Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 285

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prosperity
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
1
Content available remote Państwo dobrobytu w ujęciu Józefa Marii Hoene-Wrońskiego
100%
Zdaniem historyków i teoretyków ekonomii twórcami idei państwa dobrobytu oraz dobrobytu społecznego byli m.in.: Antoine de Condorcet, John Stuart Mill, Vilfredo Pareto, Arthur Cecil Pigou, Ludwig Erhard oraz Gunnar Myrdal. Do tego grona należy również zaliczyć Józefa Marię Hoene-Wrońskiego, który nakreślił warunki osiągania dobrobytu przez całe społeczeństwo. Niestety, jego przemyślenia w tym zakresie były dotychczas pomijane w polskiej i światowej literaturze. Przedstawienie poglądów polskiego myśliciela stanowi cel niniejszego opracowania. (fragment tekstu)
2
Content available remote Indywidualny i społeczny wymiar dobrobytu w świetle teorii użyteczności
100%
Celem niniejszego opracowania jest refleksja dotycząca zarówno indywidualnego, jak i społecznego wymiaru dobrobytu. Teoria użyteczności wykorzystana została jako narzędzie analityczne służące do jego badania. W opracowaniu przyjęto próbę uzasadnienia tezy, iż dominujący w ramach głównego nurtu współczesnej ekonomii indywidualizm nie jest wystarczający do wyjaśnienia sposobu, w jaki racjonalne jednostki, maksymalizując własne funkcje użyteczności, maksymalizują funkcję dobrobytu społecznego. W rozważaniu dobrobytu, poza aspektami czysto ekonomicznymi, istotne są również założenia o charakterze ontologicznym dotyczące struktury społecznej. (fragment tekstu)
3
Content available remote O legitymizacji państwa dobrobytu w społeczeństwach zachodnich
100%
Należy ponownie podkreślić, iż najwyraźniej uprawomocnienie państw dobrobytu przesunęło się dzisiaj z przyszłości w przeszłość, uległo przeobrażeniu z wizji oświeceniowej w mit założycielski. Podczas gdy ta pierwsza nakazywała patrzenie w przyszłość i zobowiązywała do dążenia do celu, to mit założycielski szuka swej legitymizacji w bieżących oczekiwaniach elektoratu (choć wywodzących się z minionych doświadczeń), znajdujących się w ciągłej konfrontacji z realnymi ograniczeniami politycznymi i finansowymi. Sytuacja ta tworzy fronty niezgody i niezadowolenia, rodzi nieporozumienia i pretensje, wikła się w bieżącą walkę i populizm polityczny, odrzucając w ten sposób dziedzictwo oświeceniowej racjonalności i pragmatyzmu. Dzisiaj państwo dobrobytu jest więc poniekąd efektem konfliktu i konfrontacji, a nie konsensusu i poczucia wspólnoty. Tym samym jest podatne na potencjalne zmiany i redefinicje. Niewiele może też uczynić, jeśli wpływowe warstwy elit politycznych i biznesowych zadecydują o jego dekonstrukcji, wmawiając jego beneficjentom nieuchronność tego kroku. Jest to, wydaje się, najważniejszy wniosek płynący z powyższych rozważań: uprawomocnienie znajdujące się w przyszłości dawało państwu dobrobytu pewien rodzaj ochrony, której odwoływanie się do tradycji nie jest mu w stanie zapewnić. (fragment tekstu)
Standardem w rozwiniętych krajach europejskich jest stosowanie zestawu kluczowych wskaźników przekrojowych opisujących regularnie stan gospodarki. Propozycją takiego agregatu jest wskaźnik trwałego dobrobytu ekonomicznego ISEW, pomyślany jako alternatywa dla PKB, który nie obejmuje pracy w gospodarstwie domowym, nie odzwierciedla form nierówności i niesprawiedliwości społecznej, zjawisk degradacji środowiska, rabunkowego zużywania zasobów naturalnych itp. Autorzy przedstawiają koncepcję wskaźnika ISEW, przyjęte w badaniach dla Polski dla okresu 1990-2003 założenia dla tego wskaźnika oraz ocenę otrzymanych oszacowań, w tym porównanie PKB oraz ISEW.
Głównym celem tego artykułu było przedstawienie metody Engla pozwalającej na wyznaczenie ogólnej skali ekwiwalentności dotyczącej gospodarstw domowych o różnym składzie demograficznym oraz wyznaczenie tych skal dla wyróżnionych, tzw. biologicznych typów gospodarstw domowych. Korzystając z danych statystycznych dostępnych w publikacjach GUS (1993-2001), dotyczących wydatków na żywność w gospodarstwach tworzonych przez małżeństwa bezdzietne, małżeństwa z 1, 2, 3, 4 i większą liczbą dzieci oraz gospodarstwa matek z dziećmi na utrzymaniu, oszacowane zostały parametry krzywej Engla. Na podstawie tych parametrów wyznaczono skale ekwiwalentności wyróżnionych typów gospodarstw, przy czym punktem odniesienia, którego skala wynosiła 1, było gospodarstwo tworzone przez małżeństwa bezdzietne. Korzystając z powyższych skal, wyznaczono tzw. dochód ekwiwalentny z dochodem małżeństwa bezdzietnego, co pozwoliło na dokonanie relatywnej oceny sytuacji materialnej gospodarstw poszczególnych typów. Podstawę takiej oceny stanowiła analiza wartości wskaźnika będącego ilorazem dochodu rzeczywistego i dochodu ekwiwalentnego danego gospodarstwa w rozważanym okresie. Z przeprowadzonej analizy wynika, że potrzeby dochodowe gospodarstw, zwłaszcza rodzin wielodzietnych i matek z dziećmi na utrzymaniu, niezbędne, aby gospodarstwa te osiągnęły taki status ekonomiczny jak małżeństwa bezdzietne, są znacznie wyższe od rzeczywistych dochodów, jakimi dysponują te gospodarstwa. Ponadto w kolejnych łatach badanego okresu można zaobserwować, że dysproporcje między dochodami rzeczywistymi i ekwiwalentnymi pogłębiają się właściwie we wszystkich typach gospodarstw. (fragment tekstu)
6
Content available remote Bogactwo w klasycznym nurcie zarządzania
80%
Niniejsza praca stawia sobie za zadanie określenie przesłanek tworzenia bogactwa w klasycznym nurcie zarządzania i przeprowadzenie rozmyślań nad ewentualną złożonością poglądów w tym względzie. Powoduje to konieczność omówienia tradycyjnych poglądów w nauce o zarządzaniu, wypracowanych w drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku. Zamierzenie to zostanie zrealizowane w oparciu o analizę literatury przedmiotu z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wybór tego przedziału czasowego analizowanego materiału podyktowany jest z jednej strony poziomem jego dostępności, a z drugiej przekonaniem, iż prezentuje on w sposób względnie pełny wcześniejsze osiągnięcia koncepcyjne, które to według współczesnych klasyfikacji mieszczą się w klasycznych koncepcjach zarządzania. (fragment tekstu)
7
Content available remote Dobrobyt w koncepcji Immanuela Wallersteina
80%
Omówienie poglądów Immanuela Wallersteina na dobrobyt jest dość trudne. Myśliciel ten rzadko używa tego słowa, nie odnosi się bezpośrednio do jego uznanych teorii i definicji. (...) Wydaje się, że Wallerstein pisze przede wszystkim o dobrobycie gospodarczym, zwracając uwagę głównie na nierówność w jego dystrybucji, będącą wynikiem "natury" współczesnego "systemu świata". Świata, w którym nawet działania ZSRR były podtrzymywaniem kapitalistycznego ładu. (fragment tekstu)
8
Content available remote Zmiany poziomu dobrobytu w modelach wielorakiej równowagi
80%
W pracy prezentujemy dwie klasy modeli teoretycznych - neokeynesowskie modele samospełniających się oczekiwań oraz modele polityki pieniężnej. Na ich przykładzie omawiamy przyczyny powstawania wielorakiej równowagi oraz ewentualne sposoby (całkowitej lub częściowej) neutralizacji jej negatywnych konsekwencji makroekonomicznych. Następnie prezentujemy symulacje wpływu szoku realnego na wzrost zmienności inflacji i produkcji, ilustrując w ten sposób spadek dobrobytu społecznego wywołany zjawiskiem wielości stanów równowagi. (fragment tekstu)
Ludzie zazwyczaj sądzą, że pieniądze są najważniejszym czynnikiem, który sprawia, że są szczęśliwi. Jest jednak cała gama innych czynników społeczno-demograficznych, ekologicznych, kulturowych czy psychologicznych, które mogą oddziaływać na nasze poczucie dobrostanu i dobrobytu. Jednak problem z uszczęśliwianiem ludzi polega na tym, że te same działania jedni będą postrzegali pozytywnie, a inni negatywnie. Niniejszy artykuł przedstawia, w jaki sposób wymienione czynniki mogą oddziaływać na dobrostan, dobrobyt i poczucie szczęścia. Wiedza ta ma wymiar nie tylko poglądowy, ale może być bardzo użyteczna z punktu widzenia władz podejmujących decyzje o zmianach natury ekonomicznej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zarys założeń strategii trwałego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz podstawy metodologiczne pomiaru i oceny dobrobytu ekonomicznego za pomocą wskaźnika opracowanego przez H.E. Daly i J.B. Cobb jr. (ISEW Index of Sustatainable Economic Welfare). Autorzy omawiają dotychczasowe doświadczenia przy konstruowaniu i obliczaniu wskaźnika poszerzając problematykę ochrony środowiska oraz trwałości rozwoju. Zwrócono uwagę na rozbieżności między ISEW a wskaźnikami Nordhausa, Tobina, Zolotasa, wynikami badań japońskich a także wynikami analiz prowadzonych w oparciu o SNA. Pewna modyfikacja i adaptacja metodyki ISEW umożliwia opracowanie takiej postaci wskaźnika, który jest przydatny do badania gospodarki Polski.
11
80%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie i ocena, w jaki sposób na dyskusję tę wpłynęło wprowadzenie na karty literatury ekonomicznej koncepcji i pojęcia path dependence. (fragment tekstu)
12
Content available remote Ekonomia dobrobytu. Rachunki narodowe w kontekście pomiaru dobrobytu
80%
W artykule dokonano deskrypcji ekonomii dobrobytu oraz ściśle związanych z nią rachunków narodowych. Celem podjętych rozważań jest zweryfikowanie produktu krajowego brutto w kontekście optymalnego wskaźnika dobrobytu ekonomicznego oraz weryfikacja, który z dostępnych alternatywnych mierników poziomu dobrobytu najdokładniej odzwierciedla dobrobyt jednostek oraz społeczeństw. W pierwszej części artykułu przedstawiono teoretyczne ujęcie ekonomii dobrobytu. Druga część opracowania ma natomiast charakter empiryczny i stanowi eksplorację wybranych rachunków narodowych oraz pomiaru dobrobytu w kontekście Polski. (abstrakt autora)
"Dokąd zmierza ekonomia"? - jest pytaniem, które stawiają sobie już nie tylko ekonomiści. Głównym przesłaniem tego opracowania jest zwrócenie uwagi na to, że chcąc odpowiedzieć na pytanie dokąd zmierza ekonomia, musimy sięgnąć głębiej i udzielić odpowiedzi na bardziej fundamentalne pytanie - "jak postrzegamy człowieka?", który jest nie tylko przedmiotem ale i podmiotem ekonomii. Od tego sposobu postrzegania człowieka (obrazu człowieka) zależy bowiem nasz sposób rozumienia ekonomii, sposób jej definiowania, stosowane przez nią metody badawcze. Z kolei sam obraz człowieka zmienia się w zależności od wiedzy jaką ekonomiści mają nt. człowieka, aktualnych zmian zachodzących w świecie i sposobu ich wyjaśniania. Zmiany zachodzące w tym obrazie mają fundamentalne znaczenia dla zmian w samej ekonomii. Śledząc zatem aktualne zmiany obrazu człowieka, możemy odpowiedzieć na pytanie o kształt przyszłej ekonomii.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy różne stany włączenia (dostępu) do rynku (ang.: market inclusion) stoją w sprzeczności z indywidualnym zaangażowaniem w wartości wspólnego dobrobytu. Z tego356 względu podjęto badania empiryczne, analizując, do jakiego stopnia imperatywy rynku z jednej strony, a wspólnota społeczna z drugiej, są zakotwiczone w ramach normatywnej orientacji podmiotów. Specjalną uwagę poświęcono problemowi, czy profile normatywnej orientacji różnią się w kontekście włączania w rynek jednostek. Przeprowadzono analizę empiryczną opartą o dane uzyskane na podstawie wywiadu standaryzowanego przeprowadzonego w Niemczech wśród osób pracujących. Pod względem metodologicznym badania bazują na technikach wielu zmiennych, na przykład na analizie głównych składowych (ang.: principle component) i statystycznej analizie klastrów (ang.: cluster analysis), jak również na teście porównującym średnie oraz analizie tabeli kontyngencyjnej (ang.: contingency table). Analiza wykazuje, że pomiędzy nastawionymi na maksymalizację zysku motywami wzbudzonymi przez rynek z jednej strony a wartościami wspólnego dobrobytu z drugiej pojawiają się antagonistyczne napięcia. Ich poziom różni się w zależności od statusu podmiotów rynkowych. Z kolei wydaje się, że wartości wspólnego dobrobytu stają się tym mniej powszechne, im więcej podmiotów w odniesieniu do ich statusu zostaje włączonych w sferę rynkową. Zaprezentowane wyniki ukazują, że na poziomie indywidualnym silne zaangażowanie w nastawione na maksymalizację zysku motywy wzbudzone przez rynek niejednokrotnie nie zbiegają się z silnym kształtowaniem wartości wspólnego dobrobytu oraz odpowiedzialnością społeczną. Potwierdza to argumentację, zgodnie z którą poprawa i wzmacnianie wartości odpowiedzialności społecznej w sferze rynkowej, szerzonych na przykład poprzez tzw. ideę CSR, mogłoby stanowić niezbędną przesłankę podtrzymywania wspólnego dobrobytu oraz dóbr powszechnych (wspólnych) we współczesnych społeczeństwach rynkowych. Artykuł przedstawia empirycznie ugruntowaną, dotąd nie publikowaną typologię normatywnych orientacji podmiotów rynkowych. Co więcej, po raz pierwszy dowodzi, iż normatywne uwarunkowania indywidualnego podejmowania decyzji różnią się w zależności od pozycji rynkowej podmiotów. (abstrakt oryginalny)
Skrót rozdziału przetłumaczonego przez Marka Drewnowskiego z publikacji w jęz. niemieckim na temat współczesnych problemów ubóstwa.
W niniejszym artykule rozważany jest problem arbitralnego wyboru grupy gospodarstw odniesienia (rozkładu odniesienia). Przedstawiono porównanie dobrobytu heterogenicznych gospodarstw domowych oraz omówiono wpływ wyboru rozkładu odniesienia na ranking dobrobytu.
Ocena poziomu dobrobytu, realizacja wydatków konsumpcyjnych i ich struktura wykazują znaczne dysproporcje wśród gospodarstw domowych o różnych cechach społecznych, demograficznych czy ekonomicznych. Dysproporcje te znajdują odzwierciedlenie zarówno w porównaniach obiektywnych, jak i subiektywnie postrzeganej sytuacji materialnej gospodarstw domowych. Za cel artykułu przyjęto próbę diagnozy zachowań konsumpcyjnych gospodarstw domowych z województwa podkarpackiego. Wyniki badań własnych zrealizowanych w latach 2015/2016 z udziałem 611 respondentów pozwoliły na identyfikację percepcji poziomu dysproporcji społecznoekonomicznych występujących wśród konsumentów oraz kierunków zmian w subiektywnych wyznacznikach dobrobytu. Odniesiono się do zmian w wielkościach zakupów różnorodnych grup produktów, poziomu oszczędności i warunków życia(abstrakt autora)
Uwagi niniejsze stanowią skróconą wersję publikacyjną moich dwóch referatów. Jeden z nich, pt. "Badania nad jakością życia na przykładzie doświadczeń międzynarodowych", wygłosiłem w dniu 7 marca 2011 r. we Wrocławiu na konferencji zorganizowanej wspólnie przez US we Wrocławiu oraz wrocławski oddział PTS. Drugi referat pt. "Jakość życia jako przedmiot badań statystycznych" wygłosiłem w Poznaniu 18 kwietnia 2012 r. na Kongresie Statystyki Polskiej. Część wspólna obu referatów dotyczyła krytyki prowadzonych w naszym kraju badań w zakresie jakości ludzkiego bytowania.(abstrakt oryginalny)
The main goal of the research was to show the European Union's policy towards the regional development of the African continent. Recently, Africa has played a very important role on the international political arena and it has been empowered thanks to a plentiful supply of raw materials. The Communities' help is based mainly on financial support and promotion of the Mediterranean area. Under the long-term cooperation between the two continents, many agreements, acts, and documents have been signed that would directly benefit the African states and indirectly help the entire European Union. While these documents and agreements cover a variety of matters, including environmental protection and human rights, they are diffuse and lack clear goals. The article relies on the relevant and current literature and a variety of statistics.(original abstract)
Skoro potrzeba i dążenie do rozwoju uznana jest za immanentną cechę człowieka, czy można więc powstrzymać wszechogarniającą presję na rzecz wzrostu gospodarczego, którego odbicie w dążeniach i zachowaniach jednostek prowadzi zdaniem E.J. Mishana do nieuchronnej katastrofy ekologicznej, społecznej i politycznej? Autor ten stoi na stanowisku, że człowiek - tak więc i ludzkość, padną ofiarą własnej ideologii stałego postępu. E.J. Mishan, profesor ekonomii London School of Economics and Political Science i Uniwersytetu w Maryland, prezentuje stanowisko bezwzględnego przeciwnika dalszego ilościowego wzrostu gospodarczego. Przyjmując na swoje barki odpowiedzialność ukazania społeczeństwu głównego dziedzictwa takiego wzrostu, tj. społecznych, psychologicznych i politycznych następstw globalnego procesu, nie pozostawia w tej kwestii żadnej dozy optymizmu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.