Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Program Ramowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Głównym celem czwartego Ramowego Programu jest zapewnienie pełniejszej integracji działalności B+R poszczególnych krajów członkowskich w Wspólnoty jako całości. Program zmierza też do bardziej selektywnego podejścia do różnych form w sferze B+R, skupiając się zwłaszcza na rozwoju technologii bazowych mających zastosowanie w wielu dziedzinach. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono założenia i wnioski z badań w zakresie CSR w ramach 6 Programu Ramowego Komisji Europejskiej i innych inicjatyw badawczych na poziomie Unii. Małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i gospodarka wschodząca, nie zostały uwzględnione w dotychczasowych badaniach. Istnieje możliwość rozwoju i integracji tych badań, przy użyciu wielu inicjatyw z Europejskiej Akademii Biznesu w społeczeństwie.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie statystyki dotyczącej polskiego udziału w Programie Ramowym Badań, Rozwoju Technologicznego i Prezentacji Unii Europejskiej. Obecnie realizowane są projekty zarówno 5., jak i 6. Programu Ramowego, które zainaugurowano w grudniu 2002 r. Analiza polskiego uczestnictwa ograniczona będzie do 5. Programu Ramowego ze względu na dostępność danych. (fragment tekstu)
Artykuł opisuje główne obszary tarcia pomiędzy kierownikami projektów badawczych i interesariuszami tych projektów. Na podstawie analizy wyodrębniono pięć obszarów problemowych oraz zilustrowano przykładami. Podobnie jak w projektach badawczych w innych krajach, główne obszary wpływające na skuteczność i efektywność procesów zarządzania to: komunikacja, brak wsparcia instytucjonalnego, postawy wobec projektu, system finansowania oraz brak zainteresowania ze strony przemysłu. W podsumowaniu zaprezentowano ograniczenia wyciągniętych wniosków i wskazano możliwe kierunki prowadzenia dalszych badań z omawianego zakresu. (abstrakt oryginalny)
Jedną z korzyści członkostwa w Unii Europejskiej jest pełnoprawne uczestnictwo w korzystaniu z dostępnych programów. Programy wspólnotowe mogą stanowić alternatywę wobec środków strukturalnych, ponieważ w wielu przypadkach warunki korzystania z tych źródeł nie są aż tak rygorystyczne. O ile środki strukturalne są dostępne bezpośrednio w Polsce, bo ich zarządzaniem zajmują się instytucje krajowe, o tyle informacji na temat programów wspólnotowych należy szukać często w Brukseli, bowiem są dostępne bezpośrednio w dyrekcjach generalnych KE. Artykuł ułatwia dotarcie do tych informacji.
Przedstawiono zasady finansowania projektów z funduszy "Akcji konferencji i kursów szkoleniowych Marie Curie". Omówiono kolejne części cyklu życia każdego zaakceptowanego w ramach przedstawionej akcji projektu. Na końcu zamieszczono studium przypadku z zakresu pozyskiwania i zarządzania funduszami przeznaczonymi na organizację dużej konferencji.
Pojęcie konkurencyjności jest niejako „naturalne" w odniesieniu do przedsiębiorstwa. W odniesieniu do gospodarki narodowej jest jednak niejednoznaczne. Bywa używane w sensie statystycznym (ex post) jako „profil" przewagi (komparatywnej) w różnych dziedzinach, ale też, w sensie bardziej ogólnym, jako układ warunków i struktur zapewniających ogólnie wyższe szanse konkurencyjności przedsiębiorstw danego kraju. Niejasności definicyjne i brak wystarczającego rozeznania czynników konkurencyjności utrudniają zarządzanie tą dziedziną. Europejska polityka popierania konkurencyjności ginie wśród innych szeroko zakrojonych celów Strategii Lizbońskiej. Występują niespójności pomiędzy poszczególnymi działaniami popierania konkurencyjności (np. Strategia Lizbońska wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa, podczas gdy polityka badań naukowych preferuje duże projekty i jednostki). Dla nowych krajów członkowskich ma znaczenie sposób przyznawania środków finansowych na popieranie konkurencyjności. W przypadku polityki spójności środki są przyznawane na programy opracowywane na szczeblu krajowym, co ułatwia dostęp przedsiębiorstwom z mniej zaawansowanych gospodarczo krajów. Problemem jest jednak konkurowanie z innymi celami, np. społecznymi. Natomiast środki Programów Ramowych przeznaczone na badania i rozwój są rozdzielane centralnie, na zasadzie konkursów ofert. Utrudnia to bardzo znacznie dostęp podmiotów z mniej zaawansowanych krajów do nich, co jasno wynika z przytoczonych danych. (abstrakt oryginalny)
Programy Ramowe (PR) stanowią jeden z kluczowych instrumentów po stronie podaży w zestawie polityki innowacji wdrażanych bezpośrednio przez Unię Europejską (UE). Ponieważ jej ostatecznym celem jest wspieranie innowacji i konkurencyjności, wskazane jest przeanalizowanie rozmieszczenia przestrzennego tego instrumentu w regionach UE. Głównym celem tego artykułu jest analiza regionalnej alokacji koordynacji i udziału w projektach w ramach 6-ego i 7-ego PR, a także podział środków z programu "Horyzont 2020" (8 PR). W tym celu opracowano obszerną bazę danych regionalizowaną na poziomie NUTS 2 na podstawie danych dostarczonych przez CORDIS i Platformę Inteligentnej Specjalizacji. Ponadto, w celu rozwiązania problemu relacji między programami ramowymi a rozwojem regionalnym, regiony NUTS 2 podzielono na trzy grupy: regiony słabiej rozwinięte, regiony o średnich dochodach i regiony rozwinięte. Nasze dowody empiryczne podkreślają różne trendy w tym narzędziu (zestawie) polityki innowacyjnej. Ogólna tendencja wskazuje na pozytywną korelację między poziomem rozwoju a zdolnością przyciągania projektów i funduszy. Dlatego też PR mogą przyczynić się do wzmocnienia wcześniej istniejących ośrodków innowacji i długoterminowych dysproporcji wzrostu. Tak więc koordynacja i uczestnictwo w projektach, a także środki przydzielone w ramach PR są silnie skoncentrowane w regionach rozwiniętych. Regiony o średnich dochodach przyciągają średnio więcej projektów niż mniej rozwijające się regiony, chociaż różnice między nimi nie są szczególnie wysokie. Jeśli chodzi o regiony słabiej rozwinięte, istnieją dwie różne grupy regionów. Jedna z nich charakteryzuje się znaczną liczbą koordynacji projektów, które przyciągają fundusze, nawet wyższe niż niektóre regiony o średnich dochodach; podczas gdy druga grupa wykazuje małą liczbę koordynacji lub udziału w projektach. Porównując 6-ty i 7-my PR, obserwujemy niewielkie zmniejszenie dysproporcji, w szczególności ze względu na większy udział regionów z Hiszpanii, Portugalii i Włoch, które były jednymi z najbardziej dotkniętych recesją gospodarczą w Europie. Tendencję tę można wytłumaczyć potrzebą zrekompensowania zmniejszenia funduszy regionalnych i krajowych poprzez większą aktywność w pozyskiwaniu funduszy UE. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem badań są podejmowane przez nasz kraj działania przygotowawcze do integracji z Unia Europejską, poszczególne unijne programy pomocowe, uruchomione jako pomoc przedakcesyjna, a także programy, z których Polska będzie mogła korzystać po przystąpieniu do UE. Celem badania jest wskazanie, kto i w jakim zakresie może ubiegać się o fundusze unijne, a także próba odpowiedzi na pytanie czy zaprezentowane fundusze mogą być wykorzystane w działalności innowacyjnej przedsiębiorstw.
W artykule przedstawiono wyniki analizy piętnastu regionalnych strategii innowacji (RSI) przygotowanych przez województwa w latach 2002-2005. Nacisk położono na analizę dokumentów z uwzględnieniem standardów, jakim powinny podlegać. W szczególności badano adekwatność warstwy diagnostycznej i stanowionych celów oraz wstępne działania realizacyjne pod kątem użyteczności dla osiągania celów. Badane strategie są stosunkowo zróżnicowane pod wieloma względami, zarówno jeśli chodzi o metodologię prac, jak i założenia koncepcyjne czy proponowane cele i działania. Główne wnioski akcentują sensowność podjętego przez regiony przedsięwzięcia, zwracając jednak uwagę na potrzebę ich dalszego doskonalenia (zwłaszcza wprowadzenie powszechnie aspektów jakościowych w warstwie diagnostycznej oraz większej spójności metodologicznej) oraz usunięcia podstawowej słabości, jaką jest niemożność uzyskania na podstawie tychże 15 RSI pełnego obrazu innowacyjności kraju. Dlatego kluczową rekomendacją jest - oprócz doskonalenia omawianych strategii - podjęcie pilnych badań ogólnopolskich nad innowacyjnością regionalną, które mogłyby być punktem wyjścia do stworzenia krajowego Systemu Wspierania Innowacji i Transferu Technologii SWIFT, bez niego bowiem wysiłki województw nie będą zadowalająco efektywne w skali kraju. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problem wsparcia, jakiego Unia Europejska udziela małym i średnim przedsiębiorstwom w ramach VI Programu Ramowego, zaplanowanego na lata 2002-2006.
Inauguracja VI Programu Ramowego Badań, Rozwoju Technologicznego I Prezentacji nastapiła w Polsce w dniach 25-26 listopada 2002 r. W artykule mówiono cele programu i nowe elementy programu, przedstawiono zasady uczestnictwa i dofinansowywania.
Przedmiotem artykułu jest synteza badań autora dotyczących udziału polskich przedsiębiorstw w V Programie Ramowym Badań, Rozwoju Technicznego i Prezentacji Unii Europejskiej oraz wynikające stąd wnioski dla ich uczestnictwa w tworzącej się Europejskiej Przestrzeni Badawczej.
14
84%
Tematem niniejszego artykułu są działania Francji mające na celu rozwój gospodarki opartej na wiedzy oraz przestrzenne zróżnicowanie inwestycji. Jest on oparty na danych i informacjach zamieszczonych na stronach internetowych instytucji rządowych Francji. (fragment tekstu)
Po Wspólnej Polityce Rolnej i Funduszach Strukturalnych, szósty Program Ramowy jest trzecią największą linią budżetową Unii Europejskiej. Program ten został stworzony jako jeden z instrumentów do realizacji Strategii Lizbońskiej, która ma na celu uczynienie z UE silnego ośrodka badań i innowacji. Także firmy oraz podmioty naukowo-badawcze z Polski od kilku lat mają możliwość brania udziału w tym przedsięwzięciu. Przyczyną małej aktywności firm polskich, w przeciwieństwie do placówek naukowych jest niski stopień akceptacji składanych projektów.
Poprawa bezpieczeństwa ludzi, pojazdów i ładunków w transporcie staje się, obok ograniczenia kongestii na drogach i ulicach miast głównym priorytetem w całej unijnej Europie, gdzie tworzy się społeczeństwo informacyjne. Priorytet ten wyraża się zarówno na płaszczyźnie prac badawczych w ramach 5 i 6 Programu Ramowego RTD UE, jak i w praktycznym zastosowaniu informatycznych i telekomunikacyjnych technologii w postaci inteligentnych systemów transportowych.
Od sześciu lat Unia Europejska nagradza swoich naukowców za wybitne rezultaty osiągnięte we współpracy kilku jednostek badawczych, pochodzących z różnych krajów. Od dwóch lat specjalne nagrody przyznawane są również organizacjom i osobom, które w szczególny sposób przysłużyły się popularyzowaniu nauki. Obie te nagrody - opatrzone imieniem Kartezjusza zyskują duże zainteresowanie i renomę w europejskim świecie naukowym. W artykule przedstawiono ich laureatów.
W artykule przedstawiona została analiza najważniejszych dokumentów Rady Europy, Komisji Europejskiej oraz ekspertów instytucji unijnych, dotyczących kierunków współczesnej strategii badań naukowych kreowanych przez Unię Europejską. Omówione zostały podstawowe uwarunkowania realizacji polityki wspierania badań naukowych i rozwoju technologicznego Wspólnoty na tle rozwiniętych i rozwijających się systemów wsparcia nauki i badań. Przedstawiono cele budowy Europejskiej Przestrzeni Badawczej oraz warunków wykorzystania trójkąta wiedzy na rzecz rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego krajów Unii Europejskiej. Przedstawiono także podstawowe informacje dotyczące warunków realizacji 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem jego wykorzystania na rzecz badań i postępu technologicznego w sektorze rolno-spożywczym. Omówiono również stan realizacji zobowiązań krajów członkowskich Unii Europejskiej w odniesieniu do zaangażowania pieniędzy przeznaczonych z budżetu, a także środków pozabudżetowych na badania i rozwój. (abstrakt oryginalny)
Na poziomie Komisji Europejskiej podejmowane są intensywne prace zmierzające do sformułowania europejskiego programu badawczego na następne lata, w tym 6. Programu Ramowego RTD UE (2002-2006). Z punktu widzenia ewentualnego podejmowania projektów badawczych i wdrożeniowych przez ośrodki badawcze w krajach unijnych i akcesyjnych, w tym w Polsce, zachodzi potrzeba transformowania tej idei na użytek krajowy.
W opracowaniu przedstawiono podstawowe programy europejskie realizowane w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych, możliwości prowadzenia współpracy regionalnej, krajowej i międzynarodowej. Przytoczone zostały podstawowe charakterystyki wybranych programów europejskich w kontekście zastosowania ich do rozwoju środowisk regionalnych. Omówiono dwie podstawowe technologie komunikacji niezbędne przy wymianie informacji podczas realizacji programów europejskich. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.