Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prywatyzacja szkolnictwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Prywatne szkoły wyższe mogą tchnąć nowe życie w skostniałe struktury państwowego szkolnictwa wyższego. Krytycy ostrzegają jednak, że osiągane tam stopnie nie są warte wysokiego czesnego, które płacą studenci.
Artykuł charakteryzuje sytuację szkół niepublicznych w Polsce.
3
Content available remote O "prywatyzacji" oświaty w Królestwie Norwegii
84%
W artykule omówiono zasady i mechanizmy zarządzania norweskim systemem oświaty z punktu widzenia jego podstawowego celu, tj. zapewnienia równych warunków nauczania dla wszystkich dzieci, niezależnie od ich pochodzenia i statusu społeczno-ekonomicznego ucznia. Norwegia uchodzi za przykład państwa, w którym na politykę edukacyjną nie oddziaływał silnie nurt neoliberalizmu ekonomicznego oraz idee modernizacji sektora publicznego w duchu nowego zarządzania publicznego. Norweski system oświaty cechuje się natomiast znacznym poziomem zdecentralizowania - lokalne struktury samorządowe odpowiedzialne są za zapewnienie miejsc do realizacji prawa do edukacji przedszkolnej, obowiązku szkolnego i prawa do nauki. Znakomita większość uczniów pobiera naukę w szkołach publicznych. Odnotowuje się jednak niewielki, lecz systematycznie wzrastający, udział sektora niepublicznego w oświacie oraz przypadki wykorzystywania instrumentów z zakresu kontraktowania usług publicznych, a także partnerstwa publiczno-prywatnego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono roli dydaktyki w procesie integracji Polski z Unią Europejską. Przedstawiono dane dotyczące liczby: szkół wyższych, nauczycieli akademickich, studentów i absolwentów, uczelni niepublicznych. Powołano się na ranking szkół wyższych ogłoszony w "Perspektywach" (nr 4(24)/2000). Dla porównania zamieszczono dane na temat studentów szkół wyższych w wybranych krajach w latach 1990-1997. Przybliżono również dane statystyczne obrazujące zainteresowanie cudzoziemców studiami w Polsce.
Kraje Europy Środkowej mają dobry system oświaty. W obecnych warunkach musi on dostosować się do warunków gospodarki rynkowej i utrzymać wysoki standard w obliczu ograniczonych nakładów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.