Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przedsiębiorstwo fraktalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł jest kontynuacją rozważań w obszarze fraktalnego ujęcia zarządzania jako procesu powtarzalnego, samopodobnego i samoorganizującego się, które to działania towarzyszą wielu przedsiębiorstwom trzeciego tysiąclecia1. Celem artykułu jest ukazanie przekrojów i obszarów w, których zauważalne są cechy charakterystyczne dla przedsiębiorstwa fraktalnego. Autor artykułu sądzi, iż na przykładzie przedsiębiorstwa np. McDonald's, które według autora posiada strukturę podobną do struktury przedsiębiorstwa fraktalnego, można poprzez analizę przedstawić zarys konstrukcji struktury i sposobu działania przedsiębiorstwa posiadającego cechę formy fraktalnej. Cechy fraktalne są zauważalne w przekrojach ilustrujących strukturę oraz w obszarach zarządzania wykazując własną indywidualną przestrzeń dla analizowanego podmiotu gospodarczego.(abstrakt oryginalny)
Podano najważniejsze cechy przedsiębiorstwa fraktalnego, jakim są: samopodobieństwo, samoorganizacja oraz witalność. Samopodobieństwo dotyczy celów przedsiębiorstwa, konieczności osiągnięcia docelowego stanu. Samoorganizacja operacyjna dotyczy autonomii, strategiczna zaś dotyczy funkcjonowania i rozwoju fraktala. Witalność określono jako zdolność na reagowanie na wpływy otoczenia. Podano różnice między fraktalami i funkcjonalnymi pionami. Omówiono pionową strukturę przedsiębiorstwa frakatalnego.
W artykule podjęto próbę wykorzystania elementów teorii chaosu w zarządzaniu organizacją typu przedsiębiorstwo. Interesujące wnioski płyną z analizy granic przedsiębiorstwa. Przy zastosowaniu analizy fraktalnej znacznie powiększa się zakres oddziaływania przedsiębiorstwa. Warto zwrócić uwagę na propozycję w zakresie planowania. Postuluje się uwzględnienie pozornie nadzwyczajnych zdarzeń i poszukiwania między nimi zależności respektujących koncepcję chaosu deterministycznego. W zakresie długoterminowego planowania warto rozważyć odrzucenie koncepcji cykliczności. Należy pamiętać o występowaniu fazy ograniczonej niestabilności. W procesie przechodzenia od stabilności do chaosu, należy odrzucić klasyczne narzędzia takie jak np. planowanie scenariuszowe. W zakresie organizowania, należy stwarzać warunki do występowania fazy nazywanej krawędzią chaosu (ograniczoną niestabilnością). Na uwagę zasługują również propozycje, co do wzbogacenia repertuaru kontrolnego o punkty bifurkacji. Ciekawe wydaje się również uwzględnienie mechanizmu nieliniowości, a także chaosu deterministycznego w zakresie wprowadzenia nowych produktów na rynek i interpretacji ich dalszego zachowania. W sferze finansów, płynność wydaje się być tą kategorią, której obserwacja może przynieść największe wartości poznawcze przy uwzględnieniu paradygmatu teorii chaosu. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę usystematyzowania organizacji o strukturze sieciowej w obszarze logistyki społecznej w odniesieniu do sytuacji kryzysowych. Pokazano definicję logistyki społecznej na tle istniejącego rozumienia logistyki. Dokonano charakterystyki logistyki w sytuacjach kryzysowych i wskazano na organizacje o strukturze sieciowej obecnie realizujące zadania logistyki w sytuacjach kryzysowych. W pracy zawarto przegląd i klasyfikację organizacji sieciowych oraz przedstawiono charakterystykę struktur międzyorganizacyjnych. Określono również rodzaje relacji sieciowych istotnych dla logistyki w sytuacjach kryzysowych. W artykule zidentyfikowano rodzaje organizacji o strukturze sieciowej, które mogą mieć istotne znaczenia dla realizacji zakładanych celów w zarządzaniu kryzysowym. Przedstawiono warunki tworzenia i rozwoju organizacji o strukturze sieciowej w obszarze logistyki w sytuacjach kryzysowych.(abstrakt oryginalny)
Jednym z podstawowych założeń współczesnych koncepcji i modeli zarządzania jest problem odtwarzania struktur organizacyjnych i systemów zarządzania. Tego typu reprodukcja powinna być immanentnie zakodowana w "mózgu" organizacji. Jednocześnie nie powinna ona mieć charakteru automatycznego powielania wszystkich elementów i cech dotychczasowej organizacji. Jest to niemożliwe w warunkach turbulentnego otoczenia, gdzie wśród wielu zdarzeń i procesów ma miejsce "wrzenie" organizacji "drgających". Kolejnym problemem jest określenie "treści" reprodukcji organizacyjnej. Generalnie można przyjąć, że na rynku przetrwają organizacje posiadające wkomponowane umiejętności powielania struktur poznawczych oraz mechanizmy odtwarzania i kreowania wiedzy. Wynika to z faktu przekształcania się współczesnych organizacji gospodarczych w przedsiębiorstwa, fabryki i świątynie wiedzy. Wiedza organizacyjna staje się więc centrum integracyjnym w koncepcjach organizacji fraktalnej, wirtualnej, samorekonstruującej się, inteligentnej i in. Umożliwia ona utrzymywanie dynamicznego procesu dostosowywania między firmą a otoczeniem. W sensie podmiotowym nośnikami reprodukcyjnymi są pracownicy i agenci wiedzy. Odejście z przedsiębiorstwa aktorów organizacyjnych, posiadających kluczowe kompetencje, powoduje automatycznie utratę umiejętności samopowielania i dyfuzji wiedzy organizacyjnej. (fragment tekstu)
W warunkach ogólnej niepewności, poszukiwanie i testowanie rozwiązań organizacyjnych umożliwiających elastyczne rozszerzenie dostępnych umiejętności, zasobów i kapitału jest szczególną wartością poznawczą, nie tylko teorii, ale także w sposobie funkcjonowania przedsiębiorstw w praktyce. W tym artykule, w związku z tym, przedstawiono pięć nowoczesnych koncepcji zarządzania, których natura jest przedmiotem ciągłych dyskusji.
Przedmiotem niniejszego opracowania jest zastosowanie geometrii fraktalnej w przedsiębiorstwie, czyli tzw. "fabryka fraktalna", natomiast celem - zaproponowanie oceny ryzyka związanego z działalnością przedsiębiorstwa za pomocą wymiaru fraktalnego.(fragment tekstu)
8
Content available remote Dealerzy motoryzacyjni jako przedsiębiorstwa fraktalne - studium przypadku
67%
Artykuł jest rewizją koncepcji organizacji fraktalnej w ujęciu analitycznym. Jest to studium przypadku autoryzowanych dealerów motoryzacyjnych marki Ford w Polsce tj. przedsiębiorstw zwanych : autoryzowanymi salonami marki. W kontekście sieci fraktali jakimi określane są odrębne podmioty realizujące zadania na rzecz organizacji tekst jest rewizją koncepcji fraktali w perspektywie socjologicznej analizy sieci motoryzacyjnej w odniesieniu do korporacji Ford Motor Company.(abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na zmiany zachodzące wśród firm budowlanych. Kluczowy wpływ wywiera rozwój technologii komputerowych, który umożliwia swtorzenie inteligentej organizacji. Wskazano także na proces adaptacji struktur organizacyjnych opartych na wizji przedsiębiorstwa bionicznego oraz fraktalnego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.