Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Programy ochrony środowiska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Wybrane problemy ochrony środowiska na obszarach wiejskich powiatu chojnickiego
100%
Podjęto próbę określenia zakresu, w jakim Starostwo Powiatowe w Chojnicach opracowuje i wdraża wybrane przedsięwzięcia z ochrony środowiska na obszarach wiejskich powiatu. W Polsce większość powiatów koncentruje uwagę na rozwiązywaniu problemów związanych z ochroną środowiska przyrodniczego, które zostały wymuszone prawem lub względami gospodarczymi i społecznymi. Samorządy terytorialne winny koncentrować swoją uwagę na zarządzaniu sprawami ochrony środowiska, podejmowaniu określonych indywidualnych przedsięwzięć ochronnych oraz na opracowaniu i konsekwentnym wdrażaniu programów działania na rzecz ochrony środowiska. W powiecie chojnickim sporządzany jest w tym celu "Program ochrony środowiska". Stanowi on element realizowania polityki ekologicznej państwa, który wynika z art. 17 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Oprócz tego opracowana została "Strategia ekorozwoju powiatu chojnickiego". (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono metodę oceny zarządzania środowiskiem, polegająca na identyfikacji, analizie i ocenie czynników wpływających na, zarządzanie środowiskiem w przedsiębiorstwie. Przeprowadzone badania wstępne w przedsiębiorstwach zarządzanych według ISO 14001 potwierdzają tezę przyjętą podczas prac nad opracowaniem metody, że ocena zarządzania środowiskiem w przedsiębiorstwie produkcyjnym nie jest możliwa tylko na podstawie działalności podstawowej przedsiębiorstwa. (skróc. oryg. streszcz.)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie kluczowych zagadnień teoretycznych i empirycznych zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska z perspektywy światowej i europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu tej koncepcji na rozwój nowych krajów członkowskich UE położonych w Europie Środkowej i Wschodniej. Główne aspekty zostały omówione z unijnej i globalnej perspektywy, zwłaszcza takich jak: globalne partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju, walka z ubóstwem i wspieranie rozwoju społecznego, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i środowiskowymi, handel przydziałami na emisję gazów cieplarnianych. Analizie poddane zostały również wyzwania stojące przed państwami Unii Europejskiej, wynikające z nowych strategicznych dokumentów Unii Europejskiej, mających na celu promowanie zrównoważonego rozwoju, w tym w dziedzinie zrównoważonej produkcji konsumpcji, przyjaznego dla środowiska naturalnego "zielonego " systemu etykietowania, nowych celów i wyzwań w odniesieniu do polityki ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem zrównoważonego transportu, strategii zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych, zapobiegania powstawaniu szkodliwych odpadów i promocji recyklingu oraz rozwoju zrównoważonej i konkurencyjnej turystyki. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie poświęcono ocenie strategii rozwoju województw, w świetle pożądanych kierunków ochrony środowiska przyrodniczego kraju. Podstawowym celem przytoczonych badań było stwierdzenie, na ile struktura rodzajowa i finansowa działań w zakresie ochrony środowiska województw, zaplanowana w Prawie ochrony środowiska (POŚ), jest zgodna z potrzebami regionów w tym zakresie.
W artykule przedstawiono strukturę i treść opracowania raportu środowiskowego. Publikacja jest także próbą odpowiedzi na pytanie: jak jednostka samorządu terytorialnego powinna przygotować się do sporządzenia raportu z wykonania programu ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
Autorka przybliżyła temat dotyczący przygotowania polskich rolników do uczestnictwa w programie rolnośrodowiskowym. W tym celu przedstawiła wstępne wyniki ankiety przeprowadzonej w indywidualnych gospodarstwach rolnych na terenie dwóch odmiennych regionów rolniczych (województwa podkarpackie i małopolskie oraz kujawsko-pomorskie i wielkopolskie). Przeprowadzone badania dowiodły, że polskie gospodarstwa nie są w pełni przygotowane do wzięcia udziału w tym programie. Program jednak przewiduje, że gospodarstwo może uczestniczyć w przedsięwzięciu, ma jednak określony czas na uzupełnienie braków, a podpisując umowę zobowiązuje się do takich uzupełnień.
Rosnąca presja człowieka na środowisko naturalne rodzi zapotrzebowanie na narzędzia do precyzyjnego zidentyfikowania źródeł zanieczyszczeń środowiska. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest analiza przepływów międzynarodowych z rozszerzeniem środowiskowym (EEIO). National accounting matrix with environmental accounts (NAMEA) jest jedną z prób opracowania tabel EEIO. Celem artykułu jest przedstawienie tablic NAMEA jako użytecznego źródła danych oraz narzędzia do przeprowadzania analiz przepływów międzygałęziowych z rozszerzeniem środowiskowym w odniesieniu do polityki środowiska. Tabele NAMEA zawierają dane dotyczące emisji z poszczególnych sektorów. Celem NAMEA jest integracja danych środowiskowych z danymi dotyczącymi działalności gospodarczej, zarejestrowanych w ramach rachunków narodowych. Tabele NAMEA są użytecznym źródłem danych oraz narzędziem zarówno dla potrzeb polityki środowiska, jak i innych studiów oraz opracowań ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ramy finansowe rozszerzenia Wspólnoty i możliwości wdrażania "ekologicznych" instrumentów II filaru Wspólnej Polityki Rolnej. Omówiono potencjalne ekonomiczne konsekwencje wdrażania programów ochrony środowiska w rolnictwie.
Autor omawia zbywalne prawa emisji (TDP) jako instrument kontroli i ograniczania zanieczyszczenia środowiska naturalnego, a także sposób na obniżenie kosztów procesu zmniejszania emisji zanieczyszczeń. Wyjaśnia istotę tego programu, jego zalety i ograniczenia, a także podaje przykłady jego zastosowań w USA.
W artykule zaprezentowano cele i zadania Programu Oczyszczania Kraju z azbestu na lata 2009 - 2032 oraz zastosowanie, regulacje prawne w zakresie bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest.
Przedstawiono polskie doświadczenia z realizacji pilotażowego programu rolnośrodowiskowego w województwie podkarpackim i warmińsko-mazurskim w ramach programu PHARE. (oryg. streszcz.)
Autor omówił problem oceny korzyści ekonomicznych jakie niosą różnorodne działania ekologiczne i rolno-środowiskowych prowadzonych na rolniczej przestrzeni produkcyjnej obszarów górskich.
Autorka przedstawiła badania przeprowadzone w 2005 roku w powiecie brzeskim (woj. opolskie), których celem była ocena, jak wdrażane są programy rolnośrodowiskowe. Ze 103 producentów rolnych, którzy przystąpili do tych programów wybranych zostało losowo 10 rolników, u których przeprowadzono badania ankietowe, na temat wdrażania programów rolnośrodowiskowych i ich efektywności. Ankieta zawierała pytania dotyczące warunków produkcji, struktury organizacji gospodarstwa oraz stosowania zasad zwykłej praktyki rolniczej. Badania wykazały, że analizowani producenci rolni skorzystali tylko z jednego pakietu K0 l b (międzyplon ozimy) i K0lc (międzyplon ścierniskowy). Średnio do l ha UR za ten pakiet otrzymali 550 zł.
W Unii Europejskiej efekty oddziaływania na środowisko są obecnie przedmiotem dużego zainteresowania, zwłaszcza w ujęciu wpływu rolnictwa na zasoby naturalne. Wprowadzone na początku lat 90. zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej skierowane byly na tworzenie warunków, rozwoju rolnictwa przyjaznego środowisku. W ramach instrumentów wspierających zachowanie i ochronę środowiska naturalnego wdrożono programy rolno-środowiskowe. Wówczas także podjęto próby oceny efektywności ekologiczno-ekonomicznej programów rolno-środowiskowych, dla których jednak nie opracowano wspólnych kryteriów oceny na przestrzeni UE. W artykule przedstawiono różne rozwiązania w zakresie oceny ekologiczno-ekonomicznej w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii i na tej podstawie sformułowano wnioski, co do możliwości wykorzystania tych ocen, po implementacji programów rolno-środowiskowych w Polsce. (oryg. streszcz.)
15
Content available remote Małe i średnie przedsiębiorstwo zrównoważonego rozwoju - aspekt społeczny
84%
Wszystkie właściwie elementy składowe koncepcji zrównoważonego rozwoju przyczyniają się do znacznej poprawy jakości życia ludzkiego. Przede wszystkim uczynienie jednym z priorytetów spójności zagadnienia społecznego w działalności MŚP decyduje o tym, że postępujący rozwój będzie miał na uwadze przede wszystkim właśnie ten aspekt. Również wzrost gospodarczy, jako element składowy koncepcji zrównoważonego rozwoju, ma służyć wyłącznie dobru publicznemu, zarówno wyrażonemu w chwili obecnej, jak i dotyczącemu, jeszcze nie wyrażonych, potrzeb przyszłych pokoleń. Wreszcie ochrona środowiska naturalnego ma umożliwić jego przetrwanie, nie dla samego faktu przetrwania, lecz po to by służyć kolejnym pokoleniom. W związku z tym zapewnienie im dostępu do zasobów naturalnych w zadowalającym stopniu jest tutaj priorytetem. (fragment tekstu)
Celem pracy jest przybliżenie zasad uczestnictwa polskich rolników w programie rolnośrodowiskowym. Dzięki programowi rolnik oprócz wytwarzania żywności będzie miał za zadanie również zachowanie lub kreowanie wartości przyrodniczych. Opracowanie przybliża również reguły wdrażania programu rolnośrodowiskowego w krajach UE.
Cel: Artykuł koncentruje się na ocenie możliwości wykorzystania programów ochrony środowiska (POŚ) w polskich jednostkach samorządu terytorialnego jako narzędzia zarządzania i ochrony środowiska. W Polsce jednostki samorządu terytorialnego wszystkich szczebli są prawnie zobowiązane do przygotowania programów ochrony środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Metodyka: Jako narzędzie badawcze wykorzystano ankietę w celu określenia roli POŚ w jednostkach samorządu terytorialnego na poziomie gminy. W badaniu tym podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: Czy programy ochrony środowiska są jedynie dokumentem, który jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane przygotować? Wnioski: Wyniki tego badania pokazują, że świadomość gmin jest nadal bardzo niska. Gminy przygotowują POŚ, ale nie myślą o wykorzystaniu ich jako narzędzia długoterminowego zarządzania. Oryginalność/wartość: Badania przyczyniają się do ukazania roli programów ochrony środowiska w zarządzaniu gminami w Polsce. Ograniczenia badawcze: Ograniczeniem jest liczba respondentów, ponieważ badania objęły niewielką część gmin. Kolejnym ograniczeniem jest to, że w badaniach przedstawiono poglądy tylko jednej grupy interesariuszy - urzędników. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wstępne opinie uczestników pilotażowego programu rolnośrodowiskowego na Warmii i Mazurach oraz Podkarpaciu. W pilotażowym programie uczestniczyło 398 gospodarstw. W oparciu o badania ankietowe otrzymano informacje o płatnościach i pracy doradców. Ponadto uzyskano odpowiedzi dotyczące oceny i skali trudności wypełnienia i przygotowania wniosku oraz motywów przystąpienia do programu. (oryg. streszcz.)
Polski program rolnośrodowiskowy, wdrażany w gospodarstwach rolnych funkcjonujących na terenach cennych przyrodniczo, tj. podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego, jest testowany w formie pilotażowego projektu rozwoju obszarów wiejskich, w ramach programu Pfare 99. Celem opracowania była prezentacja udziału powiatów województwa podkarpackiego w realizacji tego programu.
W artykule przedstawiono proces tworzenia wspólnej polityki energetycznej. Przechodzenie do polityki ekologicznej opartej na zasadzie zapobiegania zanieczyszczeniom to jeden z najważniejszych kierunków reorientacji polityki ekologicznej Unii Europejskiej w latach dziewięćdziesiątych. W drugiej części pracy zaprezentowano kwestie koordynacji między polityką energetyczną a ochroną środowiska. Istotne znaczenie mają tu programy działań w zakresie ochrony środowiska, które zostały przedstawione i opisane.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.