Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 597

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przedsiębiorca
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
Jan Kulczyk ponownie został szefem Polskiej Rady Biznesu. Część przedsiębiorców przyjęła go z otwartymi ramionami, niektórzy jednak nie zamierzają zasiadać z nim przy jednym stole. Po krótkiej banicji, związaną z aferą Orlenu, Kulczyk wraca na salony i do roli aktywnego inwestora.
Jednym z elementów, który odgrywa wiodącą rolę w polityce budżetowej państwa są zamówienia publiczne. W myśl ustawodawcy zamówienia publiczne winny zapewniać jasny i z założenia efektywny sposób wydatkowania środków publicznych przez jednostki zobligowane do stosowania ustawy prawo zamówień publicznych. Wydatkowanie środków publicznych za pomocą przetargu, powinno odbywać się w sposób jawny i z zachowaniem uczciwej konkurencji, bez dyskryminacji jakiejkolwiek grupy podmiotów chcących realizować kontrakty na rzecz jednostki zobligowanej do stosowania ustawy prawo zamówień publicznych. Zamówienia publiczne w rozumieniu przepisów ustawy to: umowa odpłatna zawierana między zamawiającym (inwestorem) a wykonawcą (przedsiębiorcą), której przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane. (fragment tekstu)
Wspólnota zainteresowań oddziałuje na zachowanie i działanie swoich członków tak długo, jak jest atrakcyjna i przynależność do niej dostarcza im korzyści. Transmedialność oznacza przekazanie historii w różnych mediach w różnych technologiach, zamiast po prostu przekładać tę samą treść na różne nośniki, np. telefon, telewizja. Tradycyjnie twórcy chcieli po prostu dotrzeć do widowni masowej, ale coś takiego już raczej nie istnieje. Są za to wspólnoty - grupy ludzi przyłączające się w różnych momentach, zazwyczaj za pomocą wybranej przez nich technologii i śledzące tylko to, co jest dla nich naprawdę interesujące. Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy oddziaływanie na wspólnoty zainteresowań w biznesie, mające na celu promocję towarów i usług w różnych miejscach, stała się współcześnie koniecznością dla przedsiębiorców, aby pozostać uczestnikami rynku, czy to po prostu zwykły zabieg mający na celu podniesienie zysków. Wnioski oparto na analizie treści dostępnych badań oraz wywiadów własnych z przedsiębiorcami.(abstrakt oryginalny)
W polskim piśmiennictwie prawniczym w zdecydowanej większości akceptowany jest pogląd, że małoletni może być przedsiębiorcą. Jednak polskie prawo nie dopuszcza przyznania małoletniemu przez sąd pełnej zdolności do czynności prawnych, choć niegdyś było inaczej. Podobnie, jak wiele ustawodawstw na pięciu kontynentach, prawa Rosji, Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu przewidują możliwość emancypacji niepełnoletniego. W artykule szerzej uzasadniam wcześniej przedstawiony przeze mnie postulat, aby polskie prawo dopuszczało przyznanie małoletniemu pełnej zdolności do czynności prawnych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza, na podstawie krytycznego przeglądu literatury, najważniejszych zagadnień związanych z content marketingiem, który odpowiada za budowanie oryginalnych treści dotyczących działań firmy, jej towarów czy usług. Cechą charakterystyczną content marketingu jest to, że nie zawiera bezpośredniej oferty sprzedaży. Jego zadaniem jest budowanie wizerunku firmy jako eksperta w danej dziedzinie, a co za tym idzie - dostarczanie argumentów i eksponowanie korzyści związanych z jej ofertą. Dla działań tego typu zatem kluczowe jest poznanie potrzeb klientów docelowych. Z punktu widzenia działań przedsiębiorstw ważne jest poznanie istoty działań contentowych, które choć nie zawierają bezpośredniej oferty sprzedaży mają zdolność wpływania na decyzje zakupowe konsumentów.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Ukryte znaczenie słowa "przedsiębiorca"
80%
W niniejszym artykule chciałam skupić się na znaczeniach po części historycznych, lingwistycznych i logicznych słowa "przedsiębiorca" i jego dwóch synonimów: "fabrykant" oraz "przemysłowiec". Zdaję sobie sprawę, że ze względu na ograniczoną objętość tekstu, mogę jedynie wskazać na najważniejsze, moim zdaniem, kwestie związane z trzema terminami. Chciałabym pokazać także rozmaite usterki, z jakimi możemy się zetknąć definiując te słowa, jednocześnie zwrócić uwagę na pojawiające się problemy, gdy chcemy wskazać charakterystyczne cechy, po których mielibyśmy rozpoznać definiowany przedmiot. (fragment tekstu)
Artykuł dokonuje analizy tzw. doktryny urządzeń kluczowych, zakładającej, że przedsiębiorca utrzymujący pozycję dominującą i jednocześnie będący właścicielem urządzenia kluczowego może nadużyć tejże pozycji jeżeli odmówi swoim konkurentom dostępu do urządzenia kluczowego. W celu zbadania doktryny urządzeń kluczowych w artykule przedstawiono pojęcie urządzenia kluczowego, zbadano przesłanki zakwalifikowania danego zachowania przedsiębiorcy jako nadużycia pozycji dominującej oraz określono skutki stosowania tejże doktryny.(abstrakt oryginalny)
Na postawie przedstawionych przypadków, autorzy artykułu nie roszczą sobie prawa do zbudowania fundamentów teorii przedsiębiorczości, która byłaby charakterystyczna dla Polski czy też krajów po transformacji z Europy Centralnej. Artykuł to jedynie propozycja odmiennego spojrzenia na przedsiębiorczość w takim, a nie innym kontekście. Bardziej pogłębiona analiza danych, korzystająca z metodologii teorii ugruntowanej, ułatwi przedstawienie konkretniejszych propozycji godnych eksploracji lub hipotez do zweryfikowania. Kultura sieciowania jest nieobecna w Polsce. Brakuje spotkań, które miałyby umożliwiać przedsiębiorcom kontakty i prowadzić do wymiany pomysłów oraz doświadczeń, wspólnych przedsięwzięć. Podczas gdy inicjatyw takich w wielu gospodarkach jest bez liku, a słowo sieciowanie nie jest obecne we współczesnym języku. W kontekście niepewnego otoczenia ekonomicznego i ubogiej kultury sieciowania, analizowani przedsiębiorcy lawirują i improwizują, tworząc jakąkolwiek wartość. Polscy przedsiębiorcy tworzą "wartość" w gospodarce w sposób niekoniecznie zgodny z wzorcami klasycznymi. Każdy z nich ma swoją własną opowieść, ale często sięgają jedynie po to i wykorzystują to, co "mają w zasięgu ręki". Z powodu mało zauważalnych strategii rozwojowych, można by powiedzieć, że majsterkują. Trzeba zaznaczyć, że ta postawa jak najbardziej przypomina przedsiębiorczość, jako nieustanne podejmowanie przedsięwzięć. (fragment tekstu)
Cel: Celem niniejszego artykułu było zwrócenie uwagi na charakter decyzji wydawanych przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w przedmiocie nakładania na przedsiębiorców kar pieniężnych za naruszenia przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z dnia 16 lutego 2007 roku będących jednym z przejawów reglamentacji wolności gospodarczej. Szczególna uwaga została poświęcona kryteriom towarzyszącym Prezesowi UOKIK przy nakładaniu kar pieniężnych z jednoczesnym zaznaczeniem w tym zakresie zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy, która weszła w życie z dniem 18 stycznia 2015 roku. Metody badawcze: historycznoprawna, wykładni systemowej i celowościowej, prawnoporównawcza Wnioski: Zasady, jak również kryteria, którymi obowiązany jest kierować się Prezes UOKiK przy wymierzaniu wysokości kary zostały uregulowane poprzez zawarcie w art. 111 UOKiK katalogu dyrektyw. W katalogu tym ustawodawca szczególny nacisk kładzie na przesłankę w postaci naruszenia przepisów ustawy oraz uprzedniego naruszenia przepisów ustawy, a dopiero w dalszej kolejności wskazuje na inne elementy - odrębne dla każdego z rodzaju naruszeń, z obowiązkiem uwzględnienia przez Prezesa UOKiK przy ustalaniu wysokości kary - zarówno okoliczności łagodzących, jak i okoliczności obciążających. Niezależnie od powyższego, z uwagi na otwarty katalog okoliczności mających wpływ na wymiar kary, Prezes UOKiK może brać pod uwagę także okoliczności niewskazane wprost w ustawie, a wypracowane przez orzecznictwo, do których zalicza się rodzaj naruszenia przepisów, stopień naruszenia interesu publicznego, umyślność bądź nieumyślność działania podczas trwania naruszenia. Oryginalność/wartość artykułu: Zasygnalizowanie zmian kryteriów towarzyszących Prezesowi UOKIK przy nakładaniu kar pieniężnych z jednoczesnym zaznaczeniem w tym zakresie zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy, która weszła w życie z dniem 18 stycznia 2015 roku. (abstrakt oryginalny)
Cel artykułu: Nie ulega wątpliwości, że władze publiczne mogą być bezpośrednio lub pośrednio zaangażowane w prowadzenie działalności gospodarczej. Tradycyjny sposób odróżnienia działalności państwa, która nie podlega regułom rynku, polega na ustaleniu, czy państwo działa jako organ publiczny. W przypadku działalności państwa należy odróżniać dwie kategorie sytuacji - te, w których państwo jest zaangażowane w prowadzenie działalności gospodarczej (sfera dominium), oraz te, w których państwo działa sprawując władze publiczną (sfera imperium). W opinii autora artykułu podział na sferę imperium i dominium jest nadal użyteczny. Zgodnie z Ustawą z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. nr 50, poz. 331 z późn. zm.) przedsiębiorcą jest m.in. osoba fizyczna, osoba prawna, a także jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, organizująca lub świadcząca usługi o charakterze użyteczności publicznej, które nie są działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Prezes UOKiK stwierdził, że władze publiczne, wykonujące przypisane im funkcje administracji publicznej (sfera imperium), mogą być uznane za przedsiębiorcę. W swoich ostatnich decyzjach Prezes UOKiK uznał, że Narodowy Fundusz Zdrowia - władza publiczna odpowiedzialna za organizowanie i zarządzanie usługami opieki zdrowotnej w Polsce - jest przedsiębiorcą w rozumieniu prawa polskiego (ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów). Celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy reguły konkurencji powinny znajdować zastosowanie w odniesieniu do działalności państwa w sferze imperium. Artykuł skupia się na pojęciu przedsiębiorcy (przedsiębiorstwa) w prawie polskim i unijnym w kontekście działalności państwa. Metoda badawcza: Cel artykułu jest realizowany poprzez doktrynalną analizę właściwych przepisów prawa polskiego i unijnego oraz analizę wydanych ostatnio decyzji Prezesa UOKiK, a także orzeczeń sądów unijnych, dotyczących możliwości kwalifikacji szeroko rozumianego państwa jako przedsiębiorstwa (przedsiębiorcy). Wnioski: Z analizy tej samej koncepcji zastosowanej w prawie polskim i unijnym jasno wynika, że podmioty publiczne działające "sprawując władzę publiczną" lub "w charakterze organów publicznych" (sfera imperium) nie powinny być traktowane jako przedsiębiorcy (przedsiębiorstwa) w rozumieniu prawa konkurencji. Główną naukową wartością dodaną artykułu są konkluzje, że przepisy o ochronie konkurencji powinny znajdować zastosowanie wyłącznie do działalności państwa w sferze dominium, a także że definicja przedsiębiorcy i działalności gospodarczej powinna być powiązana z istnieniem rynku. Oryginalność/wartość artykułu: Artykuł powinien budzić zainteresowanie władz publicznych, a także prawników, zajmujących się problematyką kwalifikacji podmiotów publicznych w kontekście prawa konkurencji. Wyniki badań mogą zostać zastosowane na przykład w decyzjach podejmowanych przez Prezesa UOKiK. Konsekwencją zastosowania wyników niniejszych badań w praktyce może być zmiana podejścia do kwalifikacji podmiotów publicznych w kontekście przepisów prawa konkurencji. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Innovation in View of Entrepreneurs
80%
The paper presents the entrepreneurs' view on innovation in Lublin Voivodship. It is analysed on the basis of taken research. As a result the paper shows discrepancies of opinions between entrepreneurs implementing and non implementing innovations It points out that a more innovative entrepreneur is less afraid of negative results of innovation although he is more aware of they can occur. (original abstract)
Regulacje zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej i ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w odniesieniu do interpretacji przepisów składkowych, wywołują szereg wątpliwości. Część z nich dotyczy strony podmiotowej, tzn. ustalenia, które podmioty są uprawnione do skutecznego złożenia wniosku o wydanie interpretacji. Autorzy zwracają uwagę, że źródłem problemu jest niedoskonała regulacja art. 83d ustawy systemowej w związku z rozwiązaniami przyjętymi w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Proponują możliwe wykładnie tego przepisu i jednocześnie postulują zmianę regulacji, w celu usunięcia istniejących wątpliwości.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Starzejący się przedsiębiorca w Polsce i na świecie
80%
Artykuł wskazuje na rosnącą liczbę przedsiębiorców w wieku okołoemerytalnym, zarówno w krajach europejskich, w tym w Polsce, jak i w USA. Wzrost ten wiąże się z rosnącą liczbą osób w tej grupie wiekowej, które zakładają swoje firmy oraz z powiększającą się grupą osób, które prowadząc od wielu lat swoje firmy, nie zamierzają przejść na emeryturę. Z nielicznych badań wśród osób starszych prowadzących własne firmy wynika, że postrzeganie przez nich barier funkcjonowania (finansowej, informacyjnej czy też instytucjonalnej) nacechowane jest mniejszą częstotliwością niż w przypadku młodszych przedsiębiorców, co może być konsekwencją nagromadzonego kapitału społecznego i finansowego, a także doświadczenia. Badania przeprowadzone na Pomorzu pokazały, że przedsiębiorcy w wieku 55+ cenią sobie stabilność, w porównaniu z młodszymi przedsiębiorcami rzadziej mają ochotę się rozwijać, a w konsekwencji nie poszukują źródeł finansowania zewnętrznego tak często jak pozostali przedsiębiorcy.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorca, podejmując przedsiębiorcze działania, dokonuje istotnego wyboru dalszej drogi życiowej i staje się bezpośrednim uczestnikiem procesów gospodarczych. Na jego barkach spoczywa olbrzymia odpowiedzialność - to przede wszystkim jego energia i nieustanne dążenie do celu decydują o losach firmy. Im bardziej przedsiębiorca czuje się trwale związany ze swoim przedsiębiorstwem, Czym mocniej się z nim utożsamia, tym większe ma szanse na sukces. Łatwiej jest przedsiębiorcom działać w tych krajach, w których kultura szczególnie sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości - tam, gdzie przedsiębiorcy postrzegani są jako społeczni bohaterowie, którzy wprowadzają i rozpowszechniają nowością. (fragment tekstu)
The speed and unpredictability of changes occurring in the environment in which the enterprise operates, influence on the company and they must constantly change. Decisions made by managers have to be thought out and implemented in the right way. Helpful in adopting to these changes are the concepts of business management that support the activity. The number of concepts that entrepreneurs can use is very large. In the literature on the subject, many authors are describing each of them. The article focuses only on a few selected methods and is aimed to present the opinions of the entrepreneurs themselves. It allows to answer for example the question of which methods the surveyed enterprises use most often and which features of concepts have the most important meaning for entrepreneurs.(author's abstract)
16
Content available remote Przedsiębiorcy 55+, czy wiek ma znaczenie?
80%
Z naukowego punktu widzenia, omówione zagadnienia to jedynie muśnięcie tematu, jakim jest dojrzała przedsiębiorczość. Potencjalnych obszarów badawczych jest dużo więcej, a niniejszy artykuł zachęci być może innych badaczy do zajęcia się tym tematem. Znaczenie przedsiębiorczości 55+ w ostatnim okresie rośnie, między innymi w związku ze zmianami demograficznymi i starzeniem się społeczeństwa w większości krajów europejskich. Nie bez znaczenia jest także fakt, że starsi ludzie zaczynają wierzyć, że mogą uczestniczyć w rynku pracy, zarówno po stronie zatrudnianych, jak i zatrudniających. Stąd też liczba nowych przedsiębiorstw, tworzonych przez osoby starsze wzrasta, a starsi właściciele działających firm pozostają wciąż aktywni zawodowo. W obu przypadkach mamy do czynienia ze zjawiskiem niesłychanie istotnym dla społeczeństw, które czeka problem starzenia się. Pojawia się więc chęć tworzenia polityki wspierającej przedsiębiorczość dojrzałą, co bez dogłębnego zbadania jej istoty może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. W artykule opisano jedynie kilka aspektów przedsiębiorczości dojrzałej. Jednym z najistotniejszych spostrzeżeń jest to, że starszym przedsiębiorcom brakuje chęci do rozwoju swoich firm. To i inne cechy charakterystyczne przedsiębiorczości dojrzałej, powoduje, że polityka wspierania powinna być dopasowana do rzeczywistych potrzeb tych przedsiębiorców, a nie do potrzeb polityków i ekonomistów.(abstrakt autora)
This paper provides a concise account of the field research conducted among public and private sector managers and entrepreneurs in the continental China. The author shares his personal experiences accumulated over several years through direct contacts and interactions with the Chinese business community, which as he explains is very diverse in their social, educational, professional background, as well as their attitudes and behaviour. The experiences are reinforced by the series of loosely structured face-to-face interviews the author completed with his Chinese business partners in the spring of 2012. (original abstract)
Prowadzenie badań marketingowych jest jednym z istotnych elementów działania przedsiębiorstwa na rynku. Zakres badań powinien odzwierciedlać problemy decyzyjne przedsiębiorstwa. W styczniu 2009 r. Katedra Badań Rynkowych i Marketingowych Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach zrealizowała projekt badawczy pn.: "Wykorzystanie badań marketingowych w przedsiębiorstwach województwa śląskiego". Głównym jego celem było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy badania marketingowe są postrzegane przez menedżerów jako element podnoszenia skuteczności funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku.(abstrakt oryginalny)
Pożądane cechy i umiejętności dobrego przedsiębiorcy mogą się różnić w zależności od organizacji, w którą jest zaangażowany. W przedsiębiorstwach rodzinnych, w których spotykają się co najmniej dwa systemy: rodzina i przedsiębiorstwo - pożądane cechy przedsiębiorcy mogą być zupełnie inne niż w przypadku pozostałych przedsiębiorstw. Głównym celem artykułu było ustalenie, które z tych cech są lepiej postrzegane przez firmy rodzinne, a które - przez firmy nierodzinne. Wyniki pokazują, że dla przedsiębiorców rodzinnych cechy związane z utrzymaniem długoterminowego przetrwania są ważniejsze niż dla firm nierodzinnych. Co więcej, umiejętności, które mogą być przydatne dla rozwoju kapitału społecznego (np. umiejętności negocjacyjne i tworzenie relacji biznesowych), są ważniejsze w firmach nierodzinnych. Ocena wyników uzyskanych w tym badaniu wskazuje, że w celu utrzymania przewagi konkurencyjnej firmy rodzinne nie powinny bagatelizować roli umiejętności społecznych i powinny być bardziej otwarte na podejmowanie ryzyka, ponieważ z czasem może się to okazać jedyną drogą do zapewnienia im przetrwania na rynku.(abstrakt oryginalny)
Sumując, można stwierdzić, że analiza bezpośrednich inwestycji zagranicznych polskich przedsiębiorstw pokazuje, iż nie wykorzystują jeszcze w pełni atutów dojrzałej internacjonalizacji i synergii osiąganej poprzez współpracę w sieci. Potwierdza to sformułowaną na wstępie hipotezę. Choć przedsiębiorstwa należące do grup kapitałowych przeważają wśród firm, które podejmują BIZ (stanowią nawet do 90% inwestorów w poszczególnych branżach), ich skłonność do rozszerzania sieci współpracy poprzez tworzenie relacji typu joint ventures jest ograniczona. W badanym okresie przedsiębiorcy zmniejszyli skalę zaangażowania w przedsięwzięcia wspólne, co dowodzi, że traktowali je jako etap przejściowy związany z niedoborem wiedzy o rynkach docelowych. Co więcej, analiza skali powiązań eksportowych pomiędzy jednostkami zagranicznymi a polskimi spółkami matkami, gdzie widać niewielką pionową integrację, również pokazuje, że podejście sieciowe nie jest dla inwestorów kluczowe w chwili podejmowania decyzji o internacjonalizacji. Znikome wartości eksportu do spółek matek świadczą również o niewielkim wykorzystaniu geograficznego rozproszenia produkcji do podnoszenia efektywności przedsiębiorstw. Z kolei po stronie importu realizowanego przez jednostki zagraniczne widać znacznie wyższy wskaźnik powiązań pionowych. Z danych wynika, że w badanym okresie nawet około 88% zagranicznych zakupów pochodziło od podmiotów macierzystych czy innych jednostek powiązanych, co widać szczególnie wyraźnie w przetwórstwie przemysłowym. Może to potwierdzać przypuszczenie o relatywnie małej odwadze polskich przedsiębiorstw w podejmowaniu współpracy z nowymi podmiotami. Sumując, należy podkreślić, że analiza powiązań sieciowych pozwala przypuszczać, iż inwestorzy nie w pełni potrafią aktywnie wykorzystać atuty, jakie może oferować współpraca w międzynarodowej sieci, a budowanie więzi na rynkach zagranicznych nie jest najważniejszym celem ekspansji grup kapitałowych pochodzących z Polski. Przyczyną może być ciągle jeszcze krótka obecność za granicą i koncentracja głównie na zdobyciu rynków, a nie holistycznym wykorzystaniu możliwości, jakie daje aktywna internacjonalizacja. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.