Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prywatyzacja uzdrowisk
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Stan i perspektywy rozwoju turystyki uzdrowiskowej są skorelowane z kondycją polskich uzdrowisk oraz z przebiegiem procesu prywatyzacji tego sektora. Konieczne reformy gospodarki uzdrowiskowej są wymuszone wzrastającą konkurencją zagranicznych kurortów oraz potrzebą wykorzystania ogromnego potencjału ludzkiego i materialnego (infrastruktura turystyczna, sportowa i rekreacyjna), jaki skupiony jest w polskich uzdrowiskach. Przyszłość polskich uzdrowisk zależy od regulacji prawnych, które unormowały by funkcjonowanie tej kategorii gmin. Brak ustawy o gminach uzdrowiskowych, liczne ograniczenia rozwoju oraz permanentne niedofinansowanie polskich gmin uzdrowiskowych, stanowi zagrożenie dla infrastruktury uzdrowiskowej, lecznictwa uzdrowiskowego i szans rozwoju tej kategorii gmin. Ustawa o gminach uzdrowiskowych to akt prawny kompleksowo normujący całokształt gospodarki gmin uzdrowiskowych, podobnie jak ma to miejsce w innych krajach Unii Europejskiej. Posiadanie statusu gminy uzdrowiskowej musi być zatem uregulowane prawnie, gdyż wymagania stawiane zasadom gospodarowania w tych gminach są niezwykle rygorystyczne, a kompetencje organów zarządzających gmin uzdrowiskowych znacznie ograniczone. Ważnym elementem aktywizacji polskich uzdrowisk jest również właściwie realizowana polityka turystyczna wobec tego sektora, rozumiana jako inspirowanie pro uzdrowiskowych rozwiązań prawnych, podatkowych i finansowych oraz preferowanie turystyki na lokalnym (uzdrowiskowym) rynku pracy.
Celem pracy jest identyfikacja korzyści i barier związanych z podejmowaniem współpracy przez przedsiębiorstwa działające w wybranym sektorze, tj. sektorze przedsiębiorstw uzdrowiskowych. Główną funkcją artykułu jest wskazanie na rosnącą rolę współpracy międzyorganizacyjnej w tym sektorze i wynikającą z tego potrzebę dyskusji nad formami współpracy oraz korzyściami i barierami wynikającymi z poszczególnych form współpracy międzyorganizacyjnej - aliansów strategicznych, klastrów czy ekosystemów biznesowych. W pierwszej części pracy na podstawie badań literaturowych omówiono ewolucję koncepcji współpracy międzyorganizacyjnej oraz wskazano na obecność i znaczenie zarówno szans, jak i wyzwań związanych z podejmowaniem współpracy. W drugiej części pracy na podstawie źródeł wtórnych opracowano i omówiono ilustratywne studia przypadków demonstrujące wybrane przykłady form współpracy przedsiębiorstw uzdrowiskowych w Polsce oraz wskazano związane z nimi korzyści (m.in. współdzielenie zasobów, dostęp do nowych klientów i rynków) i bariery (np. ograniczone zaufanie, trudności w komunikacji między partnerami czy wypełnianiu wspólnych celów).(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Prywatyzacja zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i jej implikacje społeczne
84%
Publikacja prezentuje charakterystykę polskich przedsiębiorstw uzdrowiskowych przez pryzmat wyników ekonomicznych, będących podstawą selekcji spółek przeznaczonych do prywatyzacji, i tych które pozostaną pod pełną kontrolą państwa. Praca porusza zagadnienie ograniczenia potencjału leczniczego w uzdrowiskach w kontekście procesu prywatyzacji spółek uzdrowiskowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienie frekwencji kuracjuszy w dwóch ważnych karpackich uzdrowiskach: Krynicy w Karpatach Zachodnich i Truskawcu w Karpatach Wschodnich. Szczególną uwagę zwrócono na uwarunkowania frekwencji oraz zmiany polityczne i gospodarcze. Przedstawiono główne etapy rozwoju uzdrowisk oraz porównano rozwój po 1945 r. w systemie gospodarki socjalistycznej, a następnie wolnorynkowej.
Zaprezentowano różnorodne definicje form turystyki zdrowotnej na świecie oraz dokonano próby wyznaczenia norm jakościowych dla turystyki wellness w uzdrowiskach jako podstawy podnoszenia ich konkurencyjności.
Autorki omówiły stan procesów prywatyzacyjnych w wybranych przedsiębiorstwach turystycznych woj. jeleniogórskiego. Badania przeprowadzono w 5 przedsiębiorstwach "Orbis" S.A., WPGT "Karkonosze", PP "Uzdrowisko Cieplice Zdrój", Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK, FWP.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.