Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Projektowanie witryn WWW
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule zaprezentowano istotę techniki Responsive Web Design (RWD) w kontekście jej wykorzystania w projektowaniu stron i serwisów WWW publicznych uczelni wyższych. W pierwszej części artykułu krótko scharakteryzowano istotę i potrzebę stosowania RWD. W dalszej kolejności zwrócono uwagę na najistotniejsze dane statystyczne dotyczące przyszłości wykorzystania urządzeń mobilnych i ich wpływu na RWD. Ostatnia część artykułu jest analizą wykorzystania RWD w publicznych uczelniach wyższych. (abstrakt autora)
Strony Internetowe można, porównać do programów. Różnica jest taka, że strony występują tylko w wersji on-line. Jeśli przyjmiemy taki model, to powinniśmy je projektować, tworzyć i testować zgodnie z tzw. modelem cyklu życia oprogramowania. Wyróżniamy dwa podstawowe modele: kaskadowy i spiralny. Oba składają się z następujących podstawowych faz: określenia wymagań, projektowania, implementacji (kodowania), testowania, konserwacji. Powyższa fazy są bardzo podobne do używanego przez doświadczonych projektantów siedmioetapowego modelu tworzenia stron WWW. (fragment tekstu)
Projektowanie aplikacji internetowych wymaga integracji zarówno obszarów powiązanych z użytecznością oraz architekturą informacji, jak i elementów oddziaływania na zachowania użytkownika. W szczególności dotyczy to witryn zorientowanych na efekty, które mają na celu generowanie określonych interakcji za pośrednictwem różnych form przekazu i obiektów interaktywnych, takich jak banery reklamowe czy strony docelowe. Występuje tutaj konflikt pomiędzy potrzebą generowania określonych rezultatów a zapewnieniem odpowiedniego poziomu użyteczności. Prezentowana w artykule koncepcja oparta jest na dekompozycji elementów składowych witryny i umożliwia poszukiwanie rozwiązań kompromisowych. Głównym założeniem jest generowanie efektów na określonym poziomie z jednoczesnym zachowaniem ograniczonej inwazyjności witryny. (abstrakt oryginalny)
W artykule sformułowano wiele istotnych postulatów w przedmiocie rozważań. Podstawą sformułowania tych postulatów były przeprowadzone autorskie badania wybranych publicznych portali regionalnych. Publiczne portale regionalne pełnią ważne funkcji, m.in.: informacyjną, promocyjną i marketingową, administracyjną, gospodarczą, społeczną, komunikacyjną. Sformułowane postulaty dotyczące projektowania i utrzymywania regionalnych portali publicznych obejmują następujące grupy zagadnień: wybór domeny, tytuł strony, slogan; kompozycja (layout) strony głównej, podstron; menu i nawigacja; udogodnienia i linki technologiczne; podstawowe elementy zawartości treści; komunikacja z użytkownikiem; ozdobniki; inne uwagi (zalecenia ogólne). Cześć z nich ma charakter "nadrzędny" i wynika z obowiązujących przepisów prawa, dotyczących projektowania tych portali. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem artykułu jest analiza użytkowników urządzeń mobilnych oraz próba wyznaczenia głównych profili ich zachowań. W obszarze profilowania uwzględniono następujące kryteria: kontekst, częstotliwość i sposób użytkowania urządzenia mobilnego. Wskazane cechy mogą stanowić podstawę do konstrukcji person reprezentujących różne typy użytkowników. W artykule opisane zostały podstawowe zasady projektowania witryn internetowych przeznaczonych na urządzenia mobilne. Do realizacji badań wykorzystano analizę skupień metodą k-średnich. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zasady webwritingu - tworzenia przyjaznych serwisów www dla użytkowników. Z webwritingiem wiąże się pojęcie webusability - użyteczności stron internetowych. Opisano wszystkie elementy stron www, których poprawne zastosowanie i umiejscowienie mają wpływ na stopień przyjazności i użyteczności serwisu.
7
Content available remote Chosen Methods and Techniques for Websites Evaluation
75%
W artykule przedstawiono charakterystykę oraz porównanie wybranych metod, które można zastosować do oceny serwisów internetowych. Szczególną uwagę zwrócono na metody AHP, ASM, TOPSIS i PROMETHEE. Metody te należą do kanonu najczęściej stosowanych metod wielokryterialnego podejmowania decyzji, przy tym są stosunkowo proste w implementacji i interpretacji otrzymanych wyników. Wykorzystując dane empiryczne oceny wybranych serwisów dokonanej przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pokazano, iż zastosowanie różnych metod wielokryterialnych może, w różnych warunkach, prowadzić do całkowicie odmiennych rankingów serwisów internetowych. W metodach opierających się na porównaniach parami może zaistnieć problem odwrócenia rankingu. Metody TOPSIS i AHP pozwalają budować rankingi na podstawie ocen metrycznych, co ułatwia i wzbogaca ich interpretację. ASM i AHP są bardziej czasochłonne i wymagają interakcji z użytkownikiem. TOPISIS i PROMETHEE pozwalają na większą automatyzację procedury analizy preferencji decydentów. Metoda TOPSIS wydaje się być najbardziej obiektywna, gdyż w budowie rankingu wykorzystuje nie subiektywne funkcje preferencji, a statystyczne metryki odległości, zaś jedyną subiektywną informacją są tutaj wagi kryteriów oceny. Z drugiej jednak strony TOPSIS w analizie preferencji wymaga danych metrycznych, co może ograniczać jej stosowalność. Najnowsze prace nad tą metodologią zmierzają jednak do rozszerzenia jej stosowalności również na problemy słabo ustrukturyzowane [Wach11]. Wnioskiem głównym, płynącym z pracy, możliwym do wykorzystania przez projektantów serwisów internetowych lub analityków rynku jest fakt, iż uzyskany ranking nie musi zależeć wyłącznie od rzeczywistych parametrów porównywanych serwisów, lecz również od wykorzystanej metodologii porównania. Dobór metody właściwej ze względów promocyjnych lub marketingowych powinien być poprzedzony dokładną analizą porównawczą metod zaimplementowanych do konkretnego problemu wielokryterialnego z uwzględnieniem analizy wrażliwości parametrów (danych wejściowych) wymaganych przez analizowane metody. (oryginalny abstrakt)
Wraz ze wzrostem oczekiwań użytkowników systemów internetowych projektowanie tych systemów wymaga uwzględnienia szeregu aspektów funkcjonalnych. Coraz większego znaczenia nabiera użyteczność, która jest identyfikowana jako atrybut określający łatwość użytkowania interaktywnych urządzeń oraz aplikacji. Mierzenie użyteczności może odbywać się na podstawie dostępu do poszczególnych informacji, sposobu nawigacji, ilości czasu wymaganego do realizacji określonych funkcji. Badania zorientowane na analizy i poprawę użyteczności są prowadzone zazwyczaj w odniesieniu do komercyjnych systemów internetowych, takich jak: serwisy społecznościowe, systemy bankowości elektronicznej czy systemy turystyczne. Inną specyfikę i cele mają zazwyczaj serwisy internetowe jednostek samorządowych. Badania prowadzone w tym obszarze nie są realizowane tak powszechnie jak w systemach komercyjnych.(fragment tekstu)
Web positioning, czyli pozycjonowanie serwisu WWW w sieci, to zapewnienie stałego dostępu do strony przez mechanizmy wyszukiwawcze i maksymalizacja szans na jej odnalezienie. Przeważnie utożsamiane jest to z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach, jednak pojęcie to obejmuje także pozycjonowanie w katalogach stron WWW portali i serwisów tematycznych. Za formę web positioningu można również uznać umieszczanie linków do serwisu w sieci. Dobrze pozycjonowana witryna firmowa powinna być zarejestrowana w najważniejszych dla swego rynku docelowego wyszukiwarkach i katalogach oraz znajdować się w czołówce wyników wyszukiwania dla wyrażeń kluczowych związanych z jej tematyką1. Opracowanie składa się z trzech części, w których przedstawione zostały korzyści web positioningu, błędy w budowie stron internetowych mające wpływ na miejsce w wynikach wyszukiwania oraz prowadzone badania, mające na celu udoskonalenie działania wyszukiwarek internetowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia główne metody oceny użyteczności witryn internetowych we wszystkich fazach jej życia (planowanie, analiza, projektowanie, testowanie, doskonalenie). Szczególna uwaga jest skupiona na metodach stosowanych w dwóch najważniejszych z punktu widzenia użyteczności witryny fazach: testowania i doskonalenia. (streszcz. oryg.)
Zapoczątkowana na początku lat dziewięćdziesiątych tendencja przyrostu liczby szkół wyższych spowodowała, iż rynek usług edukacyjnych szkolnictwa wyższego poddany został działaniom gospodarki rynkowej. Uczelnie, jako podmioty usług edukacyjnych, stały się dla siebie konkurentami. Działania public relations (PR) pozwoliły pokazać najlepsze strony uczelni oraz nawiązać komunikację z jej otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym w celu zdobycia dominującej pozycji na danym rynku. Podejmowane przez uczelnie działania PR mają na celu świadome kreowanie pozytywnego wizerunku w swoim otoczeniu, a realizowane są poprzez dostępne narzędzia. Jednym z nich jest Internet, którego znaczącym instrumentem public relations jest witryna internetowa. Prezentowane w niniejszym artykule wyniki obserwacji witryn internetowych są częścią analizy działań uczelni wyższych w zakresie Internet Public Relations. W ramach tychże badań autorka przeprowadziła, poza obserwacjami witryn, badania empiryczne, których częściowe wyniki zostały zaprezentowane podczas IV Kongresu Public Relations. Przedstawione poniżej wyniki obserwacji witryn internetowych stanowią ,fragment badania, którym autorka artykułu zamierza objąć wyższe uczelnie w Polsce, zarówno państwowe, jak i niepaństwowe. (fragment tekstu)
12
Content available remote Redesign witryn internetowych - ulepszyć co już istnieje
75%
Coraz więcej firm widzi konieczność posiadania funkcjonalnych i przyjaznych dla użytkowników serwisów internetowych. Strona www ma na celu pozyskanie nowych klientów nie tracąc starych. Referat porusza zagadnienia dotyczące przeprojektowywania stron www, optymalizacji witryn internetowych, badań funkcjonalności oraz makietowania i prototypowania struktury serwisu. Ponadto przedstawiono zestawienie dostępnych na rynku aplikacji do prototypowania.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono proponowane przez Google bezpłatne narzędzie do optymalizacji witryn internetowych. Website Optimizer pozwala na testowanie, a następnie optymalizację treści oraz projektów graficznych stron www. Urządzenie umożliwia wybór najskuteczniejszych rozwiązań. W artykule przedstawiono testowanie przy pomocy tego narzędzia serwisu propagującego zdrowe odżywianie się.
Zjawisko habituacji do strony www, wywołuje efekt znużenia stroną. Jest to bardzo niekorzystne z punktu widzenia komunikacji z użytkownikami, dlatego też istnieje pilna konieczność przeciwdziałania temu zjawisku. W artykule zaprezentowano kilka metod opartych na grafice, pełniących rolę antyhabituacyjną clo strony. Metody te zostały poddane ocenie eksperckiej, która wyłoniła hierarchiczny porządek w zbiorze zaprezentowanych metod z punktu widzenia siły przeciwdziałania zjawisku habituacji do bodźca. (abstrakt oryginalny)
Coraz większa grupa osób spośród przedstawicieli firm wykorzystuje serwisy internetowe jednostek samorządu terytorialnego (JST) do pozyskiwania informacji albo do załatwiania określonych spraw administracyjnych. Serwisy te powinny udostępniać różne kategorie informacji w sposób czytelny i zrozumiały dla poszczególnych grup odbiorców. Każda z tych grup jest zainteresowana konkretną zawartością (informacja, dokumenty, aplikacje), do której powinna mieć łatwy i intuicyjny dostęp. Samorządy terytorialne, które chcą uwzględnić przede wszystkim potrzeby informacyjne użytkowników, są zmuszone do usprawniania swoich serwisów internetowych, tak aby były one dostosowane do bieżących i zmieniających się wymogów. Pojawia się pytanie, czy istnieją jakieś wytyczne, standardy dotyczące struktury serwisów internetowych JST oraz zakresu i sposobu udostępniania w nich informacji?(fragment tekstu)
16
Content available remote Eye tracking w badaniach marketingowych
63%
Eye tracking (okulografia) jest techniką opracowaną już ponad sto lat temu na potrzeby nauk takich jak psychologia czy medycyna. Jednak w ostatnich latach znalazła ona również szerokie zastosowanie w naukach ekonomicznych. W poniższym artykule omówiono sposób działania eye trackera oraz sposób analizy i prezentacji uzyskanych podczas badania danych. W artykule przedstawiono również przykłady zastosowań tej techniki w badaniach marketingowych. (abstrakt oryginalny)
Autor przychyla się do opinii ekspertów z branży interaktywnej, którzy zauważają wzrost znaczenia aspektów związanych z funkcjonalnością i użytecznością dla klienta przy projektowaniu serwisów www. Autor pisze, ze trend ten zaznacza się przez uproszczenie formy graficznej, ograniczenie animacji, redukcję niepotrzebnych informacji i elementów graficznych, nastawienie na konkretny cel czy intuicyjne przeprowadzenie użytkownika przez proces. Zdaniem autora serwisy www trzeba traktować jako produkt użytkowy, skuteczne narzędzie prowadzenia biznesu, a nie jako jednorazową reklamę.
Dobór elementów struktury witryny internetowej wymaga analizy czynników, które wpływają na poziom oddziaływania na odbiorcę. Szczególnie dotyczy to witryn i stron docelowych zorientowanych na efekty, których celem jest wywołanie określonych działań użytkownika i interakcji. W artykule zaproponowano zastosowanie systemu wnioskowania rozmytego, który umożliwia modelowanie wpływu elementów witryny na uzyskane efekty. (abstrakt oryginalny)
Architektura informacji została stworzona między innymi jako wsparcie dla skomplikowanych serwisów internetowych. Projektowanie serwisu zgodnie z zasadami IA polega na stosowaniu zrozumiałych poleceń, czytelnych i rozmieszczonych odpowiednio elementów strony, intuicyjnej obsługi i łatwej nawigacji. Architekci informacji ułatwiają dostęp do informacji (głównie elektronicznej on-line) poprzez tworzenie struktur pozwalających odnaleźć użytkownikom własną ścieżkę do wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Koszty witryny internetowej ujmowane są w wartościach niematerialnych od 2002 r. Przedmiotem niniejszego opracowania są kwestie dotyczące ujmowania kosztów witryny internetowej jako składnika wartości niematerialnych w świetle MSR 38 i interpretacji SKI-32.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.