Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prywatyzacja rolnictwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Lata 90. ubiegłego wieku były okresem znacznych przemian w polskiej gospodarce. Objęły one także polskie rolnictwo, w którym zlikwidowano funkcjonujące przez ponad 40 lat PGR-y, a w ich miejsce utworzono nowe podmioty prywatne, działające na zupełnie nowych, nieznanych wcześniej zasadach. Wraz z tym, niemal z dnia na dzień, zasadniczo zmieniło się życie tysięcy ludzi, dla których PGR-y były nie tylko miejscem codziennej pracy, ale nierzadko także miejscem i sensem życia, wyznaczającym jego codzienny rytm. Artykuł podejmuje próbę wyjaśnienia procesu upadku i przejścia dwóch byłych PGR-ów - Bełdowa i Sarnowa, położonych w województwie łódzkim, w prywatne przedsiębiorstwa rolne oraz ukazania najważniejszych skutków społecznych tego procesu. W szczególności w tekście skupiono się na trzech problemach: charakterystyce i roli PGR-ów Sarnów i Bełdów w środowisku lokalnym, procesie ich przejścia w prywatne gospodarstwa rolne oraz społecznych skutkach procesu zmiany. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie prezentuje efekty, dynamikę i uwarunkowania transformacji państwowego sektora rolnego. Autorzy monitorowali problematykę przeobrażeń własnościowych tego sektora przez pryzmat działalności 14 Oddziałów Terenowych Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Badali także wpływ przekształceń własnościowych na funkcjonowanie przedsiębiorstw rolnych, w szczególności nowych podmiotów powstałych na bazie PGR-ów.
Przedstawiono różnice i podobieństwa w strukturze rolnictwa i jego prywatyzacji w każdym z krajów Euroregionu Nysa.
W artykule omówiono priorytety i bariery w działalności Agencji Nieruchomości Rolnych. Przedstawiono nowe zadania i cele. Wskazano jej udział w realizacji krajowego programu zwiększania lesistości.
Celem badań było przedstawienie roli prywatyzacji ziemi państwowej w kształtowaniu polskiego modelu rolnictwa, którego podstawą jest gospodarstwo rodzinne. Zakres analizy obejmuje sprzedaż ziemi prowadzoną przez Agencję Nieruchomości Rolnych w latach 1992-2010. Od 1992 r. do końca 2010 r. ANR sprzedała łącznie ponad 2 mln ha UR. W początkowym okresie prowadzono sprzedaż otwartą i bez ograniczeń obszarowych. Od 2003 r. wprowadzona w życie Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego wprowadziła zmiany umożliwiające ANR i aktywne oddziaływanie na ustrój rolny w Polsce. W latach 2004-2010 sprzedaż z preferowaniem osób prowadzących gospodarstwa rodzinne objęła 27% sprywatyzowanej ziemi. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę przedstawienia dotychczasowych działań ANR w zakresie realizacji zadań ustawowych, w tym problematyki rozdysponowania nieruchomości. Od początku działalności ANR trwale rozdysponowała 3,2 mln ha, w tym 2,6 mln ha poprzez sprzedaż, która jest dominującą formą w tym zakresie. Przedmiotem rozdysponowania jest również infrastruktura, głównie przejęta wraz z majątkiem państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej (ppgr). Pozostałe 1,5 mln ha podlega dalszym procesom prywatyzacji głównie w drodze sprzedaży. Dzierżawa gruntów zmniejsza się co roku o ok. 150 tys. ha w wyniku rozwiązywania umów dzierżawy lub wyłączania z nich części gruntów. Analizę zagospodarowania nieruchomości przeprowadzono na podstawie danych pochodzących głównie z raportów z działalności Agencji Nieruchomości Rolnych, opracowań wewnętrznych i dostępnej literatury przedmiotu. Zaprezentowane wyniki analizy świadczą zarówno o dużym zaangażowaniu ANR w prywatyzację nieruchomości, jak i wielu złożonych procesach, które towarzyszą trwałemu rozdysponowaniu nieruchomości po 22 latach funkcjonowania Agencji. (abstrakt oryginalny)
Reforma sektora rolniczego przebiega całkowicie odmiennie w Czechach i w Polsce. Jak dotąd model czeski wydaje się dawać lepsze rezultaty.
Na podstawie "Listy 300" gospodarstw rolnych z rankingiem ich wyników ekonomicznych podjęto próbę oceny wyboru sposobu gospodarowania skarbowym mieniem rolnym.
Artykuł przedstawia propozycje kierunków dalszego działania Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa po pięciu latach doświadczeń.
Omówiono krótko katastrofalny stan rolnictwa na Litwie po 1993 roku i jego przyczyny - zdaniem autora leżące głównie po stronie braku koncepcji rozwoju rolnictwa.
Rozwój gospodarstw farmerskich na Ukrainie jest zwiastunem reform w rolnictwie ukraińskiej. Jednak realizacja założeń koncepcyjnych wymagać będzie dłuższego czasu i wielu wysiłków ekonomicznych, organizacyjnych i społecznych.
Prywatyzację państwowych nieruchomości rolnych na terenach byłej NRD porównano z przekształceniami zachodzącymi w polskim rolnictwie. Omówiono sposoby i tempo przekształceń, zwrócono uwagę na roszczenia byłych właścicieli, omówiono rozwiązania instytucjonalne.
W artykule przypomniano główne przyczyny trudności w realizacji przemian ustrojowych, co jest - zdaniem autora - niezbędne do oceny zjawisk zachodzących w osiedlach pozostałych po strukturach byłych państwowych gospodarstw rolnych. Następnie, krótko przypomniano historię tworzenia sektora państwowego w rolnictwie i rozpoczęty w 1991 r. proces reformy.
Państwa bałtyckie tj. Litwa, Łotwa, Estonia do czasu uzyskania niepodległości pod względem ekonomicznym były ściśle związane z ZSRR. Gdy stały się niezawisłe, z powodu trudności płatniczych Rosji utraciły tradycyjne rynki zbytu, zaś eksport do państw wysoko rozwiniętych był utrudniony z uwagi na niski poziom produktów. Autor przedstawia sytuację gospodarczą tych państw, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa i rynku żywnościowego.
15
Content available remote Przemiany własnościowe ziemi rolnej w Polsce
63%
Celem opracowania jest przedstawienie i ocena procesu przekształceń własnościowych ziemi rolnej w Polsce z uwzględnieniem roli, jaką odegrała polityka kształtowania polskiego modelu rolnictwa opartego na gospodarstwach rodzinnych. Zadaniem obecnie prowadzonej polityki kształtowania ustroju rolnego jest ochrona i rozwój gospodarstw rodzinnych. Od 2003 roku występują ułatwienia w dostępie do ziemi dla tych gospodarstw. W latach 1992-2016 Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała łącznie ponad 2,6 mln ha gruntów rolnych. Osoby fizyczne zakupiły 80,8% sprywatyzowanych gruntów rolnych, a 19,2% tego typu gruntów nabyły osoby prawne. W 2016 roku w gospodarstwach prywatnych znajdowało się 91,4% użytków rolnych ogółem, a własność publiczna stanowiła 8,6%. Struktura własnościowa ziemi rolnej w Polsce jest zróżnicowana przestrzennie. Udział prywatnej własności jest największy w województwach mazowieckim i świętokrzyskim, a najmniejszy w województwie zachodniopomorskim. (abstrakt oryginalny)
Ostatni raport Komisji o stanie przygotowań Polski do członkostwa skłonił niektórych dziennikarzy do uszczypliwych komentarzy. "Gazeta Wyborcza", na przykład, omówienie raportu opatrzyła tytułem: "Do UE z oślej ławki", a w nadtytule stwierdziła: "Bruksela rzeczywiście ocenia Polskę jako najgorzej przygotowaną z dziesięciu krajów, które 1 maja 2004 r. wejdą do Unii". Polska została w raporcie potraktowana przez Komisję dość surowo, wiele krytycznych uwag poświęcono zwłaszcza stanowi przygotowań gospodarki żywnościowej. Niewątpliwie to ocena stanu przygotowań w tej dziedzinie przyczyniła się do "posadzenia Polski w oślej ławce". Już w części ogólnej dokumentu przypomniano, iż w poprzednim raporcie rolnictwo wymieniono jako jedną z tych gałęzi gospodarki, których restrukturyzacja i prywatyzacja powinna być zakończona. Uwaga ta, przy użyciu innych sformułowań, została powtórzona w dalszych fragmentach części ogólnej. Warto zwrócić uwagę na ogólnikowość i powściągliwość tej oceny, również w porównaniu z poprzednimi dokumentami UE, w których można znaleźć opinie o konieczności szybkich przekształceń rolnictwa polskiego. Niekiedy posuwano się nawet do stwierdzeń, że zmian tych należy dokonać jeszcze przed wstąpieniem Polski do UE. (fragment tekstu)
17
Content available remote Zmiany własnościowe użytków rolnych w wybranych krajach Europy Środkowej
63%
Celem opracowania jest ocena wybranych zmian w rolniczym użytkowaniu ziemi pod wpływem procesów prywatyzacyjnych w Czechach, Słowacji, Rumunii i na Węgrzech. Badanie dotyczy przede wszystkim zjawiska rozdrobnienia własności i użytkowania gruntów rolnych. Analizowane kraje przyjęły podobną koncepcję prywatyzacji i restytucji majątku ziemskiego, ale efekty tych procesów były zróżnicowane. Rezultatem zmian własnościowych był przede wszystkim dynamiczny wzrost liczby indywidualnych gospodarstw rolnych. Proces ten miał szczególne natężenie na Węgrzech i w Rumunii. Od kilkunastu lat obserwować można jednak w tych krajach ubytek liczby gospodarstw rolnych oraz wzrost znaczenia dużych przedsiębiorstw produkcyjnych. Z kolei w Czechach i na Słowacji pomimo prywatyzacji gruntów pozostały one w zarządzaniu dużych holdingów i spółek produkcyjnych. We wszystkich badanych krajach kształtuje się dominująca rola dużych gospodarstw produkcyjnych. W Czechach, na Słowacji i częściowo na Węgrzech, drobni właściciele dzierżawią grunty dużym holdingom produkcyjnym, dzięki czemu fragmentacja własności nie spowodowała rozdrobnienia użytkowania ziemi. Natomiast w Rumunii doszło do bardzo dużego rozdrobnienia własności i użytkowania gruntów, co obniżyło efektywność i konkurencyjność tamtejszego rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono strukturę przejętego majątku byłych PPGR do Zasobu Skarbu Państwa, jego rozdysponowanie oraz skutki specyficznych zasad rozliczania amortyzacji i możliwości odtworzenia majątku. Podkreślono niekorzystne warunki odtworzenia majątku trwałego w dzierżawie. (oryg. streszcz.)
Według danych MSWiA, którego zgoda (w przypadku użytków rolnych wraz ze zgodą Ministerstwa Rolnictwa) jest warunkiem nabycia ziemi przez podmioty zagraniczne, od 1990 r. wydano zezwolenia na zakup łącznie około 16 tys. hektarów ziemi. Jedynie część z nich to ziemia rolnicza. W 1998 r. Ministerstwo Rolnictwa rozpatrywało 233 wnioski dotyczące 1830 hektarów, z których załatwiono pozytywnie 133 (420 ha). Ochrona przed "wykupem" gruntów rolnych może się okazać szkodliwa. Rysuje się niebezpieczeństwo, że w zamian za uspokojenie takich nastrojów przekreślona zostanie przyszłość młodej generacji Polaków, która wiąże swoje nadzieje z Europą.
Jedną z form zagospodarowania Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jest wnoszenie składników mienia ze zlikwidowanych PPGR do spółek prawa handlowego i obejmowanie w zamian udziałów/akcji.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.