Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 261

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Programy UE
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Stan wykorzystania środków Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce pozwala na podjęcie badań zmierzających do uzyskania odpowiedzi na bardzo istotne pytania, nurtujące niemal wszystkie instytucje i osoby bezpośrednio lub pośrednio zaangażowane w proces dystrybucji i wydatkowania funduszy europejskich. Na czym polegają działania monitoringowe w projekcie? Czym jest ewaluacja i kto za nią odpowiada? W artykule podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na niektóre z tych pytań. Odpowiedzi te powinny stanowić podstawę i punkt wyjścia do szerszej analizy, pozwalającej na przyjęcie odpowiednich rozwiązań regulujących proces wdrażania pomocy wspólnotowej w aktualnym okresie programowania.(abstrakt oryginalny)
Obecnie rusza V Program Badań, Rozwoju Technicznego i Wdrożeń Unii Europejskiej na lata 1999-2002, na który przeznaczono 14,9 mld euro. Nasze jednostki naukowe i firmy mogą starać się o te pieniądze niemalże bez organiczeń.
Niniejszy artykuł porusza wybrane zagadnienia związane z programem TACIS (Technical Assistance for the Central Independent States) w odniesieniu do rozwoju państw postsowieckich. Przedstawione zostało zestawienie obejmujące alokację środków programu TACIS w latach 1991-2006. W dalszej części poruszono zagadnienie efektywności programu w Rosji i transgraniczny wymiar programu (TACIS CBS) na przykładzie Programów Sąsiedztwa Polska-Litwa-Federacja Rosyjska (obwód kaliningradzki) oraz Polska-Białoruś- Ukraina. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Trzy płaszczyzny ewaluacji - z praktyki polskiej administracji publicznej
100%
W pierwszej części artykułu zarysowane zostały niektóre aspekty teoretyczne badań ewaluacyjnych. Przytoczono definicje ewaluacji oraz koncepcje teoretyczne, które stały się źródłem dla formowania się celów i metod badań ewaluacji. W tej części przedstawiono również genezę ewaluacji oraz wyraźnie odmienne cele jej stosowania w praktyce amerykańskiej i europejskiej administracji publicznej. W drugiej części artykułu podjęto próbę krytycznego spojrzenia na kwestię aplikacji badań ewaluacyjnych do praktyki funkcjonowania administracji publicznej w Polsce. Analizę tę przedstawiono przez pryzmat trzech obszarów stosowania ewaluacji, tj. oceny skutków regulacji (Regulatory Impact Assessment), ewaluacji strategii i programów oraz autoewaluacji projektów. Przedstawiono również najważniejsze wyzwania przed jakimi stają w najbliższych latach badania ewaluacyjne w Polsce. (fragment oryginalnego streszczenia)
Celem artykułu jest przedstawienie dotychczasowej działalności Biura SAPARD w zakresie wdrażania Programu Operacyjnego SAPARD. Charakterystyki działań Programu SAPARD dokonano w trzech płaszczyznach (działaniach): 1) poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych, 2) inwestycje w gospodarstwach rolnych, 3) rozwój i poprawa infrastruktury obszarów wiejskich. Materiał źródłowy stanowi dokumentacja pozyskana w Zachodniopomorskim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji I Modernizacji Rolnictwa.
Unia Europejska przedstawiła ostatnio pięcioletni program działań o otwarcie probiznesowym charakterze. Ma on pobudzić wzrost gospodarczy, stworzć nowe miejsca pracy i promować innowacje technologiczne. Przewodniczący Komisji Europejskiej zamierza zwiększyć zatrudnienie i poprawić warunki działalności firm.
Projekt europejski stanowi nową kategorię projektów w polskiej gospodarce. Ma on cechy wyróżniające go od innych projektów. Różnice te wynikają z potrzeby spełnienia wymagań narzucanych przez sponsora tych projektów - Unię Europejską. Kluczowe cechy charakteryzujące projekty europejskie zestawiono w podziale na fazy cyklu życia projektu.
8
Content available remote Ewaluacja projektów i programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej
100%
Celem artykułu jest krótkie przedstawienie zagadnienia ewaluacji projektów finansowych ze środków Unii Europejskiej. W pierwszej części przedstawiono pojęcie ewaluacji i jej funkcje. Przedstawiono także stan obecny stosowania ewaluacji w Unii Europejskiej. W drugiej części omówiono rodzaje ewaluacji i szczegółowe kwestie badane przez ewaluację. W trzeciej części dokonano przeglądu typowych narzędzi używanych w ewaluacjach projektów i programów finansowanych z funduszy unijnych.
W artykule przedstawiono Europejski Fundusz Społeczny (EFS), który funkcjonuje przede wszystkim jako finansowe wsparcie Europejskiej Strategii Zatrudnienia (ESZ). W ramach wdrażania projektów EFS omówiono program operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich.
W lipcu 2004 roku Komisja Europejska zamieściła na swojej stronie internetowej propozycję nowego programu w dziedzinie kultury. Program jest przewidziany na lata 2007-2013 i ma połączyć w sobie wszystkie działania prowadzone obecnie przez Komisję w dziedzinie kultury. Program, który nosi roboczą nazwę "Kultura 2007" został stworzony na bazie doświadczeń zdobytych podczas realizacji programów "Ariane", "Kaleidoscope" oraz "Raphael", programów "Działania przygotowawcze na rzecz współpracy kulturalnej", "Wsparcie ciał aktywnych na polu kultury na poziomie europejskim", "Europejskie Stolice Kultury" i wreszcie, a raczej przede wszystkim, programu "Kultura 2000". Na kształt programu wpłynęły także zakończone w 2002 roku konsultacje publiczne, wymiany poglądów, które miały miejsce podczas licznych spotkań z przedstawicielami środowiska kultury oraz analizy funkcjonowania dotychczasowych programów. Komisja zapewnia, że nowy program będzie bardziej przejrzysty i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Czy tak naprawdę będzie? Przyjrzyjmy się mu dokładniej. (fragment tekstu)
11
Content available remote Rozwój programu TEN-T (Transeuropean Network-Transport) w Polsce
76%
Jako że Polska na mapie Europy leży w miejscu niezwykle istotnym geograficznie, na naszym terytorium znajduje się wiele odcinków korytarzy transportowych wchodzących w skład TEN-T. Stąd też pojawia się pytanie, jak dobrze firmy, które mogą pozyskiwać fundusze unijne celem przyspieszenia modernizacji i rozwoju infrastruktury oraz ogólnie rozumianego transportu oraz Polska jako kraj korzystają z tych możliwości. Niniejsze opracowanie jest próbą analizy sposobu wykorzystywania możliwości programu TEN-T przez Polskę oraz próbą realizacji prognozowanych inicjatyw. (fragment tekstu)
Spośród wszystkich beneficjentów funduszów unijnych w Polsce, jednostki samorządu terytorialnego realizują projekty o największej wartości. Finansowe wsparcie ze środków unijnych dla tych jednostek, w ostatnich kilku latach, stanowiło podstawę wszelkich wydatków inwestycyjnych. W artykule przedstawiono opinie samorządów terytorialnych na temat: funkcjonowania systemu przyznawania dotacji unijnych, dotychczasowych oraz planowanych kierunków inwestowania, ich gotowości: kadrowej, organizacyjnej i finansowej do wykorzystania funduszów unijnych. Do analizy wykorzystano wyniki badania ankietowego, skierowanego do samorządów terytorialnych województwa opolskiego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia najlepsze praktyki, wypracowane w innych krajach członkowskich w UE, a także różne rodzaje systemów instytucjonalnych wdrażania funduszy strukturalnych. Zaproponowano też system oceny i wyboru projektów w ramach programów operacyjnych realizujących strategię rozwoju województwa. System taki posiada konkurencyjne procedury i obiektywne kryteria wyboru, zapewniające wysoką efektywność, skuteczność i przejrzystość procesu wyboru. Również organizacja samego procesu wyboru projektów wpływa na jego skuteczność i efektywność. (abstrakt oryginalny)
Przebieg procesu transformacji gospodarki polskiej oraz przykłady z biedniejszych państw członkowskich UE wskazują, że dominacja celów związanych z konkurencyjnością gospodarki wyznaczanych na poziomie krajowym może prowadzić w perspektywie średnioterminowej do nadmiernego międzyregionalnego zróżnicowania sytuacji społeczno-gospodarczej, a w konsekwencji rodzić poważne problemy społeczne i ekonomiczne. Dlatego też konieczne jest koordynowanie realizacji programów o charakterze sektorowym, których cele wyznaczane są na poziomie krajowym, z integrującymi je działaniami o charakterze regionalnym. Działania takie są niezbędne we wszystkich regionach i powinny być prowadzone w sposób uwzględniający ich cechy, zasoby, uwarunkowania i predyspozycje rozwojowe. (fragment tekstu)
25 października 2001 r. na mocy Decyzji Rady Stowarzyszenia RP-UE Polska przystąpiła do programu "Kultura 2000". Jest to program ramowy Wspólnoty Europejskiej ustanowiony na mocy decyzji Rady i Parlamentu Europejskiego na lata 2000-2004. Uczestniczą w nim państwa członkowskie Unii Europejskiej, kraje stowarzyszone Europy Środkowej i Wschodniej oraz członkowie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Norwegia i Lichtenstein). (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości pozyskiwania środków z EFS na finansowanie rozwoju kadr w polskich przedsiębiorstwach. Problem pokazano z punktu widzenia zarówno teoretycznych założeń zawartych w dokumentach programowych EFS, jak i praktycznych rozwiązań, tzn. realizowanych projektów oraz korzyści z nich wynikających. W artykule przedstawione zostały rozwiązania wdrożone w Polsce w pierwszym okresie programowania, tj. w latach 2004-2006. Temat zilustrowano praktycznymi spostrzeżeniami z realizacji projektów finansowanych z EFS, których wnioskodawcą jest Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu. (fragment wstępu)
W artykule przedstawiono sektor małych i średnich przedsiębiorstw jako jedną z grup beneficjentów funduszy strukturalnych. Przedsiębiorstwa te mają możliwość uzyskania środków finansowych na rzecz zwiększenia inwestycji, modernizacji, poprawy produktywności, zwiększania eksportu i kooperacji międzynarodowej, zwiększania zatrudnienia czy osiągnięcia standardów unijnych w zakresie ochrony środowiska. Dzięki temu przedsiębiorstwa poprawiają swoja pozycję konkurencyjną na rynku, podnoszą poziom innowacyjności i zwiększają szanse sukcesu na jednolitym rynku europejskim.
Programy rolnośrodowiskowe są podstawowym narzędziem ochrony środowiska na obszarach wiejskich w państwach Unii Europejskiej. Wdrażanie w każdym kraju programu rolnośrodowiskowego oparte jest na różnych działaniach zapewniających podniesienie walorów środowisk naturalnego. Autor zaprezentował podstawowe różnice pomiędzy założeniami Krajowego Programu Rolnośrodowiskowego, a programami obowiązującymi w wybranych państwach UE.
Artykuł omawia źródła finansowania polskich instytucji kultury w Unii Europejskiej. Szczególne znaczenie poświęcono w nim finansowaniu z duszy strukturalnych. (fragment tekstu)
Celem opracowania była syntetyczna ocena podziału środków z UE na 16 województw. Stwierdzono, że regionalny podział funduszy z Unii Europejskiej w latach 2000-2005 jest efektem przyjętej metody, która premiuje województwa o większej liczbie mieszkańców. W liczbach bezwzględnych największymi beneficjentami okazały się: Mazowsze, Śląsk i Małopolska, a więc regiony o wysokim stopniu urbanizacji, wyposażone w szerokie otoczenie biznesu i posiadające stosunkowo bogate zaplecze naukowe. Równocześnie pozyskują one najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Mamy więc do czynienia z podwójnym uprzywilejowaniem tych województw w stosunku do pozostałych regionów. W liczbach względnych, które opisano indeksem pozyskanych środków w stosunku do udziału w tworzonym PKB, dominują natomiast: Warmia i Mazury, Podlasie oraz Pomorze Zachodnie. Nie oznacza to jednak, że w ten sposób następuje niwelowanie istniejącego dystansu między wymienionymi regionami a województwami o najwyższym poziomie rozwoju. Badania nie potwierdziły też zależności pomiędzy PKB per capita a kwotami pomocy przypadającymi na jednego mieszkańca. Brak jakiejkolwiek zależności (dodatniej lub ujemnej) jest logicznym efektem przyjętego założenia, iż regionalny podział środków z Unii Europejskiej jest uwarunkowany głównie liczbą mieszkańców; wskazuje też na to, że przyjęte kryteria nie różnicują województw pod kątem oczekiwanych efektów ekonomicznych. Przyjmują natomiast egalitarne podejście, czyli przydział na każdego mieszkańca kraju statystycznie "po równo". (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.