Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prywatyzacja przemysłu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W roku bieżącym został opracowany projekt rozwiązań prywatyzacyjnych dla branży tytoniowej. Autor analizuje obecny poziom i sposób funkcjonowania przemysłu tytoniowego, powiązania zakładów państwowych z zagranicą oraz wpływ konkurencji na produkcję i jakość wyrobów tytoniowych w Polsce.
Zachodni przemysł tytoniowy ucieka z kurczących się zachodnich rynków w biedniejsze regiony świata. Olbrzymie inwestycje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej mogą się szybko zwrócić: każdego roku mieszkańcy tego regionu konsumują ponad 700 bilionów papierosów - 40 procent więcej niż na rynku amerykańskim - a wielkość ta wciąż wzrasta. Zachodnie koncerny tytoniowe kontrolują już większość krajowej produkcji papierosów w Czechach, na Słowacji, w Kazachstanie, Uzbekistanie i na Węgrzech. Agresywna reklama zwiększa jeszcze konsumpcję papierosów. Władze odpowiedzialne za stan zdrowia publicznego przestrzegają przed katastrofą.
Średnia wartość sprzedaży jednego miliarda sztuk papierosów sprywatyzowanych spółek skarbu państwa w Polsce wzrosła w latach 1996-2007 z 7 do 83 mln euro. Oznacza to wysoką rentowność bezpośrednich inwestycji zagranicznych firm branży tytoniowej w Polsce pomimo spadku wolumenu sprzedaży z 85,9 do 55 mld sztuk papierosów rocznie. Ma to również odzwierciedlenie w wartości tych międzynarodowych koncernów na giełdach światowych. Do głównych powodów aprecjacji rynku należy zaliczyć wzrost cen papierosów powyżej inflacji w badanym okresie. Związane jest to z dostosowaniem procedur do standardów Unii Europejskiej. Wzrósł poziom techniczny i technologiczny zakładów produkujących tytoń i wyroby tytoniowe. Pojawiło się także na rynku wiele nowych międzynarodowych marek papierosów. (fragment artykułu)
Niemiecka firma Reemtsma zapłaciła 130 milionów dolarów za 33 procent akcji poznańskiej Wytwórni Wyrobów Tytoniowych (WWT). Podpisała również pakiet płacowy i pakiet dotyczący bezpieczeństwa miejsc pracy z przedstawicielami zakładowych związków zawodowych. Reemtsma współpracuje z WWT w Poznaniu od 1991 roku. WWT jest 4 fabryką wyrobów tytoniowych sprzedaną w ciągu ostatnich 4 miesięcy.
20 listopada BATIG będący własnością międzynarodowego koncernu tytoniowego BAT Industries Group zakupił 33 procent udziałów Wytwórni Wyrobów Tytoniowych Augustów SA. Umowa gwarantuje koncernowi prawo zakupu dalszych 32 procent udziałów w następnej transzy. WWT Augustów współpracuje ściśle z BAT od czterech lat.
W okresie przygotowawczym prywatyzacji przemysłu tytoniowego, produkcja dwóch najpopularniejszych polskich marek (Popularne i Klubowe) została przydzielona dwóm fabrykom. Trzy inne uzyskały prawo produkcji na licencji.
Do jesieni 1997 r. ponad 80 procent krajowej produkcji leków pochodziło z państwowych fabryk. Jednak do sprzedaży przygotowano już największe krajowe fabryki.
Przedstawiono sytuację Zakładów Tytoniowych w Lublinie. Piętnastu menedżerów z tej fabryki dostało od skarbu państwa wyłączność negocjacyjną w przetargu prywatyzacyjnym na kupno swojej firmy. Istnieje więc szansa na uratowanie tej niedużej fabryki papierosów.
Kompleks paliwowo-energetyczny jest najważniejszą dziedziną rosyjskiej gospodarki. Dostarcza on ¼ produkcji przemysłowej, ma znaczący udział w dochodach budżetowych kraju. Połowa rosyjskiego eksportu opiera się na surowcach energetycznych i produktach pochodnych z ich przetwórstwa. Do 1988 r. Rosja, korzystając z bogatych zasobów surowców energetycznych, systematycznie zwiększała ich wydobycie osiągając do 13% ogólnego wydobycia tych surowców w świecie. Zapotrzebowanie na pierwotne źródła energii było w tym czasie w Rosji1,5 krotnie wyższe niż w USA. Na wytworzenie jednostki PKB zużywano dwukrotnie więcej energii niż w USA. Duża energochłonność gospodarki rosyjskiej związana była ze strukturą produkcji z dominacją przemysłu ciężkiego i ze znaczącym udziałem produkcji dla celów wojskowych oraz niską wydajnością pracy. Utrzymywanie niskich cen na nośniki energii nie sprzyjało również jej oszczędzaniu.(fragment tekstu)
Francuski koncern Seita zakupił 33 procent udziałów Wytwórni Wyrobów Tytoniowych w Radomiu. Seita ma zagwarantowane prawo do wykupu dodatkowych 32 procent o ile wywiąże się z obiecanych inwestycji. Radomska fabryka jest jedną z najstarszych w Polsce. Obecnie Radom ma 13 procent udział w krajowym rynku (spadek z 25 procent z roku 1990).
W artykule, na przykładzie polskiego przemysłu, potwierdzono hipotezę teorii praw własności, że przeniesienie własności z sektora publicznego do sektora prywatnego zwiększa efektywność produkcyjną. Oszacowano zmodyfikowaną funkcję wydajności pracy, z której wynika, że pod wpływem prywatyzacji efektywność procesów produkcyjnych w 1998 roku była wyższa o ok. 18 procent od efektywności jaka byłaby osiągnięta, gdyby przemysł w całości pozostał w sektorze publicznym. Założono, że w przyszłości własność prywatna obejmie maksymalnie 90 procent przemysłu. Wtedy, na podstawie funkcji wydajności, można oczekiwać, że efektywność produkcyjna będzie wyższa o ok. 50 procent od tej sprzed prywatyzacji.
14
84%
Opracowanie zawiera podsumowanie badań prowadzonych przez autora w IGiPZ PAN w ramach tematu A.2.5. "Przestrzenne aspekty transformacji przemysłu w Polsce w dekadzie lat 1988-1998". Główną uwagę skupiono w badaniach na analizie przekształceń własnościowych działalności przemysłowej w skali krajowej i w poszczególnych województwach, a zwłaszcza procesu prywatyzacji, ponieważ efekty tego procesu warunkują transformację pozostałych rodzajów struktury przemysłu. Bez prywatyzacji większości działalności przemysłowej powrót do gospodarki rynkowej byłby niemożliwy. Należy podkreślić, że gospodarka rynkowa okazała się w praktyce XX w. bardziej efektywna ekonomicznie niż funkcjonująca do 1989 r. w byłym ZSRR i krajach Europy Środkowo-Wschodniej niewydolna i silnie zbiurokratyzowana gospodarka nakazowo-rozdzielcza.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie zawiera analizę zmian w strukturze własności i wielkości przedsiębiorstw przemysłowych oraz przemian przemysłowej struktury funkcjonalnej miast województwa płockiego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono przegląd działań restrukturyzacyjnych głównych branż przemysłu województwa śląskiego oraz towarzyszących temu zjawisk. Wymieniono bariery ograniczające przedsiębiorczość na tym terenie, a także wyciągnięto wnioski mające na celu poprawę sytuacji.
Celem opracowania jest ogólna ocena regionalnych efektów procesu prywatyzacji działalności przemysłowej w Polsce zapoczątkowanych w 1989 r. w ramach transformacji dotychczasowej centralnie sterowanej gospodarki nakazowo-rozdzielczej w kierunku gospodarki rynkowej. Zamieszczona w opracowaniu ocena zawiera wstępne wyniki kolejnego etapu badań prowadzonych przez autora od kilku lat, na temat aspektów przestrzennych przekształceń własnościowych w przemyśle naszego kraju, wśród których prywatyzacja odgrywa rolę kluczową. Bez prywatyzacji większości potencjału wytwórczego, w tym także w przemyśle, sprawne funkcjonowanie gospodarki rynkowej w danym regionie nie wydaje się możliwe. Potwierdzają to doświadczenia wielu krajów i regionów w świecie. (abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano rynek wyrobów tytoniowych pod kątem producentów, wielkości produkcji i sprzedaży oraz działań marketingowych. Zwrócono uwagę na problemy tej branży związane z podatkami, przemytem.
Przeanalizowano rynek wyrobów tytoniowych pod kątem producentów, wielkości produkcji i sprzedaży. Zwrócono również uwagę na problemy tej branży związane z zakazem reklam, wysokimi podatkami, przemytem.
Według badań przeprowadzonych przez agencję badania rynku A.C.Nielsen w czterech środkowoeuropejskich państwach - Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji - większość spośród 10 najpopularniejszych marek ma wyraź- nie lokalny posmak. Wprawdzie wiele krajowych marek wykupiły zachodnie firmy, ale producenci nadal wytwarzają lokalne produkty, zamiast zastępować je droższymi, zachodnimi towarami.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.