Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prywatyzacja usług
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono reguły prywatyzacji komunalnej. Omówiono kreowanie układów konkurencyjnych. Przybliżono system umów i przetargów.
Scharakteryzowano rynki usług komunalnych, takie jak: rynek usług komunikacji miejskiej, rynek robót i usług zieleni miejskiej, rynek robót i usług drogowych oraz rynek oczyszczania miasta. Przedstawiono wyniki badań empirycznych w poszczególnych rodzajach usług komunalnych.
Wymóg racjonalnego wykorzystania majątku komunalnego prowadzi do działań ujawniających się w komercjalizacji zarządu nad mieniem komunalnym i poszukiwaniu najbardziej opłacalnych rozwiązań. Autorka rozpoczęła temat od przybliżenia podstawowych zagadnień z zakresu zarządzania nieruchomościami komunalnymi. Następnie przedstawiła modele zarządzania tym rodzajem nieruchomości oraz bariery i przesłanki prywatyzacji zarządzania nieruchomościami komunalnymi. Na zakończenie scharakteryzowała koncepcję facility management w zarządzaniu nieruchomościami komunalnymi.
Przezwyciężanie państwowego monopolu w sferze przeciwdziałania bezrobociu jest procesem długotrwałym. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest przełamanie monopolu służb publicznych w zakresie pośrednictwa pracy. Znaczącym aktem jest ustawa z 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, umożliwiająca szeroki udział niepublicznych podmiotów w tym pośrednictwie. W świetle nowego prawodawstwa publiczni i niepubliczni usługodawcy mogą współpracować i uzupełniać swą ofertę. Można mięć nadzieje, ze konkurencyjność doprowadzi do zwiększenia efektywności, obniżenia kosztów, urozmaicenia usług o programy innowacyjne, adresowane do grup beneficjentów o największych problemach na rynku pracy.(abstrakt oryginalny)
Celem wniesienia dodatkowych elementów do dyskusji nad prywatyzacją usług komunalnych (zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków) w artykule przeanalizowano tę problematykę, w oparciu o doświadczenia zagraniczne.
W artykule autor przedstawił jak przebiegał proces deregulacji w sektorze usług w Polsce. Przeprowadzenie tego procesu było możliwe dwoma drogami. Pierwsza z nich określona została jako "wielkie otwarcie", uzyskane dzięki uczynieniu swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Jednym aktem prawnym (ustawa z 23 grudnia 1988 roku. O działalności gospodarczej) można było wprowadzić gospodarkę rynkową, otwierając tym samym nowy okres rozwoju dla sektora usług rynkowych. Druga droga polegała na stopniowej liberalizacji i przebiegającego już wolniej "otwarcia" uzyskiwanym dzięki nowym regulacjom prawnym i zawieranym umowom międzynarodowym. Dotyczy ona tych usług, których prowadzenie obwarowane jest dodatkowymi regulacjami, uzupełniającymi (np. bankowe, ubezpieczeniowe). Skupiając uwagę na tych ostatnich można odtworzyć przebieg tej drugiej drogi.
Autor definiuje usługi i ich podział, oraz znaczenie dla gospodarki w krajach wysko rozwiniętych i na tym tle konieczność rozwoju usług w Polsce, a w szczególności prywatyzacji usług publicznych.
Przedmiotem opracowania są cztery główne problemy związane z prywatyzacją usług publicznych: podział odpowiedzialności pomiędzy jednostkami publicznymi i prywatnymi, rola subsydiów i opłat w pokrywaniu kosztów usług, efektywności wykorzystania i ochrony zasobów naturalnych, zasady koordynacji współpracy pomiędzy jednostkami publicznymi i prywatnymi.
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie istoty dóbr i usług z punktu widzenia ich cech, takich jak: wyłączność i charakter konsumpcji i wskazanie potencjalnych obszarów przesunięć podaży między sektorem rządowym a prywatnym, lub odwrotnie.
Przedmiotem opracowania jest problematyka prywatyzacji usług komunalnych o charakterze użyteczności publicznej. Prywatyzacja jest jednym ze środków służących przebudowie gospodarki samorządów. W wykonawstwie usług komunalnych prywatyzacja obejmuje: przekształcenia jednostek komunalnych, w tym przedsiębiorstw, prywatyzację usług komunalnych oraz prywatyzację zarządzania usługami komunalnymi. Przy podejmowaniu decyzji o prywatyzacji należy uwzględnić: ocenę dotychczasowego sposobu funkcjonowania podmiotów komunalnych, miejscowe uwarunkowania społeczno-eknomiczne, rodzaj i charakter prowadzonej działalności oraz potrzebę zachowania interesu gminy. Prywatyzacja powinna służyć osiąganiu korzyści społecznych, ekonomicznych, finansowych i politycznych. Prywatyzacja może być stymulowana w sposób odgórny - polegający na oddziaływaniu organów państwowych na zmiany własnościowe w obrębie sektora komunalnego lub oddolny - podejmowany przez władze lokalne w granicach nakreślonych przez odpowiednie regulacje prawne.
Przedmiotem artykułu jest konsumpcja usług w Polsce w latach 90-tych. Autor koncentruje uwagę na trzech grupach zagadnień: - wskazaniu na jednoznacznie determinujący wpływ struktury spożycia i odpowiadających jej nawyków ukształtowanych w realiach PRL; - odtworzeniu w zarysie zasadniczych procesów i przekształceń dokonujących się w konsumpcji usług, biorąc za podstawę analizę struktury wydatków gospodarstw domowych; - scharakteryzowaniu stanu spożycia z końca analizowanego okresu przekształceń.
Celem artykułu jest przedstawienie procesów prywatyzacyjnych przedsiębiorstw państwowych w polskim sektorze usług w latach 1990-1998. Autorka przedstawia pojęcie, cele i podstawy prawne prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Następnie omawia przebieg prywatyzacji w sektorze usług bankowych na przykładzie prywatyzacji Banku Śląskiego, Banku Przemysłowo-Handlowego, Banku Handlowego, Powszechnego Banku Kredytowego i Pekao SA oraz w branży hotelowo-turystycznej na przykładzie prywatyzacji Orbisu SA. Prezentuje także etapy prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej SA.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.