Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule szczegółowo omówiono Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej. W ramach tego programu będą realizowane projekty o kluczowym znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego pięciu województw Polski wschodniej. Finansowane będą przede wszystkim inwestycje w zakresie infrastruktury wspierającej działalność naukową i badawczą oraz zakładające modernizację miejskich lub regionalnych systemów komunikacyjnych, a także realizowane będą przedsięwzięcia zwiększające atrakcyjność inwestycyjną i turystyczną tego obszaru.
Od początku polskiego członkostwa w Unii Europejskiej charakterystyczną cechą procesu pozyskiwania dochodów z bezzwrotnych źródeł zagranicznych jest drastyczne zróżnicowanie absorpcji środków funduszowych w poszczególnych województwach. Poziom absorpcji funduszy podzielił Polskę na ściany: wschodnią i zachodnią. Ze względu na ww. okoliczności prezydencja luksemburska w 2005 r. zaproponowała utworzenie na okres 2007-2013 specjalnego funduszu skierowanego do pięciu najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej. Regiony te to tzw. polska ściana wschodnia. Artykuł prezentuje program operacyjny Rozwój Polski Wschodniej w świetle polityki regionalnej UE. (abstrakt oryginalny)
Celem analizy zmian w poziomie konkurencyjności regionów Polski Wschodniej jest odpowiedź na pytanie czy dzięki funduszom unijnym w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013, firmy z tej części Polski osiągnęły pod względem innowacyjności i konkurencyjności zbliżony poziom rozwoju do firm z Polski Zachodniej. W początkowej części artykułu opisany został szczegółowo Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW), wraz z podziałem na osie priorytetowe i działaniami podejmowanymi w ramach każdej z tych osi oraz podstawowy cel realizacji tego programu. W kolejnym fragmencie niniejszej pracy zawarty został opis w jakim stopniu środki z PO RPW zostały zaabsorbowane przez poszczególne województwa Polski Wschodniej tj. województwo lubelskie, województwo podkarpackie, województwo podlaskie, województwo świętokrzyskie oraz województwo warmińsko-mazurskie, i jaki te działania miały wpływ na zwiększenia przychodów, zysków oraz konkurencyjności przedsiębiorstw z tych województw. Następny rozdział poświęcony został porównaniu sytuacji ekonomicznej firm z Polski Wschodniej do sytuacji przedsiębiorstw z Polski Zachodniej. Analizie statystycznej, z wykorzystaniem wskaźników ekonomicznych oraz funkcji statystycznych i ekonometrycznych, zostały poddane informacje z lat 2007-2013, opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny jak również raporty z realizacji PO RPW przedstawione przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie dotyczy możliwości aplikowania o dofinansowanie z funduszy unijnych przez polskich przedsiębiorców w bieżącej perspektywie finansowej 2007-2013. Wskazuje nie tylko konkretne programy (Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, 16 Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013), ale również priorytety i działania (niekiedy wraz z poziomem dofinansowania), z których przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotacje. W opracowaniu znalazły się również rodzaje i przykłady inwestycji kwalifikujące się do dofinansowania z programów unijnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano działania podejmowane przez samorząd województwa podkarpackiego, na rzecz budowania podkarpackiej gospodarki opartej na wiedzy. Autorka analizuje, na ile dokumenty strategiczne, stanowiące potencjalne źródło finansowania rozwoju GOW w województwie podkarpackim w perspektywie najbliższych siedmiu lat (Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013, makroregionalny Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej oraz horyzontalne Programy Operacyjne Kapitał Ludzki i Innowacyjna Gospodarka) stymulują rozwój nowoczesnej gospodarki w regionie podkarpackim. (abstrakt oryginalny)
Podstawową misją polityki strukturalnej UE jest wzrost poziomu spójności wewnętrznej w ramach całej organizacji. Zainteresowanie polityką rozwoju regionalnego wynika z różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym regionów Unii Europejskiej. Początkowy okres funkcjonowania polityki regionalnej był związany ze wspieraniem rozwoju poszczególnych regionów Wspólnoty. Były to jednak działania skupione na prostych subwencjach. Od 1975 r., kiedy to utworzono Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego działania te przybrały formę planowanego systemu pomocy strukturalnej. Fundusze strukturalne w Polsce służą zmniejszeniu dystansu rozwojowego wobec innych państw UE, a w układzie regionalnym - zmniejszeniu rozpiętości pomiędzy regionami w naszym kraju. Kierując się tymi przesłankami Rząd Polski wystąpił z inicjatywą opracowania programu na rzecz rozwoju wschodnich województw. Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej jest jednym z instrumentów polityki regionalnej. Jego intencją jest przyspieszenie tempa rozwoju społeczno-gospodarczego wybranych województw tj.: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie, a przyjęte cele pozwolą na wyrównanie szans rozwojowych. Program ten stanowi dodatkowy element wsparcia z funduszy strukturalnych, który wzmocni działanie innych programów na obszarze Polski Wschodniej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.