Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Promotion of small business
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
The purpose of this paper is to examine an economic significance of the SMEs in the Russian, Polish and British economies. Initially, the theoretical as well practical background of the SMEs sector is presented for analyzed countries. Then, the comparison is based on the index composed with diverse variables related to business activity. Eventual results confirm an assumption that SMEs are of the most significance for British, Polish and Russian economies, respectively. Two contributions of this paper to the field are worth distinguishing. Firstly, the applied index has been devised exclusively for this research. Secondly, the scientific literature lacks a comparison of the SMEs sector between the examined countries. (original abstract)
Artykuł omawia imprezę określaną nazwą EUROPARTENARIAT, której celem jest przyczynianie się do ekspansji małej i średniej przedsiębiorczości w regionach słabiej rozwiniętych. W dniach 9-10 czerwca 1994 r. impreza ta odbyła się w Gdyni organizowana przez Komisję Europejską i Gdańską Izbę Gospodarczą.
Z okazji 150. rocznicy urodzin Karola Adamieckiego, wybitnego twórcy teorii organizacji i zarządzania, oraz 100-lecia nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej został zorganizowany Konkurs o Nagrodę Gospodarczą im. Karola Adamieckiego. Celem Konkursu było wyróżnienie i promocja najbardziej innowacyjnych oraz wnoszących nieprzeciętny wkład w rozwój miasta przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie Dąbrowy Górniczej, które w swym działaniu uwzględniają etyczne i społeczne wartości. Jednocześnie promowany jest potencjał technologiczny przedsiębiorstw działających na terenie Dąbrowy Górniczej. Konkurs ten to doskonała okazja do podkreślenia dorobku naukowego oraz osiągnięć Karola Adamieckiego, wybitnego dąbrowskiego ekonomisty. Partnerem merytorycznym Konkursu został Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. (fragment tekstu)
W Lizbonie, 13 czerwca 2000 r. Rada ds. Ogólnych UE przyjęła Europejską Kartę Małych Przedsiębiorstw, uchwaloną uroczyście tydzień później przez Radę Europejską na posiedzeniu w Santa Maria da Feira. W Karcie sprecyzowano dziesięć zobowiązań, składających się na program działań.
W artykule przedstawiono wpływ polityki regionalnej na efektywność funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw. Wprowadzenie w Polsce polityki regionalnej nie zaspokoiło oczekiwań szeroko pojętej strefy handlowej. Jej zakres, forma wykonania i skuteczność są ciągle niesatysfakcjonujące w relacji do potrzeb ostatnio założonych małych i średnich firm. Autor zwraca uwagę na fakt, że polska przedsiębiorczość z małym kapitałem do dyspozycji może być łatwo pokonana przez aktywne kapitały zagraniczne jeśli nie otrzyma odpowiedniego wsparcia.
Program Inicjatyw Lokalnych (PIL) rozpoczął swoją działalność w styczniu 1993 r. i ma trwać do czerwca 1995 r. Zarządzany jest przez IPiSS, który powołał Komitety Lokalne. Komitety opracowały własne programy skupiając się na wspieraniu małych przedsiębiorstw, promowaniu regionu (np. turystyka), rozwoju infrastruktury, budownictwa, projektach szkoleniowych (np. bezrobotnych), projektach socjalnych.
Przedmiot i cel pracy: Celem opracowania jest analiza poziomu rentowności przedsiębiorstw przemysłowych w różnych fazach cyklu ich życia. Materiały i metody: W artykule wykorzystano dane z jednostkowych rocznych sprawozdań finansowych przedsiębiorstw przemysłowych według klasyfikacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W celu zbadania czy są istotne różnice w poziomie rentowności przedsiębiorstw będących w różnych fazach cyklu życia, z uwagi na znaczne odchylenia od normalności w rozkładach badanych cech zastosowano nieparametryczny test ANOVA rang Kruskala-Wallisa. Do uzyskania odpowiedzi, które fazy cyklu życia istotnie różnią się pod względem poziomu analizowanych wskaźników rentowności wykorzystano test wielokrotnych porównań średnich rang (test post-hoc Dunna). Wyniki: Uzyskane wyniki badań wykazały, że faza cyklu życia istotnie różnicuje poziom analizowanych miar rentowności. Wnioski: Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, iż faza cyklu życia przedsiębiorstwa istotnie statystycznie różnicuje poziom analizowanych miar rentowności. We wczesnych fazach cyklu życia poziom rentowności badanych przedsiębiorstw wzrastał stopniowo osiągając maksymalne i stabilne wartości w fazie dojrzałości lub wstrząsu, po czym w fazie upadku spadał. Wskazuje to na ewolucyjne przechodzenie poszczególnych przedsiębiorstw do kolejnej fazy cyklu życia. (abstrakt oryginalny)
Małe i średnie przedsiębiorstwa, mimo że stanowią większość wszystkich podmiotów gospodarczych, rzadko stają się przedmiotem badań naukowców zajmujących się komunikowaniem i public relations. Tymczasem nowe trendy na rynku mediów, zmiana świadomości menedżerów i czynniki ekonomiczne powodują, że firmy te coraz odważniej nawiązują współpracę z mediami, sięgając po narzędzia wykorzystywane dotychczas przez największych graczy rynkowych. Skala, w jakiej odbywają się te zmiany, zmusza do przyjrzenia im się z nowym zainteresowaniem. Małe i średnie przedsiębiorstwa ze względu na swą liczbę mogą wkrótce stać się znakomitą częścią rynku PR. Autorzy artykułu postanowili sprawdzić, w jakim zakresie małe i średnie przedsiębiorstwa wykorzystują media do polityki komunikacyjnej, jakimi narzędziami się posługują oraz jakie bariery napotykają w komunikowaniu z mediami. (abstrakt oryginalny)
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw skupia obecnie największe zatrudnienie, stąd wynika potrzeba stworzenia odpowiednich warunków do dalszego, prężnego rozwoju. Autor jest zdania, że na tym tle oczekuje się zmian w polityce kredytowej banków i polityce finansowej rządu oraz NBP, w sytuacji kiedy wyraźnie polityka nie nadąża za potrzebami finansowymi tego sektora gospodarki.
W opracowaniu wyjaśniono pojęcie małej i średniej firmy, oraz przedstawiono kryteria ich podziału. Opisano różne formy wspierania małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), a także przedstawiono problem MSP w warunkach Unii Europejskiej. W zakończeniu omówiono sprawę finansowania działalności MSP za pomocą obcego kapitału.
Postęp naukowo-techniczny w informatyce oraz telekomunikacji determinuje wprowadzanie nowych rozwiązań biznesowych, zmienia się funkcjonowanie przedsiębiorstw, organizacja pracy czy wreszcie styl życia. W rezultacie postęp wpływa na zmianę organizacji społeczeństwa i jego instytucji, powstawanie zupełnie nowych rynków dla biznesu. Wobec stale rosnącej liczby internautów naturalnym procesem staje się powstawanie wirtualnych zbiorowości, połączonych wspólnymi zainteresowaniami, potrzebami lub oczekiwaniami, pozostającymi we wzajemnej interakcji, zgrupowanymi wokół jednego miejsca w sieci - serwisów społecznościowych. (...) Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie specyficznych cech internetowych społeczności istotnych z punktu widzenia działalności marketingowej przedsiębiorstw oraz przedstawienie konsekwencji związanych z rozwojem serwisów społecznościowych dla procesów komunikacji marketingowej w sektorze MŚP. (fragment tekstu)
Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą na równi rywalizować o klientów wykorzystując jednakowo efektywnie instrumenty komunikacji. Podkreślić należy konieczność spójności strategii promocji z ogólną opcją strategiczną firmy. Misja i cele strategiczne firmy determinują zasady formułowania polityki promocji, dlatego między innymi skuteczna strategia komunikacji marketingowej warunkuje powodzenie lub porażkę realizacji nakreślonych celów rynkowych.(fragment tekstu)
Artykuł jest przeglądem sposobów finansowania instytucji promujących małą przedsiębiorczość i innowacyjność (inkubatory, parki nauki i technologii) w krajach zachodnich i w Polsce, gdzie instytucje te zaczęły pojawiać się w latach 90-tych wspomagane przez fundusze zagraniczne (European Business and Innovation Centre). Szczegółowo omówiono wymagania instytucji kapitału wysokiego ryzyka, udzielających kredytów na takie cele.
Początek przedsiębiorczości w byłym województwie kieleckim dały firmy rodzinne, które powstawały w ważniejszych ośrodkach przemysłowych, a przed wszystkim w takich miastach jak: Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienna, Starachowice czy Końskie, w których to ośrodkach miały miejsce zwolnienia masowe z przyczyn zakładów pracy. Według opublikowanych przez J. Jarosińskiego szacunków w warunkach byłego województwa kieleckiego w następstwie zwolnień grupowych straciło pracę w zakładach przemysłu ciężkiego - głównie zbrojeniowego - około 120 tys. osób, a po powstaniu województwa świętokrzyskiego w latach 1999-2008 dalszych 80 tys. osób. Ponadto w różnej formie zwolnień pozagrupowych pracę straciło dalsze 50 tys., co oznaczało, że na rynek pracy trafiło w latach transformacji co najmniej 250 tys. zwolnionych z pracy. W tej sytuacji ratunkiem dla osób, których znaczna część powróciła na wieś, było rozwijanie własnej małej i średniej przedsiębiorczości. Szanse na rozwój dostrzeżono w przemyśle materiałów budowlanych, w który zainwestował kapitał zagraniczny i wiele przedsiębiorstw tej branży stało się własnością znanych światowych producentów, na przykład Dyckerhof, Lafarge, Lhoist itp. Dostrzeżono również szanse dla przemysłu spożywczego. Do najważniejszych jego elementów zaliczono zakłady przetwórcze mięsa, mleka, drobiu oraz zakłady cukrownicze i piekarnie4. Wszystkie wymienione podmioty gospodarcze swoją działalność opierały na regionalnych zasobach naturalnych i żywnościowych, a te ostatnie dawały również szanse tutejszemu rolnictwu. (fragment tekstu)
W przypadku branży spożywczej marketing powinien pełnić szczególną i nietypową rolę. Działając na rzecz dobrych, lecz nie masowo produkowanych produktów, tym samym wspierać winien zdrowe odżywianie. Niestety w polskich warunkach lokalne marki spożywcze nie przechodzą przez cały cykl marketingowy, zadowalając się jedynie reklamą. To zdecydowanie za mało. Potrzebne są zatem kompleksowe usługi marketingowe dla konsorcjów firm w branży spożywczej. Zjednoczone firmy mleczarskie czy wędliniarskie z danego terenu powinny prowadzić wspólna politykę, korzystając ze wspólnego, solidarnie opłacanego marketingu. Tak się już dzieje, ale głównie na poziomie targów. Potem taka współpraca szybko ustaje, dając pola wielkim podmiotom, które niekoniecznie polecają zdrową i smaczną żywność. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.