Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przeciwdziałanie finansowaniu terroryzmu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Tematyka zapobiegania finansowaniu terroryzmu była przedmiotem zainteresowania podmiotów prawa tak długo, jak funkcjonuje pojęcie terroryzm. Na przestrzeni lat zmieniały się zarówno metody terrorystów, przez co należało dostosować prawodawstwo. Istotne jest zapobieganie finansowania przedsięwzięć przeprowadzanych przez terrorystów. Artykuł nie wyczerpie powyższego przedmiotu rozważań, sygnalizuje najważniejsze zdaniem autorki źródła prawa, które odnieść należy do tematyki zapobiegania finansowania terroryzmu. (fragment tekstu)
Omówiono pojęcie prania pieniędzy, finansowanie terroryzmu i przestępczość zorganizowaną. Przedstawiono organizacje działające na rzecz zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.
Ponad 1 trylion USD jest prany co roku przez handlarzy narkotyków, handlarzy bronią i innych przestępców (Global Anti-Money Laundering Survey, 2007, str. 4.). Przynajmniej od 11 września 2001 pranie brudnych pieniędzy nabrało nowych wymiarów (finansowanie terroryzmu). W rezultacie kraje wysoko rozwinięte, głównie członkowie OECD, wzmocniły presję wywieraną na inne kraje by skutecznie walczyć z praktyką prania brudnych pieniędzy. Wiele z tych działań jest uzasadnionych i nie może być kwestionowanych. Jednak niektórzy z członków OECD, zazwyczaj tam gdzie istnieją znaczne obciążenia podatkowe, wykorzystują okazję i wymuszają na państwach, które zazwyczaj są niezwykle zależne od usług dla cudzoziemców i gdzie obowiązują mniej rygorystyczne przepisy, aby realizować zasady, które traktują uchylanie się od płacenia podatków jako poważne przestępstwo. W dodatku rekomendacje OECD, FATF, APG, EU (by wymienić tylko kilka) mają wpływ na instytucje finansowe, a stąd na gospodarki narodowe jako takie. Międzynarodowe programy spowodowały zmniejszenie i reorganizację w głównych centrach offshore (rajach podatkowych). Główny celem niniejszej pracy jest analiza tych wpływów, oparta na dostępnej literaturze i indywidualnych badaniach autora. Zasoby finansowe przechowywane w centrach offshore wywołują zainteresowanie władz podatkowych wielu krajów. Kilka kwestii globalnych nie może być omawianych na poziomie poszczególnych krajów. Są to : a) stałe obniżenie obciążeń podatkowych w jurysdykcjach offshore, b) trudności ze ściąganiem podatków w globalnej gospodarce, gdzie istnieją niezależne jurysdykcje, c) pranie brudnych pieniędzy, d) niebezpieczeństwo destabilizacji systemów finansowych na świecie gdzie następuje liberalizacja kapitału, e) finansowanie terroryzmu używając ośrodków offshore lub (głównych) ośrodków finansowych. (AT)
Przystępując do struktur europejskich, Polska zobowiązała się między innymi do wprowadzenia i wdrożenia mechanizmów prawnych przeciwdziałających praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/ CFT). O ile obowiązywanie restrykcyjnych przepisów w odniesieniu do instytucji finansowych powinno wydawać się oczywiste, o tyle w przypadku innych jednostek gospodarczych, takich jak na przykład podmioty świadczące usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, będące najczęściej niewielkimi podmiotami gospodarczymi, stosowanie jednakowych wymogów i odpowiedzialności może rodzić uzasadnione wątpliwości. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Przeprowadzone badania pokazują, że aktualny stan świadomości w środowisku księgowych jest niewystarczający, co w konsekwencji może być nawet przyczyną braku możliwości kontynuacji działania przez część jednostek świadczących usługi księgowe.(abstrakt oryginalny)
W kwietniu mija termin przygotowania procedur wymaganych przez nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zmiany odnoszą się zarówno do instytucji obowiązanych (finansowych i niefinansowych), jak i ich klientów.Znowelizowane przepisy nakładają na banki nowe obowiązki. W artykule przedstawiono niektóre z nich.
6
Content available remote Use of Virtual Currencies for Financing Terrorism
84%
Given the dynamic development of new technologies, it is becoming necessary to improve the system of counteracting and combating the financing of terrorism. In particular, this concerns virtual currencies. The use of them by the criminal world is encouraged by decentralisation of that market, anonymity of users and broad opportunities for functioning on the darknet, which is frequently beyond control of any services. In February 2020, the value of the cryptocurrency market was estimated at US$300 billion. In Poland, the first legal regulations on counteracting the financing of terrorism with the use of virtual currencies were adopted as late as in 2018, and under the 2021 amendment the legislator introduced several other regulations relating to that area. (original abstract)
7
Content available remote System przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu w Federacji Rosyjskiej
84%
Zasadniczym celem opracowania jest przedstawienie rozwiązań prawno-organizacyjnych w sferze przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu w Federacji Rosyjskiej. W artykule przedstawiono najważniejsze uregulowania prawne, wynikające z postanowień Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej oraz Ustawy Federalnej z 7 sierpnia 2001 r. "O przeciwdziałaniu legalizacji (praniu) dochodów pochodzących z przestępstwa oraz o finansowaniu terroryzmu".(abstrakt oryginalny)
W dniu 13 lipca 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która uchyliła obowiązującą do tej daty ustawę z dnia 16 listopada 2000 r., zastępując ją i wprowadzając szereg zmian w systemie prewencji przed tymi negatywnymi zjawiskami. Sprowadzają się one do potrzeby przeprowadzania przez instytucje obowiązane oceny poziomu ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu, a w ślad za tym podejmowania stosownych środków bezpieczeństwa finansowego. Bardziej dogłębna analiza przedmiotowej ustawy nasuwa jednak spostrzeżenie, że wiele z nowowprowadzonych regulacji odwołuje się w istocie do terminologii, która nierzadko jest niewystarczająco klarowna i jednoznaczna. Taki stan rzeczy może powodować trudności w stosowaniu jej postanowień, co odnosi się w szczególności do instytucji obowiązanych, czyli podmiotów, na które przedmiotowy akt prawny nakłada obowiązki związane z ochroną systemu finansowego przed wykorzystaniem tych instytucji w celu prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. W systemie tym zaś banki od lat zajmują pozycję lidera zarówno w sferze regulacji, jak i faktycznego, aktywnego zaangażowania w zapobieganie tym procederom. Wynika to m.in. z wypracowanych mechanizmów prewencyjnych, a także wewnętrznych regulacji, które realnie mogą przyczynić się do wyeliminowania przypadków udziału tych instytucji finansowych w praniu pieniędzy lub finansowaniu terroryzmu. Można więc uznać, że stanowią one rodzaj "modelowych" instytucji obowiązanych, dla których zarazem ustawa z 1 marca 2018 r. ma kardynalne znaczenie. Wydaje się ono tym bardziej istotne, że tak nakreślone oczekiwania nie w każdym przypadku znajdują poparcie w stosownych unormowaniach, co dotyczy nie tyle samej idei zapobiegania praniu pieniędzy, ale raczej wymagań i sposobu ich określenia w ustawie z dnia 1 marca 2018 r. Tym zagadnieniom poświęcone jest niniejsze opracowanie.(abstrakt oryginalny)
Europejska Wspólnota Gospodarcza, a następnie Unia Europejska zwróciła dość wcześnie uwagę na problem zapobiegania i zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Miało to miejsce już w 1991 r., kiedy to EWG wydała tzw. pierwszą dyrektywę unijną w sprawie prania pieniędzy. W 2001 i 2005 nastąpiła konieczność dalszego uregulowania tej tematyki w kolejnych dyrektywach unijnych. W niniejszym opracowaniu omówiono obszerny projekt tzw. czwartej dyrektywy unijnej z 2013 r., poświęconej zapobieganiu i zwalczaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, która jest regulacją podchodzącą do tej tematyki najbardziej wielopłaszczyznowo. W pracach nad tą ostatnią oparto się na nowo wydanych 40 zaleceniach FATF z 2012 r.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.