Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prywatyzacja przez leasing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Prywatyzacja w drodze pracowniczego leasingu jest powszechną formą przekształceń własnościowych. Dotychczasowe obserwacje wskazują jednak zarówno na zalety, jak i wady pracowniczego leasingu, określanego potocznie mianem spółek pracowniczych.
Tematem artykułu jest leasing pracowniczy jako sposób prywatyzacji bezpośredniej w Polsce w latach 1990-2000. Zwrócono również uwagę na wybrane aspekty procesów przekształceń przedsiębiorstw państwowych w spółki pracownicze.
Omówiono zasady ustalania należności za korzystanie z mienia skarbu państwa oraz przepisy dotyczące traktowania tego rodzaju wydatków dla celów podatkowych.
Wobec braku w kraju wolnego kapitału i inwestorów strategicznych spółki pracownicze pozostają na razie praktycznym sposobem na przyspieszenie prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Wyniki tych spółek są lepsze niż firm prywatnych ale gorsze niż "czysto prywatnych". Artykuł analizuje niektóre przepisy dotyczące leasingu pracowniczego.
Omówiono formalno-prawne podstawy i drogi prywatyzacji przedsiębiorstw w Polsce, istotę leasingu i możliwości wykorzystania go w procesie prywatyzacji, a także przedstawiono rachunek symulacyjny wykupienia przedsiębiorstwa w drodze leasingu.
Spośród różnorodnych metod prywatyzacji - najbardziej popularna jest prywatyzacja przez leasing. Autor przeanalizował dodatnie i ujemne strony tej metody prywatyzacyjnej.
W artykule omówiono problemy związane z przejmowaniem majątku prywatyzowanych przedsiębiorstw drogą leasingu oraz przedstawiono zagadnienie możliwej zamiany umowy leasingu na umowę kupna na raty.
Przebadano 44 przedsiębiorstwa spywatyzowane drogą leasingu. Skoncentrowano się na analizie efektów prywatyzacji w sferze dostosowań produktowo-rynkowych, działalności inwestycyjnej, organizacji wewnętrznej, zatrudnienia i systemu motywacyjnego. Przebadano taże zmiany struktury własnościowej oraz ich wpływ na sposób i skuteczność zarządzania.
Omówono jedną z form prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych jaką jest tworzenie spółek pracowniczych.
Celem opracowania jest wykazanie, że sprywatyzowane przedsiębiorstwo państwowe wykazuje wyższe obciążenia obligatoryjne wyniku finansowego niż miałoby to miejsce, gdyby prywatyzacja nie została zrealizowana. Autorka posłużyła się przykładem budowlano-montażowej spółki z o.o., składającej się z 6 jednostek organizacyjnych, których działalność charakteryzuje się długimi cyklami produkcyjnymi. Przedstawione dane porównawcze obciążeń obligatoryjnych firmy przed i po prywatyzacji wykazują ich znaczny wzrost, który może zagrażać firmie utratą płynności finansowej.
Na podstawie wyników badań empirycznych konkretnych firm sprywatyzowanych drogą leasingu pracowniczego autorka wskazuje na pozytywne efekty tego rodzaju prywatyzacji, a także zagrożenia wynikające z rozproszenia kapitału, niskiej skłonności do inwestowania i braku jasnych planów rozwojowych tych firm.
Przedstawiono prawne uwarunkowania zmiany umów o oddanie mienia w odpłatne użytkowanie (leasing pracowniczy) i ekonomiczno-gospodarcze przesłanki zmiany umów o oddanie mienia w odpłatne użytkowanie.
Omówiono krótko formy leasingu występujące obecnie w gospodarce i zastosowanie go w prywatyzacji.
Leasing jako forma obrotu i finansowania oraz jako metoda prywatyzacji, restrukturyzacji gospodarki ma duże możliwości rozwoju w Polsce przy wsparciu kapitału zagranicznego i rodzimego systemu finansowego. Autor omówił krótko wszystkie formy leasingu: pośredni, bezpośredni, krótko- i długoterminowy, przedmiotowy, netto, brutto, operacyjny i finansowy.
Przedmiotem artykułu jest omówienie niektórych, wybranych badań przedstawiających motywacje poszczególnych grup społecznych (dyrektorzy i pozostali pracownicy) w procesie prywatyzacji. Poddano analizie pracowników jednostek oddanych do odpłatnego korzystania (leasing i spółki pracownicze).
Zaprezentowano podstawy prawne funkcjonowania spółek pracowniczych (czysta umowa leasingowa, umowa najmu lub dzierżawy bez opcji sprzedaży, umowa najmu lub dzierżawy z opcją spzedaży), znaczenie tych spółek oraz kierunki zmian władzy w spółkach pracowniczych.
Przedmiotem artykułu jest analiza charakteru umów o oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania, stosowanych w procesach prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych w Polsce. Autor wysuwa wniosek, że tego typu umowy wykazują cechy umów leasingu w sensie "largo" (są zbliżone do umów leasingu finansowego), co wynika z oceny charakteru rat kapitałowych, opłat dodatkowych i opłat czynszowych. Określenie charakteru umów o oddanie przedsiębiorstwa do odplatnego korzystania ma znaczenie dla właściwego odwzorowania w ewidencji księgowej transakcji związanymi z takimi umowami.
Artykuł przedstawia zasady ustalania należności za czasowe korzystanie z mienia Skarbu Państwa oraz zasady odraczania opłaty dodatkowej. Koszt pozyskania kapitału w formie leasingu pracowniczego i wpływ preferencji pracowniczych na jego poziom został zaprezentowany na przykładzie.
Autor przedstawił dwa modele prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych: pierwszy wynikający z ustawy z 1990 roku i drugi czysto komercyjny. W swoim opracowaniu wykazał także, że najwygodniejszą formą prywatyzacji w przypadku braku kapitału jest prywatyzacja przez leasing operacyjny.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.