji i nierównego dostępu do rynku pracy).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.