Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 121

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Programy studiów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
We propose a Global Unification Model of Studies where the subjects, which follow a same educational plan inside of a specific state, can be selected by students from any place inside of that state. This proposal increases the university's flexibility providing to the students the option of selecting subjects given for teachers of other universities.(original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest próba określenia oczekiwań studentów i pracodawców w zakresie kształcenia na kierunku ekonomia i zarządzanie. Zdaniem autorek wnioski wyciągnięte z przeprowadzonych badań mogą pomóc w zwiększeniu konkurencyjności wymienionych kierunków i - co za tym idzie - przyczynić się do wzrostu ich popularności w przyszłości. (fragment tekstu)
The reflections on the topic of this article have been divided into three parts: three Concerning Aspects of providing degree programs of a practical profiles to higher vocational education schools in Poland. The first part has been devoted is discussing legal issues and analyzing Provisions of the Polish Law on Higher Education. The second part of this elaboration Concerns organizational matters connected with providing degree programs of a practical profiles. In the last part of this article financial opportunities and threats connected with providing dry download_programmes have been signaled, but also suggested some solutions, ie the model of the minimum staffing requirement for the first-cycle degree programs of a practical profiles. (original abstract)
Od początku lat 90. ubiegłego wieku uniwersytety i uczelnie, także te najlepsze w różny sposób zaczęły odpowiadać na społeczne zapotrzebowanie. Obecnie wiele wyższych szkół proponuje wykształcenie w zakresie public relations w różnej formie. Celem niniejszego opracowania jest zwięzła analiza akademickich propozycji edukacyjnych dla osób, które pragną związać swoją karierę zawodową z PR. (fragment tekstu)
5
Content available remote Analiza koncepcji spersonalizowanych ścieżek kształcenia
100%
W artykule dokonano analizy koncepcji spersonalizowanych ścieżek kształcenia (SSK). Koncepcja ta jest kierowana przede wszystkim do kierunków studiów, których programy kształcenia obejmują treści z zakresu informatyki ekonomicznej. Do podstawowych założeń omawianej koncepcji można zaliczyć rezygnację ze specjalności oraz zwiększenie udziału przedmiotów, które wybierają studenci. Celem artykułu jest analiza potencjału koncepcji spersonalizowanych ścieżek kształcenia. Przeprowadzone badanie dotyczyło zapotrzebowania na rozwiązania tego typu wśród studentów. Autorzy uwzględnili także analizę strategiczną oraz analizę uwarunkowań formalnoprawnych i organizacyjnych. W rezultacie wskazano zarówno potencjalne korzyści koncepcji SSK względem tradycyjnych form kształcenia, jak również wyzwania, które mogą się z nią wiązać. Wyniki podjętych badań stanowią kolejny wątek w dyskusji nad dostosowywaniem programów kształcenia do zmieniającej się rzeczywistości.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Polish Approach to Security Studies : between Political Science and Economy
100%
Artykuł przedstawia analizę rozwoju akademickich studiów nad bezpieczeństwem (security studies) we współczesnej Polsce. Bezpieczeństwo jest nowym obszarem badawczym w tym kraju. Osobną dyscyplinę "nauka o bezpieczeństwie" wyodrębniono w Polsce w 2011 roku. Dyscyplina taka nie występuje w klasyfikacjach OECD. Dlatego badacze wywodzą się z innych nauk, takich jak socjologia, zarządzanie, prawo czy politologia. Wpływa to na program badawczy studiów nad bezpieczeństwem. W mojej opinii obecnie dominuje w niej podejście politologiczne. W tekście analizuję zagadnienia podejmowane w polskim dyskursie naukowym. Niemniej jednak, rośnie znaczenie ekonomii. W podsumowaniu wskazano konsekwencje obecnego stanu rozwoju studiów nad bezpieczeństwem w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje argumenty w toczącej się dziś dyskusji nad programem studiów prawniczych. Spierają się zwolennicy utrzymania istniejącej grupy przedmiotów ogólnych i teoretycznych. Ich przeciwnicy opowiadają się za zwiększeniem praktycznego charakteru studiów i zmniejszenia listy przedmiotów ogólnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule podkreśla się dużą wartość oferty turystycznej zawartej w części programów Erasmus/Erasmus+ w odniesieniu do pracowników uczelni, przede wszystkim w programach zorganizowanych form wymiany, tj. Międzynarodowego Tygodnia Szkoleniowego (International Staff Week). W oparciu o zebrane materiały i autorskie obserwacje poczynione podczas wielokrotnego udziału w wymianie zagranicznej, a także z relacji innych uczestników takich wymian, można stwierdzić, że ten element programów stanowi równowartość korzyści w stosunku do pozostałych elementów składowych całości programów oferowanych beneficjentom przez ośrodki zagraniczne. Programy turystyczne obejmują zwykle poznawanie miast, w których uczelnie się znajdują, oraz ich bliskich lub dalszych okolic, w których są obiekty atrakcyjne krajobrazowo lub kulturowo. Spośród opisywanych programów, szczególnie interesujące są oferty turystyczne proponowane przez uczelnie portugalskie i czeskie (tab. 1, tab. 2), tak dla grup zorganizowanych, jak i uczestników indywidualnie przyjeżdżających na wymianę. Nawet częściowa odpłatność tych ofert nie zraża beneficjentów i są one oceniane bardzo wysoko. Są także formą integracji uczestników na każdym wyjeździe, a przede wszystkim szansą poznania walorów turystycznych regionów zwiedzanych. Jest to tym bardziej wartościowe, że podczas zwiedzania podkreśla się aspekty związane tematycznie z problematyką interesującą zawodowo uczestników, a wycieczki są prowadzone przez przedstawicieli miejscowych uczelni.(abstrakt oryginalny)
Przemiany cywilizacyjne drugiej połowy XX wieku, które dalej są kontynuowane w XXI wieku, wywołały istotne zmiany w standardzie życia naszego społeczeństwa. Współczesne społeczeństwo zostało "przesiąknięte" techniką. Obecnie na rynku pracy poszukiwani są dobrze wykształceni specjaliści, którzy umiejętnie potrafią łączyć często odległe od siebie dziedziny nauki. Dziś już nie wystarczy wąskoprofilowe wykształcenie. Dlatego też w programach kształcenia studentów kierunków technicznych obok wiedzy ogólnej z przedmiotów ścisłych oraz wiedzy z zakresu kształcenia inżynierskiego są przedmioty z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. To dzięki temu można wykształcić "wrażliwego człowieka", który w mądry sposób potrafi zdobytą wiedzę wykorzystać i odnieść sukces w pracy zawodowej. (abstrakt oryginalny)
Autor podjął próbę uzasadnienia konieczności wprowadzenia nowego kierunku Międzynarodowe stosunki gospodarcze na wydziałach ekonomicznych polskich uczelni.
Długoletnie, i jednocześnie częstokroć pionierskie, doświadczenia brytyjskie w dziedzinie kontroli jakości studiów wyższych oraz budowy systemu zapewniania jakości sprawiają, iż obecne rozwiązania instytucjonalne oraz program działalności krajowej agencji ewaluacyjnej (QAAHE) przyciągają uwagę wielu badaczy oraz praktyków zarządzania szkolnictwem wyższym. Metody i procedury monitorowania i oceny jakości kierunków studiów oraz szkół wyższych, stosowane w szkolnictwie brytyjskim, zasługują na dogłębną analizę i szersze upowszechnienie. Kontrowersyjną kwestią pozostaje natomiast stopień regulacji szkół wyższych przez monopolistyczną agencję ewaluacyjną - QAAHE. Istota "błędów i wypaczeń" obecnego systemu, w opinii przeciwników QAAHE, polega na biurokratyzacji systemu oraz dominacji procedur i działań narzuconych z zewnątrz nad procedurą samooceny. (fragment tekstu)
Treść artykułu stanowią spostrzeżenia i uwagi autorów dotyczące umiejscowienia EM (ekonomii matematycznej) w programie studiów, programu tego przedmiotu oraz jego powiązań z programami pozostałych wymienionych w tytule przedmiotów. Dotyczą one zajęć prowadzonych na studiach dziennych i zaocznych na wszystkich wydziałach Akademii [Ekonomicznej w Katowicach]. (fragment tekstu)
Przedstawiono wyzwania stojące przed polskim szkolnictwem związane z włączeniem szkolnictwa wyższego do europejskiego systemu swobodnego przepływu usług edukacyjnych, co wiąże się także z dodatkowymi wymaganiami z punktu widzenia studentów.
Omówiono cele kształcenia, stan obecny, kierunki dalszego rozwoju i modyfikacji programów na specjalności Biznes elektroniczny Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
Celem artykułu była analiza rodzajów i jakości baz wiedzy opracowywanych jako obligatoryjne projekty dla kierunków informatycznych uczelni. Punktem wyjścia badań była analiza ogólnych własności aplikacji (obszary zastosowań, specyfika zadań będących ogólnym przedmiotem projektu, rodzaje wykorzystywanej wiedzy czy techniki wnioskowania), będąca podstawą wartościowania wiedzy zaimplementowanej w projektach studenckich. Przy walidacji (wartościowaniu) wiedzy pod uwagę wzięto: kompletność, spójność i wiarygodność wiedzy. W badaniach wykorzystano propozycję autorską pomiaru jakości wiedzy. Wyniki tych wstępnych badań pozwoliły na ocenę użyteczności techniki i metod pomiaru wykorzystywanych w omawianym procesie.
W artykule podjęto problematykę zmian kierunków studiów w wyższych szkołach technicznych, które realizują kształcenie dla potrzeb gospodarki i przemysłu, ze szczególnym uwzględnieniem Politechniki Krakowskiej i Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie w okresie transformacji ustrojowej. Celem pracy jest wyznaczenie różnych typów kierunków studiów funkcjonujących w wyżej wymienionych uczelniach. Kryterium ich wydzielenia będzie analiza liczby studentów stacjonarnych i zaocznych PK i AGH od 1980 do 1999 roku. Analiza ta została poprzedzona porównaniem wyższych szkół technicznych i uniwersytetów w Polsce pod względem liczby studentów i zatrudnionych nauczycieli akademickich od 1955 roku.(fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono krytyczną ocenę nowych ministerialnych standardów kształcenia z informatyki gospodarczej dla studiów dwustopniowych. Zostały one porównane z uznanymi na świecie standardami kształcenia, oraz przedstawiony został program i doświadczenia autora z prowadzenia zajęć z przedmiotów informatycznych na unikalnym kierunku Metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne (MIESI) prowadzonym w Szkole Głównej Handlowej (SGH). (fragment tekstu)
Zagadnienia wykładane w ramach rachunku kosztów, rachunkowości zarządczej i controllingu obejmują całokształt tematyki związanej z tworzeniem przez system rachunkowości informacji zarządczej oraz wykorzystaniem tej informacji w różnych obszarach zarządzania przedsiębiorstwem. (fragment tekstu)
20
100%
W artykule dokonano analizy koncepcji spersonalizowanych ścieżek kształcenia (SSK) dedykowanej tym kierunkom, których programy studiów składają się w znacznej części z treści z zakresu informatyki ekonomicznej. Koncepcja ta stanowi propozycję uelastycznienia programu studiów przede wszystkim przez rezygnację ze specjalności i znaczące zwiększenie puli przedmiotów do wyboru. Podstawę wnioskowania stanowiły wyniki reprezentatywnego badania ankietowego przeprowadzonego wśród 108 studentów kierunku informatyka (I stopień) na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Studenci podczas wypełniania ankiety odnosili się do wybranych elementów koncepcji spersonalizowanych ścieżek kształcenia, a także wskazywali potencjalne korzyści i wyzwania, które mogą się wiązać z tą koncepcją.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.