Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Promocja zatrudnienia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Introduction/background: An analysis of the issue of counteracting unemployment and promoting employment was presented in the paper. Among the social problems, the one concerning unemployment appears as one of the most important. The consequences of unemployment, particularly such of a high rate and the long-lasting one, are especially adverse, not only for the economy, but also for specific people, their families and entire society. However, the phenomenon of unemployment has a varying character. The institutions which aim to counteract unemployment can significantly affect the level of unemployment through their actions. In the years 2000-2022, the actions counteracting unemployment and promoting employment have evolved - they had a varying character. Aim of the paper: The aim of the paper is to analyse the process of counteracting unemployment and promoting employment, as well as presenting the evolution of changes within this matter from 2000 to 2021. Materials and methods: The paper presents an analysis of the literature concerning the studied phenomenon, an analysis of legal acts and available statistical data on the studied problem. Results and conclusions: The paper historically presents the problem of counteracting unemployment and promoting employment in 2000-2022, and the influence of changing actions of the public institutions on the level of unemployment. The authors also indicated arising problems that affect unemployment such as the COVID pandemic and the war in Ukraine.(original abstract)
Celem niniejszego opracowania jest pokazanie ogólnych tendencji i zjawisk występujących w 2005 roku na rynku pracy województwa podkarpackiego, stanowiących podstawę do określania dalszych działań na rzecz promocji zatrudnienia przez urzędy pracy jak też pozostałych partnerów działających na rynku pracy. Do opracowania wykorzystano dane statystyczne przygotowane na podstawie sprawozdawczości o rynku pracy tj: - MGiP-01 - sprawozdanie miesięczne o rynku pracy wraz z załącznikami, - MGiP-02 - sprawozdanie miesięczne o dochodach i wydatkach z Funduszu Pracy.(fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano brytyjskie doświadczenia w aktywizacji zawodowej osób 50 plus. Przedstawiono jak sytuacja ta kształtuje się w Polsce. Omówiono problem dyskryminacji osób 50 plus. Opisano proces zarządzania wiekiem oraz przykłady partnerstwa na rzecz grupy 50 plus.
Autor stawia pytanie o najważniejsze cele współczesnego prawa pracy, do których zalicza ochronę pracownika oraz promocję zatrudnienia. Podstawowym celem prawa pracy nie jest natomiast tworzenie ułatwień organizacyjnych dla pracodawców, których obecnie chronią mechanizmy rynkowe. Przy tradycyjnym ujęciu tematu uzasadniony byłby w rezultacie wniosek, że prawo pracy pełni funkcje ochronną i promocyjną. Takie podejście ogranicza jednak perspektywę, utrudniając teoretyczny opis prawa pracy. Jego istotą pozostaje bowiem harmonijne ukształtowanie stosunków pracy zależnej, a w konsekwencji zapewnienie stabilnego ładu społecznego. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Praktyki absolwenckie a osoby młode na rynku pracy
100%
Celem artykułu jest przybliżenie instytucji praktyk absolwenckich oraz ich wpływu na rynek pracy. Artykuł odpowiada również na pytanie czy praktyki absolwenckie ułatwiają wejście osobom młodym na rynek pracy i czy są one skutecznym środkiem przeciwdziałania bezrobociu wśród ludzi młodych. W artykule została przybliżona instytucja praktyk absolwenckich, zakres podmiotowy i przedmiotowy ustawy, rozważania dotyczące rynku pracy, a także uwagi de lege lata i de lege ferenda. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie zawiera analizę ustawowych granic kar grzywny przewidzianych za wykroczenia stypizowane w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Cechą szczególną tych sankcji jest ich wyjątkowa surowość. Autor zwraca uwagę na fakt, że w następstwie nowelizacji przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dokonanych ustawami uchwalonymi w 2017 r. doszło do nadmiernego zaostrzenia kar za wymienione wykroczenia, a w przypadku dwóch z nich górna granica ustawowego zagrożenia karą została określona na poziomie wyższym niż dla niektórych przestępstw. Oprócz nader wysokich granic kar przewidzianych za większość wykroczeń stypizowanych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy negatywnej ocenie poddane zostały również: zbyt wąsko ujęte granice niektórych sankcji karnych, a także brak spójności części z nich z regulacjami dotyczącymi wykroczeń przeciwko prawom pracownika oraz wykroczeń polegających na nieopłacaniu składek na innego rodzaju niż Fundusz Pracy formy zabezpieczenia społecznego. (abstrakt oryginalny)
Polityka wspierania tworzenia nowych miejsc pracy powinna być powiązana z wykorzystaniem efektywności podatkowej, ponieważ dzięki temu zwiększa się wartość nowych inwestycji oraz spada koszt pomocy rządowej na jedno miejsce pracy. (fragment tekstu)
W artykule przyjęto założenie, że istotna treść obowiązującej od 1 czerwca br. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dotyczy ochrony ryzyka bezrobocia. Ten wątek łączy też tę ustawę z kilkoma ustawami towarzyszącymi (o świadczeniach przedemerytalnych, o niepełnosprawnych, o rencie socjalnej i in.). Problematyka bezrobocia nie należy pod względem systematycznym ani do prawa pracy, ani do ubezpieczeń społecznych. Autor ocenia pozytywnie dokonany w ustawie zwrot w kierunku polityki i promocji zatrudnienia oraz instytucji rynku pracy, ale dodaje sceptycznie, że w ustawie są niekonsekwencje, a pod względem technicznym ustawa jest kiepska. Jest więc obawa, że praktyka zachowa się powściągliwie i poczeka na "dalsze doskonalenie prawa". (fragment tekstu)
Wśród niepublicznych instytucji rynku pracy szczególną rolę w ograniczaniu bezrobocia na lokalnych rynkach pracy spełniają agencje zatrudnienia. Można wymienić co najmniej dwie przyczyny tego stanu rzeczy. Po pierwsze, są to organizacje stabilne, które w sposób ciągły angażują się w pomoc osobom bezrobotnym oraz świadczą inne usługi rynku pracy. Po drugie, mogą być atrakcyjnym partnerem dla publicznych służb zatrudnienia. Celem niniejszego artykułu jest ocena działań niepublicznych agencji zatrudnienia na lokalnych rynkach pracy na rzecz ograniczania bezrobocia. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie istoty, zakresu, rodzajów oraz roli doradztwa personalnego w skutecznym rozwiązaniu problemów w przedsiębiorstwie. W jego końcowym fragmencie pokazano również sposoby świadczenia tych usług w praktyce. (fragment tekstu)
11
Content available remote Perspektywy rozwoju Klubów Pracy
84%
W procesie aktywizacji osób bezrobotnych, szczególnie w kraju niskiego zaufania społecznego, jakim jest Polska, ważne jest oparcie się na elementach praktycznych i relacjach face-to-face, co z jednej strony zwiększa kapitał społeczny wśród obywateli, a z drugiej sprzyja autorefleksji dotyczącej własnej roli w kontekście szybko następujących zmian w nowoczesnych społeczeństwach. Kluby Pracy jako struktury łączące ludzi i ułatwiające zdobycie określonych, konkretnych umiejętności powinny zostać bardziej wyeksponowane w codziennej działalności struktur Powiatowych Urzędów Pracy (i nie tylko) - jako czynnik sprawczy pozytywnej zmiany. Kluby Pracy działające w ramach struktur Powiatowych Urzędów Pracy są jedną z form przeciwdziałania bezrobociu. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest analiza dodatku aktywizacyjnego, jednego z instrumentów rynku pracy, przewidzianego w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który w obecnym stanie prawnym jest sui generis nagrodą za wykazanie przez osobę posiadającą status bezrobotnego inicjatywy świadczenia pracy zarobkowej. Obowiązujące uregulowanie jest adresowane do nielicznego grona osób, przez co ma charakter niszowy. Autor postuluje radykalne poszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do świadczeń z tytułu dodatku aktywizacyjnego, co uczyniłoby ten instrument rynku pracy uniwersalnym narzędziem promocji szeroko rozumianego zatrudnienia. (abstrakt oryginalny)
Nowelizacją z 2014 r. do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ustawodawca wprowadził profilowanie pomocy dla bezrobotnych. Autorka analizuje te rozwiązania ustawowe, które budzą wątpliwości w praktyce, zwracając uwagę głównie na zagadnienie ustalania i zmiany profilu pomocy dla bezrobotnego oraz zakresu form pomocy w poszczególnych profilach. Nawiązuje także do wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego w zakresie zgodności przepisów o profilowaniu pomocy z Konstytucją RP. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie: jak nowa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy realizuje przesłanki nowego zarządzania publicznego? Wprowadzanie zasad nowego zarządzania publicznego do publicznych służb zatrudnienia jest zjawiskiem nowym, wymagającym poznania. Ze względu na niedostateczne rozpoznanie zjawiska autorka dokonała analizy ustawy pod kątem głównych założeń npm. Studium tego przypadku ma na celu przetestowanie teoretycznych założeń npm w praktyce. Autorka wskazała również kierunki badań, które przyczyniłyby się do rozwoju zarządzania publicznego jako dyscypliny oraz wniosły praktyczną wiedzę do zarządzania organizacjami publicznymi. (abstrakt oryginalny)
Wielkopolska mimo najniższej w kraju stopy bezrobocia jest regionem bardzo zróżnicowanym, a różnice na rynkach lokalnych wynoszą 10 punktów procentowych. Populacja bezrobotnych w wielkopolskich urzędach pracy w 2015 r. wyniosła ponad 104 tys. osób. Dlatego tak ważne są formy aktywizacji zawodowej stosowane w stosunku do poszczególnych grup bezrobotnych, wielkość wydatkowanych na nią środków oraz efektywność stosowanych form aktywizacji. W opracowaniu zanalizowano poszczególne formy aktywizacji i ich wielkość. W Wielkopolsce najpopularniejsze są; staże, szkolenia i dofinansowanie podejmowanej działalności gospodarczej, z których to form wsparcia skorzystało łącznie przeszło 70% bezrobotnych objętych aktywnymi formami przeciwdziałania bezrobociu. Łącznie z form aktywizacji skorzystało w omawianym roku 4578 osób, a wydatkowano na aktywizację 270 676,4 tys. zł. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano przeglądu koncepcji kształtowania rynku pracy w Unii Europejskiej oraz podejmowanych przez Polskę działań zmierzających do wdrażania wytycznych w tym zakresie. Omówiono etapy ewolucji Europejskiej Strategii Zatrudnienia oraz jej założenia w nowej strategii gospodarczej Unii Europejskiej na lata 2010-2020 pod nazwą "Europa 2020", w tym dwa kluczowe projekty dla polityki rynku pracy: Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia oraz Mobilna Młodzież. W ramach charakterystyki krajowych dostosowań przedstawiono dokumenty stanowiące wkład Polski w realizację Europejskiej Strategii Zatrudnienia oraz programy i działania na rzecz doskonalenia polityki zatrudnienia w Polsce. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Promocja szans czy alimentacja bezradności w polityce rynku pracy
84%
Bezrobocie jest znaczącym problemem społecznym. Aktualnie aż 13% polskiego społeczeństwa figuruje w rejestrach powiatowych urzędów pracy. Wieloletnie debaty nad efektywnym przeciwdziałaniem bezrobociu w Polsce zostały zwieńczone nowelą Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie z dniem 27 maja 2014 r. Najpoważniejsze zmiany, jakie wprowadziła reforma urzędów pracy, to utworzenie stanowiska doradcy klienta, profilowanie form pomocy dla bezrobotnych, podniesienie efektywności pracowników państwowych służb zatrudnienia, wspieranie aktywnego poszukiwania pracy, kompleksowość usług oraz indywidualne podejście do klienta. Zamysłem ustawodawcy było przede wszystkim przekształcenie urzędów pracy w "państwowe agencje pośrednictwa pracy" na wzór brytyjskich job center. Należy zauważyć, iż rewolucja zapowiadana przez resort pracy i polityki społecznej okazała się de facto mało znaczącą reformą, jako że problemy rynku pracy tkwią znacznie głębiej. Dopóki od rejestracji w urzędach pracy uzależnione będzie m.in. nabycie świadczeń z ośrodków pomocy społecznej, objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym czy spełnienie przesłanek do ubiegania się o świadczenia przedemerytalne, dopóty powiatowe urzędy pracy będą w głównej mierze przedłużeniem służb społecznych, a nie podmiotami specjalizującymi się stricte w efektywnej aktywizacji zawodowej i pośrednictwie pracy.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja problematyki przedsiębiorstwa społecznego jako kategorii podmiotu ekonomii społecznej. Przykładem przedsiębiorstwa społecznego analizowanym w artykule jest Centrum Zatrudnienia - przedsiębiorstwo społeczne, które powstało przy wsparciu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL i wykorzystuje w swojej działalności elastyczne formy zatrudnienia. Misją programu EQUAL jest inicjowanie i wsparcie rozwoju w Polsce ekonomii społecznej. Grupą docelową projektów są osoby, które nie są dość mobilne na rynku pracy i są narażone na ryzyko długotrwałego bezrobocia. W aspekcie praktycznym w artykule analizuje się na przykładzie Centrum Zatrudnienia model koncepcji ekonomicznej przedsiębiorstwa społecznego. Przedsiębiorstwo tego rodzaju nie jest nastawione na zysk, ale pomimo celów społecznych, jakie realizuje, musi konkurować na rynku i stosować komercyjne reguły działania. Jego działalność powinna zatem opierać się na biznesplanie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie teoretycznie ugruntowanych poglądów na temat nastawienia społeczeństwa do ludzi biznesu i urzędników służby cywilnej, jako jednego z ważnych czynników konkurencyjności przez innowacje. Nastawienie społeczeństwa do tych grup mogło wpłynąć na ich kreatywność, chęć założenia własnego biznesu, poczucie wspólnego przeznaczenia, wzajemne relacje pomiędzy nimi i skuteczność ich pracy.
Celem opracowania jest przedstawienie poziomu wydatków i źródła ich finansowania na realizację zadań wyznaczonych publicznym służbom zatrudnienia ze szczególnym uwzględnieniem Funduszu Pracy. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.