Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Program ochrony środowiska w przedsiębiorstwie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zamierzeniem autorów było określenie problemów wynikających z gospodarczego użytkowania środowiska przyrodniczego i jego ochrony w koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu. Autorzy starali się również pokazać, że działania określane jako ekologizacji przedsiębiorstwa stanowią istotny element budowania i realizacji koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa.
Wspólnotowy handel uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla stanowi pierwszy na świecie międzynarodowy mechanizm rynkowy w wymiarze środowiskowym. Oczekuje się, że doprowadzi on do społecznie najtańszej internalizacji zewnętrznych kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw emitujących CO2 i inne gazy cieplarniane, przy zachowaniu i rozwoju konkurencyjności gospodarki EU. Oczekiwania te będą mogły być zweryfikowane po pierwszym okresie rozliczeniowym, tj. w roku 2008. W tym też roku systemowym, w pełnym zakresie, zostaną objęte przedsiębiorstwa należące do sektora MSP. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu skupiono się nad celowością, przyczynami i skutecznością wdrożenia strategii ekologicznej w przedsiębiorstwie. Następnie przedstawiono warunki, jakie muszą być spełnione, aby wdrożenie strategii spowodowało zmiejszenie negatywnego oddziaływania firmy na środowisko. W drugiej części podjęto próbę zaprojektowania strategii ekologicznej dla przedsiębiorstwa z sektora celulozowo-papierniczego.
Podstawowym celem działalności środowiskowej jest zarządzanie aspektami środowiskowymi, aby eliminować a przynajmniej ograniczać ich wpływ na środowisko. W niniejszym artykule zaprezentowano wskaźniki działalności środowiskowej. Omówiono ocenę efektów działalności środowiskowej (EPE) oraz zarządzanie procesem oceny (EDŚ).
Przedstawiono rezultat badań "Analiza kosztów odzysku i opłat recyklingowych oraz wymaganych poziomów odzysku i recyklingu w perspektywie do 2010 roku" przeprowadzonych w pracy naukowej zleconej przez Ministra Środowiska. Omówiono propozycje zmian poziomów odzysku i recyklingu oraz stawek opłat produktowych dla odpadów poużytkowych na podstawie opinii badanych w 2006 r. organizacji odzysku i recyklingu.
W niniejszym artykule omówiono znaczenie technologii środowiskowych jako czynników wpływających na wartość przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie. Porównano technologie środowiskowe ze względu na uwarunkowania sektorowe. Zwrócono uwagę na technologie środowiskowe jako czynniki migracji międzysektorowej przedsiębiorstwa. Zaprezentowano koncepcję ekologicznej społecznej odpowiedzialności biznesu - Environmental Corporate Social Resposibility (ECSR).
Tematem artykułu jest zarządzanie przedsiębiorstwem w aspekcie ekologicznym. Omówiono pojęcie systemu zarządzania środowiskiem oraz zaprezentowano nie sformalizowane (tzw. czysta produkcja CP) i sformalizowane (EMAS, ISO) systemy zarządzania środowiskiem w przedsiębiorstwie, jako przykład kompleksowego podejścia do problemów środowiskowych.
Problematyka poruszana w artykule skupia się na proaktywnym podejściu do zarządzania środowiskowego. Zaprezentowano przejawy proaktywnego podejścia, a także istniejące poglądy i rezultaty badań empirycznych odnoszących się do wpływu proaktywnego podejścia na funkcjonowanie i osiągnięcia biznesowe przedsiębiorstw. Wykazano złożoność tego wpływu, podkreślając znaczenie optymalnego zakresu podejmowanych działań proekologicznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia próbę oceny skuteczności zarządzania środowiskiem w przedsiębiorstwach produkcyjnych zarówno zarządzanych, zgodnie z udokumentowanym, certyfikowanym systemem ISO 14001, jak i w tych zarządzanych tradycyjnie (nie mających udokumentowanego, certyfikowanego systemu ISO 14001). (abstrakt oryginalny)
Zainteresowanie zrównoważonym rozwojem dotyczy wszystkich dziedzin gospodarki i życia społecznego. W opracowaniu skupiono się głównie na roli banków w gospodarce, które są pośrednikami pomiędzy ludźmi mającymi niedobór kapitału i tymi, którzy dysponują jego nadwyżką. Oddziałują one na swoje otoczenie poprzez produkty, ich cenę i rodzaj. W ten sposób mogą kształtować świadomość klientów i wpływać na cały system gospodarczy.
11
Content available remote Problemy zarządzania ochroną środowiska w przedsiębiorstwach
84%
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z zarządzaniem ochroną środowiska w przedsiębiorstwach. Działalność przedsiębiorstw musi uwzględniać aspekty ochrony środowiska. Konieczność dostosowania się do wymogów ochrony środowiska przez polskie przedsiębiorstwa wynika ze stosowania nowych technologii oraz wymagań prawnych. Celem artykułu jest przedstawienie problemów zarządzania ochroną środowiska w przedsiębiorstwach. Zaprezentowano znaczenie środowiska naturalnego dla rozwoju gospodarki. Omówiono także zarządzanie ochroną środowiska w przedsiębiorstwach oraz przedstawiono struktury nakładów finansowych na ochronę środowiska w Polsce. Artykuł skupia się na przedstawieniu właściwego zarządzania ochrona środowiska, które ma na celu usprawnić działalność przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań prowadzonych w niniejszym opracowaniu jest system zarządzania środowiskowego ISO14000. Analizie poddano zastosowanie tego systemu w wybranym przedsiębiorstwie przemysłu metalurgicznego o pełnym cyklu produkcyjnym.
Obecnie przedsiębiorstwa coraz częściej podejmują dobrowolne działania proekologiczne. Jednym z dobrowolnych narzędzi jakie przedsiębiorstwa mają do dyspozycji w ramach wykazywanej przez nie chęci bycia "środowiskowo przyjaznym" jest omówiony w artykule system zarządzania środowiskowego (SZŚ) wg normy ISO 14001. Przedstawiono koszty i korzyści związane z wdrożeniem i funkcjonowaniem SZŚ oraz efektywność ekonomiczną SZŚ.
Polska przystępując do Unii Europejskiej przyjmuje tym samym na siebie zobowiązanie dorównania wysokim europejskim standardom ochrony środowiska. Przekłada się to na konieczność rozbudowy i modernizacji infrastruktury ochrony środowiska, wdrożenia nowych, „czystych" procesów i bardziej efektywnych produktów oraz technologii. Przedsiębiorstwa zostaną postawione wobec jednolitych norm unijnego prawa ochrony środowiska z uwzględnieniem jedynie okresów przejściowych na wybranych obszarach. Oceny oddziaływania na środowisko staną się standardowym elementem procesów decyzyjnych, a certyfikacja wytwarzanych produktów warunkiem obecności na unijnym rynku. Troska o naturalne środowisko stanowić będzie trwały element procesów decyzyjnych. (fragment tekstu)
Dla większości firm wprowadzenie unijnych wymagań dotyczących ochrony środowiska nie ma większego znaczenia. Prawie dwie trzecie pytanych deklaruje, że nie musiało poczynić w tym zakresie żadnych inwestycji. Jednak dla pewnej grupy firm wydatki te stanowią poważne obciążenie finansowe.
Opracowanie składa się z dwóch części. Przedmiotem pierwszej części jest rozwój systemu zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwach przemysłowych w krajach wysoko rozwiniętych, natomiast drugiej - określenie możliwości wdrożenia tego systemu w Polsce. (fragment z tekstu)
Celem niniejszego opracowania było pokazanie, że aspekty środowiskowe nabierają coraz większego znaczenia w przedsiębiorstwach, jak i w związku z czym są ściśle powiązane z dziedziną księgowości. Inwestycje środowiskowe są równie ważne tak z punktu widzenia księgowości zarządczej jak i księgowości finansowej. W pierwszej kolejności został poddany dyskusji związek pomiędzy inwestycjami środowiskowymi a księgowością zarządczą, gdzie pokazano w jaki sposób informacja dostarczana przez księgowość zarządczą może stanowić podstawę przy podejmowaniu decyzji dotyczących inwestycji środowiskowych w przedsiębiorstwie. Następnie przyjrzano się inwestycjom środowiskowym z punktu widzenia księgowości finansowej oraz zastanawiano się nad rolą informacji o środowisku w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorstw. (JW)
W niniejszym artykule rozważona została koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu, wedle której przedsiębiorstwa dobrowolnie decydują się pomóc w stworzeniu lepszego społeczeństwa i czystszego środowiska.
W artykule przedstawiono ideę zarządzania środowiskowego oraz zaprezentowano w zarysie najpowszechniej wdrażane Systemy Zarządzania Środowiskowego. Podjęto również próbę zestawienia korzyści wynikających z wdrożenia i funkcjonowania systemu zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwie.
W rozwoju współczesnego przedsiębiorstwa wzrasta rola świadomie kształtowanych relacji ze środowiskiem przyrodniczym, w kontekście jego racjonalnej eksploatacji i ochrony oraz zabezpieczenia interesów społeczeństwa w odniesieniu do środowiska. Artykuł omawia działania public relations w sferze odpowiedzialności ekologicznej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.