Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 221

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Projektowanie systemów informatycznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
1
100%
Trudność w sprawnej realizacji projektów informatycznych prowadzonych na rzecz klienta pochodzącego z kraju innego niż kraj producenta, jak również konieczność współpracy w międzynarodowym zespole osób różnej narodowości, a w związku z tym o różnych poglądach, przekonaniach i wartościach, stwarza kierownikom projektów dodatkowe utrudnienie. Znajomość różnic występujących pomiędzy różnymi kulturami i narodami może w dużym stopniu ograniczyć nieoczekiwanie pojawiające się konflikty, przez co przyczynić się do powodzenia projektu. Niniejszy artykuł opisuje obraz przedstawicieli różnych narodowości w oczach ich polskich współpracowników. (abstrakt autora)
W artykule zaprezentowana została idea i konstrukcja programowa oryginalnego systemu waluacji ryzyka realizacji oprogramowania, oparta na adaptacji podejścia VaR. Przedstawione zostały zagadnienia analizy ryzyka realizacji oprogramowania, oryginalna propozycja modelu oceny ryzyka produkcji oprogramowania, metoda oceny ryzyka w projektach informatycznych, jak też weryfikacja modelu. W artykule zostały uwzględnione w szczególności: duża zmienność otoczenia, wieloetapowy charakter działań przy udziale dużej liczby osób, duża złożoność i trudności w ustrukturyzowaniu zadań, niedostatecznie zaawansowane metodyki realizacji projektów informatycznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono podstawowe zasady projektowania rozwiązań controllingowych funkcjonujących w przedsiębiorstwie, w tym pojęcie projektowania, a także jego zasady oraz etapy. Zostały również omówione możliwe do wykorzystania rozwiązania informatyczne uzależnione od wielkości przedsiębiorstw oraz ich możliwości finansowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawione w opracowaniu metody analityczne, bazujące na przyjętym w projektach europejskich podejściu CBA z użyciem bezwzględnych kryteriów decyzyjnych opartych na estymowanych wartościach NPV i IRR, oraz przykłady ich zastosowania do zbadania opłacalności dwóch projektów e-biznesowych pokazują przydatność zaproponowanego podejścia do oceny efektywności ekonomicznej tego typu inwestycji. Mimo że opisane przykłady nie obejmują całego spektrum systemów gospodarki elektronicznej, to - zdaniem autora - dowodzą, że odpowiednie przemodelowanie procesów biznesowych i wsparcie ich adekwatną technologią informatyczną może przynosić wymierne i policzalne "w pieniądzu" efekty ekonomiczne. Jest to szczególnie ważne, gdyż w czasie fascynacji e-biznesem oraz realnego zapotrzebowania na systemy gospodarki elektronicznej konieczna jest rzetelna ocena efektywności tego typu przedsięwzięć. Tylko ona bowiem zapewni alokację środków finansowych i rzeczowych wymaganą dla dynamicznego rozwoju technologii sieciowych i bazujących na nich aplikacji, w tym stałe ich zasilanie w ramach projektów europejskich. Aby nasze firmy mogły korzystać z oferty europejskich funduszy wsparcia, muszą stosować metody rachunku efektywności wymaganego przez instytucje zarządzające tymi środkami. Autor ma nadzieję, że przedstawione w opracowaniu rozważania i zaprezentowane przykłady przyczynią się do upowszechnienia wiedzy na ten tak istotny temat. (fragment tekstu)
Harmonogramowanie projektów informatycznych jest problemem specyficznym pośród problemów harmonogramowania projektów z ograniczonymi zasobami, największą bowiem rolę odgrywa w tym przypadku czynnik ludzki i kompetencje wykonawców poszczególnych czynności. Czas trwania czynności projektowych pozostaje w ścisłym związku z kosztem jej wykonania ze względu na zróżnicowanie płacowe występujące wśród specjalistów IT. W pracy zaprezentowano algorytm mrówkowy, za pomocą którego dokonuje się optymalizacji czasowo-kosztowej projektów informatycznych.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono proces projektowania systemów treningowych jako element systemu kierowania. Wskazano na istotne cechy procesu projektowania. Projektowanie treningu polega na wykonaniu kolejnych czynności, których efektem jest zbiór danych tworzących projekt cyklu treningowego. Zawiera on zestaw założeń, uwarunkowań, celów oraz środków, które prowadzą do realizacji celów. Projekt powinien być utworzony dla konkretnego zawodnika, a nie dla grupy treningowej, a tym bardziej dla dyscypliny sportowej. Projekt nie powinien zawierać rozwiązań szczegółowych, przede wszystkim w zakresie doboru środków treningowych. W dalszej części pracy zaprezentowano 7-krokowy algorytm procesu projektowania systemów treningowych. Ostatni rozdział pracy stanowi uproszczony algorytm samego programu oraz uwagi dotyczące jego eksploatacji.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja możliwości rozszerzeń w zakresie metod i technik tradycyjnie wykorzystywanych przez właściciela produktu o nowe, które pozwalają w sposób kreatywny przygotowywać artefakty projektowe stanowiące wejście do procesu definiowania wymagań wobec systemu. Proponowane w artykule rozszerzenia mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na poziom innowacyjności tworzonego systemu, a co za tym idzie unikatową propozycję wartości, która jest krytycznym czynnikiem sukcesu internetowych modeli biznesowych. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy zagadnień związanych z narzędziami wspomagającymi realizację małych i średnich projektów informatycznych. Zaprezentowano pomysł na rozszerzalny obiektowy model projektu informatycznego (extensible Project Object Model) oraz zaproponowano otwartą i rozszerzalną architekturę realizacji systemu bazującą na XML. Specyfikacja wymagań wobec systemu była wynikiem rzeczywistych potrzeb firmy realizującej małe i średnie projekty informatyczne. W rezultacie powstało narzędzie o ciekawej, rozszerzalnej (za pomocą wtyczek) architekturze wspomagające wdrażanie projektów informatycznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie zmian, jakie mogą zachodzić w sposobie przeprowadzania analizy i projektowania w celu osiągnięcia pełnych korzyści z możliwości, jakie daje wykorzystanie języków czwartej generacji. Na wstępie krótko omówiono pojęcia języków czwartej generacji wraz z technikami prototypowania. W następnej kolejności zaprezentowano tradycyjny cykl życia systemu i rozważano problemy związane z wykorzystaniem prototypowania przy ograniczeniach podejścia tradycyjnego. Z tego wyprowadzono wniosek, że należy zastosować inną metodę tworzenia systemów, jeśli się chce uzyskać korzyści tak z analizy strukturalnej jak i prototypowania. Jednym z takich podejść jest ewolucyjne tworzenie systemów. Artykuł wyjaśnia implikacje ewolucyjnej metody tworzenia systemów oraz wskazuje podstawowe cechy tego podejścia. Następnie rozważa się miejsce ewolucyjnej metody tworzenia systemów w organizacji oraz sposób dojścia do jej stosowania. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Analiza wybranych koncepcji w obszarze projektowania wymagań
100%
Celem artykułu jest analiza trzech wymienionych nurtów badawczych (inżynieria wymagań, podejście zorientowane na użytkownika, podejścia zwinne) w kontekście rozwiązań proponowanych dla potrzeb projektowania wymagań. Artykuł ma zidentyfikować, opisać oraz poddać pod dyskusję wybrane, proponowane w ramach wymienionych koncepcji, mechanizmy. (fragment tekstu)
11
Content available remote Zastosowanie zdalnego wdrażania rozwiązań IT w projektach informatycznych
100%
Technologia informacyjna otwiera przed przedsiębiorstwami nowe możliwości działania, jest siłą napędową transformacji sposobów ich funkcjonowania. Firmy, odpowiadając na zmiany technologiczne, reorganizują swoją działalność nie tylko w relacji B&C, lecz także między sobą, biorąc pod uwagę łańcuch tworzenia wartości1. W sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, których przewaga konkurencyjna wynika najczęściej z dużej elastyczności działania oraz szybkiej reakcji na oczekiwania otoczenia, wykorzystanie technologii informacyjnych stanowi niejednokrotnie kluczowy czynnik sprawnego funkcjonowania. Z drugiej strony podjęcie inwestycji w system informatyczny stanowi duże wyzwanie zarówno z perspektywy nakładów finansowych, jak i obciążenia dodatkowymi zadaniami pracowników zaangażowanych w proces wdrożenia nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Dużym ułatwieniem dla podjęcia decyzji o inwestycji w IT mogą stać się zdalne wdrożenia, które coraz częściej są proponowane przez firmy informatyczne. Kluczowym argumentem dla podjęcia takiego wyzwania jest zazwyczaj zmniejszenie kosztów procesów wdrożeniowych, jak również skorelowanie obciążenia pracowników przedsiębiorstwa pracami wdrożeniowymi z natychmiastowymi wynikami ich pracy. (fragment tekstu)
The paper deals with the problem of designing diagnostic systems for technical objects such as power plant, machining etc. The new approach for this problem that is based on the methodology that are used in the design of machines and some aspects of requirement engineering that derived from the software area is considered in the article. In general case the requirements may be used to formalized notation of the project need, that described the designed diagnostic systems. The evaluation of gathered set of requirements may be done by using the specialized expert systems, that may be developed as part of proposed approach. The whole process related to gathering, writing and evaluation of requirements for the purpose of designing diagnostic system is presented in the article.(original abstract)
13
Content available remote Wielowymiarowa analiza czynników sukcesu projektów IT
75%
Dzięki postępowi technologicznemu, który nastąpił w ostatnich latach, znacznie wzrosła liczba projektów informatycznych. Projekty te często okazywały się skomplikowanymi przedsięwzięciami obarczonymi wysokim ryzykiem. Właściwe zarządzanie projektem może wpłynąć na harmonogram, budżet i jakość projektu, a tym samym przyczynić się do sukcesu projektu. W artykule dokonano wielowymiarowej analizy czynników sukcesu projektu. Badania zostały przeprowadzone na podstawie danych ankietowych.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono znaczenie analizy i stosowanych narzędzi dla projektowania systemu informatycznego. Omówiono przesłanki uczestnictwa użytkowników w opracowaniu założeń. Na koniec przedstawiono zadania użytkowników oraz warunki współpracy z informatykami.
W artykule zaproponowano wykorzystanie języka specyfikacji ontologii OntoUML w procesie wytwarzania ontologii UPON (Unified Process Ontology Development). Wyniki pracy powinny w rezultacie umożliwić procesowe i bardziej przewidywalne wytwarzanie ontologii dziedzinowych w ramach m.in. procesu wytwarzania oprogramowania ODSD (Ontology Driven Software Development), tym samym wychodząc naprzeciw ewentualnym problemom jakościowym ontologii dziedzinowych (jakość jest zwykle zawdzięczana uporządkowaniu zadań projektowych). Artykuł stara się wypełnić lukę w literaturze przedmiotu. Przy tym ułatwić dostarczanie wysokiej jakości ontologii dziedzinowych do procesu wytwarzania oprogramowania ODSD. Oryginalność artykułu wynika z uspójnienia języka OntoUML z procesem UPON.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono temat projektów informatycznych. Obecnie realizacja projektów IT nie jest już wydarzeniem nadzwyczajnym, jak było jeszcze kilkanaście lat temu. Projektem trzeba po prostu umieć zarządzać, a zarządzanie to polega na efektywnej realizacji celów przy jednoczesnym minimalizowaniu wpływu istniejących ograniczeń i ryzyka. Zarządzanie projektami informatycznymi jest nowym obszarem aktywności informatycznej, jest to również nowy zawód wymagający oprócz wiedzy informatycznej, także umiejętności zarządzania i organizacji pracy. Dlatego przewiduje się, że kierownik projektu informatycznego będzie jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów w XXI wieku.
Celem prezentowanego artykułu jest przedstawienie projektu badań własnych dotyczących aktualnie stosowanych metodologii projektowania systemów e-commerce oraz ich przyszłej ewolucji. Prezentowanie badania zostaną przeprowadzone w roku 2005/2006 i obejmować będą analizę próby 200 edukacyjnych serwisów internetowych. Głównym celem badań jest zdefiniowanie i opisanie trendów zmian w metodach stosowanych do projektowania współczesnych serwisów internetowych. Badania będą się składać z kilku podstawowych części, to jest: definicji aktualnie wykorzystywanych metod analizy i projektowania; trendów i przyszłych zmian tych metod; różnic kulturowych w podejściu do problemu projektowania oraz różnic kulturowych użytkowników w percepcji serwisów internetowych. Wynikiem tych badań powinien być model nowoczesnej metody projektowania umożliwiający firmom tworzenie zorientowanych na potrzeby użytkownika serwisów internetowych, które w większym stopniu będą zaspokajać jego oczekiwania, a także spełniać wymagania stawianie aplikacjom internetowym przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Identyfikacja wystąpienia w projekcie lub jego otoczeniu zdarzeń mogących wpływać negatywnie na jego realizację zgodnie z założeniami jest ważnym elementem zarządzania ryzykiem. Ich wczesne wykrycie pozwala rozpocząć działania zapobiegawcze lub kompensujące, zanim jeszcze skutki tych zdarzeń wpłyną w istotny sposób na projekt. Wykorzystywane w tym zakresie metody eksperckie mogą zawodzić w wypadku zjawisk zachodzących bardzo powoli lub będących wypadkową kilku pozornie ze sobą niezwiązanych zdarzeń. Potrzebne jest narzędzie wspierające prace ekspertów, które pozwoli wykrywać takie zjawiska zanim skutki ich wystąpienia osiągną punkt krytyczny. Przedstawiona koncepcja metody konstrukcji zestawu miar (wskaźników) pozwalających wykrywać takie zjawiska na podstawie pomiaru parametrów projektu i wybranych czynników ryzyka. Zaproponowane rozwiązanie daje zobiektywizowany obraz projektu na potrzeby oceny ryzyka projektowego.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie problemów, jakie identyfikuje się w komunikacji na styku relacji dział wytwórczy IT - biznes. W pierwszej części artykułu wyjaśniono podstawowe pojęcia związane z badanym zagadnieniem, jak projekt informatyczny, IT i biznes. W drugiej części opisano proces komunikacji w projekcie informatycznym, wykorzystując do tego diagram choreografii. Następnie przytoczono wyniki firmy konsultingowej Deloitte, które wskazują na znaczenie oraz wagę identyfikowanych problemów w komunikacji między tzw. wytwórcą rozwiązań ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne) a ich rzeczywistym odbiorcą. Wyniki badań skłoniły autorki do podjęcia próby zidentyfikowania przyczyn występowania tego problemu. Toteż w kolejnej części artykułu przedstawiono procedurę badawczą oraz omówiono wyniki badań przeprowadzonych wśród znaczącej grupy uczestników procesu wytwórczego oprogramowania. Respondentami byli przedstawiciele strony IT i biznesu w liczbie po 50 osób z każdej z grup. Wszyscy respondenci byli uczestnikami około 20 projektów informatycznych z branży finansowej.(abstrakt oryginalny)
O zasadności przygotowania jakiegokolwiek oprogramowania, abstrahując od rozpatrywanego w niniejszym artykule, świadczy bez wątpienia stopień, potencjał i możliwości jego wykorzystania. Konfrontacja myśli twórcy i użytkownika nastąpi dopiero w momencie stosowania programu, w chwili gdy na dany program komputerowy pojawi się popyt, gdy możliwe będzie sprawdzenie na "polu walki", czyli w ramach rozwiązywania zagadnień projektowych o charakterze praktycznym. Dobrym poligonem doświadczalnym do testowania zasadności wprowadzania pewnych nowych rozwiązań dopełniających całości jest akademickie pole manewru, dlatego projekty studenckie wykorzystywały tok rozumowania autora przeprowadzony w poprzednich pracach. Do tej pory wielomodułowy pakiet komputerowy OL09 wykorzystywany był przeze mnie, na potrzeby badań własnych oraz przez studentów realizujących prace dyplomowe. Uważam, że to odpowiedni sposób i stosowny czas do udoskonalania tego dedykowanego projektowaniu magazynów oprogramowania. Istotne jest, że oprogramowanie OL09 może stanowić punkt wyjścia do innych badań czy to do wykorzystania go "wprost", czy też z zastosowaniem modyfikacji w jego konstrukcji. Jego zaletą jest umożliwienie rozpatrywania szerokiego spektrum problemów. To nie byłoby możliwe, gdyby nie modułowy charakter oprogramowania. Przewiduję korzyści płynące z jego stosowania w dalszej praktyce projektowej, naukowej i przede wszystkim dydaktycznej, przez stosowanie w laboratorium projektowania obiektów logistycznych czy zlecanie studentom kolejnych prac dyplomowych itp. Co więcej, oprogramowanie ma charakter open-source, a co za tym idzie, nie wymaga opłat licencyjnych. Na program dedykowany nie ma ograniczeń, także w zakresie licencji stanowiskowych. Jako że OL09 to oprogramowanie typu open-source, czyli tzw. otwarte oprogramowanie, nie widzę przeszkód wobec bezpłatnego oraz legalnego kopiowania kodu źródłowego, a także kodu wynikowego. Możliwa jest również dowolna modyfikacja kodu pod własne upodobania oraz potrzeby. Program wystarczy zainstalować na komputerze, a jeżeli istniałaby potrzeba zmian kodu programu i ponownego skompilowania, należałoby zainstalować Object Pascal Delphi, bowiem właśnie w tym środowisku została opracowana pierwsza wersja pakietu komputerowego OL09. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.