Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 63

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Protectionism in trade
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Stany Zjednoczone do tej pory popierają politykę liberalizacji handlu. Natomiast polityka WE jest protekcjonistyczna. Organizacje rolnicze takie jak: COPA i COGECA protestują przeciwko wymuszaniu przez WTO na Unii liberalizację. Za, są przede wszystkim koncerny, które chcą sprzedawać i produkować w skali globalnej. Niechętne są organizacje konsumenckie, związki zawodowe, organizacje ekologiczne oraz grupy religijne. Polska w dalszym ciągu jest za liberalizacją.
Począwszy od lat 70. XIX wieku wiele krajów europejskich, które odnotowały "take-off" swojej gospodarki, zrezygnowało z popularnej polityki wolnego handlu. Przykładem są zjednoczone Niemcy, które w kilka lat po zwycięskiej wojnie z Francją zdecydowały się na zmianę swojej polityki handlowej. Zawarte porozumienie pomiędzy przemysłowcami a junkrami znane jako "unia żyta i żelaza" prowadziło do wzmożonej ochrony celnej niemieckich produktów rolnych i przemysłowych. Mimo powszechnej krytyki przez wielu ekonomistów działań protekcjonistycznych, analiza danych statystycznych dotyczących badania skutków polityki protekcjonistycznej, w tym zależności wzrostu gospodarczego w warunkach wprowadzenia ochrony celnej, może prowadzić do ciekawych wniosków naukowych. Stąd autor, posługując się zgromadzonym materiałem statystycznym oraz założeniami teorii ekonomii, podejmuje próbę oceny tego problemu naukowego. (abstrakt oryginalny)
Po objęciu na początku 2018 toku urzędu prezydenckiego przez Donalda Trumpa obserwuje się odchodzenie USA od realizowanej tam od 30 lat liberalnej polityki handlowej. Na początku lipca 2018 roku Stany Zjednoczone wprowadziły wysokie cła na importowane metale: stal i aluminium, nie tylko z Chin, ale także od bliskich sojuszników, tj. z Kanady i UE. Choć rząd amerykański uzasadnia to uznawanymi przez prawo handlowe względami bezpieczeństwa narodowego, trudno te działania uznać za zgodne z regułami wolnego handlu Światowej Organizacji Handlu (WTO). Istnieje niebezpieczeństwo, że wprowadzone już przez USA restrykcje handlowe stanowią początek szerszej ofensyw}7 wymierzonej w oparty na zasadach rynkowych handel międzynarodowy. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie motywów protekcjonistycznej polityki prezydenta Trumpa i rozpatrzenie możliwych konsekwencji tej polityki dla wzajemnych relacji gospodarczych UE i USA. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia problemy związane z coraz silniejszymi tendencjami do protekcjonizmu w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.
5
Content available remote Specjalne Strefy Ekonomiczne w Polsce - polityka wolnego handlu, a protekcjonizm
75%
Strategia wolnego handlu oraz idea protekcjonizmu - dwa przeciwstawne modele polityki wymiany gospodarczej z zagranicą. Liberalizm zakłada całkowitą likwidację ograniczeń handlowych, co w rzeczywistości nie jest możliwe. W artykule przeanalizowano argumenty przemawiające za stosowaniem zasad wolnego handlu oraz protekcjonizmu w polskich specjalnych strefach ekonomicznych. Nie można jednoznaczne stwierdzić czy powinno się stosować protekcjonizm czy liberalizm gospodarczy. Obie idee stanowią ważne instrumenty działalności krajów realizujących gospodarkę rynkową, w tym również krajów należących do Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono rolę Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej oraz sporne problemy integracji krajów członkowskich, a także w tym aspekcie, sytuację Polski na drodze do całkowitej integracji ze strukturami WE.
Scharakteryzowano cechy współczesnej gospodarki światowej i ich kompatybilność z założeniami tradycyjnej i nowej teorii handlu międzynarodowego. Omówiono argumenty przemawiające za protekcjonizmem w handlu. Należą do nich: cło wychowawcze (umożliwienie rozwoju procesu uprzemysłowienia w gospodarce); cło optymalne (możliwość podniesienia dobrobytu danego kraju) oraz teoria strategicznej polityki handlu międzynarodowego (w warunkach rynku niedoskonałego zastosowanie instrumentów polityki handlowej doprowadzi do podniesienia dobrobytu danego kraju). Przedstawiono model strategicznej polityki handlu międzynarodowego na przykładzie modelu Brandera-Spencer.
Zgodnie z zapowiedziami z okresu kampanii wyborczej Trumpa priorytetem programu gospodarczego nowej administracji jest reforma polityki handlowej. Nadanie jej wysokiej wagi wiąże się ze skalą oczekiwanych korzyści: pobudzenia wzrostu gospodarczego, wzmocnienia bazy przemysłowej i utworzenia 25 min miejsc pracy. Rolę pomocniczą wobec działań związanych bezpośrednio z handlem zagranicznym odgrywać będzie polityka podatkowa. Można wnioskować, że nowy model umowy handlowej zapowiedziany w agendzie handlowej prezydenta na 2017 r. będzie służył zarówno idei wolnego handlu (walka z nieuczciwymi praktykami), jak i protekcjonizmowi (wyrównanie bilansu handlowego z państwami trzecimi). Ten dualizm może być efektem postrzegania przez gabinet Trumpa - przede wszystkim sekretarza handlu Rossa i przewodniczącego Narodowej Rady Handlu Navarro - międzynarodowych stosunków gospodarczych przez pryzmat gry o sumie zerowej. Oznaczałoby to podporządkowanie relacji USA z partnerami handlowymi interesom amerykańskich eksporterów (zwiększenie dostępu do zagranicznych rynków), wytwórców (zwiększenie ochrony rynku krajowego) i pracowników (tworzenie miejsc pracy w USA). Pomimo koncentracji polityki handlowej USA na korzyściach wewnętrznych, efekt realizacji planu Trumpa może okazać się odwrotny do zamierzonego. Stracić mogą przede wszystkim amerykańscy konsumenci ze względu na wzrost cen towarów przemysłowych - zwłaszcza importowanych bądź opartych na importowanych komponentach. Mogą stracić również amerykańskie przedsiębiorstwa międzynarodowe z elementem łańcucha dostaw zlokalizowanym poza terytorium Stanów Zjednoczonych, dla których wzrosłyby koszty konkurowania na rynku wewnętrznym. Wreszcie, oczekiwana aprecjacja dolara w wyniku polityki America First, oddziałując na ceny towarów na rynku globalnym, doprowadziłaby do osłabienia konkurencyjności amerykańskiego eksportu. Sprowadzenie uregulowania stosunków handlowych do rachunku obrotów bieżących wskazuje na merkantylistyczne podejście nowej administracji do relacji z partnerami. Protekcjonizm oraz odejście od makroregionalnych i multilateralnych porozumień na rzecz umów dwustronnych mogą doprowadzić do osłabienia roli Amerykanów na scenie globalnej. Niedocenienie strategicznego znaczenia tego formatu umów może skutkować zaprzepaszczeniem szans politycznych i gospodarczych wynikających z ugruntowania pozycji USA w kluczowych dla nich regionach świata. (fragment tekstu)
11
Content available remote Polityka infant industry. Mity i fakty na przykładzie wybranych krajów
63%
W artykule przeanalizowano etapy rozwoju handlu światowego w XIX wieku i ukazano korzyści i koszty swobodnego handlu oraz polityki handlu i przemysłu. Infant industry jest przykładem protekcjonizmu i był używany przez wiele krajów na świecie na wczesnym etapie rozwoju gospodarczego, w tym w Wielkiej Brytanii, USA, Francji i w Prusach. W pracy zostały wykorzystane liczne statystyki dotyczące handlu, ceł oraz - często sprzeczne - poglądy ekonomistów - A. Smitha (klasyczna ekonomia) i F. Lista (niemiecka szkoła historyczna).(abstrakt autora)
12
Content available remote Polityka handlowa w Unii Europejskiej, Chinach i USA - próba porównania
63%
Celem artykułu jest próba porównania polityk handlowych z perspektywy największych światowych gospodarek - Stanów Zjednoczonych, Chin oraz Unii Europejskiej, jak również relacji gospodarczych między nimi. W pracy zwrócono szczególną uwagę na zastosowanie instrumentów polityki handlowej, między innymi ceł, narzędzi parataryfowych, narzędzi pozataryfowych oraz pozostałych narzędzi makroekonomicznych. Przy zastosowaniu metody indywidualnych przypadków, jak również metody analizy piśmiennictwa i konstrukcji logicznej, możliwe jest zbadanie powiązań zastosowanych mechanizmów z wartościami ujmowanymi w ramach bilansów handlowych. Stany Zjednoczone dążyły dotychczas do liberalizacji stosunków z Chinami. Rosnąca pozycja tego państwa na arenie międzynarodowej wymusiła zmiany w prowadzonej polityce zagranicznej. Sytuacja ta nie jest korzystna dla gospodarki chińskiej, z uwagi na wysoki stopień uzależnienia bilansu handlowego od braku zakłóceń w przepływie towarów. Unia Europejska również prowadzi politykę ochronną w stosunku do lokalnych producentów, aktywnie korzystając z możliwości, które niesie ze sobą przynależność do Światowej Organizacji Handlu. Z przeprowadzonych analiz można wysnuć wniosek, iż na skutek coraz bardziej restrykcyjnych przepisów celnych międzynarodowa polityka handlowa tych państw uległa zaostrzeniu, co spowodowało wzrost ryzyka wystąpienia silnych perturbacji w światowych łańcuchach dostaw oraz napięć w ogólnych relacjach międzynarodowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono tendencje protekcjonistyczne i wolnorynkowe w praktyce gospodarczej i wymianie handlowej. Omówiono regulacje światowego systemu handlu i eksportu w świetle teorii wolnego handlu i protekcjonizmu. Przybliżono doktrynalne założenia polityki proeksportowej.
Omówiono zagadnienie polityki handlowej oraz zwrócono uwagę na wykorzystanie narzędzi polityki handlowej, których realizacji może przyczynić się do wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i wyrobów na rynkach międzynarodowych.
Przedstawiono różnice w ocenie tendencji protekcjonistycznych w raportach Światowej Organizacji Handlu, Global Trade Alert i Raportach Unii Europejskiej. Zamieszczono dane dotyczące środków protekcjonistycznych w handlu oraz środków dyskryminacyjnych.
To this end, mathematical and statistical methods are used to model the effect of tariffs, ex-ante and ex-post, after implementing this trade policy, on exports of aluminum and steel from Mexico to the United States, versus US imports of these metals from the ROW. The results show that the protectionist tariff policy had a structural effect on US imports; likewise, the tariff shock implemented by the United States in June 2018 adversely affected its imports of these goods, both in terms of volume and value. This suggests that bilateral trade may be affected, but the effect is differentiated. The United States may be achieving its objective of protecting its domestic industry or it may impact upwards on the domestic prices of these metals, which could influence the prices paid by the final consumer. For Mexico, trade may be diverted or its export capacity reduced, adversely affecting its trade balance of these metals. (original abstract)
17
Content available remote Trade Policy Barriers: An Obstacle to Export Diversification in Eurasia
63%
Despite trade liberalization efforts made by Eurasian countries, the export structure of the region shows significant levels of concentration across export destinations. To shed light on this observation, this research analyzes trade policy barriers in Eurasia, East Asia and the Pacific, and the European Union. Using the most recent data from sources including the World Trade Organization, the United Nations, and the World Bank - including the Overall Trade Restrictiveness Indices, the Services Trade Restrictions Database, and the Temporary Trade Barriers Database - the role of tariffs, non-tariff measures, temporary trade barriers, trade agreements, and trade barriers in services are explored to explain the lack of diversification by destination. Several conclusions can be drawn from the analysis. First, China, Korea, and Japan, as well as the European Union, impose high levels of protection on products of animal origin, which may explain the lack of Eurasian export diversification toward the East Asia and the Pacific and the European Union regions. It also highlights the potential benefits of diversifying the structure of production in Eurasia toward more sophisticated and technologically intensive goods. Second, the East Asia and the Pacific region (especially China) appears to be more protectionist than the European Union, suggesting a greater challenge for Eurasian countries in diversifying exports to the destination. And third, few or no regional trade agreements exist between Eurasian countries and countries in the European Union or East Asia and the Pacific. (original abstract)
Ochrona rolników przed twardym rynkiem światowym kosztuje Unię 37 bilionów ECU rocznie - ponad połowę jej budżetu. Rozszerzenie beneficjentów Wspólnej Polityki Rolnej o kraje Europy Środkowo-Wschodniej mogłoby pochłonąć dalszych 32 bilionów ECU. Unia musi raz jeszcze zrewidować własną politykę rolną.
19
Content available remote Protekcjonizm w handlu rolnym w czasach globalnego kryzysu i jego implikacje
63%
We współczesnych warunkach gospodarki światowej rządy wielu państw wykorzystują w szerokim zakresie środki polityki handlowej do ochrony i wspierania swoich sektorów rolnych. Głównym celem niniejszego artykułu jest analiza skali i form restrykcji handlowych stosowanych w handlu artykułami rolno-spożywczymi w okresie globalnego kryzysu, jak również przyczyn i konsekwencji stosowania polityki protekcjonizmu w sektorze rolnictwa. Zastosowaną metodą są studia literaturowe oraz analiza danych statystycznych dotyczących handlu i barier handlowych pochodzących z bazy danych Światowej Organizacji Handlu (WTO). W czasie globalnego kryzysu obserwujemy nasilenie się tendencji protekcjonistycznych w światowym handlu rolnym. Państwa, dążąc do ograniczenia krótkoterminowych negatywnych skutków kryzysu, zmniejszają dostęp do swoich rynków rolnych oraz wpływają na eksport artykułów rolnych za pomocą takich instrumentów, jak wyższe cła, środki antydumpingowe i antysubsydyjne, środki ochrony nadzwyczajnej, przepisy sanitarne i fitosanitarne, restrykcje eksportowe i subsydia. Protekcjonizm handlowy powoduje jednak poważne zakłócenia handlowe, redukuje wymianę międzynarodową, wywołuje duże wahania cen i problemy z zaopatrzeniem w żywność, a w rezultacie stanowi zagrożenie dla procesów światowego wzrostu gospodarczego.(abstrakt oryginalny)
Przeprowadzono syntetyczną analizę teoretycznych i praktycznych aspektów zastosowania cła wychowawczego i cła optymalnego jako silnych argumentów na rzecz protekcjonizmu. Bazę oceny obu tych koncepcji stanowi wpływ na dobrobyt kraju wprowadzającego dany instrument polityki handlu oraz na dobrobyt światowy.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.