Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 92

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Promocja zdrowia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wskazano rolę promocji jako jednego z ważnych kierunków działań na rzecz poprawy stanu zdrowia społecznego oraz przedstawiono społeczne i ekonomiczne uwarunkowania tychże działań. Dokonano przeglądu literatury dotyczącej tematyki związanej ze zdrowiem społecznym oraz promocją zdrowia w piśmiennictwie społeczno-ekonomicznym oraz medycznym. Przedstawiono koncepcje zdrowia społecznego. Zaprezentowano czynniki kształtujące ludzkie zdrowie wraz z diagnozą stanu zdrowia społeczeństwa polskiego. Dokonano rozróżnienia polityki ochrony zdrowia od polityki społecznej. Scharakteryzowano dyscypliny naukowe, w ramach których podejmuje się badania w zakresie zdrowia i jego promocji. Omówiono społeczny wymiar promocji zdrowia. Przedstawiono propozycję projektowania programów promocji zdrowia, ich ocenę ekonomiczną oraz ewaluację. Scharakteryzowano także ruch promocji zdrowia i założenia wybranych programów promocji zdrowia w Polsce.
Działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży mogą przyczynić się do dokonywania przez nich dobrych dla zdrowia wyborów, a u dorosłych - wpłynąć na zmianę nawyków z negatywnych na prozdrowotne, służące poprawie zdrowia. Rozwój technologii elektronicznej sprawił, że w dziedzinie tej można korzystać z urządzeń, które sprawdzają, monitorują, a także w sposób pośredni motywują do zmiany stylu życia. Do wymiany informacji służą różnego typu aplikacje instalowane w smartfonach, tabletach czy komputerach, monitorujące poziom aktywności fizycznej i zmiany związane z jej podejmowaniem, zachodzące w organizmie, np. zmiany poziomu tętna podczas wysiłku. Dane wykazują, że już ponad 30% osób korzystających z Internetu wykorzystuje także urządzenia monitorujące i aplikacje zdrowotne w codziennym trybie życia; korzystanie z nich może przyczynić się w konsekwencji do poprawy kondycji zdrowotnej całego społeczeństwa. Celem pracy jest przedstawienie możliwości wykorzystania innowacji technologicznych do monitorowania aktywności fizycznej, przeznaczonych dla ludzi w każdym wieku, na podstawie badań dostępnych w literaturze przedmiotu. Sformułowano następujący problem badawczy: czy dostępne urządzenia elektroniczne monitorujące poziom aktywności fizycznej przyczyniają się do zmiany elementów stylu życia badanych osób? W pracy zastosowano metodę analizy i krytyki piśmiennictwa, polegającą na przeglądzie literatury i uzyskaniu wiedzy z danego zakresu. Okazało się, że istnieje już długa lista dostępnych aplikacji zdrowotnych, mimo to badania naukowe w tym zakresie są dość ograniczone.(abstrakt oryginalny)
3
61%
Artykuł dotyczy badań prowadzonych wśród niemal 400 pracowników wybranego polskiego uniwersytetu, które dotyczyły realizowanych na uczelni działań z zakresu promocji zdrowia dla zatrudnionych. Celem opisywanego badania była diagnoza znajomości oferty w aspekcie oferowanych pracownikom prozdrowotnych działań, określenie ich wykorzystania i ocena przydatności proponowanych rozwiązań. Analiza uzyskanych wyników ankietowych wskazała obszary wymagające poprawy i wzbogacenia oferty, jeśli uniwersytet chce rzeczywiście prowadzić politykę promocji zdrowia(abstrakt oryginalny)
Komunikaty prozdrowotne mogą być propagowane za pośrednictwem różnych mediów - jednym z nich są media społecznościowe. Celem pracy jest określenie znaczenia social media marketingu w promocji zdrowia w opinii mieszkańców Gliwic. Wykorzystano badanie kwestionariuszowe o charakterze jakościowym przeprowadzone na przełomie stycznia i lutego 2017 roku wśród 200 pełnoletnich mieszkańców Gliwic. Analizę statystyczną zebranego materiału opracowano za pośrednictwem programu Statistica 10.0. StatSoft oraz Microsoft Excel. W analizie wykorzystano test chi-kwadrat Pearsona z przyjętym poziomem istotności statystycznej p < 0,05. Wnioski - przeważająca większość badanych korzysta z internetu jako źródła informacji na temat zdrowia. Social media marketing ma duże znaczenie dla prawie jednej czwartej badanej populacji z uwagi na ich aktywność w sieciach społecznościowych i przez to może stanowić użyteczne narzędzie w działaniach z zakresu promocji zdrowia.(abstrakt oryginalny)
Największe wyzwanie promocji zdrowia stanowią choroby cywilizacyjne, w tym nowotwory złośliwe. Rak piersi jest główną przyczyną umieralności kobiet przed 65. rokiem życia w Polsce. Celem przeprowadzonego badania była ocena skuteczności Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i jego działań w zakresie zwiększania poziomu wiedzy kobiet na temat raka sutka oraz popularyzacji wykonywania badań profilaktycznych w tym zakresie. Badanie przeprowadzono wśród kobiet pomiędzy 50. a 69. rokiem życia, zamieszkałych w powiecie tyskim. Jako narzędzie badawcze wykorzystano autorski kwestionariusz ankiety, który zawierał pytania dotyczące rozpoznawalności Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz wiedzy i zachowań kobiet w zakresie profilaktyki raka piersi. Analizie poddano 156 poprawnie wypełnionych ankiet i opracowano statystycznie. Z analizy zebranych danych wynika, że rozpoznawalność Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest zadowalająca, a wysyłka imiennych zaproszeń na badania dość skuteczna. Określa się, że rzeczywisty poziom wiedzy badanych kobiet na temat profilaktyki raka sutka jest niższy od poziomu deklarowanego przez respondentki. Wykazano zależność poziomu wiedzy od wieku i wykształcenia. Wykonywanie badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi jest zależne od wykształcenia, deklarowanego statusu materialnego oraz stanu cywilnego respondentek, natomiast nie jest zależne od sytuacji zawodowej oraz dzietności badanych kobiet. Główną przyczyną nie wykonywania badań profilaktycznych jest strach przed rozpoznaniem choroby. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie różnorodnością to jedna z metod zarządzania zasobami ludzkimi, która bazuje na założeniu akceptacji i poszanowania odmienności pracowników. Odmienność ta wynika z tożsamości każdego z członków organizacji, której jednym z wymiarów jest styl życia kształtowany m.in. przez zachowania zdrowotne jednostki. Dbałość o stan zdrowia zatrudnionych jest obowiązkiem pracodawcy, wynikającym z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy; stanowi też przedmiot promocji zdrowia w miejscu pracy, której celem jest wspieranie rozwoju organizacji poprzez inwestycje w umacnianie zdrowia pracowników. Artykuł ma na celu wskazanie możliwych do podjęcia przez organizacje działań promujących zdrowie oraz sposobów ich realizacji zgodnie z założeniami zarządzania różnorodnością (w kontekście podjętej tematyki dotyczą one poszanowania odmienności zachowań zdrowotnych pracowników). Dla zrealizowania celu w pierwszej części artykułu przedstawiono ideę zarządzania różnorodnością oraz scharakteryzowano istotę zachowań zdrowotnych człowieka. Studia literaturowe uzupełniono rezultatami badania empirycznego przeprowadzonego w 2017 r., które miało na celu rozpoznanie zachowań zdrowotnych.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie stopnia intensywności wysiłku fizycznego w trakcie amatorskich zawodów biegowych, odbywających się w Sudetach, na podstawie wyników pomiaru wydatku energetycznego. Badaniami objęto osoby biorące udział w tych zawodach w latach 2015-2017. Wydatek energetyczny zmierzono za pomocą przyrządu pomiarowego typu CALTRACTM. Wśród zawodników zebrano także dane metrykalne. Trasy zawodów charakteryzowały się ustalonym dystansem (w km) i przewyższeniami (w m). Dla amatorskich zawodów biegowych, podczas których przeprowadzono pomiary, obliczono średnie wartości wydatku energetycznego dla 19,2 km dystansu i 613,8 m przewyższeń. Był on na poziomie bardzo bardzo ciężkim. U kobiet wartość ta wyniosła 11,6 kcal/1 min/55 kg, a u mężczyzn - 12,7 kcal/1 min/65 kg. (abstrakt oryginalny)
Ze względu na innowacje z perspektywy klienta coraz więcej przedsiębiorstw traktuje osoby starsze jako czynnik swojego sukcesu, mimo że literatura przedmiotu potwierdza, że większość innowacji zostaje odrzucona przez konsumentów. Starzenie się społeczeństw otwiera nowe możliwości i daje szanse rozwoju innowacyjnym przedsiębiorstwom, w których menedżerowie, świadomi potencjału ludzi starszych oraz ich nowych roli społecznych, mogą skutecznie urzeczywistniać swoje innowacyjne strategie w procesie budowania srebrnej gospodarki. Ponieważ istnieje potrzeba zrozumienia przyczyn przemawiających przeciwko adopcji innowacji, niniejszy artykuł jest próbą określenia postaw osób starszych wobec innowacji dotyczących zdrowotnych aplikacji mobilnych. Przeprowadzane przez autorkę badania dotyczą oporu starszych konsumentów w użytkowaniu aplikacji mobilnych z obszaru promocji zdrowia. (abstrakt oryginalny)
Poza realizacją podstawowych zadań, którymi jest finansowanie, ustalanie jakości i dostępności świadczeń, czy też zawieranie kontraktów ze świadczeniodawcami, początkowo kasy chorych a następnie Narodowy Fundusz Zdrowia zostały ustawowo zobowiązane do wypełniania dodatkowych zadań z zakresu promocji zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi działalność mającą na celu poprawę stanu zdrowia społeczeństwa oraz zapobieganie jego pogarszaniu poprzez finansowanie profilaktyki chorób, uznanych za najbardziej znaczące dla społeczeństwa w danym czasie. Publikacja ma na celu przedstawienie teoretycznych podstaw realizacji zadań z zakresu promocji zdrowia przez publicznego płatnika, a także pokazanie poszczególnych etapów procesu wdrażania programów zdrowotnych w praktyce, od planowania do ewaluacji. (abstrakt oryginalny)
Głównym kryterium zakupu żywności ekologicznej wśród współczesnego społeczeństwa jest dbałość o zdrowie i troska o środowisko naturalne. Celem pracy było określenie stosunku do żywności ekologicznej mieszkańców poszczególnych regionów Polski, zróżnicowanych pod względem zamożności. Starano się określić rodzaje, motywy i bariery, które mają wpływ na konsumentów przy zakupie żywności ekologicznej. W badaniach zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, z autorskim narzędziem badawczym w postaci kwestionariusza ankiety. Próba badawcza stanowiła 1 102 ankietowanych. Przy analizach statystycznych wykorzystano program Statistica 10.1 PL, a w nim analizę funkcji dyskryminacyjnej i test x2. Wykazano, iż przy wyborze żywności ekologicznej konsumenci sugerują się jej walorami odżywczymi i względami zdrowotnymi. Najczęściej kupowanymi produktami były warzywa świeże i ich przetwory, mleko krowie i jego przetwory oraz miód i ziemniaki. Główną barierą wśród konsumentów przy zakupie żywności ekologicznej była jej wysoka cena, natomiast najważniejszym motywem - brak w takich produktach substancji szkodliwych dla zdrowia. Pomiędzy konsumentami z poszczególnych regionów, zwłaszcza przy barierach związanych z zakupem takiej żywności, wystąpiły istotne różnice w wyliczonych wartościach. (abstrakt oryginalny)
In a country like Portugal where life expectancy is very high, Health Promotion for Older People (HP4OP) is a relevant issue and specific strategies are considered within priority health programmes defined at the national level by the Directorate-General of Health on behalf of the Ministry of Health. The National Health Plan 2016-2020 includes directives to facilitate health promotion and access to health and social services, as well as to reduce the burden of chronic diseases. HP4OP funds and resources derive mainly from the Ministry of Health and also from the Ministry of Labour, Solidarity and Social Security. Moreover, institutions can access European and other funds to develop projects in this field and some municipalities also finance projects and initiatives. Health plans, strategies and programmes outlined at the national level are adopted by Regional Health Administrations and the Groups of Health Centres guide implementation at the local level through dedicated units that work within the primary health care context. The integration of both social and health actions in terms of HP4OP depends on collaboration between the Ministry of Health; the Ministry of Labour, Solidarity and Social Security; municipalities; institutions in the cooperative and social sector and other stakeholders such as families, educational institutions, religious communities and health professionals. As a whole, health promotion policies for the older people in Portugal tackle the social determinants of health too. Nevertheless, a systematic approach and an integrated strategy to tackle HP4OP might constitute an important condition for the full implementation of such policies. Additionally, fragmentation of initiatives at the regional and local levels, together with other barriers to addressing health promotion activities among health professionals, might lead to the non-homogeneous implementation of interventions of HP4OP throughout the country. It is expected that many of these constraints will be overcome with the launch and implementation of the intersectoral National Strategy for the Promotion of Active Ageing from 2017.(original abstract)
Health Promotion for Older People (HP4OP) is a relevant issue in Italy, one of the countries where people live the longest. Strategies, programmes and projects are set and planned at the national level, mainly by the Ministry of Health within the National Health Service, but strong competencies, funds and resources derive also from the Government, the Ministry of Labour and Social Policies and the Ministry of Internal Affairs. Moreover, European funds contribute to programmes and projects in this field. After strategic implementation at the regional level, programmes and projects are carried out at the local level under the National Health Service, mainly by the Local Health Authorities in conjunction with municipalities and other relevant stakeholders such as NGOs, the voluntary sector, families and educational and religious entities, etc. Even though Italy has been engaged in HP4OP to improve active life expectancy since 1992, a lack of planning and resources for HP4OP, policy diversification at the regional level and a prevailing interest in care-assistance rather than health promotion and prevention have prevented consistent implementation of HP4OP throughout the country.(original abstract)
Health promotion (HP) in the Netherlands is the responsibility of both the national (the Ministry of Health, Welfare and Sport) and local governments. Two government organizations are involved in the development, implementation and monitoring of HP: the Dutch Institute of Public Health (RIVM) and The Netherlands Organization for Health Research and Development (ZonMw). Within RIVM, the Center for Healthy Living (Loketgezondleven.nl) has been established. ZonMw subsidizes the Academic Collaborative Centers (ACC) in eight areas which together cover the whole of the Netherlands. ACC centers are responsible for transferring evidence based scientific knowledge into practical activities. Also, health promotion "thematic" institutes such as the TRIMBOS institute (Institute for mental health) and NISB (Dutch Insitute for Sport and Physical Activity), the GGDs (the municipal institutes for public health), general practitioners and work and health professionals (Arbo-coördinators) are actors in HP. There are two laws that regulate the role of HP namely: The Public Health Law ("Wet publieke gezondheid") (Wpg), and the Social Support Act (Wmo). Funding for HP comes from the central government, local municipalities, health insurance companies and regional care offices. Health insurance companies are mostly responsible for financing indicated and disease related HP. Evidence from Loketgezondleven.nl shows that only few HP are efficient and effective. Because of this both municipalities and insurance companies are reluctant to invest in HP. HP for elderly are mostly financed by public sources and, basic health insurance premiums but also through patient payments.(original abstract)
In Bulgaria, health promotion and health education have received less attention in comparison to other public health areas, which has resulted in a small health promotion budget and consequently, in limited health promotion initiatives. This country report draws upon several national reports focused on the Bulgarian health system, and other country specific sources in order to outline the major institutional and financing challenges for health promotion in Bulgaria, and specifically for health promotion for older adults. As evident from this review, the programs and activities oriented toward health promotion for older adults are inconsistent and incomprehensive. The existing programs are mostly in the form of isolated small-scale projects aimed at enabling older workers to reach the statutory retirement, or supporting retired citizens to maintain their health and well-being. Effective strategic vision, coordination and stable funding in the area of health promotion for older adults is indispensable for helping Bulgarian seniors to live longer and healthier.(original abstract)
Polityka prozdrowotna WHO, oprócz czynności eliminujących rozwój chorób kształtuje działalność prewencyjną, polegającą na ochronie zdrowia, kreowaniu zdrowego stylu życia lub poprawie jakości życia osobom przewlekle chorym. Polityka zdrowotna przyczynia się nie tylko do podnoszenia komfortu życia, ale przede wszystkim do zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób i obniżania kosztów leczenia. Kraje członkowskie WHO w celu wdrożenia polityki prewencyjnej muszą kreować prozdrowotne zachowania w społeczeństwie. Do prozdrowotnych zachowań należy zaliczyć: prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczną, higieniczny tryb życia i eliminowanie konsumpcji autodestrukcyjnej. Wdrożenie prozdrowotnego stylu życia w poszczególnych krajach przyczynia się do poprawy stanu zdrowia społeczeństwa, wzrostu PKB a także zmniejszenia wydatków na opiekę zdrowotną. WHO wdrożyło programy zdrowotne, których efekty mierzy się od kilkunastu lat w wielu krajach. Zmniejsza się sukcesywnie konsumpcja tytoniu zarówno w Polsce w 2009 r. (27% palących), Niemczech (16% palących), jak też USA (21% palących). Niestety rośnie konsumpcja alkoholu a stanowi na tle innych badanych państw i tak dość dużą ilość - ponad 110 l na osobę w roku. Dla porównania mieszkańcy Azji konsumowali w 2008 r. 22 l a USA blisko 99 l. Polacy na tle krajów Europy są mało aktywni fizycznie. Mniej aktywni są mieszkańcy Rumunii, Grecji, Portugalii. W Polsce ponad 40% badanych nie uprawia żadnego sportu. Wśród Niemców jest tylko 24 % nieaktywnych fizycznie. Najlepszy wynik w Europie osiągnęli Finowie z aktywnością na poziomie 83%. (abstrakt oryginalny)
Narodowy Program Zdrowia realizowany od 1995 roku ma na celu poprawę stanu zdrowia polskiego społeczeństwa. Jednym ze sposobów jest edukacja zdrowotna oraz profilaktyka. Na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych można wywnioskować, że Polacy są mało aktywni fizycznie, 40% przyznało się do nadwagi. Cierpią na liczne dolegliwości i rzadko uczestniczą w programach profilaktycznych. Konsumują regularnie posiłki. Najchętniej sięgają po leki, które zażywają w nadmiarze, aby wyeliminować ból lub dolegliwość w większości bez wskazania przyczyny. Optymistycznie prezentują się wyniki badań odnośnie palenia papierosów. Dane wtórne wykazały, że następuje sukcesywnie od 1995 roku spadek odsetka palących papierosy. Natomiast trudno mierzalna okazała się konsumpcja alkoholu. Niewielu respondentów przyznało się, że alkohol spożywa w nadmiarze. Rośnie natomiast konsumpcja piwa i wódki, maleje spożycie wina. Zadaniem polityki zdrowotnej państwa jest dążenie do zmiany struktury konsumpcji: zwiększenie konsumpcji wina a zmniejszenie spożycia wódki. Można stwierdzić, że skuteczność programu jest w tym zakresie niewielka. (abstrakt oryginalny)
Kolejny wzór funkcjonowania rodziny odnosi się do określonych oczekiwań rodziców, które dziecko powinno spełniać (przestrzeganie określonych norm i zasad, osiąganie sukcesu, wypełnianie oczekiwań i życzeń). Chcąc zasłużyć na uwagę matki i/lub ojca, dziewczęta starają się za wszelką cenę sprostać tym wymaganiom (tzw. modelowe, idealne dzieci). Innym wzorem zachowań jest dążenie do bezinteresowności i poświęcania się. Tym sposobem dziecko uczy się tłumić własne pragnienia i potrzeby. Pod przymusem bezinteresowności prowadzona jest w rodzinie walka o to, kto więcej poświęci na rzecz innych. Każde dążenie do autonomii i samodzielności definiowane jest jako egoizm i jest blokowane. Piąta zasada, która przestrzegana jest z pokolenia na pokolenie, to lojalność. Poczucie lojalności łączy córki z obojgiem rodziców (zaburzając procesy dorastania i zdobywania autonomii, z drugiej zaś strony, integrując członków rodzinny jeszcze mocniej). Zachowania niezgodne z rodzinnymi standardami powodują poczucie winy. Wszystkie opisane wzory funkcjonowania rodzin z osobami chorymi na anoreksję tworzą przekaz transgeneracyjny. Zaburzone związki w rodzinie oddziałują na zasadzie sprzężeń zwrotnych na rozwój osobowości dziecka, a ono z kolei zakłóca homeostazę rodziny jako całości. Reasumując, w psychologicznej sylwetce rodziny z dzieckiem chorym na jadłowstręt psychiczny w zachowaniu rodziców dominują głównie: perfekcjonizm, represja emocji oraz infantylizacja w sferze podejmowania decyzji (fragment tekstu)
W ciągu ostatnich dziesięcioleci znacznie wzrosło zainteresowanie zagadnieniami zdrowia, które stało się przedmiotem eksploracji badaczy reprezentujących różne dziedziny naukowe. Nową jakość w spojrzeniu na pojęcie zaburzeń zdrowia ludności przyniósł rozwój takich dyscyplin, jak medycyna społeczna, zdrowie publiczne, psychologia zdrowia czy edukacja zdrowotna, a także dynamiczny rozwój psychiatrii. Zauważalny stał się wzrost zainteresowania powszechnie występującymi zaburzeniami zdrowotnymi, które nie osiągają poziomu klinicznego. Na obraz wzmiankowanej grupy schorzeń składają się dolegliwości somatyczne, zaburzenia czynnościowe, bóle o niewielkim nasileniu bądź o przejściowym charakterze, przedłużające się negatywne stany emocjonalne, których niewielkie nasilenie jest przyczyną bagatelizowania zarówno przez osoby dotknięte zaburzeniami, ich środowisko, jak i przez reprezentantów profesjonalnej opieki medycznej. Tym samym wielu aspektów tego zjawiska nie ujmowano w statystykach analizujących stan zdrowia ludności, co jest zrozumiałe wobec niewielkiego stopnia upośledzenia funkcjonowania oraz braku przejrzystych kryteriów rozpoznawczych tej grupy schorzeń(fragment tekstu)
The article deals with issues related to the formation of the teacher's health-oriented (valeological) culture which focuses on the principles of a healthy lifestyle and factors that affect human health, such as natural forces, personal hygiene, еxercise. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie projektu Promocja zdrowia pracowników szkoły (zwanego dalej projektem): uzasadnienie jego podjęcia, zaprezentowanie podstaw teoretycznych, założeń i modelu. Projekt realizowany był w latach 2012-2015 na mocy porozumienia między Zakładem Zdrowia Publicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego a Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.