Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 85

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Programs of political parties
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Przegląd stanu badań nad szeroko pojętą tematyką endecką prowadzić musiał do niedawna do wniosku, że ostatnim regionem kraju, gdzie o aktywności narodowych demokratów wciąż niewiele było wiadomo pozostawało pogranicze podlasko-mazowieckie. Piszę o tym w czasie przeszłym bowiem pod koniec 2015 roku nakładem Wydawnictwa Neriton ukazała się monografia Małgorzaty Dajnowicz zatytułowana Poglądy ideowe i działalność polityczna elit (nie)prowincjonalnych Narodowej Demokracji zachodniej części województwa białostockiego (1919-1939). Autorka od lat związana pozostaje zawodowo z Instytutem Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku, w którym kieruje Zakładem Ruchów Społecznych i Politycznych. W dorobku naukowym posiada ponad 100 publikacji w języku polskim, francuskim, rosyjskim i angielskim. Pełni też funkcję redaktor naczelnej "Czasopisma Naukowego Instytutu Studiów Kobiecych". (fragment tekstu)
Scharakteryzowano manifesty wyborcze trzech ugrupowań partyjnych: konserwatystów (Europejska Partia Ludowa - EPP), liberałów (Partia Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów - ELDR) i socjalistów (Partia Europejskich Socjalistów - PES). Szczegółowo przeanalizowano poszczególne punkty manifestów, zwracając szczególną uwagę na kwestie wspólne i rozbieżności.
Artykuł poświęcony jest Sojuszowi Lewicy Demokratycznej, w związku ze słabnącą pozycją na polskiej arenie politycznej. Autor przedstawił genezę i strategię działania partii SLD. Scharakteryzował jej słabe i mocne strony oraz zagrożenia i szanse. We wnioskach autor zaproponował kierunki ogólnego doskonalenia systemów partyjnych.
Polish accession to the European Union was one of the strategic objectives of polish foreign policy after 1989. It succeeded in doing in 2004. The Polish membership in the European Union is supported a very large extent both by society and the majority of Polish political parties. However, the major political parties vary in their preferred vision of the integration processes in the European Union. This article aims to explain and compare these positions by examining the documents and political programs that were created after 2004, because they are an important part of European policy in Poland(original abstract)
W artykule przedstawiono różne koncepcje polskiej polityki zagranicznej w latach trzydziestych XX wieku. Zamiarem autora było wykazanie, że partia nie zdołała wypracować realistycznego programu politycznego, choć posiadała realną (odmienną od partii rządzącej) koncepcję polskiej polityki zagranicznej.
W październiku 1937 r. w klimacie coraz ostrzejszych antagonizmów ideowych, w warunkach postępującej radykalizacji nastrojów znacznej części inteligencji, w okresie ujawniania się dekompozycji scalonego dotychczas autorytetem J. Piłsudskiego obozie pomajowym, doszło do utworzenia warszawskiego Klubu Demokratycznego. Moralny autorytet jego twórców, do grona których należeli m.in. senatorzy prof. Mieczysław Michałowicz i Regina Fleszarowa oraz intelektualiści tej miary co prof. Marceli Handelsman i Wincenty Rzymowski od początku zwrócili uwagę na fakt, że zachodzą istotne zmiany w polskim ruchu demokratycznym. "Już w momencie narodzin Klubu Demokratycznego było jasne, że idzie o coś więcej jak tylko o utworzenie jeszcze jednej platformy wymiany myśli dla grona liberałów - stwierdził po latach Stanisław Kulczyński - Opinia, prasa, a wcale nie na ostatku również i policja, odnotowały ten fakt jako - przejście z pozycji indywidualistycznego, czy moralnego, inteligenckiego protestu na drogę zorganizowanego działania politycznego". Istotną rolę w przeobrażeniach politycznych drugiej połowy lat 30-tych odegrał głęboki kryzys wewnętrzny przeżywany przez ludzi związanych z obozem piłsudczykowskim i tradycjami ruchu niepodległościowo-legionowego. Po utworzeniu Obozu Zjednoczenia Narodowego, brutalnym tłumieniu strajków i demonstracji chłopskich i robotniczych oraz strajku nauczycielskiego w 1937 r., część liberalna piłsudczyków zrozumiała, że ruch i obóz polityczny, z którym byli związani po śmierci swego przywódcy stanął przed koniecznością wyboru drogi rzędów autorytarnych lub powrotu do idei republikańsko-demokratycznych lat pierwszej wojny światowej. (fragment tekstu)
W roku 2014 wielkohinduska Indyjska Partia Ludowa (Bharatiya Janata Party - BJP) zdecydowanie pokonała w wyborach parlamentarnych Indyjski Kongres Narodowy i objęła władzę w kraju, stając na czele koalicji pod nazwą Narodowy Sojusz Demokratyczny (National Democratic Alliance - NDA). Pięć lat później, podczas kolejnych wyborów, BJP potwierdziła swoją supremację na scenie politycznej, zdobywając niemal sześć razy więcej mandatów niż historyczna partia Kongresu, i wzmocniła swoją pozycję w całym państwie. Rządy prawicowej koalicji oznaczają de facto fundamentalną zmianę dotychczasowej ideologii Republiki Indii i są całkowicie nowym rozdziałem w najnowszej historii azjatyckiego mocarstwa, które wkrótce stanie się najludniejszym, a zarazem najbardziej różnorodnym etnicznie, wyznaniowo i językowo krajem świata. BJP wprowadziła nową narrację ideologiczną o współczesnych Indiach - zarówno na użytek wewnętrzny, jak i zagraniczny. Tylko częściowo pokrywa się ona z tradycyjną świecką narracją Kongresu Narodowego, który sprawował władzę przez ponad pół wieku. Stopniowa transformacja głównych zasad funkcjonowania państwa widoczna jest zwłaszcza z perspektywy historycznej, która pozwala na ocenę skali zachodzących zmian oraz ich implikacji społecznych. (fragment tekstu)
Problemami badawczymi postawionymi na wstępie były następujące pytania: Jakie zagrożenia bezpieczeństwa państwa postrzegają partie? Jakie proponują rozwiązania bezpieczeństwa państwa? Czy partie widzą potrzebę bezpieczeństwa zbiorowego i jak ono ma wyglądać? Analizie badawczej zostały poddane wyłącznie dokumenty programowe partii. Jako że celem jest przedstawienie aktualnych spojrzeń polskich partii politycznych na badaną problematykę, zrezygnowano z dokonania analizy zmian w podejściu partii do problemu na od 1990 r., a skoncentrowano się wyłącznie na analizie aktualnych programów. Wyniki badań zostaną przedstawione w następującej kolejności: analiza poszczególnych partii politycznych, następnie podsumowanie. Kolejność analizowanych partii została przyjęta według porządku alfabetycznego.(fragment tekstu)
W ostatnich latach zjawisko populizmu cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co znajduje odzwierciedlenie zarówno w dyskursie naukowym, jak i polemikach publicystycznych. Pomimo wielu opracowań to zagadnienie o wymiarze globalnym pozostaje niedoprecyzowane, rozumiane jako zagrożenie dla współczesnej demokracji lub jako nieodłączny element życia politycznego. Chociaż nie jest terminem nowym, to jednak w ostatnim czasie uwaga skupiona na problematyce "ludu i narodu" ulega znacznej intensyfikacji, a widoczne różnice w rozumieniu i podejściu do populizmu sprawiają, że kompleksowa analiza zjawiska wydaje się niezwykle potrzebna. Tym cenniejszą pozycję stanowi prezentowana przez Autorów monografia zawierająca rozważania nad zjawiskiem populizmu - zarówno w ujęciu teoretycznym, jak i praktycznym. (fragment tekstu)
10
Content available remote Pervaâ agrarnaâ programma Konstitucionno-Demokratičeskoj Partii
75%
Powstała w październiku 1905 roku Partia Konstytucyjno-Demokratyczna na swoim pierwszym zjeździe przyjęła program, w którym również znalazły się punkty dotyczące kwestii chłopskiej. Między innymi proponowano bezrolnym i małorolnym chłopom przydzielenie ziemi państwowej i apanażowej, a także częściowe uwłaszczenie ziemi obszarniczej za wynagrodzeniem dotychczasowym właścicielom w tych regionach, gdzie by jej nie wystarczało. Postulowano utworzenie państwowego funduszu ziemi, przesiedlanie chłopów i uregulowanie kwestii dzierżawy. Program ten na posiedzeniu Komitetu Centralnego i na drugim zjeździe partii w styczniu 1906 roku uznano za niewystarczający i proponowano jego zmianę. Jednak liderzy partii z Pawłem Milukowem na czele uznali, że nie należy dokonywać żadnych zmian, co odbiło się na rezultatach wyborów do I Dumy Państwowej w 1906 roku, kiedy tylko 4% chłopów głosowało na partię kadetów.(abstrakt oryginalny)
W artykule opisano korzenie i mechanizmy sukcesów ultraprawicy w Europie Zachodniej. Wzrost popularności ruchów ultraprawicowych wywołuje kontrfenomen działań idących w kierunku przeciwnym. Neutralizacją i zwalczaniem wpływów skrajnej prawicy zajmują się zarówno instytucje państw narodowych, jak i wspólnotowe organy Unii Europejskiej. Zamieszczono również krótki przegląd najważniejszych, stosowanych obecnie form przeciwdziałania prawicowemu ekstremizmowi w Europie Zachodniej.
Scharakteryzowano wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej 4 czerwca 2009 r. Opisano kandydujące partie polityczne oraz ich programy. Zwrócono także uwagę na sprawy polskie, jakie ujawniły się w trakcie wyborów.
Kryzys ekonomiczny definiowany jest jako gwałtowne zmniejszenie aktywności gospodarczej m.in. inwestycji, zatrudnienia, produkcji ("Kryzys..."). Partie polityczne formułowały w latach 2008-2009 koncepcje jego rozwiązania, które zakładały przede wszystkim realizację polityki opierającej się na interwencjonizmie państwa na rynku ekonomicznym. W celu zweryfikowania tej hipotezy analizie porównawczej poddano materiał źródłowy, którym były dokumenty programowe głównych partii politycznych: Prawo i Sprawiedliwość (PiS) oraz Platforma Obywatelska (PO), a także dokumenty rządowe oraz enuncjacje polityków dotyczące kryzysu. Dodatkowo wzięto pod uwagę ustawodawstwo będące realizacją części postulatów rządowych. Uwzględniono dane statystyczne dotyczące wzrostu PKB, a także deficytu budżetowego, jako uwarunkowań dla wspomnianych deklaracji.(fragment tekstu)
Niniejszy artykuł porusza zagadnienie polityki zagranicznej w odniesieniu do jej założeń zawartych w programach politycznych europejskich partii libertariańskich. Podjęcie tego tematu wynika z faktu, że trudno doszukać się jakichkolwiek opracowań lub artykułów poruszających podobną problematykę. Nie należy, rzecz jasna, temu się dziwić, ponieważ libertariański ruch polityczny, nieposiadający dużego poparcia społecznego, nie stanowi liczącej się siły politycznej1, a co za tym idzie, nie znajduje się w kręgu zainteresowań badaczy. (fragment tekstu)
Since 2002 in Poland voters in the local government elections can directly elect the head of the rural municipality, mayor and city president. Local elections, in Polish conditions, are treated as an arena favourable for local committees, often non-party. However, it should be noted that many analyses show that the higher the level of self-government, the more important the committees of political parties are. The increase in the participation of political parties in the election competition is also noticeable in medium and large cities. The author decided to check whether the cities with poviat status of the Silesian Voivodeship favour party committees or rather a committee unrelated to any political parties. For this purpose, the participation and effectiveness of these committees in local elections of cities presidents with poviat rights of the Silesian Voivodeship in 2002-2018 was analysed. The study confirmed that the level of politicization in elections is increasing, however, the effectiveness of party committees in the election of city presidents is lower than the effectiveness of local committees. In addition, political parties are more active and influential in larger cities.(original abstract)
Jednym z istotnych elementów dyskursu publicznego są programy przygotowywane przez poszczególne partie polityczne. Stanowią one, z jednej strony emanację poglądów partii politycznych i ich wyborców, z drugiej zaś są podstawą rywalizacji politycznej odbywającej się pomiędzy poszczególnymi ugrupowaniami, zarówno w trakcie kampanii wyborczych, jak i w okresach występujących pomiędzy wyborami. W polskiej rzeczywistości politycznej jednym z istotnych elementów programów politycznych jest postulowana polityka zagraniczna. Celem artykułu było przedstawienie wyników badań w zakresie określenia miejsca Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich w programach najważniejszych ugrupowań politycznych działających w Polsce. Autor starał się również dokonać przeglądu programów politycznych pod kątem ich specyfiki oraz wewnętrznej struktury i charakteru postulatów tam zawartych. W wyniku przeprowadzenia analizy ilościowej stwierdzono, że relacje z Rosją stanowią istotny element programów większości liczących się partii politycznych. Analiza jakościowa pozwoliła na wyodrębnienie partii postulujących zdecydowaną i asertywną politykę wobec Rosji, partii wypowiadających się o Rosji w sposób neutralny oraz partii postulujących poprawę i pragmatyzację dwustronnych relacji. (abstrakt oryginalny)
Porównując program II Zjazdu z przestawionymi uchwałami, nasuwa się generalny wniosek, że były one pewnym uwstecznieniem poglądów ZLN na kwestie polityczne i ustrojowe państwa. Uwstecznienie ZLN w stosunku do poglądów zaprezentowanych w 1919 r., polegało na przechodzeniu jej na pozycje coraz bardziej konserwatywne ze społecznego punktu widzenia. Podłożem ewolucji programowej, była stale pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju. Na wskutek tego ZLN zmieniał swoje koncepcje polityczne i gospodarcze tak, ażeby utrzymać swoją pozycję polityczną.(fragment tekstu)
Omówiono w aspekcie historycznym koncepcje programowe Stronnictwa Demokratycznego w latach 1946-1988.
The study primarily deals with the influence of media on perception of political subject agendas by the media audience. It will concentrate on the strategy of political subjects whose utmost objective is to provoke the specific effect - to draw attention of media and recipients and to force them to pay attention to their agendas. It underlines the practices of political subjects in gaining influence on media as well as on the public by offering their own agendas. It also deals with the role and procedures of media in interpreting political scandals and creating atmosphere in the framework of receiving the events by the target audience. (original abstract)
The article addresses the dependency between the level of institutionalization present in the Spanish party system, electoral accountability and assigning responsibility. The primary research objective of this article is to determine the extent to which electoral volatility is present in Spain, both at the aggregate and individual level, which is a measure of the degree of institutionalization reached by a party system. Next, the dependency between electoral volatility and fluidity of elites at the electoral and parliamentary level is analysed. This allows for an answer to the question of whether there is a problem in Spain with assigning responsibility, having regard to the fact that the presence of extensive electoral volatility among both voters and political elites makes it difficult to speak of effective accountability. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.