Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Program LEADER+
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule zanalizowano wpływ działań partnerstw terytorialnych (lokalnych grup działania – LGD), realizujących działania dofinansowane w ramach Programu Pilotażowego LEADER+ (PPL+) na aktywność ekonomiczną i społeczną mieszkańców. Porównanie wybranych wskaźników statystycznych w gminach objętych i nieobjętych działaniami LGD w latach 2003–2007 wskazuje na pozytywny wpływ LGD na niektóre przejawy aktywności lokalnej w gminach, w których zrealizowano działania PPL+. Analiza wskazuje także, że dane finansowe zawarte w sprawozdaniach LGD z realizacji Schematu II PPL+, jak i niektóre dane statystyczne GUS, nie są w pełni zadawalającymi miernikami efektów działań LGD w kontekście oceny wpływu na aktywność mieszkańców. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przestawia rolę i znaczenie sektora publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem władz i instytucji oraz lokalnych grup działania (LGD) w kreowaniu rozwoju obszarów wiejskich. Autor opracowania analizuje znaczenie programu Leader w Unii Europejskiej ukazując jej efektywne metody wpływające na lokalne partnerstwa w procesie współdecydowania i wprowadzania koncepcji zintegrowanych strategii rozwoju obszarów wiejskich. Niewątpliwie wspomniana inicjatywa jest niezmiernie istotna w transformowaniu polskiej wsi. Z tego też względu LGD zostały utworzone na bazie publiczno-prywatnych partnerstw na obszarach szczególnie wrażliwych dla Wspólnoty. Zawierają one w swoim składzie także reprezentantów sektora biznesu. Lokalne strategie rozwoju są realizowane na podstawie bezzwrotnego wsparcia finansowego przez lokalne grupy działania a projekty uwzględniają m in: nowe technologie i know-how w podnoszeniu wartości lokalnych produktów, ze szczególnym uwzględnieniem ich dostępu do rynku dla małej produkcji z zachowaniem zasobów naturalnych i kulturowych. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Wdrażanie schematu II pilotażowego programu LEADER+ w Wielkopolsce
100%
Celem artykułu jest próba porównania wdrażania Schematu II Pilotażowego Programu LEADER+ w Wielkopolsce i w Polsce. Analizie poddano wybrane charakterystyki obszarów wiejskich w regionie i w całym kraju, a także stopień i kierunki wykorzystania środków finansowych alokowanych na wdrażanie inicjatywy. (abstrakt oryginalny)
Obszary wiejskie różnią się od niewiejskich wieloma wskaźnikami społeczno- -ekonomicznymi, w tym strukturalnymi. Na obszarach wiejskich dochód na mieszkańca jest mniejszy, wskaźniki aktywności zawodowej kobiet są niższe, sektor usług jest mniej rozwinięty, poziom wykształcenia jest zwykle niższy i mniejszy odsetek gospodarstw domowych ma dostęp do szerokopasmowego Internetu. W niektórych regionach wiejskich głównymi problemami są oddalenie i peryferyjność. Brak szans zawodowych, kontaktów i infrastruktury szkoleniowej dotyka szczególnie kobiet i młodych ludzi. W artykule opisano program Leader i jego rolę w realizacji rozwoju zrównoważonego na obszarach wiejskich w województwie zachodniopomorskim. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wdrażanie inicjatywy LEADER+ w krajach UE-10 w latach 2004-2006
100%
W pracy omówiono wdrażanie inicjatywy LEADER w nowych krajach członkowskich, które dołączyły do Unii Europejskiej w 2004 roku. Przeprowadzono charakterystyki powstałych partnerstw, analizie poddano także źródła, stopień i kierunki wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na działanie. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Potrzeby doradcze Lokalnych Grup Działania
84%
Pilotażowy Program Leader+ był przygotowaniem do wykorzystania szansy rozwoju kapitału społecznego po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Wdrażanie pomysłów mających zwiększyć poziom rozwoju społeczno-gospodarczego natrafia na wiele problemów praktycznych na etapie realizacji programów. Rozpoznanie potrzeb doradczych Lokalnych Grup Działania pozwoli na sprawną realizację zadań stojących przed LGD w nowym okresie programowania 2007-13. (abstrakt oryginalny)
W ostatnim okresie można zaobserwować dynamiczny rozwój idei partnerstwa opartego na trójsektorowych Lokalnych Grupach Działania, będących społecznymi podmiotami programu Leader, a zwłaszcza Pilotażowego Programu Leader+. W latach 2004-2006 w ramach pilotażowego programu Leader+ powstało 167 Lokalnych Grup Działania. Są to stowarzyszenia, fundacje i związki stowarzyszeń zrzeszające mieszkańców wsi, samorządy lokalne oraz organizacje pozarządowe i miejscowe firmy. W ciągu ostatnich ośmiu lat krajowe grupy partnerskie zrealizowały setki małych i dużych projektów, angażując we wspólne działanie tysiące ludzi. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że tylko na większym obszarze (kilku lub kilkunastu gmin) można realizować przedsięwzięcia, które istotnie zmieniają jakość życia mieszkańców, sposób gospodarowania itp.. Celem artykułu jest przedstawienie przedsięwzięć podjętych na rzecz rozwoju przedsiębiorczości przez Lokalną Grupę Działania "Tygiel Doliny Bug", działającą na pograniczu województw mazowieckiego i podlaskiego. (fragment tekstu)
8
Content available remote Polityka rozwoju obszarów wiejskich w Polsce na przykładzie inicjatywy Leader
84%
Celem artykułu jest przedstawienie roli i znaczenia inicjatywy Leader oraz lokalnych grup działania w Polsce z uwzględnieniem ich aktywności w obszarze rozwoju obszarów wiejskich. Omówiono Politykę Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013 w kontekście Leader. Podjęto próbę pokazania jak przebiega budowanie potencjału społecznego na obszarach wiejskich na przykładzie inicjatywy Leader w Polsce.
W artykule zaprezentowano ocenę realizacji działań w ramach dotychczasowych inicjatyw Leader w perspektywie dalszego wsparcia finansowego możliwego do wykorzystania w latach 2007-2013. (fragment tekstu)
Program LEADER+ należy do tzw. Inicjatyw Wspólnotowych i dotyczy rozwoju obszarów wiejskich. Jest realizowany w okresie programowym 2000-2006. Omówiono związek Programu z polityką regionalną UE oraz ze WPR oraz na czym polega "metoda LEADER". Podsumowując temat przedstawiono doświadczenia krajów członkowskich Unii Europejskiej (Francja, Hiszpania) oraz Polski i innych krajów kandydujących do UE.
Celem pracy jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób relacje między członkami lokalnych grup działania przekładają się na realizację zasady partnerstwa oraz oddolnego podejścia metody LEADER. Analizy dotyczyć będą takich zmiennych, jak: poziom zaufania członków LGD do reprezentantów poszczególnych z nich oraz przekonanie członków LGD o potrzebie współpracy międzysektorowej. Określone będą również zmienne, wpływające na układ tych relacji, to jest: rodzaje spotkań członków lokalnych grup działania, ich częstotliwość i wpływ na ich styczności społeczne, przekonanie członków LGD o konieczności znajomości procedur jej funkcjonowania (prawnych i finansowych), poziom partycypacji członków LGD w procesach decyzyjnych grupy oraz forma aktywności członków w pracach LGD. Wnioski sformułowano na podstawie wyników badań socjologicznych przeprowadzonych w województwie łódzkim. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie skupione zostało na osi horyzontalnej LEADER+ i funkcjonowaniu w jej ramach Lokalnych Grup Działania (LGD) jako aktywizujących potencjał endogenny regionu pobudzający jego konkurencyjność, a dalej wpływający na konkurencyjność gospodarek krajowych. Ta analiza szczegółowa poprzedzona została genezą i ogólną charakterystyką Inicjatywy LEADER+ oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013, gdyż oś horyzontalna LEADER+ jest jego integralną częścią. LGD sprawdzają się w "starej" UE jako element pobudzający przedsiębiorczość i konkurencyjność regionów wiejskich, a więc stają się pożądane dla dywersyfikacji działalności rolniczej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest znaczeniu współpracy międzysektorowej w rozwoju obszarów wiejskich gmin powiatu lubaczowskiego, realizujących pilotażowy program LEADER+. Wykorzystano przykład Lokalnej Grupy Działania "Serce Roztocza" oraz opracowaną przez tę grupę strategię rozwoju, odnoszącą się głównie do aktywizacji funkcji turystycznej zrzeszonych gmin. W pierwszej części opracowania omówiono teoretyczne korzyści ze współpracy międzysektorowej w ramach grup partnerskich, opisywane w literaturze. Następnie przedstawiono możliwości finansowania działań z zakresu turystyki na obszarach wiejskich objętych LGD w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W dalszej kolejności dokonano analizy strategii rozwoju przyjętej przez LGD "Serce Roztocza" oraz zaprezentowano wizję rozwoju obszarów wiejskich objętych planowanymi działaniami tej grupy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł nawiązuje do wniosków z debat podsumowujących efekty wdrażania 4. osi PROW w okresie programowania 2007-2013. Zaprezentowano wyniki badań zrealizowanych w pierwszej połowie 2012 roku w ramach projektu Struktura i uwarunkowania kapitału społecznego lokalnych grup działania. Dotyczą one m.in. struktury LGD z Małopolski. Zanalizowano też zależność pomiędzy zaangażowaniem politycznym członków tych organizacji a ich relacjami w ramach partnerstwa, poziom ich wiedzy na temat wielofunkcyjnego i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich oraz samoocenę dotychczasowych działań LGD. (abstrakt oryginalny))
Artykuł omawia trzy programy w ramach Inicjatywy Wspólnot. Celem programu URBAN II jest poprawa sytuacji ekonomicznej i społecznej w miastach dotkniętych kryzysem, z jednoczesnym wspieraniem zrównoważonego rozwoju obszarów zurbanizowanych. Program LEADER+ ma na celu wspieranie rozwiązywania problemów obszarów wiejskich. Program EQUAL stawia sobie za cel wspieranie transnarodowej współpracy służącej promowaniu nowych metod zwalczania wszelkich form dyskryminacji i nierównego dostępu do rynku pracy. Omówiono także zasady i mechanizmy wdrażania Inicjatyw Wspólnoty oraz wnioski dla Polski.
Opracowanie powstało w ramach międzynarodowego projektu badawczego, śledzącego, na przykładzie programu LEADER, wdrażanie nowej koncepcji rozwoju wiejskiego w nowych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zawiera ono analizę wdrażania w dwóch etapach Pilotażowego Programu LEADER+ oraz 4. Osi PROW w okresie finansowania 2007-2013. W trakcie realizacji PP LEADER+ powstało około 250 lokalnych grup działania, w których skład weszło około 40% gmin. Wtedy też ukształtował się schemat funkcjonowania - instytucją zarządzającą został Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wdrażającą - FAPA, a płatniczą - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W okresie 2007 - 2013 zaszły pewne zmiany w stosunku do okresu poprzedniego. Program LEADER stał się 4. osią PROW i jego realizacja jest obowiązkowa dla każdego państwa członkowskiego UE. W związku z tym dokonano zmian formalnych w statutach i strukturze wewnętrznej LGD, a w Polsce zarządzanie programem zostało zdekoncentrowane - instytucjami wdrażającymi stały się samorządy wojewódzkie, choć instytucja zarządzająca oraz płatnicza pozostały bez zmian. Samorządy (urzędy marszałkowskie) położyły duży nacisk na tworzenie sieci LGD i pokrycie nią jak największego terytorium województw. Program rozpoczął się z opóźnieniem, gdyż konkursy dla LGD rozpisano dopiero w III kwartale 2008 roku. Umowy z 328 zwycięskimi LGD podpisano na przełomie wiosny i lata 2009 roku. Obecnie realizacja lokalnych strategii rozwoju jest w poszczególnych LGD zaawansowana w różnym stopniu; w pewnej ich części odnotowuje się znaczne opóźnienia. (abstrakt oryginalny)
Wraz z pogłębianiem się procesów integracyjnych wzrosła w krajach Unii rola polityki strukturalnej. Polityka ta stanowi, obok zapewnienia w pełni jednolitego rynku oraz zbudowania unii gospodarczej i walutowej, jeden z głównych filarów rozwoju ekonomicznego Unii Europejskiej. Dokument Agenda 2000 zawiera projekt reformy wspólnej polityki rolnej wykorzystania Funduszy Strukturalnych w latach 2000-2006. Artykuł omawia trzy programy regionalne realizowane w latach 2000-2006: INTERREG III (obejmuje współpracę transgraniczną, współpracę transnarodową i współpracę międzyregionalną), LEADER+ (wspieranie rozwiązywania problemów obszarów wiejskich), EQUAL (stawia sobie za cel wspieranie transnarodowej współpracy służącej promowaniu nowych metod zwalczania wszelkich form dyskryminacji i nierównego dostępu do rynku pracy).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.