Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 141

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Projects financing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Działalność przedsiębiorstw budowlanych uwarunkowana jest szeregiem determinantów specyficznych dla branży, wśród których istotne znaczenie ma zleceniowy charakter ich działania. Zlecenia budowlane mogą być traktowane jako odrębne projekty, a odpowiednie nimi zarządzanie zapewnia realizację interesów przedsiębiorstwa oraz zleceniodawców. Kluczowym instrumentem warunkującym zarządzanie projektami jest budżetowanie, które zapewnia scalenie kolejnych etapów tego procesu przy uwzględnieniu podstawowych jego parametrów: zakresu, czasu, kosztów oraz dodatkowo jakości. Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji budżetowania projektu wybranego przedsiębiorstwa budowlanego jako instrumentu zarządzania projektami(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono pomysłowi stworzenia "Encyklopedii Solidarności", którego autorem jest katowickie Stowarzyszenie "Pokolenie". Przedstawiono założenia, innowatorskie pomysły "encyklopedystów" oraz realizację tego projektu.
Aktywizacja ruchu turystycznego wymaga zbudowania specyficznej przewagi konkurencyjnej regionu - przewagi stworzonej z myślą o maksymalizacji jakości i atrakcyjności oferty postrzeganej przez turystę. Przewagę konkurencyjną konstruuje się w oparciu o wartości rzadkie i trudne do naśladowania. Te dwie cechy mają unikalne zasoby naturalne danego regionu, na podstawie istnienia których tworzy się przestrzenne formy ochrony przyrody. Wyróżnikiem każdego regionu - nie tylko regionu o charakterze turystycznym - jest marka. W odniesieniu do omawianego typu regionu marka wprost nawiązuje do tzw. profilu obszaru i przybliża charakterystykę dostępnych produktów turystycznych. "Markę produktu turystycznego obszaru należy rozumieć jako nazwę, termin, znak, symbol, wzór lub kombinację tych elementów stworzoną w celu rozpoznania dóbr udostępnianych turystom i usług świadczonych przez podmioty zaangażowane w zaspokajanie potrzeb turystycznych w miejscu recepcji turystycznej i odróżniania ich od dóbr i usług występujących w konkurencyjnych miejscach recepcji turystycznej". Marka stanowi sygnał informacyjny dla potencjalnych turystów. (fragment tekstu)
Administracja publiczna działa w określonej przestrzeni społeczno-gospodarczej i polityczno-prawnej danego państwa. Zadaniem jej, przy wykorzystaniu systemu instytucjonalnego i określonych ram prawnych, jest zarządzanie państwem oraz jednostkami niższego rzędu. Dokonując podziału administracji publicznej w Polsce wyróżnić należy: administrację rządową, administrację samorządową. Organy obu składowych systemu administracji publicznej mają na celu uzupełniać się na zasadzie subsydiamości. Z punktu widzenia rozwoju lokalnego i regionalnego najistotniejszą rolę odgrywa administracja samorządowa powiązana z konkretnym terytorium. Są to organy autonomiczne i powiązane ze społecznością lokalną, co uwypuklone zostaje przez wybieralne organy przedstawicielskie danej jednostki samorządowej. (fragment tekstu)
5
Content available remote Budżetowanie projektów public relations
100%
Na poziomie akademickim i w praktyce gospodarczej stale poszukuje się nowych metod public relations. Ale nie tylko nowe metody odgrywają istotne znaczenie w komunikacji. Równie istotny jest proces budżetowania, bowiem od niego często zależy to, czy dany projekt zostanie wdrożony, czy też nie dojdzie do jego realizacji. Budżet, który niejednokrotnie w przypadku działań public relations jest ograniczany lub zmniejszany, w sytuacji, gdy ogólnie w firmie dokonuje się redukcji kosztów, jest często punktem newralgicznym negocjacji i rozmów prowadzonych pomiędzy pracownikami PR i zarządem firmy. (fragment tekstu)
Poziom wydatkowania środków w ramach ZIT KOF jest zróżnicowany w zależności od funduszu. Poziom zakontraktowania środków jest wyższy w ramach EFRR, natomiast w przypadku ich certyfikacji występuje przewaga EFS. Widoczna jest różnica pomiędzy wartością środków zakontraktowanych a certyfikowanych. Finansowanie projektów z funduszy strukturalnych średnio przekracza 80% wartości projektu. Wdrażanie instrumentu przebiega prawidłowo z punktu widzenia wydatkowania środków. Analiza kontraktacji środków w poszczególnych latach wskazuje na opóźnienie względem rozpoczęcia realizacji programów, co nie jest wyjątkiem w skali całego RPO WŚ 2014-2020. Autor podejmuje problematykę finansowania ZIT w perspektywie unijnej 2014-2020.(abstrakt oryginalny)
7
75%
Projekty i granty mają spore znaczenie dla rozwoju nauki i badań. Dla wielu ludzi stanowią one jedyne źródło środków finansowych na ich badania. W szczególności na uniwersytetach obserwuje się ich dynamiczny przyrost. Z tego powodu udział doktorantów konkursach grantowych stanowi dobry początek w tym zakresie. W pierwszej części artykułu przedstawiono dyskusję sposobu, w jaki konkurs grantowy przebiega w Uniwersytecie Technicznym w Ostrawie. Autorka koncentruje swoją uwagę na trudnościach w złożeniu aplikacji, wyjaśnia proces ewaluacji projektu oraz przedstawia zbiorcze dane pozyskane z Ministerstwa Edukacji, Młodzieży i Sportu dla konkursów grantowych od 2010 roku. Druga część artykułu przedstawia przykład wybranego projektu pt. "Badanie nad wykorzystaniem odpadów pogórniczych w wybranych lokalizacjach". W artykule przedstawiono przedmiot badań, cele projektu, harmonogram oraz rzeczywisty postęp w jego realizacji. (abstrakt oryginalny)
"Project financing" nie jest bynajmniej nową metodą finansowania dużych projektów inwestycyjnych. Metoda ta stosowana jest od dość dawna, znalazła zastosowanie m.in. przy takich słynnych przedsięwzięciach, jak budowa Kanału Sueskiego czy budowa Kanału Panamskiego. Dyskusja nad wpływem tej metody na rynki finansowe toczy się już od połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Na Słowacji ta forma finansowania znana jest od sześciu lat. Głównymi przesłankami dla zastosowania "project financing" do finansowania projektów inwestycyjnych są: a) wysokie zapotrzebowanie na kapitał w dużych projektach, które sprawia, że ich finansowanie przerasta możliwości pojedynczego inwestora (lub banku), b) rozłożenie ryzyka finansowego projektu na większą liczbę inwestorów. Banki zwykle oceniają projekty w oparciu o następujące kryteria: - rynek i popyt, - jakość rozwiązania technicznego, - struktura finansowania projektu, - uczestnicy projektu, - stosunki kontraktowe w ramach projektu, - studium finansowe projektu. Znając odpowiedzi na te, i ewentualnie inne, pytania, banki są w stanie ustalić warunki sfinansowania projektu. Niniejszy artykuł omawia szerzej te warunki. (abstrakt oryginalny)
Rozwój crowdfundingu poszerzył arsenał możliwych sposobów finansowania projektów naukowych oraz pozanaukowych, a także spowodował wzrost zainteresowania tych podmiotów, które do tej pory nie korzystały z tej formy kreatywnego finansowania. Amerykańskie uczelnie są zarówno pionierami w tej dziedzinie, jak też odnoszą największe sukcesy w pozyskiwaniu środków finansowych poprzez takie zbiórki. W Polsce crowdfunding na uczelniach wyższych jest na etapie wstępnego rozwoju, dlatego celem artykułu jest przedstawienie i ocena pierwszej platformy do pozyskiwania wsparcia społecznościowego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu - GOuep.pl. Doświadczenia i wnioski z pierwszych zbiórek na wybrane projekty dostarczają ciekawych, praktycznych implikacji dla potencjalnych zainteresowanych tym sposobem finansowania projektów. Zbiórki uniwersyteckie raczej nie wykraczają poza granice społeczności danego uniwersytetu, co czyni je lokalnymi, niewielkich rozmiarów projektami, o niezbyt wygórowanych celach finansowych. Finansowanie społecznościowe w przypadku uczelni krajowych jest jeszcze na tyle nowe i nieznane, że potrzeba sporo nakładów, zarówno finansowych, jak i wiedzy eksperckiej, aby móc w pełni z niego korzystać. To także edukacja całej społeczności akademickiej w kierunku wykorzystania potencjału zaangażowania się w uczelniane projekty, jako wydarzenia integrujące poszczególne grupy i wpływające na rozwój potencjału uczelni i jej atrakcyjności. Artykuł wnosi wkład w rozpoznanie predyktorów sukcesu finansowania społecznościowego na uczelniach wyższych w Polsce oraz wskazuje na możliwość wykorzystanie platform crowdfundingowych jako narzędzia budowania wizerunku szkoły wyższej i umacniania integracji wspólnot akademickich. (abstrakt oryginalny)
Warunkiem pozytywnego zakończenia projektu dofinansowywanego ze środków UE i realizowanego w ramach konsorcjum jest nie tylko zapewnienie osiągnięcia zamierzonych rezultatów, ale i właściwe zarządzanie przepływami finansowymi oraz wypełnienie wszystkich obowiązków sprawozdawczych wobec UE, Niespełnienie wymogów finansowych, pomimo wysokich ocen jakości, efektywności metodologii prowadzenia i wdrażania wyników badań może skutkować koniecznością zwrotu dofinansowania. Opracowanie ma na celu wskazanie problemów jakie mogą się pojawić w trakcie realizacji projektów w konsorcjum, ale także ujawnienie dobrych praktyk i zasad zarządzania takimi projektami w sferze finansowo-księgowej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wyników analizy czynników ryzyka związanych z dwoma zasadniczymi podejściami stosowanymi w zakresie finansowania i realizacji projektów inwestycyjnych, tj. corporate finance oraz project finance. Autorzy niniejszego opracowania postawili tezę o następującym brzmieniu: Formuła realizacji projektu: corporate finance i project finance determinuje czynniki ryzyka inwestycyjnego. W artykule zostały scharakteryzowane obie ww. formuły z zaakcentowaniem ich wad oraz zalet. Omówione zostały także czynniki ryzyka, z jakimi może spotkać się przedsiębiorstwo podejmujące się realizacji inwestycji w którejś z dwóch formuł oraz przeprowadzona została ich analiza w zależności od zastosowanej metody finansowania i realizacji projektu. Przeprowadzone rozważania potwierdziły postawioną na wstępie tezę, że przyjęty w konkretnym przypadku sposób realizacji oraz finansowania projektu inwestycyjnego ma istotny wpływ na zwiększenie bądź mitygowanie różnorodnych czynników ryzyka.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Finansowanie projektów innowacyjnych
75%
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań empirycznych dotyczących finansowania projektów, obejmujących etap badań i prac rozwojowych, specyfiki projektów innowacyjnych oraz wynikających stąd problemów w zakresie ich finansowania za pomocą środków ze źródeł zewnętrznych. (fragment tekstu)
13
Content available remote Wykrywanie podwójnego finansowania wydatków w projektach unijnych
75%
Celem niniejszego artykułu jest omówienie zakazu podwójnego finansowania, jako jednej z głównych zasad zarządzania funduszami unijnymi, oraz instrumentów wykorzystywanych w celu wykrywania wielokrotnego finansowania tych samych wydatków ze środków publicznych. W artykule scharakteryzowano poszczególne instrumenty kontroli krzyżowych wykorzystywane przez Instytucje Zarządzające oraz Instytucję Koordynującą Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia w perspektywie finansowej 2007-2013, jak również nieprawidłowości wykrywane w obszarze podwójnego finansowania wydatków. W oparciu o informacje uzyskane w toku wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami Instytucji Zarządzającej Programem Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka przedstawiono przyczyny naruszania zakazu podwójnego finansowania. W artykule zawarto również rekomendacje dla beneficjentów realizujących projekty unijne mające na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia nieprawidłowości w przedmiotowym obszarze.(abstrakt oryginalny)
Crowdfunding to forma społecznego finansowania projektów przez zbiorowość internautów, czyli tzw. tłum. Choć zjawisko to jest stosunkowo nowe, to jego zakres i tempo rozwoju sprawia, że warto się zastanowić nad jego wpływem na podmioty funkcjonujące na rynku. Celem artykułu jest przedstawienie istoty crowdfunding i przeanalizowanie jego znaczenia dla gospodarki w ujęciu mikro- i makroekonomicznym. W opracowaniu autorka zaprezentowała i omówiła modele i submodele crowdfundingu, a następnie przedstawiła jego znaczenie w ujęciu liczbowym. Zasygnalizował również szanse i zagrożenia związane z rozwojem tego zjawiska dla gospodarki.(abstrakt oryginalny)
Niezależnie od osiągniętego poziomu rozwoju gospodarczego, państwa stają przed trudnymi wyzwaniami w obszarze społecznym - bezrobociem, niską jakością opieki zdrowotnej, bezdomnością, recydywą i innymi. Wobec rosnących problemów poszukuje się nowych mechanizmów finansowych, służących eliminowaniu problemów społecznych. Takim rozwiązaniem może być mechanizm obligacji społecznych. Obligacje społeczne to innowacyjny instrument finansowania projektów społecznych, umożliwiający współpracę podmiotów publicznych z prywatnymi inwestorami. Celem opracowania jest prezentacja instrumentu finansowania projektów społecznych, jakim są obligacje społeczne oraz wskazanie na istniejące bariery i podstawowe czynniki rozwoju obligacji społecznych. Sformułowano następujące wnioski: obligacje społeczne wspierają współpracę między sektorem publicznym a prywatnym oraz rozwiązują konkretne problemy społeczne.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Metodyki zarządzania projektami współfinansowanymi ze środków unijnych
75%
Celem artykułu jest omówienie najczęściej wykorzystywanych metodyk w zarządzaniu projektami, ze szczególnym uwzględnieniem projektów współfinansowanych ze środków unijnych.(fragment tekstu)
17
Content available remote Geografia finansowania społecznościowego
75%
W niniejszym artykule jest rozpatrywana koncepcja crowdfundingu, nazywanego finansowaniem społecznościowym oraz określanego jako proces gromadzenia środków finansowych na realizację określonych projektów z rozproszonego środowiska sieciowego. Środki te (jednostkowo zwykle niewielkie) są pozyskiwane od potencjalnie nieograniczonej liczby internautów, ich "tłumu"2. Według C. Cuesta i in.3 crowdfunding jest przykładem kolektywnej współpracy jednostek, gromadzących małe kwoty do realizacji zakładanego celu, przy czym znaczna liczba uczestników przedsięwzięcia "jako całość jest ogromna".(abstrakt oryginalny)
Analysis and assessment of the legal effects of exhausting the amount allocated for co-financing of projects under the appeal procedure in the system of implementation of the EU cohesion policy in Poland in the 2021-2027 financial perspective. Literature review, analysis of relevant legal regulations and the jurisprudence of administrative courts. The provisions of the Act on the rules for the implementation of tasks financed from European funds in the 2021-2027 financial perspective erroneously equate the exhaustion of the amount allocated for co-financing of projects under a measure or region category with the sum of funds distributed by concluding agreements or issuing administrative decisions on project co-financing. They do not take into account the fact that due to, e.g. the availability of additional financial resources resulting from termination of co-financing agreements or an increase in the euro exchange rate, the exhaustion of the allocation may change until the end of programme's implementation period. It is necessary to shape the appeal procedure in such a way that will provide the applicants with a real chance of obtaining co-financing, because the implementation and protection of their constitutional rights cannot depend on the exhaustion of the available allocation of financial resources. (original abstract)
Cost Development of educational and scientific spheres in general and project activity of universities in particular, acquire foreground importance in the modern world. In the article approaches to rendering a term "project" and its basic characteristics are analyzed. Scientific and educational projects are a special type: although they represent a subsidiary activity, they are vital to the image, rankings, prosperity and at some point to competitiveness. The major funding opportunities for scientific and educational projects are generalized. The authors have analyzed the official figures of the State Statistics Service of Ukraine which show the levels of cost funding of scientific and educational projects and describe its main sources in 2010-2015. A study of impact factors on the funding levels of Ukrainian scientific and educational projects by foreign sources was conducted using the method of correlation analysis. According to the results of the conducted analysis, it was determined that activity of international mobility of Ukrainian scientists doesn't influence the levels of international funding. It was also established that there is a strong inverse relationship between such factors as a share of expenditures on scientific and scientific-technical activities in GDP, a number of organizations involved in scientific and scientific-technical activities and a number of grants for scientific research received from international funds. (original abstract)
The purpose of this paper is to compare perceptions on drivers of managing multiple European cofounded projects among public and private institutions from Romania, and determine which dimensions of multi-project management optimization have the greatest impact on institutional financial stability and organizational learning. Data were collected using an online questionnaire administrated to two convenience samples of 100 public institutions, and 100 private organizations from Romania, involved in managing multiple European co-funded projects. Multi-project management optimization was measured using two dimensions: the relational dimension for governance of multiple projects and the regulative dimension. Data were analyzed by using confirmatory factor analysis, ANOVA and linear regression. In the private organizations sample, relational dimension was the most important predictor of organizational learning, while regulative dimension was the most important predictor of financial stability in the sample of public institutions. (original abstract)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.