Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 410

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przedsiębiorczość lokalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Przedstawiono stan przedsiębiorczości pozarolniczej rolników w regionie podkarpackim. Omówiono proces przedsiębiorczości pozarolniczej rolników.
Celem opracowania jest charakterystyka przedsiębiorczości i przedstawienie jej znaczenia dla rozwoju obszarów wiejskich. Ocenie poddano cztery gminy położone na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. (fragment tekstu)
Filarem nowoczesnego przedsiębiorstwa zorientowanego na rozwój winno być doskonalenie procesów, rozpowszechnianie nowych idei i praktyk (rozwiązań o innowacyjnym charakterze), systematyczne pozyskiwanie, gromadzenie i wykorzystywanie w praktyce gospodarczej zasobów wiedzy, a także uznawanie każdego przedsięwzięcia jako szansy na pozyskanie nowej wiedzy. Za najistotniejsze, potencjalne przyczyny sukcesu współczesnych przedsiębiorstw można uznać: - opracowanie i skuteczne realizowanie niepowtarzalnej koncepcji marketingu, - kreowanie i utrwalanie kluczowej roli unikatowej marki własnej, - systematyczne identyfikowanie zmian w potrzebach i preferencjach klientów, ciągłe akumulowanie wiedzy stanowiącej podstawowy zasób decydujący o konkurencyjności przedsiębiorstwa, - wykorzystywanie niepowtarzalnych kompetencji kadry menedżerskiej, - pobudzanie zachowań twórczych i innowacyjnych, między innymi poprzez tworzenie klimatu innowacyjno-partycypacyjnego i innowacyjnej kultury organizacyjnej.(fragment tekstu)
4
80%
Celem opracowania jest wskazanie obszarów i instrumentów, za pomocą których samorząd terytorialny, a w szczególności samorząd gminny, może aktywnie wspierać lokalną przedsiębiorczość.(fragment tekstu)
This article presents the results of an innovation survey carried out in manufacture firms in San Luis Potosí, one Mexican city. The survey is part of a larger study which focuses on innovation systems in Mexican local contexts. (original abstract)
Celem artykułu jest wskazanie na podstawie badań empirycznych światowych i wieloletnich obserwacji autora tych wymiarów kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa rodzinnego, które czynią z niej zasób strategiczny i potencjalne źródło przewagi konkurencyjnej dla tego typu podmiotów gospodarczych, a w przypadku internacjonalizacji determinują akt jej podjęcia i przebieg.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja wyników badań dotyczących współpracy transgranicznej w Karelii, regionie położonym na pograniczu fińsko-rosyjskim. Analiza zjawiska została oparta na danych empirycznych zgromadzonych metodą badań terenowych, które były wykonane w trzech fińskich miejscowościach: Joensuu, Kitee i Ilomantsi. Na podstawie ankiet i wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami lokalnych społeczności ukazano charakter oraz intensywność różnych aktywności podejmowanych na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu zobrazowano przedsiębiorczość mieszkańców Otmuchowa w istniejących uwarunkowaniach polityczno-ekonomicznych oraz demograficznych. (fragment tekstu)
Artykuł powstał w oparciu o wyniki badań przeprowadzonych w gminie Bierutów w 2001. Objęto nimi 30 rodzin rolniczych. Celem tych badań było poznanie opinii rolników na temat szans rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.
Przedstawiono przyczyny bezrobocia na obszarach wiejskich i sposoby walki z bezrobociem oraz rolę państwa i władz lokalnych w aktywizacji przedsiębiorczości na wsi. Omówiono wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania aktywności gospodarczej.
W ostatnich kilku latach w Polsce obserwuje się dynamiczny wzrost liczby producentów żywności ekologicznej. Integracja Polski z Unią Europejską umożliwiła wykorzystanie naturalnych uwarunkowań do rozwoju produkcji żywności ekologicznej przez programy dofinansowania tego rodzaju działalności. Województwo świętokrzyskie ma sprzyjające warunki naturalne do rozwoju rolnictwa ekologicznego, o czym świadczy wzrastająca z roku na rok liczba gospodarstw ekologicznych i zajmowane przez nie użytki rolne. Rolnictwo ekologiczne jest szczególnym rodzajem gospodarowania, dlatego może być rozpatrywane jako proces dyfuzji innowacji. Innowacyjność w rolnictwie pełni takie same funkcje, jak w innych sektorach gospodarki, lecz musi uwzględniać jego specyficzne cechy, głównie biologiczny i przestrzenny charakter produkcji. Wiążą się z tym długie cykle produkcyjne, sezonowość produkcji oraz duża jej zależność od jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej. (fragment tekstu)
Próba oceny skali i stopnia rozwoju instytucji tworzących otoczenie biznesu w Polsce u ujęciu regionalnym oraz charakterystyka ich działalności na rzecz lokalnej przedsiębiorczości.
Przedmiotem artykułu jest struktura podmiotów gospodarczych funkcjonujących w podregionie wrocławskim województwa dolnośląskiego. Cel poznawczy polega na ukazaniu wybieranych przez osoby przedsiębiorcze obszarów wiejskich form prawnych do prowadzenia działalności gospodarczej. W badaniach wykorzystano materiały publikowane przez Wojewózki Urząd Statystyczny z 2002 roku.
W artykule zaprezentowano - na podstawie badań - tendencje rozwojowe lektora MSP w latach 2004 i 2010 w powiecie siedleckim. Przedstawiono również próbę oceny poziomu przedsiębiorczości oraz ustalono ranking gmin powiatu siedleckiego. Do analizy wykorzystano wskaźnik przedsiębiorczości. Został on wyrażony liczbą zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców w wieku produkcyjnym.(abstrakt oryginalny)
W ciągu ostatnich czterech lat nastąpił w Polsce znaczny rozwój instytucji otoczenia biznesu. Pod względem ilościowym poza bankami najbardziej rozwinęły się: izby i stowarzyszenia gospodarcze, grupa instytucji doradczo-informacyjno-szkoleniowych, a także agencje i fundacje rozwoju regionalnego i lokalnego. Instytucje te świadczą różnego rodzaju pomoc na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.
Przedmiotem analizy artykułu zatytułowanego "Rozwój endogeniczny i konkurencyjność terytorium: wyzwania dla krajów na drodze do gospodarki kapitalistycznej" jest opisanie dynamiki rozwoju lokalnych systemów produkcyjnych i środowisk przedsiębiorczości w Polsce. Szczególną uwagę zwrócono na endogeniczne czynniki rozwoju oraz na sieci współpracy. Skoncentrowano się również na identyfikacji form regulacji i zarządzania procesami innowacyjnymi.
Cel artykułu: Celem artykułu jest przedstawienie i zweryfikowanie zaproponowanej metody kwantyfikacji przedsiębiorczości na poziomie kraju. Zaproponowana metoda wpisuje się w instrumentarium taksonomii relatywnej, a jaj egzemplifikacja zostanie przeprowadzona na grupie krajów Unii Europejskiej (UE26) bez Malty i Grecji.Metodyka badań: W części teoretycznej jako metodę badawczą wykorzystano krytyczną analizę literatury, zaś w części empirycznej metody statystyczne i taksonomiczne. Do ewaluacja poziomu przedsiębiorczości krajowej zastosowano miarę względną (inaczej relatywną, syntetyczną). Badanie przeprowadzono na grupie krajów Unii Europejskiej (bez Malty i Grecji). Okres badawczy to lata 2011-2016 lub 2012-2017.Wyniki: Wyniki badań potwierdziły zasadność stosowania miary relatywnej w tego typu badaniach. Takie podejście pozwala na ujęcie wielowymiarowości przedsiębiorczości kraju, jak również porównywanie badanych krajów i ich hierarchizowanie. W badanej grupie widoczne jest umiarkowane zróżnicowanie przedsiębiorczości. Najwyższy poziom przedsiębiorczości widoczny jest w Estonii, Holandii i Wielkiej Brytanii, zaś najniższy we Włoszech, Portugalii I Hiszpanii.Wkład i wartość dodana: Wartością dodaną artykułu jest zaproponowanie metody ewaluacji przedsiębiorczości krajowej - poziom makro. Dzięki temu dokonano porządkowania i porównania przedsiębiorczości krajów Unii Europejskiej. W literaturze odczuwalny jest brak tego typu opracowań empirycznych. Stanowi to tym samym wkład w rozwój badań w dyscyplinie ekonomia międzynarodowa (przedsiębiorczość międzynarodowa). (abstrakt oryginalny)
Głównym celem prezentowanego opracowania było stworzenie całościowego, wewnętrznie spójnego i prostego podejścia do analizy zjawisk przedsiębiorczości, konkurencyjności i rozwoju oraz rozpatrywania występujących między nimi zależności. Nacisk położony został zatem raczej na typ rekomendowanej orientacji badawczej niż na konkretną postać przyjmowanych wewnątrz niej rozstrzygnięć szczegółowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.