Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Promieniotwórczość
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule poruszono kwestię przydatności żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis) jako biowskaźnika w przypadku skażenia spowodowanego izotopami promieniotwórczymi, w szczególności izotopami gamma promieniotwórczymi. W tym celu rośliny poddano ekspozycji na promieniowanie emitowane przez izotop sodu 22Na, a po ekspozycji przeprowadzono analizę emisji fluorescencji pochodzącej od wzbudzenia chlorofilu całkowitego w zależności od czasu narażenia roślin na to promieniowanie. Analizę przeprowadzono metodą spektrofluorymetryczną. Stwierdzono, że w wyniku narażenia badanej rośliny na promieniowanie gamma następuje zmniejszenie chlorofilu całkowitego, a co za tym idzie, żywotnik zachodni może być traktowany jako biowskaźnik w przypadku skażenia środowiska izotopami gamma promieniotwórczymi. (abstrakt oryginalny)
W poszukiwaniu bardziej wydajnych i ekologicznych metod otrzymywania nanocząstek metali, coraz częściej zwraca się uwagę na możliwość zastosowania różnych czynników fizycznych, wspomagających procesy syntezy. Celem niniejszej pracy badawczej była próba otrzymania monodyspersyjnych i stabilnych w czasie nanocząstek metalicznych na przykładzie nanosrebra i nanozłota. Zastosowano metodę redukcji chemicznej wspomaganej promieniowaniem mikrofalowym. Czynnikami różnicującymi były warunki prowadzenia reakcji oraz wpływ wybranych parametrów na uzyskane nanomateriały. Kluczowym punktem badań była analiza spektrofotometryczna i analiza rozkładu wielkości nanocząstek oraz określenie ich stabilności w czasie. W większości przypadków otrzymano pożądany produkt, który jednak w zależności od warunków prowadzenia procesu, charakteryzował się różną wielkością i stabilnością nanocząstek.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą porównania węgli polskich i amerykańskich pod względem zawartości w nich uranu i toru. Jak wiadomo uran i tor to pierwiastki promieniotwórcze, które podczas eksploatacji oraz energetycznego wykorzystywania węgla mogą stanowić zagrożenie dla człowieka. Dlatego tak ważna jest wiedza gdzie i w jakich ilościach te pierwiastki występują. W artykule skoncentrowano się głównie na węglach kamiennych pochodzących z Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, chociaż przedstawiono także wyniki badań dotyczących Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego oraz Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Dla węgli amerykańskich zaprezentowano badania z obszarów Western United States i Illinois Basin. (abstrakt oryginalny)
The article, based on the records of the EN 62471:2008, presents guidelines for photobiological safety of lamps and lamp systems. There are allowed safe exposure times presented and emission limit values for each of four risk groups, defined by the standard. The paper presents criteria for lamps irradiance or radiance measurement. Discussed risks with association of ultraviolet, visible and infrared radiation. For a detailed presentation of the potential risks associated with the blue light, there is made a comparison of spectra of selected light sources. On these basis, the blue light hazard assessment was presented for selected light sources. (original abstract)
5
75%
W prezentowanym artykule porównano wpływ promieniowania mikrofalowego oraz UV na przebieg reakcji sieciowania hydrożeli chitozanowych. Syntezy prowadzono zarówno w oparciu o chitozan komercyjny, jak i Beetosan - chitozan pochodzący z pszczół z osypu zimowego oraz dla układów mieszanych chitozan - Beetosan. Otrzymane materiały hydrożelowe zostały poddane badaniom zdolności pęcznienia i badaniom inkubacyjnym w wodzie destylowanej oraz symulowanych płynach ustrojowych. Ponadto, dla wybranych układów określono morfologię powierzchni przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego. Wyznaczono również kąty zwilżania θ metodą geometryczną poprzez naniesienie kropli cieczy na powierzchnię badanego materiału. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie sezonowej i dobowej zmienności godzinnych stężeń radonu (222Rn) w powietrzu na wysokości 2 m n.p.g. w Łodzi, Ciosnach (niezurbanizowana strefa podmiejska Łodzi) i Krakowie (Bronowice) oraz analiza związków stężeń radonu z parametrami meteorologicznymi, tj. temperaturą powietrza, prędkością wiatru, wilgotnością gleby i strumieniem ciepła glebowego, ze szczególnym uwzględnieniem różnic między środowiskiem miejskim i zamiejskim. Analiza wykazała zmienność roczną stężeń 222Rn z minimum w marcu na wszystkich stacjach i maksimum w czerwcu (Ciosny), sierpniu (Kraków) i wrześniu (Łódź). Najwyższe wartości stężeń 222Rn nie przekraczały 20 Bq-m-3 w Łodzi, 35 Bq-m-3 w Ciosnach i 43 Bq-m-3 w Krakowie. Stężenia 222Rn cechują się rytmem dobowym z maksimum w godz. 6:00-7:00 i minimum w godz. 15:00-17:00 czasu lokalnego. Największe ujemne różnice stężeń 222Rn między centrum Łodzi a stacją w Ciosnach (-30 Bq-m-3) występują latem w czasie dużej intensywności miejskiej wyspy ciepła. Stężenia 222Rn wykazują dodatnią korelację z wartościami strumienia ciepła w gruncie i wartościami pionowego gradientu temperatury powietrza, a ujemną korelację z prędkością wiatru, wilgotnością gruntu i temperaturą powietrza. (abstrakt oryginalny)
7
63%
In this paper we present results that indicate how electromagnetic irradiation influences aflatoxin BB1 (AFB1) concentration in nuts. The aflatoxin level was determined by the immunoaffinity chromatography with fluorimetric detection. First, peanuts as certified reference material (initial AFBB1 level fixed at 39.1 ng/g) underwent exposure to UV, gamma and microwave radiation. Decrease of aflatoxin content was strongly correlated with thickness of irradiated sample layer. 2mm layer samples exposed to ultraviolet for 30 min resulted in AFBB1 concentration drop by 49.3%, but 10 mm layer samples exhibited limited UV penetration into the material, giving comparatively weaker drop in AFBB1. In the samples exposed to microwave radiation in the range of 36 kJ - 150 kJ the residual aflatoxin content was about 50.0%, hardly depending on a dose of energy. The gamma radiation proved to be the most effective method. Individual samples exposed to 2.5 kGy, 5 kGy, 7.5 kGy and 10 kGy gamma radiation dose exhibited AFBB1 concentration reduction by 56.8%, 57.8%, 60.9% and 74.3%, respectively. Next, we used this method to the decrease of aflatoxin content in commercial nut products by exposure to 10 kGy dose of gamma radiation. We received the residual aflatoxin content less than 40% for almonds. (original abstract)
Celem pracy była ocena wykorzystania kuchenek mikrofalowych przez polskich konsumentów na podstawie badań własnych i danych GUS. Badania ankietowe przeprowadzono w grupie 250 przypadkowych osób. W pracy zastosowano kilka metod obróbki statystycznej wyników, w tym analizę skupień, co umożliwiło wnikliwą ocenę otrzymanych wyników. Stwierdzono, że w Polsce znacznie wzrosła liczba gospodarstw domowych wyposażonych w kuchenki mikrofalowe. Badani posiadali kuchenki mikrofalowe od 4 lat (mediana). Przyczyniły się do tego znaczne obniżenie cen kuchenek mikrofalowych oraz zmiany społeczno-ekonomiczne w Polsce. Większość badanych (ok. 80 %) korzystała z posiadanych przez siebie kuchenek mikrofalowych. Znaczny odsetek (46 %) używał ich codziennie lub kilka razy w tygodniu, głównie do podgrzewania żywności (73,2 %), rzadziej do rozmrażania i gotowania. Przygotowywano w nich przede wszystkim dania główne i przekąski, natomiast zupy i desery istotnie rzadziej. Rodzaj przygotowywanych potraw istotnie zależał od wieku i wykształcenia respondentów, natomiast miejsce zamieszkania ankietowanych nie miało na to wpływu. Konsumenci cenili kuchenki mikrofalowe za usprawnienie pracy w kuchni, wygodę i szybkość przygotowania żywności oraz łatwość obsługi. Największa grupa respondentów oceniła jakość tak przygotowanej żywności jako dobrą lub przeciętną, a smak jako raczej gorszy niż potraw przyrządzanych tradycyjnie. Zdecydowana większość badanych (73,6 %) uważała kuchenkę mikrofalową za bezpieczną dla zdrowia. Niewielki odsetek ankietowanych obawiał się promieniowania i możliwości zachorowania na nowotwory. (abstrakt oryginalny)
Współcześnie narażeni jesteśmy na niekorzystne oddziaływanie związane z promieniotwórczością materiałów budowlanych. Skutkami tego mogą być groźne choroby. Aby zminimalizować to zagrożenie potrzebna jest dobra organizacja w planowaniu przestrzennym, koordynacja fachowców posiadających wiedzę techniczną ze specjalistami od nauk fizycznych, biologicznych, chemicznych i medycznych.
W Polsce rudę uranową wydobywano w pięciu kopalniach, z których cztery, w Kowarach, Kletnie, Radoniowie i Kopańcu zlokalizowane były w Sudetach, jedna zaś w Rudkach (Góry Świętokrzyskie). Okres ich aktywności górniczej przypadał na lata 1948-1973 i owiany był mgłą tajemnicy ze względu na rolę ZSRR w tych przedsięwzięciach. Od 1974 r. w Kowarach funkcjonuje lecznicze inhalatorium.
Skażenia promieniotwórcze środowiska kojarzą się głównie z awarią elektrowni w Czarnobylu. Izotopy promieniotwórcze występują jednak w skorupie ziemskiej od początku istnienia Ziemi i razem z promieniowaniem kosmicznym i słonecznym stanowią naturalne tło w otaczającym nas środowisku. Monitoring skażeń promieniotwórczych w Polsce realizowany jest zgodnie z programem Państwowego Monitoringu Środowiska i zaleceniami Komisji Europejskiej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.